Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Michał Janik » środa, 27 października 2021, 23:26

Krzysiek Kowalik napisał(a): Faktycznie dziwna sprawa z tą wnęką. Ładnie są zdetalowane ściany i spod kabiny pilota a całość została zamknięta i zasłonięta.


Pewnie Panowie którzy robili części osobno się nie dogadali, albo ktoś zapomniał, bo termin gonił... Takie tam, ludzkie sprawy ;-) Fajnie idzie, kiedyś go robiłem, mnóstwo lat temu - miło powspominać. Tych kilka Revellów sprzed lat to jednak potrafiło zachwycić detalem (jak Schwalbe, P-47 (choć "za gruby"), czy choćby (po sąsiedzku) - Tornado.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Reklama

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez cris » piątek, 29 października 2021, 19:22

Michał Janik napisał(a): Fajnie idzie, kiedyś go robiłem, mnóstwo lat temu - miło powspominać.

Eeee toś Ty ,,młodzieniaszek " jest :mrgreen:
Mnóstwo lat temu ,to się robiło Schwalbe ale z Matchbox'su :lol:
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 20:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 6 listopada 2021, 13:38

Jednak znalazłem malowanie z JV44, które jest dla mnie ciekawe i mi się podoba :) To maszyna o numerze 111712. Do jednostki z tym że innej, tak jak wcześniejsza 111711 dotarła bez kamuflażu. Teraz moje wątpliwości, tyczące się głównie malowania:
1) jakiego koloru powinien być ogon?
2) jakiego koloru powinien być ster pionowy? Gdzieś spotkałem się nawet z info, że czerwony :shock:
3) jakiego koloru góra/dół powinny być gondole silnikowe
4) czy siatka szpachli na samolocie jak poniżej będzie ok? Rozumiem że tam gdzie nie ma szpachli płatowiec jest zwyczajnie nitowany.
5) jakiego koloru powinna być szpachla? Na nosie szpachla jest w innym odcieniu? Czy jest jakoś pomalowana itp...
6) większa część samolotu jest w aluminium. Nos wygląda na ciemniejszy. czy to farba podkładowa? Jeśli tak to w jakim może być kolorze? Gdzieś czytałem że nos w jaskółkach był stalowy, zabezpieczany farba antykorozyjną. Prawda to?
7) krawędzie natarcia skrzydeł/sloty, lotki/klapy oraz statecznik poziomy ze sterami wysokości na planszy barwnej są w innym odcieniu. To wymysł twórcy czy tak powinno być? Jeśli tak to co to za kolor.

I teraz foty. plansza z Monografii Kagero, zdjęcia znalezione w intenecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tutaj jeszcze taki smaczek pod statecznikiem poziomym. Klapka niemalowana zamieniona z malowaną miejscami :lol:

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Pashal » sobota, 6 listopada 2021, 18:49

Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » wtorek, 16 listopada 2021, 00:10



Widziałem ten link, ale są opinie że ma byki. Chyba nawet na PWMie ktoś pisał. O jest
https://pwm.org.pl/viewtopic.php?p=1007473
Planuje poszpachlować linie podziału jak poniżej plus na kadłubie linie nitów do kabiny pilota włączanie. Za nią na ogonie już tylko linie między panelami. Linie na ogonie, tej części malowanej statecznika nie będą szpachlowane, gondole silników też nie. Skrzydła i stateczniki poziome tylko linie szpachlować czy nity też? Wszystkie klapki na skrzydłach i kadłubie zostawiam nie szpachlowane.
Jakieś sugestie? Moja radosna twórczość :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Pashal » wtorek, 16 listopada 2021, 18:29

Przecież widać wyraźnie, że model DM ma inny odcień w przedniej części - pisanie o bykach w przypadku tego modelu to chyba przesada.
Nie wiem, czy znasz takie zdjęcia, może coś się przyda - to tak na szybko, ale można szukać dalej materiałów:
https://www.worldwarphotos.info/gallery/germany/aircrafts-2/messerschmitt-me262/me262-111711-usa/
I taki filmik :
https://www.youtube.com/watch?v=LR6nFOCrBNM
Będzie świetnie jak uda Ci się poprawić te "byki" w swoim modelu i zrobić odpowiednią kolorystykę poszczególnych powierzchni.
Pashal
 
Posty: 1629
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 11 grudnia 2021, 03:18

Poszpachlowałem ptaszka. Jak dla mnie najgorsza rzecz w tym hobby. Jeszcze po wszystkim jak cześć kadłuba nitowałem, przy odklejaniu taśmy, franca wyrywała mi szpachlę z poszpachlowanych linii :evil: ubytki uzupełniałem superglue bo już nie miałem sił do szpachli. Dorobiłem też lufy działek z igieł. Teraz trzeba wyciąć i zamontować oszklenie, podkład i zobaczymy po nim jak to wyszło.
Umyślałem sobie, że samolot to składak z nieszpachlowanym ogonem w tylnej części i gondolami silników. Ogon za kabiną szpachlowałem tylko linię między panelami, nity będą widoczne. Jak na zdjęciu.
Zastanawiam się też jak to malować. Czy najpierw srebrny, maskować i potem kolor szpachli czy na odwrót. Oto jest pytanie :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Michał Janik » sobota, 11 grudnia 2021, 14:18

Fajnie, że te działka dopieściłeś. Drobna rzecz, a czyni różnicę. O ile pamiętam, to chyba tylko takie łezkowate wgłębienia Revell zafundował w modelu.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Muśtax » sobota, 11 grudnia 2021, 15:13

Zagłębienia to "pół bidy" najgorzej że Revell zrobił wyloty za daleko w tył, na pokrywach uzbrojenia za to nie zrobił małych łezkowatych przetłoczeń, kiedyś w swoim 262 też poprawiłem wyloty działek a później się skapowałem że są nie tam gdzie trzeba :/

Ładnie jest wyprowadzona powierzchnia na modelu, najłatwiej to by było najpierw zmalować szpachlę ,zamaskować i na to metalik, będzie odwrotnie niż w oryginale ale roboty dużo mniej, czekam na postępy bo to będzie fajna miniatura.
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Muśtax
 
Posty: 355
Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2010, 07:57
Lokalizacja: Ptc <-> Lbn

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez GrzeM » sobota, 11 grudnia 2021, 15:33

Krzysiek Kowalik napisał(a):

Obrazek


Czy tu na sterze nie widać zwykłego "prostoliniowego" kamuflażu (na wysokości swastyki)?

Fajny projekt, powodzenia!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez RAV » sobota, 11 grudnia 2021, 15:42

GrzeM napisał(a):Czy tu na sterze nie widać zwykłego "prostoliniowego" kamuflażu (na wysokości swastyki)?

Moim zdaniem to są odblaski od usterzenia poziomego.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 12 grudnia 2021, 02:51

Muśtax napisał(a):Ładnie jest wyprowadzona powierzchnia na modelu, najłatwiej to by było najpierw zmalować szpachlę ,zamaskować i na to metalik, będzie odwrotnie niż w oryginale ale roboty dużo mniej, czekam na postępy bo to będzie fajna miniatura.


Tak też myślę. Zamaskować jakaś nieregularnie docięta taśmą.

Zmieniła mi się trochę koncepcja malowania. Przeglądałem jeszcze zdjęcia i film z testowaną przez Amerykanów po wojnie 111711. Widać na nich, że na górze skrzydeł szpachlowane były nity tylko na ich przedniej części, to samo ze statecznikami poziomymi. Spód skrzydeł z kolei nie miał szpachlowanych nitów. W mojej 111712 nie widać góry/spodu skrzydeł, a że mają bliźniacze numery przyjmę, że i w moim tak wykonano.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Michał Janik » niedziela, 12 grudnia 2021, 11:27

Tak patrzę na wklejone przez Ciebie zdjęcia i...
jednak będziesz zaklejał działka? :shock:

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 12 grudnia 2021, 11:42

Michał Janik napisał(a):Tak patrzę na wklejone przez Ciebie zdjęcia i...
jednak będziesz zaklejał działka? :shock:


Nie nie. Wklejone przeze mnie zdjęcia w ostatnim poście to maszyna o nr 111711 testowana w Stanach. Trochę będę się na niej wzorował bo była fotografowana na bogato. Moja to nr 111712. Niestety ma tylko kilka słabych fotek i kilku miejsc nie widać, w tym góry/spodu samolotu. Spokojnie działka będą :)
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 953
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Messerschmitt Me 262A-1a Schwalbe, Revell 1/72

Postprzez Murek » niedziela, 12 grudnia 2021, 11:55

Czy zastanawiałeś się już nad kolorem szpachli? Do przemyślenia: przestrzenie między liniami szpachli mają różne odcienie, według mnie część samolotu mogła być pomalowana biało-szarą farbą podkładową, części stalowe (nos) na pewno, a także RLM 02.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości