Strona 1 z 3

P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2021, 01:19
przez Woit
Jedziem z tym :mrgreen: Normalnie nie wytrzymałem i nie dość, że Go kupiłem to jeszcze chcę skleić.
Obrazek

Plan jest aby zrobić ten model prawie prosto z pudła. Malowanko zapewnić ma Techmod. Chcę aby był to srebrny /NMF/ P-51III / PK-J / FB161.
Obrazek
Wszelkie wskazówki co do detali, które mogę wykorzystać "z pudła" są mile widziane.

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2021, 10:19
przez Pashal
Zrób tego konika w takich okolicznościach przyrody i nawet legendarne jamki skurczowe co to spędzają sen z oczu kilku modelarzom będą wartością dodaną :idea:

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2021, 13:00
przez Woit
Pashal napisał(a):Zrób tego konika w takich okolicznościach przyrody i nawet legendarne jamki skurczowe co to spędzają sen z oczu kilku modelarzom będą wartością dodaną :idea:

Oj nie, to ma być szybki i prosty projekt. Już kiedyś uczestniczyłem w takiej zabawie "model jak ze zdjęcia", na razie nie mam ochoty tego powtarzać. :lol:

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2021, 13:47
przez Pashal
Oczywiście, że sklejanie ma sprawić przyjemność przede wszystkim Tobie, ale może ktoś skorzysta z tego zdjęcia i wykona taki model :idea:
Tu raczej model kartonowy bardziej by się nadawał do takiej dioramy, te rozdarcia poszycia, urwane części... ale Mustanga w takim malowaniu niestety nie ma.

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2022, 21:32
przez Woit
Najpierw podziękuję za pomoc greatgonzo, Puskalowi i kornikowi_69 w zebraniu informacji nt. egzemplarza, który próbuję odtworzyć.

I tak wychodzi na to, że FB161 na tle innych naszych Mustangów charakteryzował się brakiem zbiornika paliwa w kadłubie, za plecami pilota. Rury wydechowe nie posiadały osłon i ... to tyle :D No może jeszcze takie detale jak to, że fotel pilota prawdopodobnie był typu Warren-Mc Arthur a celownik to wersja brytyjska typu Mk.II.

Sam model mnie powala ilością detali jakie otrzymujemy w zestawie. Po zamontowaniu tego wszystkiego wydaje się, że już nic więcej nie potrzeba bo niektórych szczegółów i tak nie widać po zamknięciu kadłuba.
Kalkomanie na poszczególnych elementach wyposażenia robią dobrą robotę - w moim przypadku bez lupy nie dało się ich umiejscowić tam gdzie instrukcja nakazuje.

Ja poległem na co najmniej dwóch rzeczach.
1. Pasy pilota - nie jestem zadowolony z ich malowania. Na "oko" nie wyglądają tragicznie ale zbliżenia obnażają moją nieudolność (następne może będą lepsze).
2. Niezbyt dokładnie przyjrzałem się instrukcji (chyba nie tylko ja ;o) ) i element chłodnicy (?) wkleiłem odwrotnie. Klocek powinien być skierowany pustą częścią do przodu i na to powinna być naklejona siatka z trawionki. Ścianka odwzorowująca wylot z chłodnicy powinna wyzierać do tyłu. U mnie jest to na odwrót :oops:

Acha, malując skrzynki radiowe warto machnąć je nie czarnym kolorem a czymś lekko jaśniejszym - wówczas kalki na nie nakładane będą lepiej widoczne (przynajmniej przed tym zanim znikną w czeluści kadłuba).

Nie wiem jak koledzy poradzili sobie z położeniem kalki na tablicy przyrządów. Nade mną chyba opatrzność czuwała bo jakoś utrafiłem... Po psiknięciu całości satyną szybki zegarów zasygnalizowałem błyszczącym bezbarwnym.
Kalkomanie kładłem z wykorzystaniem płynów pod i nad Wamodu. Współpraca przebiegała bez zastrzeżeń.

W kabinie znajdzie się mały scratch. Starałem się odtworzyć coś co przypomina wspomniany wyżej celownik typu Mk.II. Sukcesem jest chyba tylko to, że wykonany przeze mnie element różni się od tego co dała Armahobby w pudle (celownik typu N-3).

Dość smęcenia, czas na foty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie powstrzymałem się aby nie ujrzeć pełnej sylwetki tego modelu. Wszystko trzyma się spięte włożonym płatem 8-)
Obrazek

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2022, 22:07
przez Mikolaj75
No powiem Woit, że (wszyscy budujący tego nowego Mustanga) zachęcacie do nabycia kolejnego pudełeczka. Podoba mi się, że wybrałeś sreberko. Dodasz nity na kadłubie?

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2022, 23:18
przez Woit
Mikołaj, zestaw świetny, polecam. Nie, tu nitów nie będzie. Na dziurkowanie może skuszę się w następnym albo jeszcze rozpoczęty D/K w innym wątku zmaltretuję. Tu ma być szybko :mrgreen:
Zresztą nity na kadłubie i pozostawienie linii podziału na skrzydłach to byłoby zachwianie równowagi w merytoryce jak dla mnie.

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 00:29
przez Łukasz_K
Woit napisał(a):2. Niezbyt dokładnie przyjrzałem się instrukcji (chyba nie tylko ja ) i element chłodnicy (?) wkleiłem odwrotnie. Klocek powinien być skierowany pustą częścią do przodu i na to powinna być naklejona siatka z trawionki. Ścianka odwzorowująca wylot z chłodnicy powinna wyzierać do tyłu. U mnie jest to na odwrót


Ułożenie pinów ustalających w instrukcji sugeruję coś innego ;o) mnie to też spokoju nie dawało dlatego przewierciłem już sklejony klocek na wylot ale blachę zostawiłem z przodu.

Może ktoś bardziej oblatany rzucić światło na tą zagwozdkę?

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 01:18
przez greatgonzo
Dwa błędy dają plus? :>

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 01:25
przez Woit
Łukasz_K napisał(a):Ułożenie pinów ustalających w instrukcji sugeruję coś innego ;o) mnie to też spokoju nie dawało dlatego przewierciłem już sklejony klocek na wylot ale blachę zostawiłem z przodu.

Może ktoś bardziej oblatany rzucić światło na tą zagwozdkę?

Instrukcja pokazuje dobrze, ale niezbyt wyraźnie.
Element wklejamy tak aby pusta ścianka była z przodu i tu naklejamy trawionkę. Imitacja chłodnicy z plastiku ma być skierowana do tyłu - będzie widoczna przez wylot. Info z pierwszej ręki - od producenta :)

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2022, 09:30
przez Woit
Pomalutku ale do przodu. Zestaw jest bardzo szczegółowy ale wymaga również sporo uwagi aby to wszystko poskładać w całość. Jak to już sam autor projektu wspominał w poradniku zwłaszcza trzeba uważać przy montażu owiewki i statecznika poziomego. Zwłaszcza z tym drugim elementem trochę mi się zeszło a i tak nie jestem pewien czy jest idealnie.
Szpachla w kilku miejscach symbolicznie się pojawiła ale mogło to być również efektem mojej nieudolności przy wycinaniu z ramek i dalszym montażu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zestawowe lufy km-ów zastąpiłem elementami z zestawu Mastera dedykowanego do wersji D (ale same lufy pasują i tu).

Obrazek

Wnękę podwozia głównego pomalowałem wg. opisu greatgonzo (przynajmniej tak mi się wydaję :oops: ). Niedokładności ręcznego pędzelkowania starałem się zakryć dużą ilością brązowego washa Tamiya'i.

Obrazek

Celownik własnej roboty, choć idealnie nie odwzorowuje pierwowzoru (Mk.II) to po wklejeniu prezentuje się całkiem, całkiem. No, przynajmniej ja jestem zadowolony 8-)

Obrazek

Jak się przebrnie ten etap to już dużo elementów nie zostaje...

Obrazek

Trochę uwagi poświęciłem również kołom. Jak wiadomo zestawowe elementy mają felerny bieżnik. Ja próbowałem go jakoś naprawić ale z mizernym skutkiem.
Żywiczne kółka CMK mają fajny bieżnik ale odwzorowanie felg jest o wiele gorsze niż pudełkowe a dodatkowo te felgi są jakby niecentryczne... Eduard proponuje chyba najbardziej poprawne odwzorowanie z tej trójki.

Obrazek

Dzięki aktualizacjom w sąsiednich warsztatach skusiłem się na takie knigi. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy o tej konstrukcji. Nie wiem jak Wy ale ja to lubię sobie przeglądać takie publikacje i wychwytywać najprzeróżniejsze informacje na temat budowanego aktualnie modelu.

Obrazek

Można tu znaleźć wiele interesujących zdjęć, rysunków, schematów czy plansz z profilami będącymi inspiracją do budowy kolejnych zestawów.

Obrazek

Np. na zdjęciu "mojego" egzemplarza, zdaje mi się, że dojrzałem dodatkowy panel za rurami wydechowymi.

Obrazek

Dużym ułatwieniem było to, że ArmaHobby przewidziała możliwość "dorobienia" tego detalu na dwojaki sposób. Ja wykorzystałem maskę.
Najpierw zaszpachlowałem i przeszlifowałem znajdującą się tu linię pokrywy osłony silnika a następnie wytrasowałem rysikiem kontury panelu.

Kabinę do malowania zasłoniłem owiewką wklejoną na maskol. Zestawowe maski kładły się bardzo dobrze z wyjątkiem jednej. Taj znajdującej się na szczycie owiewki. Obłość plastikowego elementu sprawia, że folia z której wykonana jest maska lubi się unosić. Zobaczymy jaki da to efekt po jej zdjęciu.
Przed położeniem podkładu szklarnię psiknąłem Interior Green'em. Dopiero następnie położyłem podkład. Większych niedoskonałości nie zauważyłem.
Teraz tylko pomaluję niektóre panele na szaro dla zróżnicowania powierzchni. Potem lakier błyszczący i metalizery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2022, 10:59
przez Michał Janik
Lubię, kiedy autor dołącza didaskalia i opisy do fotografii. Dzięki!

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2022, 13:50
przez greatgonzo
Nie przyznam się do ZCY w ogonie. Pokrywy wnęki kółka ogonowego można jeszcze znaturalmetalić.
Brawo za wypatrzenie klapki za wydechem!

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: poniedziałek, 14 lutego 2022, 01:11
przez Woit
Michał Janik napisał(a):Lubię, kiedy autor dołącza didaskalia i opisy do fotografii. Dzięki!

Też lubię i dlatego sam staram się wzbogacać posty o wiedzę którą czasem ciężko przekazać tylko obrazkami. Dziękuję za docenienie mych starań ;o)

greatgonzo napisał(a):Nie przyznam się do ZCY w ogonie. Pokrywy wnęki kółka ogonowego można jeszcze znaturalmetalić.
Brawo za wypatrzenie klapki za wydechem!

Tak też będzie :mrgreen:

Re: P-51 III Mustang / Arma Hobby / 1:72

PostNapisane: wtorek, 15 lutego 2022, 02:07
przez Woit
Taka sprawa jest. Metalizery Xtreme Metal zamaskowane osłabioną kilkukrotnie taśmą Tamiya'y przyjęły niestety klej z tejże taśmy :evil: Macie jakiś pomysł jak usunąć tej klej bez szkody dla powłoki malarskiej?