Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 31 stycznia 2022, 21:30

Zostały 4 tygodnie do zakończenia konkursu - dla mnie trochę za krótko, żeby coś porządnego sklecić, ale też za długo, żeby nie spróbować sklecić czegokolwiek. :D Śmigłowce to nie do końca moja bajka, ale mam ich w "składziku wstydu" prawie dwadzieścia, więc raz na jakiś czas trzeba jakiegoś zrobić. Nadawałby się Sokół albo Puszczyk w 1:48, ale tu czasu na pewno by nie starczyło, wybór padł więc na Lynx`a (ang. "ryś") w skali 1:72 produkcji Hobby Bossa.

Model jak to HB - niby wszystko cacy i ładnie, ale tu i ówdzie jakiś "kwiatek" się pojawia, merytorycznie coś nie do końca się zgadza, a te niby fajne szczegóły przy bliższych oględzinach już takie fajne nie są. No ale nie takie gnioty się kleiło. :mrgreen:

Na warsztat biorę wersję HAS.2, na bazie której Brytyjczycy na przełomie lat 70. i 80. XX wieku stworzyli wersję Mk.23. Wersja ta przeznaczona była dla marynarki wojennej ich ulubionego południowoamerykańskiego kraju, czyli Argentyny. :lol: Zanim się w 1982 r. dowiedzieli, że taki eksport to nie do końca dobry pomysł, to zdążyli dostarczyć im 2 sztuki. I właśnie jedna z tych sztuk będzie tematem dla niniejszego wątku warsztatowego. Nie wiem jeszcze która, ale to większego znaczenia jak na razie nie ma.

A teraz kilka regulaminowych fotek z Zacnym Panem Kotem Pilotem:

a) widok bardzo ogólny:
Obrazek

b) widok mniej ogólny po usunięciu 2 kilogramów woreczków foliowych:
Obrazek

c) widok makro na dzieło słynnego chińskiego Szalonego Nitowacza:
Obrazek

d) widok na oszklenie:
Obrazek

e) widok na "taką sobie szczegółowość elementów modelu":
Obrazek

Czytałem gdzieś, że przy niewielkim nakładzie pracy lepszego Lynx`a w 1:72 zrobi się z niemal 40-letniego modelu Airfixa, ale po pierwsze - takowego nie posiadam, a po drugie - i tak by mi się nie chciało. :P

Z pomocą dla nieszczęsnego zestawu HB przyjechał z czeskich Obrnic Pan Edward z kompletem blach o wdzięcznym numerze 73349, których pewnie za dużo nie sprzedał, bo na opakowaniu napisał tylko "HAS.2 S.A. for Hobby Boss kit" i mało kto domyślił się, że to w ogóle do Lynx`a. :-> Ja się kapnąłem po jakimś roku od ich wydania, ale to tylko dlatego, że bardzo szukałem jakichś dodatków. Pan Edward powinien brać przykład z chińskich marketingowców Hobby Bossa, którzy poszli w zupełnie inną stronę i na pudełku omawianego modelu napisali "Royal Navy Lynx HAS.2", po czym do środka dali kalki dla śmigłowca marynarki królewskiej, tyle że... Królestwa Niderlandów, a także dla jeszcze bardziej "royalsowego" Lynx`a marynarki Republiki Francuskiej. Modelarze w UK, którzy na pniu wykupili pierwszy nakład, po otwarciu swoich pudełek byli tym faktem naprawdę zachwyceni. :mrgreen: No ale ja i tak będę wspomagał się zestawami kalkomanii dla letadeł z okresu wojny o Falklandy, których zebrałem już spory zapas:

Obrazek

Zdążę czy nie - coś tam na pewno podłubię, a przecież głównie o to chodzi ;o)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 1 lutego 2022, 09:21

Dzięki Ci za ten warsztat, już nie raz miałem ten model w koszyku, ale widzę że się słusznie nie zdecydowałem ;o) Nity szalonego nitowacza świetnie działają na wyobraźnię.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4816
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez zegeye » wtorek, 1 lutego 2022, 10:12

...a to nie miało być do końca stycznia?.... Kurcze pospieszyłem się.... :D
A co do Rysia....chętniej popatrzę....też mam jednego na składzie.... Nitów na szczęście nie dali za dużo i dla upartego nie problem je zalepić.... A co do szczegółowości detali to nie jest tak źle jak widzę....myślę że stary Airfix jest tutaj dużo gorszy jednak...
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1703
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » wtorek, 1 lutego 2022, 20:21

:D
Ponieważ nie ma czasu do stracenia - roboty już ruszyły. Na pierwszy ogień obróbka, szpachlowanie i oblachowanie elementów wnętrza:

Obrazek

Nieco roboty trzeba będzie włożyć, bo przynajmniej przez jedne drzwi chcę trochę tego środka pokazać.

Podczas gdy szpachla na (całe szczęście nielicznych) śladach po wypychaczach i jamkach skurczowych sobie wysycha, zająłem się oszkleniem. Niestety szkiełka są w tym modelu tak nierówne, że zniekształcają obraz w sposób nie do końca akceptowalny:

Obrazek

A ponieważ akurat szlifowałem całe wewnętrzne powierzchnie drzwi przedziału transportowego, to przy okazji te okienka też zdecydowałem się wyszlifować:

Obrazek

Po kolejnych gradacjach papieru ściernego (zacząłem od 600, skończyłem na 8000) i polerowaniu pastami Tamiya Compound - coś wreszcie przez nie widać:

Obrazek

To samo będzie czekało główną szklarnię, ale to później, bo najpierw trzeba ostro popracować nad wnętrzem. Swoją drogą Hobby Boss nie zdecydował się na jakiekolwiek wskazówki odnośnie malowania poszczególnych elementów, w związku z tym wszystko będę musiał opierać na zdjęciach prawdziwych Lynxów.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Michał Janik » środa, 2 lutego 2022, 02:05

Skąd bierzesz papier o tak drobnej gradacji?

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » środa, 2 lutego 2022, 14:13

Michał Janik napisał(a):Skąd bierzesz papier o tak drobnej gradacji?


Papiery do 2500 kupuję w marketach budowlanych, a te drobniejsze to już w zasadzie nie papiery, a płótna ścierne firmy Micro-Mesh kupione w sklepie modelarskim. Kosztowały coś koło 12 zł za sztukę. Można było dostać nawet gradację 12000, ale akurat nie było, gdy kupowałem. Mam też zestaw 6000+8000 z Mr.Hobby, ale tu płaciłem już ponad 30 zł za 2 sztuki, tyle że są one nieco większe od Micro-Mesh. Mam je już ładne parę lat, polerowałem nimi już niejedną szybkę, a nawet całe płatowce (np. Hawka T.1 w 1:32) i służą mi do dzisiaj, także chyba warto zainwestować.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Michał Janik » środa, 2 lutego 2022, 18:46

alex_stela napisał(a):
Michał Janik napisał(a):Skąd bierzesz papier o tak drobnej gradacji?


Papiery do 2500 kupuję w marketach budowlanych, a te drobniejsze to już w zasadzie nie papiery, a płótna ścierne firmy Micro-Mesh kupione w sklepie modelarskim. Kosztowały coś koło 12 zł za sztukę. Można było dostać nawet gradację 12000, ale akurat nie było, gdy kupowałem. Mam też zestaw 6000+8000 z Mr.Hobby, ale tu płaciłem już ponad 30 zł za 2 sztuki, tyle że są one nieco większe od Micro-Mesh. Mam je już ładne parę lat, polerowałem nimi już niejedną szybkę, a nawet całe płatowce (np. Hawka T.1 w 1:32) i służą mi do dzisiaj, także chyba warto zainwestować.


A, widzisz, podziękował! Myślałem że to głupie pytanie i że takie drobne papiery u Was normalnie w każdym warzywniaku sprzedają - a tu jednak nie. Widziałem w sklepie te Micromeshe ale się zawahałem, poprzestając na gąbkach ściernych do 2500. Aż do dziś myślałem, że jestem niezły kozak z moją gąbeczkową rewolucją, a tymczasem trzeba będzie wytrząsnąć z trzosa trochę grosza na opisane przez Ciebie dobra. Tym bardziej, że efekt moich polerunków do końca mnie nie zadowalał.
Reasumując - jeszcze raz dzięki!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez greatgonzo » środa, 2 lutego 2022, 19:33

Z takich materiałów oprócz siateczek ściernych (u mnie bodajże Gunze) i papierów o tych niezwykłych gradacjach warto zainteresować się:
- ściereczka chyba micromesh (u mnie taka niebieska, kuchenna, zalecana kiedyś firma Vileda, naturalnie czeska :) ),
- ściereczka do polerowania okularów
- wełna stalowa (dla mnie niezbędne narzędzie na różnych etapach prac, głownie malarskich. Gienek kiedyś mi podarował i ideę i mały kłębek materiału. Upierdliwe toto, siepie się niemożliwie, ale robi robotę. Potem kupiłem w jakimś markecie za psie pieniądze większy kawałek i starczy na nie wiem ile).
- szczotka polerska do obrabiarki elektrycznej. Warto poszukać w sieci,bo w marketach na ogół nie ma, albo tylko w zestawach z cyklu 180 elementów, może dwanaście przydatnych, w tym jedna szczoteczka. A jednak się zużywa.
- Pasta polerska.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Panzer » czwartek, 3 lutego 2022, 10:30

Michał Janik napisał(a):Skąd bierzesz papier o tak drobnej gradacji?


Ja polecam także takie gąbeczki:

https://www.kfs-miniatures.com/gabki-po ... teractive/
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2402
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Michał Janik » czwartek, 3 lutego 2022, 22:55

Serdeczne dzięki za porady, Koledzy!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » niedziela, 6 lutego 2022, 16:05

Kilka dni walki z wnętrzem za mną. Nic specjalnego - coś tam dorobione, coś tam oblaszkowane, byle pustką w środku za bardzo nie zionęło. Niestety nie znalazłem żadnego zdjęcia wnętrza argentyńskich Lynxów, więc zastosowałem "pudełkową" konfigurację foteli i standardową kolorystykę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wreszcie udało mi się to poskładać do kupy i zamontować w kadłubie.

Obrazek

Obrazek

Przed zamknięciem kadłuba musiałem jeszcze zmontować podstawę wirnika. Przy okazji skróciłem osłonę wału o kilka milimetrów na wysokości, bo bez tej korekty w Lynxach HB wirnik za bardzo odstaje od kadłuba.

Obrazek

Po pomalowaniu i przyklejeniu tych elementów mogłem wreszcie zamknąć kadłub, co też niezwłocznie uczyniłem.

Obrazek

Teraz to sobie schnie, a ja zabieram się za obrobienie i zlepienie nosa.

EDIT 21:00:

Nos przyklejony, podobnie jak osłony silników. Miałem nadzieję na lepsze spasowanie, ale co zrobić... :-/ Powiększyłem też nieco górne szyny drzwi bocznych, bo jakoś zbyt lekko były zaznaczone.

Obrazek

Na powyższym zdjęciu widać też wycięte pylony przykadłubowe. Niestety na fotkach argentyńskich Lynxów z okresu wojny o Falklandy widać, że pylony były cały czas zainstalowane, ale w innej, "zabudowanej" wersji. Takich Hobby Boss nie dał w swoim modelu, więc musiałem zrobić swoje od podstaw, używając przy tym zestawowych jako "konstrukcji nośnej". Wyszło chyba przyzwoicie:

Obrazek

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » wtorek, 8 lutego 2022, 23:17

Kolejne 2 dni zmagań z Lynxem za mną. Spędziłem je głównie na poprawianiu Hobby Bossa :? Na pierwszy ogień poszedł niezbyt poprawny fragment belki ogonowej, a mianowicie miejsce wejścia wału napędowego do statecznika pionowego (czy jak się to tam w śmigłowcach nazywa). Plastikowa imitacja siatki w tym rejonie miała być zastąpiona blaszką Eduarda, tyle że ta tylko powieliłaby błąd HB, zamiast go skorygować - siatka była w złym miejscu i o złym kształcie. A ponieważ samo miejsce wejścia wału w oryginale to sporo odstająca, półokrągła blacha, a nie lity kawał metalu, to zdecydowałem się usunąć cały ten fragment i zrobić go od nowa:

Obrazek

Obrazek

Kolejną rzeczą, która nie dawała mi spokoju, był kształt nosa. Moim zdaniem HB zrobił go zbyt "szpiczasty", zbyt mało "kulfoniasty", choć trzeba przyznać, że projektant dość dobrze uchwycił delikatne wypłaszczenie na spodzie. W każdym razie zdecydowałem się skorygować jego kształt:

Obrazek

Następnie moją uwagę zwróciłem ku pylonom podwozia głównego. Końcówki pylonów (gdzie znajdują się chyba także pływaki) były zdecydowanie za długie i zakończone ostrym ścięciem z tyłu. Dlatego skróciłem je, a zakończenia wyobliłem.

Obrazek

Na powyższym zdjęciu widać też przednią szybę z zeszlifowanymi imitacjami wycieraczek (te mają być z blaszek Eduarda). Całość zostanie wypolerowana i przygotowana do wklejenia w kadłub.

Choć postęp prac wydaje się spory, to tak naprawdę ten model nieźle daje mi w kość i moim zdaniem poświęcam mu zdecydowanie zbyt wiele czasu w stosunku do spodziewanego efektu. No ale taki urok tego hobby. W planach mam jeszcze Lynx`a HAS.2 Royal Navy z tego samego zestawu, ale chyba nie prędko się za niego wezmę. :P

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » niedziela, 13 lutego 2022, 16:14

Powoli do przodu. Przyciemniłem górne szyby, po czym zamontowałem całą "szklarnię" w kadłubie. Po doklejeniu pylonów podwozia głównego i dokończeniu "prac blacharskich" mogłem wreszcie zamknąć cały kadłub:

Obrazek

Obrazek

Następnie pokryłem całość szarym podkładem, który uwidocznił dość liczne niedostatki, nierówności i inne babole:

Obrazek

Po szpachlowaniu, szlifowaniu i ryciu utraconych linii, pokryłem całość kolejną warstwą podkładu, tym razem czarnego:

Obrazek

Niestety okazało się, że zanim przejdę do malowania, będę musiał jeszcze dokonać jeszcze kilku korekt. Najpierw jednak dam porządnie wyschnąć Mr. Surfacerowi.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez alex_stela » czwartek, 17 lutego 2022, 20:53

Po dokonaniu ostatnich poprawek postanowiłem pokryć kadłub kolejną warstwą podkładu. Ze względu na przewidziany biało-szary schemat malowania, tym razem zastosowałem podkład biały:

Obrazek

Następnie wykonałem mały preshading z ciemnoszarej i błękitnej farby:

Obrazek

Na to poszła warstwa koloru białego, który dominował w malowaniu argentyńskich Lynxów:

Obrazek

Na zdjęciach nie jest to zbyt widoczne, ale efekt wyszedł całkiem niezły, tzn. preshading delikatnie przebija spod białego, a dokładnie o to mi chodziło. Nie bawiąc się więc zbytnio w dalsze cieniowania itp. od razu przeszedłem do szarego spodu:

Obrazek

Zastosowałem tu farbę H332 "RAF Light Aircraft Grey", który to kolor został ponoć użyty przez Westlanda w zastępstwie standardowego FS26440 stosowanego wówczas standardowo na śmigłowcach Armady. Dzięki preshadingowi na osłonie radaru szary wyszedł nieco ciemniejszy od reszty, co było zabiegiem celowym.

Kolejnym krokiem było dodanie żółtego pasa na ogonie, czerwonej końcówki statecznika poziomego oraz czarnego pasa przeciwodblaskowego, czyli "pół godziny maskowania, dwie minuty malowania". W ten sposób Lynx otrzymał podstawowe kolorki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę roboty zostało, ale nadzieja na ukończenie tego gniota w terminie znacznie wzrosła. :P

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Westland Lynx Mk.23, 1:72 Hobby Boss

Postprzez Pashal » czwartek, 17 lutego 2022, 21:45

Pashal
 
Posty: 1637
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10

Następna strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości