Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » piątek, 15 kwietnia 2022, 15:42

Na "składziku wstydu" mam dokładnie 10 modeli ukraińskich producentów, głównie stare wypusty ICM i Amodel, a nawet nieszczęsnego MiGa-25 Condora. Przed przystąpieniem do niniejszego konkursu długo zastanawiałem się, który z nich wybrać. Po rozważeniu wszystkich "za i przeciw" w końcu zdecydowałem, że... kupię sobie następny model ukraińskiego producenta. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Po bardzo dobrych doświadczeniach z Miragem IIIEA w skali 1:72 firmy Modelsvit (którego ukończenie w ramach konkursu "Zimna Wojna" zajęło mi raptem 3 tygodnie) mój wybór padł na ubiegłoroczną nowość tegoż producenta w tej samej skali - długo oczekiwany model Mirage`a 2000C. Co prawda rzadko zdarza mi się robić model samolotu, który znajduje się już w mojej kolekcji (kilka lat temu umęczyłem Mirage 2000C z wyprasek Italeri), ale dla Modelsvita zrobiłem wyjątek. Mam nadzieję, że się nie zawiodę, tym bardziej, że model do najtańszych nie należy :roll:

A teraz parę fotek, które pokazują, za co trzeba zapłacić ponad 140 PLN oraz że można kolorować suchymi pastelami obrazek słonecznika 38 lat po ukończeniu przedszkola :D :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba przyznać, że jak na "szortran" w skali 1:72 to jest naprawdę zacnie. I tak jak w przypadku mojego Mirage IIIEA - model będzie "prosto z pudła".

Na razie nie zdecydowałem się na malowanie. Waham się pomiędzy Grekiem (zawsze chciałem mieć model myśliwca w barwach tego kraju, ale niebiesko-szarego Mirage`a już na półce mam) a pustynnym Francuzem (bo do kolekcji "Pustynna Burza" jak znalazł, kamo jest fajne, tyle że straaasznie oklepane). Fajnie że Modelsvit uwzględnił greckie anteny i statecznik pionowy.

Ale czas na wybór jeszcze mam, bo na razie warsztat zajmuje taki oto ukraiński ptaszek pod szyldem "Zdążyć na Bytom" ;o) :

Obrazek

Strasznie w kość mi daje ta suczka Trumpetera, więc może ruszę z Miragem szybciej niż myślę. 8-)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 czerwca 2022, 18:18 przez alex_stela, łącznie edytowano 1 raz
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: Mirage 2000C, 1:72 Modelsvit

Postprzez skusz » piątek, 15 kwietnia 2022, 20:00

Kibicuję, mam ten model, nawet miałem zamiar go tutaj zacząć, ale w końcu wybór padł na co innego. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 27 czerwca 2022, 18:35

Czas ucieka, więc pora zabrać się za Mirage`a.

Zdecydowałem, że bedę robił Greka, więc zmieniłem tytuł wątku na Mirage 2000EG. Spróbuję uzbroić go w przynajmniej jednego Exoceta, choć oczywiście pocisków ani pylonów do nich nie ma w zestawie Modelsvitu, no ale ja lubię sobie ułatwiać robotę... :P

Na razie zabrałem się za obrobienie połówek kadłuba i za kokpit:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest całkiem wypaśnie jak na "szortrana" - na kabinkę składa się ok. 30 (!) części z plastiku i blaszek, a wszystko uzupełniają całkiem dobrze pasujące kalkomanie. Jeśli chodzi o jakość odlewu to mam wrażenie, że jest nieco gorzej niż w modelsvitowym Mirage IIIE - obrobienie poszczególnych elementów wymaga więcej pracy. Spasowanie części też jakby mniej dokładne. Zobaczymy jak będzie dalej.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » czwartek, 30 czerwca 2022, 10:18

Ponieważ fotel wyrzucany i osłonę tablicy przyrządów będę doklejał w późniejszej fazie budowy, mogłem przejść od razu do sklejenia kadłuba:
Obrazek
Spasowanie dość dobre, choć musiałem nieco popracować nad "wanną" kabiny, aby wszystko poskładalo się jak należy.

Następnym etapem było przygotowanie płata do wklejenia w kadłub. Wymagało to zmontowania wnęk podwozia głównego, które są wspaniale zdetalowane, a które bedą praktycznie niewidoczne, bo Mirage na ziemi stoją z zamkniętymi osłonami. :P
Obrazek

Po tym zabiegu mogłem wkleić dolną część płata w kadłub:
Obrazek

Kiedy wszystko w miarę wyschło - przyszła kolej na dopasowanie górnych części skrzydeł i statecznika pionowego. Na szczęście spasowanie było bardzo dobre, więc poszło gładko:
Obrazek

Teraz dam temu wszystkiemu odpocząć i zabieram się za dyszę silnika:
Obrazek

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » czwartek, 4 sierpnia 2022, 16:46

Powoli, ale do przodu...

Dysza sklejona i przygotowana do wklejenia, płatowiec uzupełniony o sterolotki i inne drobiazgi:
Obrazek
Obrazek

W międzyczasie zabrałem się za podwieszenia. Oprócz standardowego zbiornika pod kadłubem będą 2x R-550 Magic 2 na podskrzydłowych pylonach zewnętrznych i 2x AM-39 Exocet na pylonach wewnętrznych. Exocety to żywice Eduarda, bo Modelsvit ich nie przewidział. Zamknąłem też główne osłony podwozia, bo na ziemi z podwieszonym uzbrojeniem otwartych nie widziałem:
Obrazek
Obrazek

Teraz jeszcze lekkie poprawki tu i ówdzie na płatowcu, montaż + maskowanie wiatrochronu i będzie można powoli brać się za malowanie całości. Najpierw jednak muszę sobie samodzielnie wystrugać pylony pod Exocety.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » sobota, 13 sierpnia 2022, 11:44

Pylony wystrugane, eduardowe Exocety zaostrzone:
Obrazek

Po zamontowaniu pylonów pod skrzydłami zrobiłem "zwyczajowy preszejding" na płatowcu z zastosowaniem ciemnoszarej i białej farby, a w międzyczasie zabrałem się za malowanie podwieszeń:
Obrazek

Owiewki zamaskowane (maski są w zestawie, więc szybko poszło), kolorki na pociski oraz osłonę radaru położone:
Obrazek

Po przyklejeniu owiewki przyszedł czas na malowanie płatowca podstawowym (szarym) kolorem kamuflażu. Użyłem różnych mieszanek farb Gunze C307 i C308:
Obrazek
Obrazek

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 14 sierpnia 2022, 08:04

Bardzo subtelnie, będzie pięknie.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » niedziela, 14 sierpnia 2022, 11:01

HubertKendziorek napisał(a):Bardzo subtelnie, będzie pięknie.

Nie wiem, czy będzie pięknie, ale takiej radochy z modelowania dawno nie miałem! :D
Dlatego też robota idzie bardzo sprawnie.

Maskowanie pod drugi kolor nie było zbyt skomplikowane:
Obrazek

Samo malowanie też bez problemów, choć uzyskanie odpowiedniego odcienia tego niebiesko-szarego łatwe nie było. Zresztą zdjęcia i tak go przekłamują, bo tu wygląda zbyt niebiesko:
Obrazek
Mam nadzieję, że po "łoszu" i ostatecznym lakierowaniu wyjdzie tak, jak chciałem.

Tymczasem zabrałem się za malunki różnych tam drobnostek...
Obrazek

... aby wreszcie pokryć całość bezbarwnym błyszczącym:
Obrazek

Jak lakier wyschnie, to niezwłocznie zabieram się za kalkomanie.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 14 sierpnia 2022, 16:49

Fajnie wychodzi.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » wtorek, 16 sierpnia 2022, 16:54

Kalki położone i potraktowane Micro Sol`em:
Obrazek
Obrazek

Następnie przyszła kolej na kolejną (i ostatnią) warstwę bezbarwnego błyszczącego:
Obrazek

Teraz dam temu porządnie wyschnąć, po czym zabieram się za "wash".

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez Aleksander » wtorek, 16 sierpnia 2022, 17:00

Świetnie wygląda!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez skusz » wtorek, 16 sierpnia 2022, 21:25

Super, bardzo fajny jest.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Mirage 2000EG, 1:72 Modelsvit

Postprzez alex_stela » sobota, 20 sierpnia 2022, 17:49

Ευχαριστώ κύριοι! ;o)
No to jedziemy dalej.

Model dostał "wash" i warstwę lakieru satynowego, przymatowionego gdzieniegdzie mocno rozcieńczonym GX113:
Obrazek
Obrazek

Po doklejeniu wcześniej przygotowanych podskrzydłowych pylonów zewnętrznych, dyszy silnika i haka do lądowania (chyba tylko greckie Mirage je mają), zabrałem się za drobnicę:
Obrazek

Niestety podwozie to moim zdaniem najsłabszy element tego zestawu. Zdetalowane jest pięknie, ale bardzo daje się tu we znaki nierówność na łączeniu połówek form. Kółka podwozia przedniego na ramce "B" były tak "rozjechane", że Modelsvit dodał do modelu małą ramkę z dodatkowymi 4 kółkami (czyli problem jest im znany). To samo dotyczy innych drobnych elementów o okrągłym przekroju, jak sonda tankowania w powietrzu czy rurka Pitota. Szkoda, bo we wcześniejszym Mirage IIIE takich problemów nie było. Tak czy inaczej musiałem sięgnąć po posiłki z Polski:
Obrazek

EDIT 26.08.2022:

Po krótkiej (choć niełatwej) walce udało mi się zamontować podwozie i rurkę Pitota:
Obrazek

W dalszej kolejności dokleiłem wszystko, co trzeba było dokleić pod spodem...:
Obrazek

... abym na spokojnie mógł zabrać się za górę:
Obrazek

I tym sposobem wyszedłem na ostatnią prostą. Do zrobienia pozostało niewiele: doklejenie sondy do tankowania w powietrzu, kilku antenek i innych czujników, zdjęcie masek z "oszklenia", zmontowanie i wklejenie fotela wyrzucanego no i montaż osłony kabiny (w pozycji otwartej). W ten weekend powinno się udać.

EDIT 01.09.2022:

W weekend się nie udało, ale w tym tygodniu nadgoniłem...
Obrazek

...aż wreszcie prace dobiegły końca:
Obrazek

Teraz muszę tylko wygospodarować trochę czasu na zrobienie jakichś dobrych zdjęć i będę mógł zaprosić do galerii. 8-)

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας!
;o)

EDIT 05.09.2022:

Zapraszam do galerii:

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=897&t=92593

8-)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński


Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości