Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 18 czerwca 2009, 21:16

Ostatnio (ponad dwa tygodnie temu he, he) udało mi się znaleźć chwilę na krótkie odwiedziny w naszym bydgoskim muzeum.

Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy mieści się przy ulicy Czerkaskiej 2 na Osiedlu Leśnym, niedaleko stadionu Zawiszy.
Godziny otwarcia - wtorki, czwartki, piątki 9:00-15:30, środy 9:00-17:30, niedziele i święta 10:00-13:45, poniedziałki i soboty - muzeum nieczynne dla zwiedzających.
Ceny biletów: 5,00 zł – normalny, 2,50 zł ulgowy. Dla opiekunów grup zorganizowanych wstęp gratis. W niedziele i święta dla wszystkich zwiedzających wstęp bezpłatny. Fotografowanie w celach prywatnych (w tym na forum) kosztuje 10 złotych.

A teraz trochę fotek.

Nowinki - obok pokazywanego wcześniej Dingo możemy obecnie obejrzeć Scout Cara M3A1 oraz Halftracka M3. Wszystkie trzy na chodzie. W hangarach WZL nr 2 na Błoniu jest także Su-22 oraz inne samoloty.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zbiór wcześniejszych eksponatów to cały przekrój sowieckiej artylerii wykorzystywanej od lat 40-tych w Wojsku Polskim (jakieś 40 różnych modeli) oraz pojazdów, poczynając od T-34/85. Są tu także inne elementy uzbrojenia/wyposażenia jak torpedy, rakiety, zbiornik paliwa z V2, fragment mostu Baileya itd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wewnątrz, na piętrze muzeum znajdziemy stałą wystawę prezentującą 'drobniejsze' uzbrojenie i wyposażenie. Dziesiątki (setki?) modeli karabinów, pistoletów, sporo broni białej, mundury przedwojenne WP, z okresu wojny (PSZ na zachodzie, LWP), powojenne. Motocykle wojskowe, radiostacje, 'trener' do nauki lotu na Iskrze, instrumenty orkiestr wojskowych i sam nie wiem co jeszcze.

Z ciekawostek - Bofors ppanc 37mm, fragment gąsienicy TK, ogniwko 7TP/Vickersa, Goliath (ale bez ładunku :)).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprócz stałych ekspozycji organizowane są także okazjonalne. W tej chwili stworzona została inscenizacja walk pod Monte Cassino.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drugiej stronie budynku otwarto wystawę modelarską (czynną zdaje się do końca lipca). Modeli jest około setki, z przewagą plastiku nad kartonem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Większość zdjęć nie jest zbyt dobrej jakości, ale to wina braku czasu - musiałem je 'strzelać' w pośpiechu, z 'ręki', bo rodzina, nie wiedzieć czemu, wolała jechać na niedzielny spacer do lasu...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez Bond » piątek, 19 czerwca 2009, 14:33

Foty jak foty, to nie konkurs fotograficzny, ważne że jest zajawka, a ja nawet nie wiedziałem, że w Bydgoszczy jest takie fajne muzeum. Jak będę w Bydgoszczy, na pewno tam zajrzę.
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 16:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez imek46 » niedziela, 21 czerwca 2009, 13:38

No właśnie ja też nie wiedziałem. Jarku nie wiesz czy muzeum wypożycza na imprezy te swoje eksponaty.
Pozdrawiam I.Z.
imek46
 
Posty: 923
Dołączył(a): piątek, 28 września 2007, 11:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 21 czerwca 2009, 17:14

Na pewno wypożycza na imprezy w Bydgoszczy.
Czy dalej - tego nie wiem.
Jeśli jesteś zainteresowany, spróbuj skontaktować się z dyrekcją albo z panem Adamem Nitką.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez imek46 » niedziela, 21 czerwca 2009, 19:07

Dzięki
Pozdrawiam I.Z.
imek46
 
Posty: 923
Dołączył(a): piątek, 28 września 2007, 11:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez mh59ab » środa, 24 czerwca 2009, 10:44

Jadąc ostatnio przez miasto widziałem jak Scout i Dingo na lawecie były gdzieś wywożone.
Co do samolotów muzeum... Aktualnie stoją pod chmurką na terenie WZL-2. Część widać z wiaduktu przy ul. Szubińskiej. Wystawę jak na razie można było zobaczyć tylko podczas targów lotniczych niestety. Krążą słuchy, że jedna maszyna ma znaleźć się właśnie na terenie muzeum. Fotki wrzucę jak znajdę troszkę czasu ;)
mh59ab
 

Re: Pomorskie Muzeum Wojskowe w Bydgoszczy (dużo zdjęć)

Postprzez Jarek Gurgul » czwartek, 24 września 2009, 23:15

Dziś, wracając do domu po pracy, przejeżdżałem obok muzeum i trafiłem akurat na rozładunek z lawety wyrzutni BM, która wróciła po remoncie. Zatrzymałem się na chwilę - i słusznie - bo okazało się, że muzeum wzbogaciło się ostatnio o UAZ'a oraz Willys'a, który trafił tu przedwczoraj. Wszystkie trzy na chodzie.

Dowiedziałem się również, że remont Stuarta (procedura przetargowa na remont) rozpocznie się na początku 2010 roku. Potem przyjdzie czas na M10. Muzeum ma także w planach zakup kolejnego dużego pojazdu używanego przez PSZ na Zachodzie. Ale o tym za jakiś czas...

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz


Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości