Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez krzy65siek » środa, 1 maja 2019, 07:06

Zanim zaczniesz się autorytatywnie wypowiadać na temat muzeum, warto byłoby, żebyś zrozumiał podstawy - m.in. jaki jest ustrój Polski. Muzeum w Gdańsku jest muzeum państwowym i zbudowanym za państwowe pieniądze. Muzeum w Krakowie jest muzeum samorządowym i utrzymywane jest za pieniądze województwa. A województwo nie ma za wiele pieniędzy, bo ma niewielki udział w podatkach.

A wartość "ciekawej kolekcji" sowieckich samolotów jest jaka jest - po prostu niewielka w porównaniu z samolotami z berlińskiego muzeum. W muzeum dzieje się naprawdę dużo w porównaniu do tego w jakiej sytuacji było w latach 80 czy 90. Pamiętam dokładnie, bo często tam bywałem.

Pieniądze nie są z gumy - najpierw zabezpiecza się najcenniejsze eksponaty. W planach jest budowa nowego (odbudowanego) hangaru. Na wszystko potrzeba czasu i kasy. I naprawdę cieszę się, że p. Radwan najpierw odrestaurował samoloty z I wś, istniejące w pojedynczych egzemplarzach, a nie wydawał pieniądze na samoloty, które na świecie są w setkach sztuk. Bo w latach 80 to wszystko stało na stosie w magazynach.

A nowy budynek jest jaki jest, to nie jest budynek idealny do celów muzealnych. Nie wiem kto dokładnie był w komisji konkursowej i wybrał właśnie taki. Warto jednak wiedzieć, że pieniędzy z dotacji nie można było przeznaczyć na restaurację i konserwację zabytków.

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 12:52

Reklama

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez fragles » środa, 1 maja 2019, 07:47

No - pogadali, pożartowali, pośmiali się, to teraz do rzeczy:

radoslaw6363 napisał(a):zamówiłem Polskie kalki do Canta i przypadkiem przechodząc koło sklepu modelarskiego zupełnie przypadkowo nabyłem model tego samolotu ;o) (Włosi model odnowili )


Ano pokaż, Kolego, co to tam fajnego sobie dłubiesz. Może jakiś warsztacik, czy coś? Cant niezbyt często na forum się pojawia. Zaintrygowałeś mnie, a pewnie też i kilku innych Kolegów. Dawaj, nie wstydź się! Chociaż pokaż jak wyglądają wypraski tego odnowionego modelu.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Taki Jeden » środa, 1 maja 2019, 08:09

Taki Jeden
 
Posty: 115
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2017, 12:46

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Kuba P. » środa, 1 maja 2019, 11:56

Krzysiek Kowalik napisał(a):Trzeba zamazać szachownice i gwiazdy dawida nabazgrać to zaraz się kasa na zadaszenie i renowację znajdzie.


Naprawdę?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez radoslaw6363 » środa, 1 maja 2019, 18:57

fragles napisał(a):No - pogadali, pożartowali, pośmiali się, to teraz do rzeczy:

radoslaw6363 napisał(a):zamówiłem Polskie kalki do Canta i przypadkiem przechodząc koło sklepu modelarskiego zupełnie przypadkowo nabyłem model tego samolotu ;o) (Włosi model odnowili )


Ano pokaż, Kolego, co to tam fajnego sobie dłubiesz. Może jakiś warsztacik, czy coś? Cant niezbyt często na forum się pojawia. Zaintrygowałeś mnie, a pewnie też i kilku innych Kolegów. Dawaj, nie wstydź się! Chociaż pokaż jak wyglądają wypraski tego odnowionego modelu.


No to UWAGA ! Chwalę się nabytkami :lol:
Podobno najlepszy na rynku model wczesnego mietka !
Poprawiony Cant Z 506 ,dodana ramka z wyposażeniem wnętrza i linie podziału przeryte na wgłębne.
https://www.mojehobby.pl/products/CANT- ... IRONE.html
Książki zakupione w Muzeum Lotnictwa

Obrazek

Będąc w Krakowie i odwiedziłem oba znane sklepy modelarskie ;o)
W jednym zakupiłem farbkę do pomalowania PZL P-7a, a w drugim nitowadło :)
W muzealnym sklepie na wawelu zobaczyłem znaczek ,,kosynierów'' i sobie nie mogłem odmówić :oops:
Przy okazji pokazuję kalki :idea:

Obrazek

Obrazek
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Krzysiek Kowalik » środa, 1 maja 2019, 19:33

Kuba P. napisał(a):
Krzysiek Kowalik napisał(a):Trzeba zamazać szachownice i gwiazdy dawida nabazgrać to zaraz się kasa na zadaszenie i renowację znajdzie.


Naprawdę?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jezus Krystus! Mam nadzieję że zagląda tu minister Gliński ;)

radoslaw6363 napisał(a):
fragles napisał(a):No - pogadali, pożartowali, pośmiali się, to teraz do rzeczy:

radoslaw6363 napisał(a):zamówiłem Polskie kalki do Canta i przypadkiem przechodząc koło sklepu modelarskiego zupełnie przypadkowo nabyłem model tego samolotu ;o) (Włosi model odnowili )


Ano pokaż, Kolego, co to tam fajnego sobie dłubiesz. Może jakiś warsztacik, czy coś? Cant niezbyt często na forum się pojawia. Zaintrygowałeś mnie, a pewnie też i kilku innych Kolegów. Dawaj, nie wstydź się! Chociaż pokaż jak wyglądają wypraski tego odnowionego modelu.


No to UWAGA ! Chwalę się nabytkami :lol:
Podobno najlepszy na rynku model wczesnego mietka !
Poprawiony Cant Z 506 ,dodana ramka z wyposażeniem wnętrza i linie podziału przeryte na wgłębne.
https://www.mojehobby.pl/products/CANT- ... IRONE.html
Książki zakupione w Muzeum Lotnictwa

Obrazek

Będąc w Krakowie i odwiedziłem oba znane sklepy modelarskie ;o)
W jednym zakupiłem farbkę do pomalowania PZL P-7a, a w drugim nitowadło :)
W muzealnym sklepie na wawelu zobaczyłem znaczek ,,kosynierów'' i sobie nie mogłem odmówić :oops:
Przy okazji pokazuję kalki :idea:

Obrazek

Obrazek


Myślałem kiedyś nad dodaniem Canta do wrześniowej kolekcji. Warte toto tych pieniędzy?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez radoslaw6363 » środa, 1 maja 2019, 19:48

Zapomniałem dodać że jest nawet blaszka w zestawie Canta, czytałem gdzieś relację z budowy i wiem że będzie potrzeba sporo szpachli, teraz zacząłem Whitley, ale Cant też przyciąga uwagę :)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Sebastian » środa, 1 maja 2019, 20:02

Miałem okazję bycia w kilku muzeach w Europie / Austria , Niemcy / i bywa różnie z ekspozycjami. Wiedeński Arsenał ma ekspozycje pod chmurką i na hali ale wewnątrz to co delikatne. Munster , Sinsheim i Koblenz mają ekspozycję w halach. Przestronne czasem są a czasem jak w Koblenz nie bardzo. Starają się trzymać pod dachem aby odrestaurowane zabytki nie niszczały. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie trzyma pod chmurą pojazdy pancerne choć oddział na Powsińskiej chyba coś budować zaczął o ile wiem. Muzeum Cytadela w Poznaniu ma halę gdzie por. Ogrodniczuk trzyma skarby. W Krakowie muzeum coś robi choć w Polskich muzeach brak funduszy bo chyba że sponsor dopisze i eksponat odstawi. Byłem w Gdańsku w muzeum II wojny i szału nie zrobiło bo beton lity beton a do tego pod ziemię trzeba zejść nie wiem po co i to dwa piętra. Muzeum Powstania Warszawskiego trochę biedne w eksponaty ale tu nie ma się co dziwić choć aranżacja ekspozycji fajna.
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:56

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 2 maja 2019, 10:26

Czeskie muzeum Praga-Kbely

https://ipms-warszawa.pl/letecke-muzeum-kbely-w-pradze/

Co cenniejsze eksponaty w hangarach, w jednym tak niemiłosiernie upchane, że mało co widać. Reszta pod chmurką. A co niektóre to stoją sobie gdzieś tam w oddali.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 2 maja 2019, 14:51

To że samoloty stojąc pod chmurką niszczeją to fakt ,korozja niszczy wszystko ;o)
Ale można zadbać o to żeby takie maszyny były konserwowane ,robią to ludzie z Grupy ARCHEO Łask ! Wolontariusze :idea:

http://photos.piotrgalas.com/Archeo,30.04.2012,Lask/

Porównajcie jak wyglądają maszyny w Łasku i te w Krakowie .W Krakowie na etatach siedzi 50 pracowników muzeum , w łasku ludzie pracują społecznie :lol:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez potez » czwartek, 2 maja 2019, 17:21

Hmm społecznie i z własnej kieszeni remontują samoloty. Przejedź się do Łasku i zapytaj na jakich zasadach to działa. Bo akurat wygląda to tak , że armia w tej chwili ma 3 muzea lotnictwa, jedno oficjalne w Dęblinie gdzie idzie cała oficjalna kasa i pozbierali wszystkie jak to ładnie określono na modelłorku "postsowieckie złomy" , zbiór maja juz chyba lepszy niż w Krakowie a kolejne dwa zbiory zabytków- w bazach w Łasku i w Poznaniu. Łącznie z tym że część "eksponatów" jeszcze niedawno była na liscie CFE. No i jest drobna różnica jak się ma tych samolotów 10 a nie jak się ma ich kilkaset...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez radoslaw6363 » czwartek, 2 maja 2019, 17:32

W normalnych krajach ,zabytkami zajmują się muzea :) Wojsko posiada sprzęt nowoczesny :idea:
W Polsce wojsko posiada sprzęt muzealny w związku z tym muzea się nim zajmować nie muszą :lol:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez potez » czwartek, 2 maja 2019, 17:53

Chyba w każdym europejskim kraju są przy jednostkach lotniczych kolekcje sprzętu. W UK jest to chyba najbardziej rozbudowane, tam są utrzymywane min w stanie umożliwiającycm odpalanie silników i kołowania, jak się da to w stanie lotnym.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Sebastian » czwartek, 2 maja 2019, 20:11

No w Bovington o ile wiem to i pancerne na chodzie mają :)
Sebastian
 
Posty: 737
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 19:56

Re: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie !

Postprzez Mac Eyka » sobota, 4 maja 2019, 20:29

radoslaw6363 napisał(a):W normalnych krajach ,zabytkami zajmują się muzea :) Wojsko posiada sprzęt nowoczesny


RAF do dnia dzisiejszego ma na stanie kilka Spitfire.

A okrętem flagowym Royal Navy jest HMS Victory.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości