CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez Mikolaj75 » wtorek, 11 kwietnia 2023, 11:22

Oj gapiostwo z mojej strony i chyba znak czasów z tą trudnością skupienia uwagi na tekście pisanym... :oops:
Łany model będzie, skoro wizualnie już tak bardzo przyciąga uwagę... ;o)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 536
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Reklama

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez alex_stela » sobota, 15 kwietnia 2023, 14:18

Malowanie jest rzeczywiście atrakcyjne, ja jednak pozostaję sceptyczny, czy ten model w ogóle się uda - drżę na samą myśl, co tam się dzieje pod tymi maskami. :-/ Zaparowane od środka "oszklenie" w tym zamkniętym "pudełku" będzie raczej nie do naprawy. Kiedyś już "wybijałem szybę" w Wessexie żeby wyczyścić środek, ale tutaj to będzie trudne. No ale zobaczymy.

Teraz kilka fotek z postępu prac.

Zakończyłem oklejanie modelu kalkami:
Obrazek

Potem pomalowałem różne drobiazgi i zabezpieczyłem całość kolejną warstwą błyszczącego lakieru bezbarwnego:
Obrazek

Potem przyszedł czas na "wash" z farb olejnych:
Obrazek

W międzyczasie zorientowałem się, że słoń na kalkach ma nieprawidłowy kolor. :? Zamiast ciemnożółtego był ciemnopomarańczowy (podobnie jak napisy po drugiej stronie). Postanowiłem to wszystko zretuszować cienkim pędzelkiem i żółtą farbą akrylową. Chyba się udało:
Obrazek

Potem (z bólem serca) spróbowałem odtworzyć wyjątkowo paskudne okopcenia za rurami wydechowymi. Żadnej w tym finezji, ale ten typ tak miał:
Obrazek

Kolejnym etapem było pokrycie całości warstwą lakieru matowego:
Obrazek

Jak tylko lakier porządnie wyschnie to przejdę do zdejmowania masek i końcowego etapu budowy.


EDIT 25.04.2023:

Po zdjęciu masek okazało się, że tragedii po wewnętrznej stronie "oszklenia" nie ma. Trochę czasu zajęło mi wykonanie białych "uszczelek" wokół okien z dokrojonych kalkomanii (najcieńsze białe paski z zestawu Xtradecal), bo te wstępnie namalowane pędzelkiem niezbyt dobrze wyglądały. Moim zdaniem wyszło całkiem nieźle:
Obrazek

Potem zająłem się wszystkim tym, co na dole - wkleiłem uprzednio przygotowane podwozie, dorobiłem hamulce i przewody do nich, a na końcu wkleiłem wszystkie antenki i inne drobiazgi:
Obrazek

Po głębszym zastanowieniu i ponownym sprawdzeniu zdjęć oryginału postanowiłem lekko rozjaśnić niebieskie "niebo" na ogonowych grafikach (znów retusz akrylami Lifecolor). Potem zabrałem się za "antenki" na górze:
Obrazek

Trochę jeszcze roboty zostało, ale myślę, że w tym tygodniu skończę. 8-)

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez alex_stela » czwartek, 27 kwietnia 2023, 19:41

No i udało się dobrnąć do końca. 8-)

Zestawowe antenki na górze kaduba musiałem wymienić na samoróbki, bo były albo za małe, albo za krótkie, albo za grube. :-/ Zamontowałem wycieraczki z zestawowych blaszek i dorobiłem maszt anteny z kawałka rozciągniętej ramki. Na końcu dokleiłem linkę anteny pomiędzy statecznikiem pionowym i przodem kadłuba. Tu posłużyła mi elastyczna linka Ammo Rigging 0,2mm, która łatwo się przykleja CA i bezproblemowo naciąga. Co równie ważne - nie zrywa się przy byle dotknięciu. :P

Po drobnych poprawkach lakierniczych prace nad C-212 ze Special Hobby zakończyłem (bez żalu):
Obrazek
Obrazek

Jeszcze jedna uwaga do osób, które podejmą się budowy tego modelu - pomimo dość solidnego obciążenia nosa ołowiem, CASA przy niezbyt mocnym dmuchnięciu opada na ogon, także trzeba tam naprawdę sporo tego napakować, żeby po zamontowaniu podwozia się nie zdziwić. :P

Ogólnie budowa z tego zestawu SH nie była ani prosta, ani miła. Kolejny model, którego główną zaletą jest to, że w ogóle jest, bo temat w sumie całkiem ciekawy. Z efektu mojej pracy jestem średnio zadowolony, bo ogólnie miniatura "cieszy oko", zdaję sobie jednak sprawę, że mogłem się nieco bardziej przyłożyć. Ot, kolejne modelarskie doświadczenie i ciekawe uzupełnienie gablotki.

Cóż... Teraz trzeba posprzątać warsztat i zrobić parę fotek przy dobrym świetle. Niebawem zaproszę do galerii.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez marco2607 » piątek, 28 kwietnia 2023, 07:28

Fajny jest , ale spodziewałem się trochę mniej wyblakłych kolorow. Budowa to jedno, ale ułożenie kalki na ogonie to też zapewne nie było łatwe. Podoba się :P
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3312
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez Aleksander » piątek, 28 kwietnia 2023, 09:35

Bardzo fajnie się prezentuje!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7988
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: CASA C-212-100 Aviocar, 1:72 Special Hobby

Postprzez alex_stela » sobota, 29 kwietnia 2023, 15:13

Dziękuję, Panowie! Zapraszam do galerii:

https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=901&t=93160

8-)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen, 1/72 (REV) 70%; Liberator Mk.VI, 1/72 (ACA) 10%; M-346 Bielik, 1/48 (KIN) 0%

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 234
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 13:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość