Ił-76T(MD), Zvezda 1/144

Re: Ił-76T(MD), Zvezda 1/144

Postprzez giberes » niedziela, 19 lutego 2023, 22:04

giberes napisał(a):.Obrazek
Porobiły się granatowe zacieki, jutro spróbuję zmyć setem. W razie niepowodzenia, jeżeli się nie rozprostuje, mam zapasową.

Nic się nie dało zrobić, więc usunąłem zepsutą kalkę i nałożyłem nową. Wywołało to u mnie krótkotrwały marazm depresyjny, który spowodował z kolei mały zastój na warsztacie. Jednak robota sama się nie zrobi.

Flagi przytłumiłem szarym podkładem, żeby wyrównać "cień" do stanu zbliżonego na foto oryginału (nie widzę tam różnicy między cieniem niebieskim a czerwonym)
Obrazek
Obrazek
Po położeniu białego dało to efekt, który chciałem osiągnąć
Obrazek
Niestety, jak widać, pasy na bokach kadłuba "mocno się trzymają", mimo 3 warstw białego.
Obrazek
Farba była transparentna, bo bałem się zbyt szybko przesłonić niebieski- niepotrzebnie. Uznałem, że 50 warstw białej to mimo wszystko lekka przesada i dlatego dalej malowałem białą podkładową, która też miała co robić. Dopiero ostatnia warstwa to znowu farba. Ostatecznie osiągnąłem +- planowany efekt
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na żywo lepiej widać, a żeby pokazać to Wam, musiałem kręcić piruety szukając odpowiedniego kąta oświetlenia. Niestety kalka + farba spowodowała mocne spłycenie, a miejscami zanik linii podziału. Jednak nie zamierzam już nic z tym robić, bo każde nacinanie spowoduje naruszenie kalki/wyjście niebieskiego. Bedę musiał pomyśleć o innym cieniowaniu, niż zwykły łosz.
Następny etap to maskowanie przed szarym. Trzeba mocno osłabić taśmę, bo boję się, że po przyklejeniu do błyszczącej farby może odejść potem razem z kalką. Do odcięcia po linii kolorów na początek zamierzam dać paski 0,7mm, a dalej podkładka z papieru lub folii. Ogólnie dużo troski przy tym będzie.
Non omnis moriar, zostanie po mnie parę modeli, które żona wyrzuci.
Avatar użytkownika
giberes
 
Posty: 281
Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 19:15
Lokalizacja: Białystok

Reklama

Re: Ił-76T(MD), Zvezda 1/144

Postprzez giberes » niedziela, 5 marca 2023, 22:42

Widzę, że tematu warsztatowe trochę ruszyły, więc i ja lekką aktualizację zamieszczę. Przez cały czas coś się działo, ale uznałem, że nie będę pokazywał, jak maskuję po kolei elementy, co było mocno rozciągnięte w czasie. Dziś pomalowałem ostatnie powierzchnie na sreberko, więc mogłem zdjąć maskowania i zobaczyć, jak to wszystko wygląda. Na początek statecznik poziomy, sloty i silniki
Obrazek
Ogólnie OK, jak przewidywałem na na frontach silników powstał mały schodek, ale srebrna jest mięciutka, więc jak dobrze wyschnie, to pewnie jutro go zniweluję.
Reszta płatowca również solidnie zalana farbą :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
W zasadzie wygląda dobrze, ale...
Obrazek
Tak, jak się obawiałem, przy ściąganiu taśmy 0,7 mm minimalnie źle ustawiłem z tej strony kąt odrywania i pojawił się mały psikus, więc znowu "zabawa" przede mną. Dobrze, że odeszła farba od kalki, a nie farba z kalką od podłoża.
Oglądając teraz swój wpis zobaczyłem, że nie pomalowałem na srebrno krawędzi natarcia u nasady skrzydeł, więc znowu maskowanie, ehh- gapa.
Non omnis moriar, zostanie po mnie parę modeli, które żona wyrzuci.
Avatar użytkownika
giberes
 
Posty: 281
Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 19:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Ił-76T(MD), Zvezda 1/144

Postprzez giberes » poniedziałek, 20 marca 2023, 13:21

Model dalej się robi, chociaż jestem o krok od decyzji, żeby nie robić galerii. Cały czas jakieś pierdółki zmniejszają jakość pracy i zapał do niej.
Po zrobieniu poprawek przyszła kolej na kalki
Obrazek
Kalki Rocketeer Decal w zasadzie są fajne (nie wnikając w jakość merytoryczną), mają praktycznie niewidoczny przezroczysty film, ogólnie cieniutkie, dobrze reagują na set i sol, ale... No właśnie- część pokryta farbą jest nieproporcjonalnie sztywna i potrafi się "przełamać"/uszkodzić nawet przy delikatnym usuwaniu nadmiaru płynu spod kalki przy pomocy miękkiego pędzla
Obrazek
Obrazek
Prowadzę sobie pędzel i nagle widzę kawałek kalki pałętający się za pędzlem. O ile przy pierwszym takim punkcie pomyślałem, że coś za mocno przycisnąłem, to przy kolejnych bardzo się starałem być delikatny. Mimo tego jeszcze kilka takich uszczerbków powstało. Na szczęście większość na czarnym tle, na znakach rejestracyjnych, więc będzie łatwo zamalować. Tylko ten niebieski na stateczniku będzie trudniejszy do dorobienia.
Dobrze, że chociaż duże płachty udało się bez kalectwa nałożyć
Obrazek
Numery rejestracyjne musiałem przerabiać, było RA-70509, a powinno być RA 76509, pierwotnie chciałem walczyć z tym błękitem WFP, ale nie będę, może przytłumi się po brudzeniu, a jak nie to trudno.
Zostało jeszcze do nałożenia kilka napisów eksploatacyjnych, ale muszę wyślepkać, które muszą być, a które są niepotrzebne.
Panel przeciwodblaskowy przed kabiną będzie malowany, bo ani zestawowa kalka,ani rocketera nie pasowała dobrze.
Non omnis moriar, zostanie po mnie parę modeli, które żona wyrzuci.
Avatar użytkownika
giberes
 
Posty: 281
Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 19:15
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości