Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » wtorek, 10 stycznia 2023, 13:12

Dołączam do zabawy z edkowym Taifunem. Szukałem w 1/48 ale trudno teraz takiego kupić, więc wybór padł na nieco większy model.
Obrazek
Mam trochę dylemat jakie malowanie wybrać. Podoba mi się pustynne, ale zastanawiam się też nad polskim "niebieskim ptakiem".
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Reklama

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez konwin » wtorek, 10 stycznia 2023, 13:54

Qrka a chciałem go robić
Powodzenia fajny samolot
Będę patrzył
Avatar użytkownika
konwin
 
Posty: 234
Dołączył(a): czwartek, 7 czerwca 2012, 22:12

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » wtorek, 10 stycznia 2023, 13:59

konwin napisał(a):Qrka a chciałem go robić
Powodzenia fajny samolot
Będę patrzył

A czemu miałbyś go nie robić, regulamin chyba tego nie zakazuje :)
Ten samolot na mnóstwo fajnych malowań, starczyłoby na kilka takich konkursów.
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » poniedziałek, 16 stycznia 2023, 08:53

Mała aktualizacja: popracowałem trochę nad kokpitem i silnikiem, chociaż tego drugiego i tak nie będzie za bardzo widać.
Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » poniedziałek, 6 lutego 2023, 20:56

Powoli idę dalej. Model niestety ma nieprzyjemną fakturę, taką "skórkę pomarańczową".
Nie mam zamiaru jakoś nadmiernie z tym walczyć ale dla spokoju sumienia psiknąłem dwie warstwy surfacera i przeszlifowałem wodnym papierem. Trochę pomogło choć do lustrzanej gładkości jeszcze daleko. Przy okazji zalałem trochę linie i musiałem je poprawiać.
Obrazek
Obrazek
Stuningowałem też nieco wydechy, żeby nie wyglądały jak dwie belki.
Obrazek
Przy okazji musiałem wyciąć otwory żeby móc zamknąć w kadłubie silnik z kolektorami. Choć przyszłym budowniczym radzę żeby się zastanowili czy (jeśli oczywiście nie zamierzają otwierać masek silnika) nie obciąć kawałka kolektora i zamknąć kadłub taki jakim jest w zestawie.
Obrazek
Obrazek
Na koniec jeszcze przymiarka całej bryły "na sucho"
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 6 lutego 2023, 22:21

Robi wrażenie!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez vincent » wtorek, 7 lutego 2023, 16:16

Bardzo fajny warsztat i interesujący temat. Możesz powiedzieć jaki masz patent na tak dokładne nawiercanie otworów w skośnych powierzchniach (rury wydechowe)?
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » środa, 8 lutego 2023, 08:21

vincent napisał(a):Bardzo fajny warsztat i interesujący temat. Możesz powiedzieć jaki masz patent na tak dokładne nawiercanie otworów w skośnych powierzchniach (rury wydechowe)?

Nie ma w tym większej filozofii, zaczynam małym wiertełkiem prostopadle do tej skośnej powierzchni, a potem stopniowo coraz większym stale zmniejszając kąt tak żeby to ostatnie największe wiertło szło już równolegle do rury. Wiertło trzymam bezpośrednio w palcach żeby mieć maksymalną kontrolę nad kierunkiem jego prowadzenia. Na koniec jeszcze okrągły pilnik "iglak" jeśli krawędzie są zbyt grube. Można jeszcze lekko posmarować krawędzie rzadkim klejem np.Tamiya Extra Thin, który rozpuszcza drobne zadziory i powoduje, że powierzchnia staje się gładsza.
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez vincent » środa, 8 lutego 2023, 16:32

Paweł84 napisał(a):
vincent napisał(a):Bardzo fajny warsztat i interesujący temat. Możesz powiedzieć jaki masz patent na tak dokładne nawiercanie otworów w skośnych powierzchniach (rury wydechowe)?

Nie ma w tym większej filozofii, zaczynam małym wiertełkiem prostopadle do tej skośnej powierzchni, a potem stopniowo coraz większym stale zmniejszając kąt tak żeby to ostatnie największe wiertło szło już równolegle do rury. Wiertło trzymam bezpośrednio w palcach żeby mieć maksymalną kontrolę nad kierunkiem jego prowadzenia. Na koniec jeszcze okrągły pilnik "iglak" jeśli krawędzie są zbyt grube. Można jeszcze lekko posmarować krawędzie rzadkim klejem np.Tamiya Extra Thin, który rozpuszcza drobne zadziory i powoduje, że powierzchnia staje się gładsza.


Dzięks za info! Prosty sposób dający bardzo dobre rezultaty :)
Jestem nowy, nie dziw się kiedy widzisz że próbuję założyć hełm na lewą stronę lub okopać się w wodzie.
Avatar użytkownika
vincent
 
Posty: 105
Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2021, 12:13

Re: Messerschmitt Bf 108 Taifun - Eduard 1/32

Postprzez Paweł84 » środa, 8 marca 2023, 08:44

Wahałem się czy otwierać kabinę, bo samolot z oszkleniem otwieranym do przodu wydaje mi się bardzo pokraczny, ale zdecydowałem, że przez zamknięte oszklenie widać wystarczająco dużo.
Obrazek
Prace nad oszkleniem zacząłem od mozolnego maskowania wnętrza
Obrazek
Postanowiłem też dodać charakterystyczne płócienne"zazdroski" https://www.globalplanesearch.com/mygps ... p?id=32776
Po próbach z chusteczką i bibułą wybór padł na papier śniadaniowy:
Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54


Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość