Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » niedziela, 30 kwietnia 2023, 18:35

Pisałem już, że samolot ma dla mnie pewną wartość sentymentalną - samolotami linii TALAIR i MAF byłem "wożony" podczas podróży do Australii i Papui Nowej Gwinei w 1987 r., m.in. z lądowiska Telefomin w prowincji Zachodni Sepik.

Sam Islander ponoć nie był lubiany przez pilotów, głównie z powodu hałasu, który towarzyszył lotom oraz kiepskich właściwości lotnych. Może i tak, ale sentyment pozostał, a sylwetka tego "ptaszka" bardzo mi się podoba. Na dodatek, w przeszłości, dostałem australijską książkę na temat powstania firmy TALAIR, więc wykorzystałem okazję i z przyjemnością model zrobiłem. Książka ma tytuł "Balus", co w języku Tok Ples (Pidgin English) oznacza ptaka, lub samolot właśnie. W mojej bibliotece mam też wspomnienia lotników-wolontariuszy z Papui, w książce "Balus bilong mipela" (czyli "Mój samolot") :lol:

Sam proces klejenia nie był specjalnie skomplikowany - zrobiłem jedynie nowe sterownice w kokpicie (ale i tak ich nie widać) i zmieniłem kalki (ukłony i podziękowania dla MrDecal).

Do końca nie byłem przekonany, czy model będzie stał na swoich trzech punktach podparcia (czyli na 5 kołach), czy też będzie siedział na ogonie, bo możliwości włożenia koniecznego balastu do środka nie były zbyt wielkie - ale jakimś cudem się udało, niestety, zdjęcia musiałem zrobić na zaimprowizowanej podstawce, bo na kartonie stanowiącym tło prawidłowo stać nie chciał.

Od samego początku prześladowały mnie problemy z oszkleniem - mimo otrzymania drugiego kompletu okien od Piotra Dmitruka (jeszcze raz wielkie dzięki!), "udało" mi się je trochę popsuć - przy klejeniu Thin Cement Tamiyi zaparowało mi boczne okienko, a na sam koniec niewielka kropelka kleju kapnęła na przednią szybę po lewej stronie - w tym miejscu, w oryginalnym samolocie było takie "kółko" z antenką, więc w zasadzie mógłbym utrzymywać, że to specjalnie, ale chyba nikt w to nie uwierzy...

Nie jest to pewnie model na wystawę, ale już go nie poprawię, wyciągnę najwyżej wnioski na przyszłość.
Model dedykuję mojemu, nieżyjącemu już, kuzynowi - Toniemu, który był kiapem (przedstawicielem rządu Australii) u Papuasów - pokazuję jego zdjęcie przy ogonie Islandera z wizerunkiem papuaskiego wojownika.

Obowiązkowa galeria - zamieniłem zdjęcia, bo przypomniało mi się, że pierwsza fotka będzie do prezentacji :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano poniedziałek, 1 maja 2023, 20:34 przez Aleksander, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 30 kwietnia 2023, 19:30

Bardzo ładnie!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 1 maja 2023, 17:22

Fajny ci on.
Może troszku za czysty, szczególnie w okolicach silników, ale zacnie się prezentuje.
Gratuluje.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 maja 2023, 18:40

Bardzo dziękuję przedmówcom za uprzejme komentarze.
Zrobiłem "Edit" z fotkami, bo przypomniałem sobie, że pierwsza opublikowana fotka będzie reprezentowała model w ankiecie.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 1 maja 2023, 18:50

Jest cacuszko, bardzo podobał mi się sposób, w jaki autor modelu wykorzystał minimalizm, aby przyciągnąć uwagę widza i podkreślić ważne cechy tego samolotu.
Ogólnie rzecz biorąc, uważam, model za znakomity przykład perfekcyjnie wykonanej pracy technicznej. 8-)
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 maja 2023, 20:40

ewpiga napisał(a):(...)przykład perfekcyjnie wykonanej pracy technicznej. 8-)

Trochę mnie pojechałeś, ale mam nadzieję, że z sympatii :)
Z punktu widzenia McEyki model jest prawie perfekcyjny, bo śmigła, choć ciężko, ale jednak się kręcą :) i pewnie to jedyna perfekcyjna (prawie) cecha tego modelu. Ale robiłem co mogłem - w końcu skala nie do końca moja.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Woit » poniedziałek, 1 maja 2023, 22:45

Bez wodotrysków ale z historią i chyba dzięki niej fajnie się przegląda tę galerię. Gratuluję!
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » wtorek, 2 maja 2023, 07:43

Dzięki!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez ewpiga » wtorek, 2 maja 2023, 19:52

Aleksander napisał(a):Trochę mnie pojechałeś, ale mam nadzieję, że z sympatii :)

Może źle interpretuję twój post i wszystko jest Ok. W żadnym razie i ani trochę nie ironizowałem w poprzednim wpisie. Jeszcze raz. Praca z punktu technicznego jest wykonana z dużą starannością. Ponadto, model fajnie i czysto pokryty farbą co dodaje mu estetyki i realizmu zachowując wierność oryginałowi. Bez udziwnień "samoloty siem brudzom" w tym przypadku jakiekolwiek usyfienie samolotu wykoślawiło by wizualny odbiór modelu. Tak jak teraz, jest git.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 21:12
Lokalizacja: Słubice

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » wtorek, 2 maja 2023, 20:43

ewpiga napisał(a):
Aleksander napisał(a):Trochę mnie pojechałeś, ale mam nadzieję, że z sympatii :)

Może źle interpretuję twój post i wszystko jest Ok. W żadnym razie i ani trochę nie ironizowałem w poprzednim wpisie. Jeszcze raz. Praca z punktu technicznego jest wykonana z dużą starannością. Ponadto, model fajnie i czysto pokryty farbą co dodaje mu estetyki i realizmu zachowując wierność oryginałowi. Bez udziwnień "samoloty siem brudzom" w tym przypadku jakiekolwiek usyfienie samolotu wykoślawiło by wizualny odbiór modelu. Tak jak teraz, jest git.

Dzięki - Twoje słowa dla mnie dużo znaczą. Nie podejrzewałem Ciebie, broń boże, o ironię, ale o - jakby tu rzec - lekkie "słodzenie", bo mam poczucie pewnych niedoskonałości w modelu. Dlatego pisałem o sympatii. I oczywiście - wszystko jest OK :)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 8 maja 2023, 09:04

Nie no fajny ptaszek wyszedł! Mi też się podoba taki czysty, jak napisał ewpiga brak usyfienia pasuje do jego technicznej aparycji.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 8 maja 2023, 18:44

Dzięki za miłą opinię... i za nominacje do fotki tygodnia ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Ringo » sobota, 17 czerwca 2023, 13:25

Taki elegancki był ten Islander, a model bardzo trafnie oddaje tę cechę .
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 168
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 17:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez Aleksander » niedziela, 18 czerwca 2023, 19:23

Dzięki - fakt, ten samolot ma dużo wdzięku, choć w dyskusji na HyperScale dowiedziałem się, że nie był specjalnie lubiany przez obsługę i pilotów. Ale jako "wół roboczy" spełniał podobno swoją rolę zadziwiająco sprawnie.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Britten-Norman Islander, Airfix 1/72

Postprzez halset » sobota, 1 lipca 2023, 11:18

Bardzo przyjemne letadło, trochę czyścioch ale co ja tam się znam na samolotach ;)
ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
halset

Ukraina
 
Posty: 327
Dołączył(a): wtorek, 31 lipca 2012, 00:45
Lokalizacja: Nysa/Bielefeld


Powrót do Galerie ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość