Macchi C.202 Folgore 84-1 (Edek 1:48), czyli Francostein...

Macchi C.202 Folgore 84-1 (Edek 1:48), czyli Francostein...

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 3 września 2023, 22:00

To będzie trochę taka podróż sentymentalna. Z mojego dzieciństwa i wczesnej młodości pozostała mi miłość do kilku samolotów, których króciutkie opisy i proste plany pojawiły się w latach 60-tych, 70-tych i początku 80-tych w Modelarzu. Jednym z nich jest Macchi C.202 Folgore z numeru 10/1979. Pamiętam, jak bez końca gapiłem się w te rysunki, w czarne szyby Macchi na planach i podziwiałem poznaną wtedy egzotyczną konstrukcję (moim idolem w tamtych czasach był oczywiście Wiesław Bączkowski :)).

Obrazek

Obrazek

Stara miłość nie rdzewieje, jest okazja - w Afryce latało sporo Folgore - więc mus przystąpić do konkursu.



Mój cel to ten samolot:

Obrazek

Obrazek


"Podobno" latał na nim "sam" Franco Lucchini. Tak twierdzą niektórzy, z tym zastrzeżeniem "podobno".

Obrazek

Jeśli jednak nie, to można tę maszynę powiązać z drugim Frankiem, który tak jak to Macchi złożony był z kilku różnych "egzemplarzy".

Obrazek

Tak, czy siak jednego lub drugiego Franka można - według uznania - przypiąć do tego samolotu.
A że godłem 4 Stormo, w którym latał 84-1 był i jest wierzgający konik to i stąd tytuł
*P.S. Musiałem zmienić tytuł, bo poprzedni ("...czyli Wierzgający Franek...") był za długi i mi go obcięło.

Mój składak miał nietypowy kamuflaż na większej części płatowca - kolor oliwkowy pokryty dużymi plamami jasnobrązowego. Oraz typowy na przeszczepach z innych maszyn (prawe skrzydło, osłona kadłuba nad lufami km-ów) - piaskowy w oliwkowe wianki i piaskowy w oliwkowe plamki.

Obrazek

To, co powyżej, to obrazek pudełka Hasegawy z wydania "Italian aces". W 2014 roku wypuszczona została kolejna edycja z samolotem 84-1 - zawierająca oznaczenia wyłącznie do maszyn Lucchiniego oraz żywiczną figurkę Franka.

Obrazek

Obrazek

Model, którego użyję to oczywiście Hasegawa z lat 90-tych - tu w wydaniu Eduarda z 2016 z załączonymi dodatkami żywicznymi (koła, dwa różne wloty do sprężarki, dwa różne kółka ogonowe, antena radionamiernika), blaszką oraz maskami. Do tego dorzucę być może własną twórczość, jakieś elementy z innych blaszek Eduarda, kalki ze Sky Models i ewentualnie klapy - również z Eduarda. Ewentualnie, bo nie znam żadnego zdjęcia Folgore z otwartymi klapami na postoju poza fotką zdobycznego egzemplarza przemalowanego przez Amerykanów i fotkami bezimiennego rozbitka. Więc od razu prośba - jeśli ktoś ma/zna inne zdjęcia Folgore z wypuszczonymi klapami na ziemi, bardzo proszę o info.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Reklama

Re: Macchi C.202 Folgore 84-1 (Eduard 1:48), czyli Wierzgają

Postprzez barszczo » niedziela, 3 września 2023, 22:31

Patrzę ;o). A Modelarza mam do dzisiaj :D.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 898
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Macchi C.202 Folgore 84-1 (Eduard 1:48), czyli Wierzgają

Postprzez Aleksander » niedziela, 3 września 2023, 22:42

Cieszę się, że też wziąłeś na warsztat "włoszczyznę" - nie będę samotny ;o). Może i mój Fiat będzie nosił oznaczenia "Cavallino rampante"
Widzę, że będziesz robił wczesną wersję MC 202 z "biczową" anteną i bez osłon tylnego kółka. Trzymam kciuki.
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8014
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Macchi C.202 Folgore 84-1 (Eduard 1:48), czyli Wierzgają

Postprzez Jarek Gurgul » niedziela, 3 września 2023, 23:05

barszczo napisał(a):Patrzę ;o). A Modelarza mam do dzisiaj :D.

U mnie część numerów przepadła, ale te najważniejsze zachowałem, łącznie z tym z miesiąca mojego poczęcia :) - ojciec go kupił. Był tam Ki-84 - jeden z tych kilku samolotów, o których pisałem na początku wątku.

Aleksander napisał(a):Cieszę się, że też wziąłeś na warsztat "włoszczyznę" - nie będę samotny ;o).

Nie byłbyś samotny Olku, bo jest jeszcze Savoia Mikołaja.

Aleksander napisał(a):Może i mój Fiat będzie nosił oznaczenia "Cavallino rampante"

Fajny pomysł. Chociaż niechciałbym odwodzić Cię od tego, co sobie zaplanowałeś.

Aleksander napisał(a):Widzę, że będziesz robił wczesną wersję MC 202 z "biczową" anteną i bez osłon tylnego kółka.

Tak, to zdaje się początek III serii.

Aleksander napisał(a):Trzymam kciuki.

Dziękuję.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6071
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Macchi C.202 Folgore 84-1 (Edek 1:48), czyli Francostein

Postprzez Pashal » poniedziałek, 4 września 2023, 16:41

To już XI świetny temat - Afryka długo czekała na konkurs, ale warto było czekać, bo zapowiada się jeden z ciekawszych konkursów pod względem anonsowanych tematów !
Pashal
 
Posty: 1730
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 14:10


Powrót do Afryka - warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości