Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Aleksander » niedziela, 31 grudnia 2023, 21:21

Fiat skończony.
Nie był łatwym modelem, ale okazał się łatwiejszy niż myślałem. Z dodatków – nowe kalki z z czerwonym koniem na tle Afryki z domalowaną błękitną otoczką wokół konturu kontynentu, blaszki Eduarda, antena, dorobione lusterko wsteczne.
Największym problemem wcale nie były zastrzały – wcale nie są za krótkie, co sugerowały inne doniesienia - to raczej kwestia dobrego ustawienia dolnych skrzydeł. Większy problem miałem z tymi szczątkowymi naciągami, niby żaden problem, ale jakoś żyłki nie chciał łapać klej CA, więc musiałem trochę powalczyć. W końcu żyłka + ciepłe powietrze z suszarki jakoś uporały się z kłopotem.
Czy jestem z modelu zadowolony? W sumie tak – nie jest to może model na wystawę, ale, IMHO, jeden z lepszych moich wytworów. Na pewno nauczył mnie – poza wszystkim – cierpliwości. Sprawił mi też dużo frajdy podczas rozwiązywania problemów i zawiłości związanych z maszyną konkretnego pilota. To, ze udało mi się kupić książkę od autora i nawiązać nowe kontakty - także zagraniczne - podczas „grzebania” w dokumentacji, to niebagatelna „wartość dodana”
Czy jest to dokładna miniatura samolotu porucznika (Tenente) Mario Visintini’ego? Raczej nie. Visintini latał przynajmniej na trzech CR.42 w Erytrei, samoloty te nieco się różnią – malowaniem, wyposażeniem i dodatkami.
Skąd więc te moje wątpliwości?
Po pierwsze – malowanie do końca nie jest pewne – najprawdopodobniej spód samolotu powinien być w kolorze aluminium (do wiosny 1941 tak były malowane fabryczne Fiaty), kamuflaż też być może był tylko dwukolorowy: zielone plamy (Verde Mimetico 3) na żółtym tle (Giallo Mimetico 3). Ale brązowe plamy kamuflażu (Marrone Mimetico 2) i szary (Grigio Mimetico) na spodzie nie są wykluczone.
Po drugie – wygląda na to, że samolot Visintini’ego nie miał numerów na kadłubie, tylko emblemat Afryki z czerwonym koniem, z niewielką błękitną otoczką. Okazało się na zdjęciach z książki, że kształt Afryki na obu bokach samolotu był prawidłowo namalowany, a koń na lewej burcie zwrócony łbem w kierunku lotu, na prawej zaś – w kierunku ogona (czyli całkiem inaczej, niż w zestawie kalkomanii modelu, gdzie na prawej burcie kontur Afryki był jej lustrzanym odbiciem). Wydaje się też, że na białym krzyżu, na ogonie, nie było herbu dynastii sabaudzkiej.
Po trzecie – nie byłem w stanie wykonać numeru MM na kadłubie, odpowiadającego konkretnej maszynie – nie było odpowiedniej numeracji w zestawie kalkomanii.
Po czwarte w końcu – samolot Visintiniego wyposażony był we wczesny rodzaj celownika (chyba kołowego) i prawdopodobnie radio (odbiornik).
Poza tym - na pewno kołpak śmigła w samolotach Visintini’ego nie był trójkolorowy – tu po raz kolejny Italeri „nie odrobiło lekcji” w zakresie oznaczeń, ale muszę sprawiedliwie dodać, że przysłali mi bezpłatnie drugi komplet kalkomanii z Afryką i koniem.
Dlatego też – kończąc model samolotu „z Afryki” i przeczytawszy odpowiednie uwagi w książce „I Cavaleri Errante”, wiedziałem, że do końca nie będzie to model redukcyjny. Ale postarałem się, żeby wyglądał jak najbardziej „afrykańsko” i przedstawiał prawdopodobny samolot z 412* Squadriglia Autonoma.
Model ten (choć być może nie do końca "prawidłowy") dedykuję porucznikowi Mario Visintini’emu, asowi z Erytrei, który wsławił się m.in. tym, że pospieszył z pomocą zestrzelonemu koledze z eskadry, wylądował pod ostrzałem i ewakuował go swoim samolotem - podobne wydarzenia są znane choćby wśród polskich pilotów i zawsze zasługują na najwyższe uznanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 13 stycznia 2024, 20:55 przez Aleksander, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez barszczo » niedziela, 31 grudnia 2023, 21:55

Świetny Fiacior, malowanie super. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :D .
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 900
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 14:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Ringo » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 11:50

Pierwsze wrażenie - świetnie pomalowany , brudzenie w sam raz nie za duże , ani też nie za małe. Poza tym ciekawa historia
o Visintinim, zwłaszcza en fragment o ratowaniu kolegi, co na pewno nie było łatwe chociażby z faktu, że kabina nie była
obszerna. Gratulacje.
Avatar użytkownika
Ringo
 
Posty: 196
Dołączył(a): czwartek, 18 maja 2023, 18:16
Lokalizacja: Kociewie

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 13:29

Szkoda że zdjęcia gubią głębię ostrości, bo Fiacik 1sza klasa.
Super robota :)
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2157
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Murek » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 14:05

Ładny Fiacik :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3023
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 14:52

HubertKendziorek napisał(a):Szkoda że zdjęcia gubią głębię ostrości, bo Fiacik 1sza klasa.
Super robota :)

Niestety, to "wina" nowego obiektywu i mojego słabego z nim zapoznania. Chyba spróbuję jeszcze zrobić kilka fotek "idioten-kamerą" , może będzie ostrzej, choć nie wiem, czy lepiej :)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez skusz » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 19:10

Co tu się rozpisywać ekstra. Bardzo fajne ciapki, reszta z resztą też.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=20734
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3182
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 17:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 1 stycznia 2024, 20:57

Dziękuję za przychylne opinie - bardzo mnie to dopinguje! :)
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 2 stycznia 2024, 13:11

Szacun za kamuflaż, wyszedł bardzo atrakcyjny fiacik!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4868
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Aleksander » wtorek, 9 stycznia 2024, 20:44

Mam nadzieję, że późniejsze wklejenie "pierwszego" (czyli pokazowego) zdjęcia nie jest przestępstwem przeciwko regulaminowi. Wydaje się, że dzisiejsza galeria jest trochę lepsza od poprzedniej i na nią proszę patrzeć przy głosowaniu ;o) .
W każdym razie - udało mi się (a właściwie nadwornemu domowemu fotografowi) zrobić nowe fotki - chyba trochę lepsze, bo ostrzejsze we wszystkich planach.
W każdym razie obiecane nowe zdjęcia Fiata, zanim konkurs się skończy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to już chyba koniec moich bojów z tym "Falco", ale nie ostatnie słowo jeżeli chodzi o ich budowę - udało mi się bowiem nabyć model Fiata C.R. 42 z filtrem przeciwpyłowym i pewnie też go kiedyś popełnię!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 9 stycznia 2024, 23:31

Bardzo fajny, pozytywny efekt walki z ułomnościami zestawu.
Ciapki się podobują.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez halset » środa, 10 stycznia 2024, 12:36

Bardzo fajnie wygląda to kamo. Ogólnie model prezentuje się całkiem przyjemnie :)
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
halset

Ukraina
 
Posty: 385
Dołączył(a): wtorek, 31 lipca 2012, 01:45
Lokalizacja: Nysa/Bielefeld

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez marco2607 » środa, 10 stycznia 2024, 13:24

Fajnie zrobiony, malunki się podobają. Mogę prosić o kolorki farb do tego modelu.
Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3317
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 18:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez Aleksander » środa, 10 stycznia 2024, 16:58

marco2607 napisał(a):Fajnie zrobiony, malunki się podobają. Mogę prosić o kolorki farb do tego modelu.


Już podaję - ponieważ jestem "oldskulowy", to głównie użyłem emalii Model Master Authentic
- 2113 Italian Blue Gray (spód)
- 2111 Italian Dark Brown (plamy)
- 2112 Italian Olive Green (plamy)
i jedna farba akrylowa Italeri
- 4645AP Flat Giallo Mimetico 3 (FS 33434) - kadłub

Wnętrze pomalowałem zgodnie z instrukcją MM 1728 Flat Light Ghost gray
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Fiat C.R. 42 Italeri 1/48

Postprzez LR90 » sobota, 13 stycznia 2024, 16:39

Świetna robota. Barwo za malowanie. Zawsze mi się ten samolot podobał, podobnie jak jego starszy brat Cr. 32.
Na marginesie, pułkownik to colonnello a tenente to porucznik.
Pozdrawiam :)
LR90
 
Posty: 81
Dołączył(a): sobota, 7 grudnia 2013, 19:05

Następna strona

Powrót do Afryka - galerie ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości