Lim-1 czerwona 8 - 1/48 - Hobby2000

Lim-1 czerwona 8 - 1/48 - Hobby2000

Postprzez potez » czwartek, 16 maja 2024, 00:07

Plan jest ambitny a wyjdzie co wyjdzie.
Lim-1 jako pierwszy w kolejności z caLej rodziny, po przeczytaniu monografii Stratusa o jednomiejscowych Migach padło na Lim-1, który w pudełkach Hobby2000 jest opiasany jako czeski. No ale najważniejsze, że jest kalka bo tam fajnie numerek malowany z nr fabrycznym w środku namalowanym :D
Na początek obowiązkowe zdjęcie:
Obrazek
Z dodatków dwie blachy edka z klapami i wnętrzem oraz żywiczny fotel i kółka. Nie wiem czy użyję dyszy Airesa do Tamkowego , zobaczy się w trakcie.
Najważniejsze do poprawy to te koszmarnie wklęśnięte opływy skrzydeł i skrzydła do poprawienia, poza tym będzie nitowane. Czekam jeszce na kabinke Vacu od MHModels, powinno troszkę pomóc w budowie. W trakcie roboty zobaczy się co z podwoziem, pierwszy rzut oka do pudełka i ten model mocno snap-item podjeżdza, łacznie z dziwnymi mocowaniami kadłuba - można złożyć na wcisk :D
Ostatnio edytowano czwartek, 23 maja 2024, 23:24 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » niedziela, 19 maja 2024, 01:21

Zacząłem dłubać.
Napływy zrobione, nie było to jakoś specjalnie trudne, raczej upierdliwe, bo trzeba było wymysleć jak to ugryźć. Wklęśnięcia na skrzydłach tez juz wyprowadzone.
Niestey okazało się, że chińskie złote rączki tak schrzaniły wszelkie panele na kadłubie , że trzeba wszystko zalewac i robić od nowa. Jest też trochę podejrzanych miejsc z lekkim skurczem tam gdzie są te wszystkie pancerne kołki mocujące połówki kadłuba. W kilku miejscach trzeba było podlac CA, żeby zapadnięcia ogarnąć.
Przedziwne skosy na panelach i złe kształty to norma. Od góry juz ogarnąłem, został mi spód. Ma ktoś może gdzieś pod ręką dobre zdjęcie z ostrymi dobrze widocznymi panelami od spodu?
Zdjęcie z warsztatu na godz. 0.30: W robocie był miliput i cjanoakryl i rózne narzędzia do skrobania.
Obrazek
Na tym zdjęciu kadłub wersji bis z podkreslonymi liniami, żeby było widać o co chodzi ze zmianami:
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez Mikolaj75 » niedziela, 19 maja 2024, 10:50

Uwaga - robisz hamulec od 15bis lub Lim-2. Chyba, że to zalane na ciemno stare linie... A ok.. Już się wczytałem w opis nad zdjęciem. Fajna robota.
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 538
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 18:16

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » niedziela, 19 maja 2024, 22:13

Dzisiaj był dzień optyka: optykanie wszystkich niepotrzebnych dziur i robienie nowych linii.
Chińczyk poszedł po linii najmniejszego oporu i cała róznica wg nich między Mig-15 a Mig-15bis to tylko kształt hamulców aerodynamicznych. także resztę trzeba sobie zrobić samemu :mrgreen: Akurat tutaj pomysł na snap-itowe mocowanie połówek kadłuba bardzo pomaga.
Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 19 maja 2024, 22:36 przez potez, łącznie edytowano 1 raz
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez Rhayader » niedziela, 19 maja 2024, 22:29

potez napisał(a):W robocie był ... i rózne narzędzia do skrobania.


Pokaż czym skrobiesz
Janusz
Galerie

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Rhayader

Zimna Wojna 2
 
Posty: 848
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » niedziela, 19 maja 2024, 23:37

Rhayader napisał(a):Pokaż czym skrobiesz

silwuple:
Obrazek
oprócz tego jeszcze zwykła żyletka do odcinania wiórów po trasowaniu i papier ścierny wet&dry 1000 na ten wklęsły mini klocek leżący w pudełku.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » poniedziałek, 20 maja 2024, 23:39

Dzisiaj dzień upłynał pod znakiem kasety na rakiety sygnałowe.
Maleńkie i upierdliwe ale i bronco sie nie popisało w oryginale. U góry po lewej od linii podzialu widać ślad po panelu prawidłowo zlokalizowanym dla wersji bis ale z jakby nałożona zaślepką - bez żadnych szczegółów. BTW kolejny niemiecki slad w histori migacza - dokładnie takie same kasety uzywali niemcy od 44 roku - mozna np znaleźć na ogonie Ta-152 (dla niekumatych to rękojeśc drążka sterowego też skopiowali z Friedricha) :mrgreen:
Cały czas jeszcze poprawiam dół hamulca aerodynamicznego, tam chińczyk popłynął z geometrią po całości - widac ślad po tym jak po łuku do góry jest wygięty :roll:

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 30 maja 2024, 11:45 przez potez, łącznie edytowano 2 razy
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » środa, 22 maja 2024, 21:48

I dzisiejszy urobek - komora podwozia a właściwie jej wnęka od strony kadłuba. Po chińsku zrobione aż mnie zęby bolały jak na to patrzyłem, więc musiałem to ruszyć. Na zdjęciach widać trzy kroczki jakie trzeba wykonać:
1) ołówkiem trzeba sobie zaznaczyć jak przebiega dach komory podwozia, na szczęście tutaj fajny chiński patent bo jest w skrzydle wypuszczony kawałeczek, który ładnie maskuje połączenie, xxxx zaznacza materiał do wybrania:
Obrazek
2) kawałek plastiku 0,3mm podgrzany nad świeczką i na kadłubie ukształtowany zgrubnie. Migacz ma kadłub idealnie okrągły w przekroju także można spokojnie sobie skopiować właściwy profil przyciskając w dowolnym miejscu :mrgreen: :
Obrazek
3) a potem już trzeba sobie zrobić dziurę, obrobić kawałek wypukłego plastiku i odtworzyć detal na kadłubie, który widać - wzmocnienie i otwór przez który wychodzą przewody hydrauliczne i rolki z napędem chyba klap jeśli się nie mylę ( stalowe linki idą na rolkach z kadłuba po tylnej ściance komory podwozia w skrzydle). BTW na tym zdjęciu widać jak się chińczykowi panele rozjechały całkowicie z tym co powinno być - chodzi mi o wzierniki do obsługi silnika - duże prostokątne nad skrzydłem i pod skrzydłem :roll:
Obrazek
Tak to wygląda jak mnie zęby bolały ( kadłub bisa dla porównania)
Obrazek
A tak wygląda po borowaniu i plombowaniu:
Obrazek
teraz trzeba to samo po drugiej stronie zrobić.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez blueYeti » środa, 22 maja 2024, 22:01

Fajnie idzie, ale jakbys mial jakies ... zdjecie for ref?
Latwiej bedzie ogarnac czemu zeby bolaly :D
Bede podgldal, jak zrobisz do konca to bedzie fajny SBS.
pozdrawiam
blueYeti
blueYeti
 
Posty: 425
Dołączył(a): sobota, 16 listopada 2013, 23:11

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez potez » środa, 22 maja 2024, 23:48

I zęby juz nie bolą:
Obrazek
pierwsze lepsze zdjęcie z neta- jest tego od groma. to akurat z hobbyvista pożyczone:
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez blueYeti » czwartek, 23 maja 2024, 00:10

I gitara :D
pozdrawiam
blueYeti
blueYeti
 
Posty: 425
Dołączył(a): sobota, 16 listopada 2013, 23:11

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez Aleksander » czwartek, 23 maja 2024, 11:06

Niby model niewielki, a skala przeróbek olbrzymia - z przyjemnością (i zazdrością) patrzę na Twoje dokonania i poprawki.
I oczywiście kibicuję!
Obrazek
ObrazekObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 8035
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Lim-1 czerwona 8

Postprzez dymuwa » czwartek, 23 maja 2024, 21:03

Cały czas się zastanawiam, czy w zgłoszeniach przestały obowiązywać wskazanie skali modelu i producenta?
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 794
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Lim-1 czerwona 8 - 1/48 - Hobby2000

Postprzez potez » czwartek, 23 maja 2024, 23:26

A jest to gdzies zapisane w regulaminie? Nie zauważyłem, jest o zdjęciu na start z fantem. tak czy siak dopisałem.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4711
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lim-1 czerwona 8 - 1/48 - Hobby2000

Postprzez dymuwa » piątek, 24 maja 2024, 04:12

potez napisał(a):A jest to gdzies zapisane w regulaminie? Nie zauważyłem, jest o zdjęciu na start z fantem. tak czy siak dopisałem.

Oczywiście, że nie ma. Ale nie mam też obowiązku znać z wyglądu wszystkie modele na rynku. Chodzi o zwykłą uprzejmość względem innych użytkowników forum. Tak czy siak, dziękuję. ;o)
PS. Na razie rzeźba podoba się, dlatego też zwróciłem uwagę.
ObrazekObrazekObrazek
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 794
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 15:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Następna strona

Powrót do Teraz Polska - warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Maciej R i 2 gości