Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez arhtus » piątek, 2 listopada 2018, 23:48

Po pierwsze to chyba chodzi o model 289 a nie 286..
Dysza 0,2 do 72 starczy zdecydowanie jeśli nie mamy zamiaru wychodzić poza rozmiary mustangów, messerów, mniejszych bombowców, itp.. pozwoli przy dobrym opanowaniu na malowanie nawet kamuflażu z "ręki", problem może stanowić chyba jedynie gruby podkład, ale przy dobrze przygotowanej farbie i tym bym się chyba nie martwił.
Dysza 0,3 chyba jest najbardziej uniwersalna, można malować wąskie linie jak i spore powierzchnie i jak się kiedyś zechce skali 1/48 to będzie optymalnie. Do 72 chyba nie ma co słuchać opinii żeby kupować aero z dyszami 0,4 czy 0,5 nawet do podkładów czy lakierów, dysza 0,3 potrafi dać taki strumień farby, że model w 72 po prostu zalejemy..
Podstawa to dobre przygotowanie (dobrej) farby i dobranie odpowiedniego ciśnienia. Śmieszą mnie filmiki masowo pojawiające się np na YT specjalistów od doradzania, którzy testują (doradzają) aero z wyższej półki, wlewają do niego farbę bez przygotowania (rozcieńczenia i wymieszania) po czym się zachwycają jak on świetnie maluje, a nawet na tych filmikach nie najlepszej jakości zresztą, widać najczęściej jakie żałosne efekty osiągają, zwykłym najtańszym chińczykiem dobrze skonfigurowanym z dobrze przygotowaną farbą da sie osiągnąć zdecydowanie lepsze efekty...

PS
a jeśli Kolega Cris chce się pozbyć tego dziewiczego Evo za psie pieniądze to ja z chęcią go przygarnę :)
jakby co to proszę pisać na pw. Przyznam się , że nie miałem nigdy do czynienia z aero H&S i prędzej czy później jakiś aero z ich stajni kupię choćby dla chęci porównania, więc jakby coś to polecam się ku pamięci :)
Ostatnio edytowano sobota, 3 listopada 2018, 00:23 przez arhtus, łącznie edytowano 2 razy
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Reklama

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez potez » piątek, 2 listopada 2018, 23:53

Kamuflaż z ręki w 72 bez problemu namalujesz 0,3 mm 8-)
A co do większej dyszy to jest potężna róznica. podkład czy bezbarwny jak sie uprzesz to położysz nawet 0,18 ale to męka a nie malowanie.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez arhtus » piątek, 2 listopada 2018, 23:55

Ale 0,3 w 72 to nawet do podkładu czy lakierów starczy już zdecydowanie
a co do proconów 289 czy 270 to są genialne aero, świetnie wykonane i wyposażone we wszystko czego można oczekiwać od aero, regulacja skoku iglicy i przepływu powietrza i biorąc pod uwagę cenę za jaką można je mieć są chyba najlepszą propozycją. Jedyny mankament jak dla mnie to ich ergonomia, długi przód, pochylony pod kątem kanał podpinania węża z powietrzem, mi 289 trzyma się średnio komfortowo i poluję teraz na nieco krótszą wersję 267, ale wiadomo że to subiektywne odczucie i każdy musi się do tego "przymierzyć", ale jeśli komuś ergonomia podchodzi to nie widzę lepszego aero w tych pieniądzach.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez potez » sobota, 3 listopada 2018, 00:55

Czyli dla ciebie najlepszym wyborem jest Iwata HP-B plus - mała, krótka lekka, wlot powietrza pod kątem prostym :mrgreen:
To tak a propos iwata czy procon :mrgreen: Jest dużo mniejsza. DO mojej łapy przyzwyczajonej do HP-CH była za mała ale wiem, że aktualny właściciel jest bardzo zadowolony 8-)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cris » sobota, 3 listopada 2018, 00:57

potez napisał(a):nie wiem jak w proconie jest ale w Iwatach HP-C można zamontować obie dysze i iglice - tj 0,2 i 0,3 mm. Standardowo montują 0,3 a 0,2 można dokupić i pasuje bez problemu.

W Prokonach ponoć nie bardzo .Niby wszystko pasuje ,ale nigdzie producent tego nie zatwierdził/zalecił i ponoć maluje się jakoś dziwnie (takie subiektywne spostrzeżenia dystrybutora P. Wojtka) lepiej nie kombinować tylko kupić drugi -hmm tylko skąd tej kasy nabrać :mrgreen:
arhtus napisał(a):Po pierwsze to chyba nie chodzi o model 289 a nie 286..

Tak chodziło o PS-289 ,mój błąd literówka
Byłem dziś w M-zone (dystrybutor) z zamiarem kupna własnie PS-289 i zasugerowano mi mniej wiecej to samo co Ty napisałeś
arhtus napisał(a):Dysza 0,2 do 72 starczy zdecydowanie jeśli nie mamy zamiaru wychodzić poza rozmiary mustangów, messerów, mniejszych bombowców, itp.. pozwoli przy dobrym opanowaniu na malowanie nawet kamuflażu z "ręki", problem może stanowić chyba jedynie gruby podkład, ale przy dobrze przygotowanej farbie i tym bym się chyba nie martwił.

Nawet mi pokazano ,,organoleptycznie'' jaki strumień może dać 0,2 ,co przy chemii gunze nie powinno nastręczać problemów z położeniem nawet grubszych podkładów .Zaletą natomiast, ma być ponoć o wiele lepsza kontrola (szczególnie dla takiego zielonego jak ja ) przy malowaniu detali i bardziej skomplikowanych plamek ,kresek itp
Dlatego do skali 1/72 ( na inne nie zamierzam przechodzić) zalecono mi poczekać i kupić PS-270 (0,2mm) ,a nie PS-289 0,3 (ten ponoć do skali 48 idealny)
Nie wiem ,jak te wszystkie informacje mają się w praktyce ,dlatego chce to zweryfikować ,tym bardziej że w M-zonie i tak musiałbym czekać 1,5 miesiąca na tego PS-270 ,a kasa taka sama i mam nadzieję że to to samo co PS-289 ,tylko różnica w tej dyszy.
arhtus napisał(a):jeśli Kolega Cris chce się pozbyć tego dziewiczego Evo za psie pieniądze to ja z chęcią go przygarnę :)
jakby co to proszę pisać na pw. Przyznam się , że nie miałem nigdy do czynienia z aero H&S i prędzej czy później jakiś aero z ich stajni kupię choćby dla chęci porównania, więc jakby coś to polecam się ku pamięci :)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Będę pamiętał ,choć te ,,psie pieniądze " to tak na wyrost :P -jakąś część kasy trza odzyskać ,ale upust będzie ,a aero nietykane, choć nie na gwarancji.
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cooper69 » sobota, 3 listopada 2018, 09:28

Proszę bardzo - https://www.ebay.com/itm/GSI-Creos-Mr-H ... SwXmpb0aCj

I myślę, że dojdzie do Ciebie szybciej niż 6 tygodni :lol:
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cris » sobota, 3 listopada 2018, 10:22

Dzieki Rafał
Ja sobie tego PS-270 upoluje wcześniej, nie będę czekał .
Całe moje ,,jojczenie " na forum wynika z tego ,że nie chcę się wpuścić w maliny i dotyczy tylko wielkości dyszy odpowiedniejszej do małej bądź co bądź skali 1/72 i nic poza tym.
Myślałem że 0,3 ,potem zaczęto mnie przekonywać (przyznam dość logicznie) że jednak 0,2 do maluchów będzie lepsza i to tylko jest moim dylematem: PS-289 vs PS-270 ;o)
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez iras67 » sobota, 3 listopada 2018, 11:42

Jak ktoś zaczyna i chce wydać "niewiele" to markowy uniwersalny 0,3 jest idealny .Ale jak już złapie bakcyla to najlepiej mieć jak najwięcej różnych aerografów :D . Dwa 0,2 i 0,5 wystarczy spokojnie do wszystkiego. Ale jak malujesz dużo to by się przydało kilka pod ręką żeby nie tracic czasu na mycie i tak do metalików jeszcze coś i do białego i no i się zbiera...aerki razem z modelami :mrgreen: .
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez arhtus » sobota, 3 listopada 2018, 12:05

potez napisał(a):Czyli dla ciebie najlepszym wyborem jest Iwata HP-B plus - mała, krótka lekka, wlot powietrza pod kątem prostym :mrgreen:
To tak a propos iwata czy procon :mrgreen: Jest dużo mniejsza. DO mojej łapy przyzwyczajonej do HP-CH była za mała ale wiem, że aktualny właściciel jest bardzo zadowolony 8-)


Wszystkie pochodne TG180 są wzorowane w budowie na Iwatach. Mam EW770 i maluje całkiem nieźle (ciekawe jak długo jeszcze :) ), ale przede wszystkim trzyma mi się go lepiej niż procona, mam większą kontrolę nad aero.
Moim wymarzonym zestawem są więc Iwaty HP-BH 0,2 i HP-CH 0,3 a do tego jakieś dobre 0,4 do podkładu, może być i Ultra :D
Kiedyś jak budżet pozwoli to sobie sprawię taki zestaw, choć wiem, że to co teraz posiadam przerasta moje umiejętności z dużą górką :mrgreen: ale aerografów nigdy za dużo :mrgreen: sporo lat temu gdy moje modelarstwo było bardziej czynne to takiemu chińczykowi jak EW770 przygotowałbym ołtarzyk :mrgreen:
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez cris » sobota, 3 listopada 2018, 12:22

iras67 napisał(a):Jak ktoś zaczyna i chce wydać "niewiele" to markowy uniwersalny 0,3 jest idealny .

Chyba raczej do skali 48 ,do 72 u mnie będzie 0,2 ,postanowione .
Zawsze mogę zostawic H&S Evo i z czasem przezbroić w dyszę 0,4 (koszt 100zł) i mam drugi markowy do podkładów i werniksów.
Aaa nie :roll: -przecież arhtus chciał ją ode mnie za ,,psie pieniądze"- zapomniałem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez arhtus » sobota, 3 listopada 2018, 12:43

cris napisał(a):Aaa nie :roll: -przecież arhtus chciał ją ode mnie za ,,psie pieniądze"- zapomniałem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


nooo, ja już zacząłem odkładać małe pchełki do skarbonki :D
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Atlis » sobota, 3 listopada 2018, 17:37

Tak przy okazji Sparmax SP-35 0.35mm i SP-20 0.2mm kosztują razem 5 stów... jakością nie ustępują serii Revolution Iwaty ani Proconom.

Aż się dziwię, że nikt tego nie ma w Polsce w ofercie, sprzedawało by się jak ciepłe bułki.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez iras67 » sobota, 3 listopada 2018, 17:42

Był importer (niemodelarski) i coś sobie darował te aerografy. Ale to było w czasach inwazji chińczyków na Europę
A tak żeby nie było że niedostępny:-P :
https://exito.sklep.pl/pl/p/SPARMAX-884023-Aerograf-SP-20x-dysza-0.2mm/37281
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez Atlis » sobota, 3 listopada 2018, 18:09

Exito ma jakieś dwa aerografy w ofercie, widziałem.

Swoją drogą SP-20x z tym wiadrem zamiast zbiorniczka to słaby pomysł...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Zakup aerografu, wiem, znowu to samo... ;-)

Postprzez iras67 » sobota, 3 listopada 2018, 18:28

Zastanawiam się nad tą pseudoiwatą od nich z dysza 0,3 .Bardzo ciekawy aerograf z regulacja wielkości plamki . Dosyć poręczny i w tej cenie bardzo dobry wybór lepszy od Ultry H@S
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości