Malowanie farbami olejnymi

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Malowanie farbami olejnymi

Postprzez m1ckiewicztomasz » niedziela, 30 grudnia 2018, 22:22

Cześć,

Jestem w trakcie składania swojego pierwszego modelu i pisze do was z prośba o doradzanie jak malować farbkami olejnymi. Pod reka mam zestaw kilku farb od humbrola - zaczynajac od jasnych matowych, gdzie pierwszym problemem jaki napotkałem było słabe krycie malowanej powierzchni - czy powinienem użyć tutaj jakiegos pokładu najpierw? Drugim problemem jakim napotkałem jest to, ze złota metaliczna farba wgle nie trzyma się powierzchni i spływa sobie. Każda z moich farb jest firmy humbrol, lecz niestety różnią się one lepkością, wiec czasami używam do nich rozcieńczalnika, a czasami nie.

Proszę was o porady jak sobie poradzić sobie z problemami.

Pozdrawiam,
Tomek
m1ckiewicztomasz
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 30 grudnia 2018, 22:13

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 08:35

Najpierw porządnie wymieszaj farbę w puszce, użyj wykałaczki aby rozbić osad z dna, chwilę to zajmie. Rozmieszaną farbę zawsze rozcieńcz przed malowaniem. Teoretycznie podkład przy olejach nie jest ci potrzebny. Nakładaj kilka cienkich przezroczystych warst aby nie zalać modelu, użyj szerokiego płaskiego pędzla do większych powieżchni.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez HK » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 10:42

Zapewne malujesz pędzlem. Jeśli tak, to poprzednik dał Ci już częściową odpowiedź. Do większych powierzchni mocno rozrzedzona farba nakładana cienkimi warstwami szerokim pędzlem. Pomiędzy kolejnymi warstwami, długie przerwy na tyle, aby poprzednia warstwa dobrze wyschła. Olejne matowe wymagają co najmniej kilku godzin. Błyszczące i metaliczne nawet kilku dni. Mniejsze szczegóły kryjemy gęstszą farbą, zwykle jedna warstwa wystarczy.
A tak w ogóle, to początkujący wg. mnie powinni sobie odpuścić farby olejne pd pędzel. Nowoczesne akryle, czy to wodne czy tzw. spirytusowe są dużo łatwiejsze i wygodniejsze w "obsłudze".
Co do farb metalicznych Humbrola. To były jedne z najbardziej wrednych farb z jakimi miałem kiedyś do czynienia. Mocniej rozcieńczone traciły swoje właściwości. Gęste były bardzo trudne w nakładaniu pędzlem i łatwo było o smugi. Naprawdę, dałbym sobie spokój z Humbrolem i innymi farbami olejnymi.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez m1ckiewicztomasz » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 15:45

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Mam już kilka elementów pomalowanych, wiec teraz jaki środek polecacie do usunięcia tej farby? Jakie farby akrylowe proponujecie? I czego jeszcze bym potrzebował oprócz podkładu w sprayu?

Pozdrawiam,
Tomek
m1ckiewicztomasz
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela, 30 grudnia 2018, 22:13

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez cris » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 17:21

Soda kaustyczna
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez HK » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 20:18

cris napisał(a):Soda kaustyczna

Byle nie w mocnym stężeniu. Mówią, że najlepsza w postaci Kreta do rur. Płyn hamulcowy podobno też działa. Ja sam nie próbowałem. To już trochę zamierzchła technika tak samo jak stosowanie fab olejnych.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez HK » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 20:46

m1ckiewicztomasz napisał(a):Jakie farby akrylowe proponujecie? I czego jeszcze bym potrzebował oprócz podkładu w sprayu?
Pozdrawiam,
Tomek

Ja już dawno nie pędzlowałem, więc moja wiedza "internetowa". Akrylowe pod pędzel od najtańszych zaczynając:
Pactra, Vallejo (nie seria Air), Tamiya, Hataka (niebieska)
Z ekskluzywnych to Mission Models mają sie nadawać do pędzla.
Jeśli chodzi o podstawową chemię to na pewno zmywacz do akryli, szpachlówkę i płynną szpachlówkę.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez cris » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 20:50

HK napisał(a):
cris napisał(a):Soda kaustyczna

Byle nie w mocnym stężeniu

A w czym przeszkadza stężenie wodorotlenku sodu (no chyba ze masz na myśli BHP) ???
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez HK » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 20:58

cris napisał(a):
HK napisał(a):
cris napisał(a):Soda kaustyczna

Byle nie w mocnym stężeniu

A w czym przeszkadza stężenie wodorotlenku sodu (no chyba ze masz na myśli BHP) ???

BHP też, ale były doniesienia, że soda potrafi nadeżreć plastik. Pewnie zależy od tworzywa
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 10:07

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez Atlis » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 21:23

Soda kaustyczna powoduje kruchość plastiku. To samo w sobie nie musi być problemem.

Przy mieszaniu sody kaustycznej z wodą powstają drażniące gazy, więc trzeba uważać. Reakcja z wodą jest egzotermiczna, więc zdecydowanie nie powinno się wrzucać model do roztworu od razu, bo można model uszkodzić.

Płyn hamulcowy się jak dla mnie sprawdza idealnie, kupuję za jakieś 12 zeta na Orlenie butelkę DOT3, po użyciu wlewam ponownie do butelki.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez cris » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 21:55

HK napisał(a):BHP też, ale były doniesienia, że soda potrafi nadeżreć plastik. Pewnie zależy od tworzywa

Zeżre farbę ,szpachlę, i wszystko co organiczne ,ale polistyrenu nie ruszy .Osłabia spoiny klejone Cyjanoakrylem (Super Glu) ,klej staje się ,,kruchy''.
Co do uszkodzeń ,to raczej może do nich dojść w wyniku temperatury samego ługu sodowego .W trakcie rozrabiania sody kaustycznej z wodą roztwór pod wpływem reakcji zaczyna się samoistnie podgrzewać ,a rozrabiany w letniej wodzie prawie się zagotuje ,dlatego z wrzuceniem modelu odczekajmy aż wszystko się ,,przeżre'" i wystygnie.
Co do BHP to rękawiczki gumowe warto mieć ,a w razie pochlapania skóry; pod bieżącą wodę i mydłem dobrze zmyć i uwaga na oczy !
Soda Kaustyczna usuwa ładnie całą farbę ( emalie na bazie osnowy olejnej) a jak po odmoczeniu cała farba się nie rozpuści ( co bardzo często się zdarza), to szczoteczka do zębów i pod bieżącą wodą czyścimy ( uwaga na oczka - nowicjuszom zalecam jakieś okulary)
To sprawdzona ,,prehistoryczna" metoda na usunięcie emalii z modelu ,wielokrotnie przez takiego dinozaura jak ja stosowana w epoce Humbroli ,zupełnie nieskuteczna dla farb na bazie akryli .Co do płynu hamulcowego to nigdy nie stosowałem ,ale tu właśnie zachowałbym ostrożność co do reakcji z polistyrenem (podobno zależy jakiej marki i typu jest to płyn) i nim to chyba raczej akryle ,ale tego nie jestem pewien.
A co do malowania pędzlem i jeszcze w dodatku dla mało wtajemniczonego ,to uważam że olejne są najlepsze ,tylko dobre jakieś ,a o takie bardzo trudno już dzisiaj .Do tego trzeba znać odpowiednie triki /cwancyki,i efekty nie najgorsze Z akryli pod pędzel dla ,,dużych powierzchni'' to chyba Hataka Niebieskie i tyle.
Ide pić :mrgreen:
DO SIEGO ROKU
Edit
Atlis mnie ubiegł i był szybszy-chyba nie pije :P
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie -każdy ma swoją.
Avatar użytkownika
cris
 
Posty: 848
Dołączył(a): sobota, 7 kwietnia 2012, 19:45
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 31 grudnia 2018, 22:04

HK napisał(a):
m1ckiewicztomasz napisał(a):Jakie farby akrylowe proponujecie? I czego jeszcze bym potrzebował oprócz podkładu w sprayu?
Pozdrawiam,
Tomek

Ja już dawno nie pędzlowałem, więc moja wiedza "internetowa". Akrylowe pod pędzel od najtańszych zaczynając:
Pactra, Vallejo (nie seria Air), Tamiya, Hataka (niebieska)
Z ekskluzywnych to Mission Models mają sie nadawać do pędzla.
Jeśli chodzi o podstawową chemię to na pewno zmywacz do akryli, szpachlówkę i płynną szpachlówkę.


Akryle - Hataka blue line, valejo (air też jak najbardziej) Pactra niby też ale poprzednie są chyba lepsze. Tamiya i Mr hobby nie nadają się pod pędzel. Z oleji humbrole są ok, i Tamka również (kwadratowe słoiczki).
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Malowanie farbami olejnymi

Postprzez Aleksander » wtorek, 1 stycznia 2019, 13:33

Jeżeli zaś masz niewielkie powierzchnie do usunięcia farby, to nie musisz całego modelu kąpać w płynie hamulcowym czy kreciku, spróbuj usunąć farbę wacikiem (np. "uchogrzebem" czyli "patyczkiem higienicznym") nasączonym zmywaczem Wamodu - na szczegóły i niewielkie powierzchnie bardzo mi się to sprawdza - nie wiem, jaki ten zmywacz ma skład, ale zmywa nawet graffiti z cegły klinkierowej (sprawdzałem)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości