Czyszczenie aerografu i zmiana koloru/farby

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Czyszczenie aerografu i zmiana koloru/farby

Postprzez OlegPolienin » piątek, 4 stycznia 2019, 18:23

W researchu dot. malowania spotkałem się z wieloma dość rozbudowanymi opisami dot. czyszczenia aerografu... Jednocześnie w wielu miejscach często spotykałem się ze sformułowaniami typu "malujesz tym samym typem farby - możesz łatwo zmieniać kolor bez czyszczenia".

Jak to wygląda?

Czy rozumieć to tak, że przy zachowaniu typu farby (akryl/emalia) wystarczy przepłukać pistolet naparstkiem stosownego dla danej farby rozcieńczalnika (woda/benzyna) lub czegoś mocniejszego (wódka/aceton)? Czy też czeka mnie pełne czyszczenie co kolor?

A może w ogóle nie muszę się martwić i wystarczy np. przejechać chusteczką w kielichu, nalać nowego koloru i wypchnąć nim stary na gazetę przed dalszym malowaniem?

(pytanie przy założeniu, że chcę do tego podchodzić porządnie, ale bez potrzeby popadania w jakąś skrajną paranoję)
OlegPolienin
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek, 4 stycznia 2019, 17:26

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Czyszczenie aerografu i zmiana koloru/farby

Postprzez HK » piątek, 4 stycznia 2019, 19:58

KFS bardzo dobrze to pokazuje w swoich warsztatach
https://youtu.be/fylPFUPwKWo
A przepłukanie zmywaczem między kolorami jest konieczne. Wypłukiwanie poprzedniej farby przez następną byłoby nie tylko mało skuteczne ale i kosztowne.
Hendryk
HK
 
Posty: 514
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 11:07


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość