Potrzebna pomoc na początek

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Potrzebna pomoc na początek

Postprzez 2jacks » czwartek, 17 stycznia 2019, 14:52

Witam wszystkich. Chciałem prosić o małą pomoc. Robię czasem różne rzeczy z drewna i jakiś czas temu zacząłem się interesować budownictwem tradycyjnym, które oczywiscie głównie bazuje na drewnie.

Widziałem kilka dioram tutaj na forum i chciałem zapytać, czy wie ktoś skąd czerpać wiedzę? Plany, projekty, czy jakieś publikacje. Mam niby książkę na temat ciesielstwa na terenie Polskim i oczywiście są tam pewne informacje, ale mam wrażenie, że żeby się w tym wszystkim zorientować to musiałbym posiedzieć dośc sporo czasu, amoże wydać jeszcze więcej kasy na książki. Czy wie ktoś gdzie mółgbym znaleźć jakieś plany gdzie taki dom z grubsza był by pokazny, opisany i jakoś omówiony?

Kolejna kwestia to skąd czerpać materiały najlepiej? Chodzi o deseczki, bale itd....

Na koniec mam jeszcze dodatkowe pytanie dotyczące wozów. Chodzi o wozy drewniane. Kiedyś nawet pisałem do jakiegoś muzem z prośbą o nakierowanie mnie na publikacje, w których jakieś plany starych drewnianych wozów mógłbym znaleźć, ale nie byli w stanie mi pomóc. Czy jest tu może ktoś kto intersuje się tematem i mógłby mnie nakierować?
2jacks
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 17:09

Reklama

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez Marek Barański » czwartek, 17 stycznia 2019, 22:04

Zasadniczo należy szukać zdjęć, skanseny, różne aukcje - jest tego w internecie pełno. Chodzi o budownictwo na terenach Polski czy inne też ?
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez 2jacks » czwartek, 7 marca 2019, 14:28

OK. Trochę przerwy, ale ogarnąłem już kwestię informacji i wiedzy. Wystarczy zajrzeć do biblioteki:)..ale teraz mam inny problem. Wszystko czego potrzebuję teraz to obróbka listew, deseczek itd...Okazuje się, że nie jestem w zasadzie kupić listew w wymiarach jakie mnie interesują i tutaj moje pytanie. Mam piłę włosową, i mikroszlifierkę, ale to nie daje rady.

Więc moje pytanko. Jakie narzedzia kupić żeby było jak najtaniej, ale żeby być w stanie:
1. Przyciąć listwę/deseczkę pod odpowiednim kątem?
2. Przycinać listwy do odpowiednich wymiarów. Chodzi mi głównie o listwy 12x8 mm lub podobnych. Nie zrobię czegoś takiego precyzyjnie na pile włosowej.
3. Docinanie listew? Nie wiem jak to określić. Chodzi o wycięcie np: w listwie o szerokości te 8 mm "ząbka" 3 mm. Takiego kwadraciku. Chodzi po prostu o kształty jakie występują w konstrukcjach zrębowych. https://urdenpl.wordpress.com/k/zrebowa-konstrukcja/ żeby nie było wątpliwości o czym piszę.
4. No i generalnie chodzi o tego rodzaju prace precyzyjne. Jakie narzędzia byłyby optymalne do tego wszystkiego?
2jacks
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 17:09

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez fragles » czwartek, 7 marca 2019, 18:22

Jeśli chodzi o cięcie listewek to popatrz tu: http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic. ... 36&t=45914
A jeśli chodzi o obróbkę drewna, narzędzia, maszynki itp., to polecam zapoznać się z odpowiednimi działami na kodze (np.: http://www.koga.net.pl/forum/viewforum.php?f=536 ). Tam są naprawdę specjaliści w tej dziedzinie.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez Marek Barański » czwartek, 7 marca 2019, 21:04

Jaka ma być skala tych budowli ? Balsę można nabyć i sobie pociąć nożykiem, miękka jest.
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez 2jacks » piątek, 8 marca 2019, 09:19

Balsa nie wchodzi w grę, bo do budowy używane było drewno sosnowe, które można dostać, więc nie widzę konieczności używania balsy, skoro można kupić sosnę. Generalnie większe belki to dąb, a zrąb czyli ściany to sosna. Z dębem większy problem....choć może na początek, tak poglądowo to ta balsa byłaby lepsza, jesli obróbka dużo prostsza?

a skala to na razie 1:24...może coś się jeszcze zmieni, ale nie sądzę.
2jacks
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 17:09

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez Marek Barański » piątek, 8 marca 2019, 13:51

Sosnowe listewki mają bardzo wyraźne słoje będzie to wyglądało nienaturalnie. Listewki dębowe są fajne ale twarde jak diabli. Poza tym z tego co kojarzę to w takich starych chałupach belki były ciosane siekierką więc jakaś faktura by im się przydała, równiutkie listewki będą wyglądały słabo. Może jakieś zdjęcie tego co ma być budowane?
Avatar użytkownika
Marek Barański
 
Posty: 952
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebna pomoc na początek

Postprzez 2jacks » piątek, 8 marca 2019, 13:57

Tak. Rzeczywiście zręby były ciosane, no ale to początek, więc przy takich środkach nie silę się na idealne odwzorowanie wszystkiego. Zdjęcia nie mam..po prostu posiłkuję się książkami gdzie tych zdjęć, planów itd..jest sporo, ale nie mam nic konkretnego, co bym chciał odwzorować w skali 1:1. Wręcz przeciwnie. Chcę zbudować model tak jak budowane były domy.

A te deski to rzeczywiscie wyglądają zupełnie inaczej, niż te z których są budowane domy. Deski niestrugane wyglądają trochę bardziej naturalnie
2jacks
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 17:09


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości