Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez MariuszH » sobota, 16 marca 2019, 23:07

potez napisał(a):
MariuszH napisał(a):W zasadzie, to będąc bardziej precyzyjnym, chodzi tu bardziej nie tyle o wierność, ile o ilość tego koloru... :)

Też nie do końca bo Ra=100 w LEDach wcale nie daje ci pełnego rozkładu widma :P

Cóż, dyskusja czysto akademicka, bo Ra=100 właśnie to zdaje się określa, ale takie LEDy zdaje się nie istnieją, więc... :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Reklama

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez potez » sobota, 16 marca 2019, 23:20

Nie do końca bo wzór do LEDów przelicza to z zawartości czerwonej składowej. Trójpasmowa świetlówka w wersji poligraficznej ma to trochę inaczej liczone a i tak te najlepsze mają Ra=95. Więc teoretycznie byłoby pełne widmo ale tak czy siak właśnie się szykują do zmiany normy razem z przepisami bezpieczeństwa fotobiologicznego.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez MariuszH » sobota, 16 marca 2019, 23:55

potez napisał(a):Nie do końca bo wzór do LEDów przelicza to z zawartości czerwonej składowej.

To już jest ten moment, kiedy przestaję rozumieć... :D
Jednak, wydawało mi się, że ten współczynnik jest mierzony, porównując pomiary oświetlanego obiektu bazowym źródłem światła i źródłem ocenianym - nie obliczany. Ale, jak już wspomniałem, niewiele o tym wiem :D
Czerwona składowa jest tą, której białe LED-y zasadniczo prawie nie posiadają i być może jej ilością ktoś określa Ra w LED-ach, nie wiem :)
Ale ciekawostka jest taka - i to wiem :D że dokonując pomiarów Ra, oświetlając obiekt źródłem wyjściowym/bazowym, używa się halogenu, jako tego najlepszego ze sztucznych :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez potez » niedziela, 17 marca 2019, 00:14

MariuszH napisał(a):Czerwona składowa jest tą, której białe LED-y zasadniczo prawie nie posiadają i być może jej ilością ktoś określa Ra w LED-ach, nie wiem :)

Posiadają czerwoną tylko i wyłącznie z emisji z luminoforu. Biała dioda LED jest emiterem promieniowania UV, które luminofor zamienia na widzialne dzięki zjawisku ... nie no to już nie ma sensu. To jest forum modelarskie a nie dla oświetleniowców. Dobra dioda jest wtedy, kiedy ma po pierwsze dobry zasilacz bez tętnienia a po drugie dobry i trwały luminofor, który emituje światło maksymalnie zbliżone do widma ciągłego i nie wypala się w dwa miesiące. Pomiar najczęściej robi się w kuli Ulbrichta a analizator spektrum wylicza zgodność ze wzorcem. Chcesz zobaczyć jak to się robi to zapraszam za rok jak będzie Bytom do mnie do Labu, pooglądasz sobie o co chodzi. :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez MariuszH » niedziela, 17 marca 2019, 00:30

OK. :mrgreen:
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez Przemo15 » niedziela, 17 marca 2019, 12:31

Lubie zgłębiać wiedzę i przyswajać nowe informacje w temacie na którym nie do końca się znam i dzięki za to wielkie :-> A mógłby ktoś doradzić lub podpowiedzieć jakie żarówki do normalnej lampy z gwintem poleca?! Szukam i patrzę ale jest tego trochę. Może ktoś używa jakiegoś konkretnego modelu żarówek? Nie chciałbym wydawać pieniędzy na coś co się i tak nie przyda a z tego co widzę takie żarówki nie są tanie. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.
Przemo15
 
Posty: 90
Dołączył(a): czwartek, 27 listopada 2014, 20:00

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez krzy65siek » niedziela, 17 marca 2019, 13:05

Jeśli dobrze rozumiem fizykę, to tętnienie w LEDach jest pochodną impulsów w zasilaczu? To oznaczałoby, że nawet w przeciętnej jakości zasilaczach jest pow. 100Hz.

Czy w świetlówkach tętnienie nie jest jednak znacznie niższe?

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek
 
Posty: 188
Dołączył(a): niedziela, 6 października 2013, 12:52

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez potez » niedziela, 17 marca 2019, 14:40

To dosyć prosty temat. Nie ma problemu żeby zrobić zasilacz w którym nie będzie tętnienia - w układzie musi być kondensator. Ale to jest problem w żarówkach ledowych bo wewnątrz obudowy jest temp w trakcie pracy pow 95 st C a na samej diodzie często 120 i więcej. No i kondensator wysycha - przestaje działać - żarówka się psuje, do tego układ jest dość duży i kosztowny. W tej chwili w zasadzie wszyscy pchają zasilacz bez kondensatora oparty o jeden układ zintegrowany z tętnieniem zmniejszonym do ok 10% ale to teoria. Jak komponenty są lepszej klasy to tętnienie jest niższe jak są "takie sobie" to sięga 40% strumienia. W świetlówce łatwiej się go pozbyć bo tam w uproszczeniu pobudzony gaz emituje EV i ma większą bezwładność niż dioda która dużo szybciej zmienia poziom emisji w zalezności od zmiany napięcia, dobry balast EVG ze świetlówką załatwia sprawę.
Idealne są żarówki z żarnikiem - tam tętnienia nie da się praktycznie zauważyć ;o)
Przemo15 napisał(a): a z tego co widzę takie żarówki nie są tanie.

Są tanie, zarówka ledowa E27 ( czyli z tradycyjnym dużym gwintem) w tej chwili wytrzyma spokojnie 5 lat pracy. Kupisz dobrą żarówkę odpowiednik 75W za ok 8PLN. Tradycyjna żarówka kosztowała 2PLN i pracowała 1000h, czyli co roku szła do wymiany. Z ledową masz rok pracy gratis no i rachunki za prąd mniejsze ;) Ale wiadomo jak to jest takie tanie ( vs kilkanaście PLN jeszce rok dwa temu) to konstrukcja poszła na kompromisy...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 18 marca 2019, 16:08

Thalgonis napisał(a):Używam tej drugiej (Fine Art) I oprócz dosyć głośno chodzącego wyciągu to nie ma się do czego przyczepić. I jeszcze standardowo montowane jest „trupie” światło ledowe - chętnie bym wymienił na cieplejsze, ale nie wiem jak :)

Ja też używam jakiegoś takiego Fine Arta, ale bez ledów (i innych lampek zresztą też), natomiast, żeby sobie doświetlić wnętrze używam takiej małej lampki do czytania z Ikei, przyczepionej klamerką do uchwytu komory - świeci nad przezroczystym, ale matowym "dachem", światło się ładnie rozprasza i oświetla malowany obiekt. Wieczorem postaram się wstawić fotki, bo chwilowo jestem poza domem.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez Thalgonis » poniedziałek, 18 marca 2019, 19:28

A bardzo proszę, wstaw, wstaw...
Ja już się dowiedziałem, że jak chcę mieć dobrej jakości taśmy ledowe (dzięki potez) to muszę zainwestować około połowy ceny tej kabinki, którą mam. Dlaczego tak drogo? Ponieważ sama taśma to pikuś, trzeba jeszcze odpowiedni zasilacz (ten wbudowany w kabinę jest za słaby) a oprócz tego jakiś regulator coby wysterować taką taśmę w odpowiedni zakres barwowy... Czyli w przypadku kabiny do malowania to raczej strzelanie z armaty do muchy...
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez MariuszH » poniedziałek, 18 marca 2019, 20:03

Przy czym po tych wszystkich staraniach i inwestycjach, nadal to nie będzie lepsze światło od zwykłego halogenu za kilka zł... :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez potez » poniedziałek, 18 marca 2019, 20:59

100% racji, zwłaszcza jeśli będziesz chciał to używać jako oświetlenie pola roboczego przy malowaniu bajerów :mrgreen:
Bo do śmigania sprayem to łojowa lampka wystarczy ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez cooper69 » poniedziałek, 18 marca 2019, 21:38

Miałeś Maćku zobaczyć jak działa oświetlenie kabiny wymienione na paski LED 4000k na warsztatach w Łodzi...
Nie jest idealnie ale jest zdecydowanie lepiej.
Kośtowało do kilka dyszek.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez Thalgonis » poniedziałek, 18 marca 2019, 22:52

cooper69 napisał(a):Miałeś Maćku zobaczyć jak działa oświetlenie kabiny wymienione na paski LED 4000k na warsztatach w Łodzi...
Nie jest idealnie ale jest zdecydowanie lepiej.
Kośtowało do kilka dyszek.


To może na następnych się uda?
Bo teraz byłem zbyt zaambarasowany wszystkim wokół :D
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Kabina lakiernicza, jaką wybrać.?!

Postprzez Aleksander » wtorek, 19 marca 2019, 21:28

Thalgonis napisał(a):A bardzo proszę, wstaw, wstaw...
.

Kurcze, zapomniałem :oops: . Zrobię to jutro z rana!

EDIT
Oto i moje światło:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości