Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Adam Salieri » wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:24

Czołem. Proszę o pomoc/radę jakich kolorów użyć i w jakiej kolejności je nakładać pędzelkiem (maluję... Humbrolami), aby osiągnąć efekt zbliżony do tego ze zdjęć poniżej (kliknij na miniaturkę, aby powiększyć fotografię). Proszę o możliwie proste zobrazowanie krok po kroku. Jeśli temat był poruszony na forum, proszę o link (szukałem, jednak nie znalazłem). Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Image

Image
Avatar użytkownika
Adam Salieri
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:03

Reklama

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez TK » środa, 10 kwietnia 2019, 12:32

Najlepiej nałóż jakiś twardy i dobry metalic (np. Alclad itp. - ale tu musisz(!) użyć aerografu), jako podkład. Potem specjalnie przygotowanym pędzelkiem (na zapałkę) nałóż jakieś inne metaliki do wycierania imitując efekt młotkowania (może być Humbrol, Model Master itd.). Na samym końcu warto będzie jeszcze to wszystko delikatnie przepolerować szmatką ścierną, gąbką itp żeby to wygładzić i trochę ujednolicić.
Avatar użytkownika
TK
 
Posty: 191
Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2010, 11:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez MariuszH » środa, 10 kwietnia 2019, 12:52

Pewnie w tej skali to nie ma znaczenia, ale to nie wygląda na młotkowanie, tylko szlifowane na powierzchni blachy kółka. Sposób o którym piszesz, da jednak nieco inny efekt i pewnie nie tak regularny. Choć i tak inny pomysł nie przychodzi mi do głowy :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez TK » środa, 10 kwietnia 2019, 12:56

Młotkowanie w sensie pracy pędzelka ;) niekoniecznie młotkowania w realu. Faktycznie może to zabrzmiało nieco dwuznacznie ;)
Avatar użytkownika
TK
 
Posty: 191
Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2010, 11:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez MariuszH » środa, 10 kwietnia 2019, 12:59

Zmyliło mnie - "imitując efekt młotkowania" :D Ok.
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez MariuszH » środa, 10 kwietnia 2019, 13:23

Może brokat? Po obklejeniu, delikatnym przeszlifowaniu i lekkim pryśnięciu lakierem?

Obrazek
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Adam Salieri » środa, 10 kwietnia 2019, 15:44

TK- dziękuję za rady. Nigdy wcześniej nie robiłem czegoś podobnego, dlatego próby przeprowadzę na jakimś "złomie". Bez względu na efekt niebawem załączę tu zdjęcie/a. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Adam Salieri
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:03

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Mac Eyka » środa, 10 kwietnia 2019, 17:16

Ja, zanim bym dawaj jakieś rady zadał podstawowe pytanie. W jakiej skali chcesz osiągnąć ten efekt?
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez potez » środa, 10 kwietnia 2019, 17:28

MariuszH napisał(a):Może brokat? Po obklejeniu, delikatnym przeszlifowaniu i lekkim pryśnięciu lakierem?

Obrazek

Zacny suchar milordzie :lol: :lol: :lol:
@salieri: poszukaj w necie relacji z budowy modeli fokkera E z wingnutwings jakiegokolwiek. Tam jest taki lub bardzo podobny efekt robiony na metalowych oslonach silnika. Autorzy pokazuja jakich farb użyli i jaki uzyskali efekt. Z grubsza rzecz biorac to technika wyglada jak opisana przez TK, najpierw aero, potem pędzel. Ale można używać róznych farb ;o)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez MariuszH » środa, 10 kwietnia 2019, 17:36

No ale o co chodzi?... Suchar kojarzy mi się ze starym dowcipem. Czy to jakiś stary dowcip, którego nie znam? :D
Nie wiem, jakim sposobem, oprócz kalek, można uzyskać taki efekt, kombinuję. Nie chce mi się wierzyć, aby takie równe kółeczka można było uzyskać pędzelkiem. Ale może się mylę.
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Atlis » środa, 10 kwietnia 2019, 17:44

potez napisał(a):@salieri: poszukaj w necie relacji z budowy modeli fokkera E z wingnutwings jakiegokolwiek. Tam jest taki lub bardzo podobny efekt robiony na metalowych oslonach silnika. Autorzy pokazuja jakich farb użyli i jaki uzyskali efekt. Z grubsza rzecz biorac to technika wyglada jak opisana przez TK, najpierw aero, potem pędzel. Ale można używać róznych farb ;o)


A to nie jest krążkowanie?

Oklej elementy folią aluminiową i krążki rób proxxonem.

Możesz tak zrobić też farbą, ale folia jest IMHO lepsza.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez MariuszH » środa, 10 kwietnia 2019, 17:48

O właśnie - krążkowanie, nie potrafiłem przypomnieć sobie tego określenia :)
Avatar użytkownika
MariuszH
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek, 7 marca 2019, 17:45

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Aleksander » środa, 10 kwietnia 2019, 19:30

Ja kiedyś znalazłem taką folię metalizowaną o nieco podobnym wzorze - opakowanie po czekoladzie :oops: .
Po zastosowaniu w skali 1/72 dawała radę, niestety model ("Spirit of St.Louis" Lindbergha) nie dotrwał, więc nie mam jak udokumentować.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Adam Salieri » środa, 10 kwietnia 2019, 20:01

Mac Eyka- chciałbym zrobić samolot RWD-6 z Plastyka (skala 1:72) bez przeróbek i zbędnego kombinowania- ma to być mój nieśmiały powrót do modelarstwa po wielu latach przerwy.

potez- czegoś takiego, jak relacja z budowy tego Fokkera E było mi właśnie potrzeba!

Mam jeszcze jedno pytanie- czy podkład jest niezbędny? Czemu ma on służyć- lepszemu przyleganiu farby? Nigdy nie dawałem podkładu, no ale przez tyle lat wiele zmieniło się w modelarstwie- przede wszystkim doszły techniki, które są mi zupełnie obce, a z braku doświadczenia, wręcz niewykonalne dla mnie. Będę próbować, jednak nie stać mnie na aerograf i kompresor, dlatego zmuszony jestem używać tanich środków takich jak farby typu Humbrol oraz pędzelki.

Wszystkim Wam serdecznie dziękuję za zabranie głosu w tym temacie. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Adam Salieri
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:03

Re: Efekt jak na kołpaku i osłonach kół

Postprzez Mac Eyka » czwartek, 11 kwietnia 2019, 08:09

Domyślałem się, że chcesz zbudować starego RWDziaka, bo innego modelu na rynku nie ma. Powiem brutalnie, odpuść sobie kombinacje. Pędzelkami nie osiągniesz nic poza jakąś karykaturą tych elementów z racji na wielkość części i użyte narzędzia. Fokker E z wingnutwings o którym pisze Potez jest w skali 1/32, a więc elementy są dużo większe. Większe są też kółka widoczne na zdjęciach.
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3024
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości