Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » wtorek, 28 maja 2019, 16:14

Taki luźny wątek dla wszystkich odnośnie ogólnej problematyki malowania i wszystkiego co z tym związane, co by nie zakładać kolejnych dla jednego pytania.

Po pierwsze chciałbym zapytać, czy lakiery Tamiya LP to taki odpowiednik Gunze C , można je mieszać ze zwykłą Tamką albo Gunze H?

Drugie pytanie to, jak woni rozcieńczalnik Tamiya X20 (ten do farb olejnych)? Mam trochę Humbroli i Model Masterów i czasem jakiejś zdarza mi się użyć. Do rozcieńczania stosuję Wamodu, ale jak dla mnie śmrodzi jeszcze bardziej niż MLT Gunze, i wydaje mi się, że pomieszczenie o wiele dłużej wietrzeje po nim. Próbowałem White Spirit, ale ten znowu tak jakby nie z każdą puszką dobrze się mieszał. Kiedyś dawno, dawno temu jak dobrze pamiętam stosowałem oryginalny rozcieńczalnik Humborl i ten bardzo dobrze się sprawdzał, a przy tym pachniał łagodniej coś ala WS, ale cena jest z deka przesadzona.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Reklama

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez shadowmare » środa, 29 maja 2019, 21:24

X-20 śmierdzi jak zaraza, do Gunze H i Tamiyi zwykłej najmniej smrodliwy jest rozcieńczalnik do Orange Hataki.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » czwartek, 30 maja 2019, 17:49

Szkoda z tym X20, myślałem, że tamka uwarzyła jakiś bardziej przyjazny rozcieńczalnik pod względem zapachu, pozostaje więc przy wamodzie.
Temat rozcieńczalnika Hataki jest mi znany, odkąd się pojawił stosuję do praktycznie wszystkich akryli, a butelka z MrLT leży i się kurzy, choć ten może i odrobinę lepszy do Gunze C, ale zapach jest nieporównywalny, nawet pomimo tego, że te lakiery przecież same w sobie fiołkami też nie pachną :)
Co do lakierów Tamiya z serii LP to doczytałem, że to właśnie takie odpowiedniki Gunze C i "pachną" podobnie, jak nie bardziej niż C. Ciekawe jeszcze czy te lakiery Tamiya można mieszać z Gunze C, czy się nie gryzą ze sobą.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez Thalgonis » piątek, 31 maja 2019, 16:37

Nie mając zestawu Hataki do modulacji (HTK AS31) można czymś zastąpić / lub sobie wymieszać, barwy HTK-A165 – Panzer Dunkelgrau Shadow oraz HTK-A166 – Panzer Dunkelgrau Flash? Chciałem sobie poćwiczyć modulację na Panzer Grau, ale mam tylko właśnie ten Grau, czyli bazowy... Patrząc na opisy tego zestawu w sieci, to ten „shadow” to podchodzi mocno pod niebieski...
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1366
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez shadowmare » piątek, 31 maja 2019, 17:52

arhtus napisał(a):przecież same w sobie fiołkami też nie pachną :)

Warto po prostu zainwestować w wyciąg i wszystkie problemy znikną, nie ważne będzie czym malujesz. Tym bardziej, że Surfacer i tak trzeba stosować a on śmierdzi.

Thalgonis napisał(a):Patrząc na opisy tego zestawu w sieci, to ten „shadow” to podchodzi mocno pod niebieski...

Hataka podobno nie odwzorowuje kolorów najlepiej. Przecież wystarczy dodać białego czy czarnego, żeby uzyskać różne odcienie i modulować.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez Thalgonis » piątek, 31 maja 2019, 17:57

Thalgonis napisał(a):Patrząc na opisy tego zestawu w sieci, to ten „shadow” to podchodzi mocno pod niebieski...

Hataka podobno nie odwzorowuje kolorów najlepiej. Przecież wystarczy dodać białego czy czarnego, żeby uzyskać różne odcienie i modulować.[/quote]

Nie wiem czy z Panzer Grey dodając białego wyjdzie coś a'la niebieskiego, ale właściwie, to czemu nie spróbować? ;-)
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1366
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » piątek, 31 maja 2019, 19:29

shadowmare napisał(a):
arhtus napisał(a):przecież same w sobie fiołkami też nie pachną :)
Warto po prostu zainwestować w wyciąg i wszystkie problemy znikną, nie ważne będzie czym malujesz. Tym bardziej, że Surfacer i tak trzeba stosować a on śmierdzi.


Skonstruowałem sobie jakiś wyciąg (4komputerowe wentylatory 120m tylko, że te grubsze 40mm) ale nie wiem jak on musiałby być wydajny żeby neutralizować też zapach.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez Atlis » piątek, 31 maja 2019, 19:35

Bardzo prosto. 1. Nie pryskasz z aerografu jak z węża ogrodowego, 2. Wyciąg jest wprowadzony na zewnątrz.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » wtorek, 9 lipca 2019, 09:28

Testował to ktoś już? Można zaryzykować stwierdzenie, że z czymś mi się to kojarzy :D Ciekawe jak właściwości.
https://www.mojehobby.pl/products/Level ... inner.html
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez potez » wtorek, 9 lipca 2019, 10:02

Chyba wam się rozcieńczalniki pomieszały ? - jak rozumiem pytanie było do rozcieńczalnika z niebieską zakrętką a odpowiedź do pomarańczowej tamki.
Olejny trochę wali ale tragedii nie ma, w orównaniu w revellem czy humbrolem. Możesz łatwo spróbować, poza pojemnikami 250ml tamka sprzedaje też ten rozcieńczalnik w małej buteleczce kwadratowej - takiej jak panellinery.
https://www.martola.com.pl/pl2681/produ ... inner_40ml
Nawiasem mówiąc to ten rozcieńczalnik + małe kwadratowe tamki i masz w łąpie najlepsiejsze łosie i panel linery w jakim chcesz kolorze :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » wtorek, 9 lipca 2019, 15:01

No chyba faktycznie się pomieszało.
Na samym początku pytałem o rozcieńczalnik Tamiya X20 do farb olejnych Humbrol i Model Master.
Shadowmare napisał, że "X-20 śmierdzi jak zaraza" :-) więc sobie odpuściłem, ale chyba jednak miał na myśli X20A do akryli?
To jak jest w końcu z tym X20 śmierdzi on czy nie? :D W odniesieniu np. do rozcieńczalnika Wamodu.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez Łukasz_K » wtorek, 9 lipca 2019, 15:03

arhtus napisał(a):Testował to ktoś już? Można zaryzykować stwierdzenie, że z czymś mi się to kojarzy :D Ciekawe jak właściwości.
https://www.mojehobby.pl/products/Level ... inner.html


Level high thinner - mistrzowie marketingu :lol:
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez potez » wtorek, 9 lipca 2019, 17:53

X20a jest prawie bezzapachowy, troche czuc alkoholem, to jest izopropanol rozcienczony. Jak to wyglada w stosunku do wamodu to ni wiem, bo w życiu nie użyłe żadnego ich produktu. :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez arhtus » wtorek, 9 lipca 2019, 19:19

Oj nie możemy się dogadać :D
Tamiya ma dwa rozcieńczalniki
- X20 - do farb olejnych
- X20A - do farb akrylowych

A mi chodziło o ten pierwszy, do farb olejnych, czy smrodzi, i czy dobrze rozcieńcza stare, poczciwe Humbrolki :D

PS
Poeksperymentowałem z rozcieńczalnikiem do Gunze C własnego wywaru :D
Izopropanol + zmywacz do akryli wamodu w proporcjach... wyszło mi 11 : 1
No i pierwsze próby "na boku" wykazały, że taki specyfik ładnie rozcieńcza Gunze C, chociaż nie wiem, czy to taki dobry specyfik mi wyszedł, czy po prostu wamod robi swoje :mrgreen: , ale do celów do jakich potrzebowałem takiego czegoś działa :D
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Farby/rozcieńczanie/malowanie - problemy, pytania

Postprzez Atlis » środa, 10 lipca 2019, 10:38

Głębszego sensu w tej miksturze nie ma. Gunze C rozpuści nawet czysty IPA. Jeśli chcesz się bawić w chemika, zdobądź pełny skład i mieszaj według tego.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości