Frez do plastiku

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Frez do plastiku

Postprzez arhtus » środa, 24 lipca 2019, 23:09

Witam
Chciałbym zapytać jakich frezów używacie do pocieniania elementów plastikowych?
Ja do tej pory radze sobie w ten sposób, że najpierw z grubsza cylinder z papieru ściernego na mini szlifierce, a potem żmudne drapanie skalpelem i drobnym papierem ściernym. Jest to sposób dający niezłą kontrolę, aczkolwiek bardzo czasochłonny.
Mam jeden mini pseudo, kulowy frezik (jakieś 2mm), ale jest ostry, centryczny i w ogóle skory do miłej współpracy jak.. :D
Może macie jakiś sprawdzony frez do takich robótek, taki żeby skrobał troszkę większą powierzchnię.

ps
mam na oku taki kulowy frez Proxxona 6mm nr kat 28725, ale czy warto?
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Reklama

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » czwartek, 25 lipca 2019, 00:39

Kiedys sie bawiłem frezami dzisiaj wole skalpel i papier scierny :mrgreen:
Kazdy frez sie nada( zreszta i tak trzeba miec kilka ksztaltow) jesli bedzie miał ciągłe nacięcia. Jubilerskie są najlepsze, najgorsze dentystyczne ( te z przerwami w ostrzach do łamania wiórow) źle pracuje się nimi.
Kształty? Kulki i łezki. Ze dwie średnice na poczatek 2 mm i cos wiekszego , do 1:48 jakieś 6 mm to maks. No i trzeba uważac, bo w plastiku szybko się nic frezem nie zrobi a przy robocie łatwo przegrzać i stopić ściankę.
Dlatego odchudzanie ścianek we wtryskach, najszybciej i najprecyzujniej się robi skalpelem i papierem ściernym. Skalpel 15 robi cuda.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 25 lipca 2019, 07:35

arhtus napisał(a):frez Proxxona 6mm nr kat 28725


6mm trochę sporo, ten kulkowy z zestawu PR28710 - 2,3mm daje radę, jak pisał Potez jak już się z grubsza pocieni frezem to radzę przejść na mniej inwazyjne narzędzie typu papier/skalpel, bo można przedobrzyć.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » czwartek, 25 lipca 2019, 09:10

Frez - byle ostry, ma mniejsze znaczenie niż posuw i obroty wrzeciona.
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez arhtus » czwartek, 25 lipca 2019, 12:45

Może faktycznie macie rację, że skalpel i papier ścierny to najlepsze rozwiązanie, sęk w tym że ostrza mi się szybko w ten sposób tępią, a jednak tych, które używam do tej pory, aż takie tanie nie są, żeby je wymieniać co kilka min.
Może kiedyś jak będę widział gdzieś w sklepie jakiś większy frez kulowy to się skuszę, ale...
potez mi podsunął rozwiązanie o którym nie wiedziałem :D
Takie ostrza idzie kupić 100szt za 40zł :shock: nie wiedziałem, że to jest tak tanie.
Jak one się mają do typowych ostrzy np Excela, da radę je zamontować w uchwycie wspomnianego Excela, czy trzeba dokupić uchwyt? No i jakie tu bogactwo kształtów :shock: :mrgreen: 15 taka malutka się wydaje, może 10? :D
Te wszystkie rozmiary i kształty to są ustandaryzowane w tym światku chirurgicznym?
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » czwartek, 25 lipca 2019, 13:09

Ostrza excela mają skandaliczną jakość i cenę. Sa po prostu do kitu.
swann-morton no 15 kupisz za mniej niż złotówkę w każdym sklepie zaopatrzenia medycznego , dentystycznego a często i w aptece. Na allegro sa duże paczki po 100 szt wychodzi 40gr za sztukę.
Rączki do skalpeli są dwie - mniejsza nr 3 ( do 15 ki pasuje) i większa nr 4. Kupujesz raz na całe życie. rączka na allegro kosztuje 7-8 zeta w porównaniu do rączek excella za 40 jest drobna różnica ;)
Mniejszy skalpel z rączki nr 3 zmieści ci się tez w rączce excella ale ona jest gorsza bo okrągła. Te dedykowane są płaskie, nie dość że łatwiej tym operować w zakamarkach to jeszcze ci sie ostrze nie obróci w ręce przy robocie, jakbyś o coś zahaczył.
Takim jednym ostrzem można spokojnie cały model w 48 pocienić - a ja tam się z pocienianiem nie ograniczam :P Specjalna stal chirurgiczna, excel w porównaniu z tym jest tępy i zrobiony z plasteliny.
Z doświadczenia mówię, że do tej roboty #15 najlepsza. Wszędzie ją wepchniesz a łuk ma tak dobrany, że każdą krzywiznę szybko wyprowadzisz. Potem papier i jest idealnie równo. Ale przecież możesz próbować co chcesz, jak pójdzioesz do cezalu to po 2-3 sztuki każdego sobie można na próbę wziąć.
Kształty ostrzy są standardowe, wszystkie firmy robia takie same. Na stronie swanna jest ściągawka z kształtami.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez Atlis » czwartek, 25 lipca 2019, 13:46

Nie uważam, by frezy były zbędne, warto je mieć (zestaw Proxxon 28710 kosztuje grosze). Natomiast w 100% się zgadzam z potezem, że ostrza Excel są z dupy i lepiej przesiąść się na ostrza Swann Morton.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » czwartek, 25 lipca 2019, 21:03

Atlis napisał(a):Nie uważam, by frezy były zbędne, warto je mieć

warto:
Obrazek
I do tego kilka pudełek od 0,2mm do 3,2 mm palcowych ale niespecjalnie to wszystko dobre do pocieniania plastiku ... :P
skarga napisał(a):Frez - byle ostry, ma mniejsze znaczenie niż posuw i obroty wrzeciona.

We frezarce tak. Ale tutsj mówimy "raczej" o wkładaniu tego do wiertarki i ręcznej robocie. Posuw nie iestnieje a obroty i tak dla plastiku musżą byc minimalne możliwe do ustawienia - czyli dla wiekszości 5 albo i 10 tys .
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » czwartek, 25 lipca 2019, 22:46

potez napisał(a):Posuw nie iestnieje a obroty i tak dla plastiku musżą byc minimalne możliwe do ustawienia
Nie ma posuwu - nie ma roboty!
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » środa, 7 sierpnia 2019, 00:42

To się chyba Potezie nie doczekam rozwiązania tego magicznego zagadnienia obróbki bez posuwu :)
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » środa, 7 sierpnia 2019, 01:05

To sobie określ posuw w trakcie frezowania przy użyciu ręcznej wietrarki... miłej zabawy życzę ;o)
Możesz od razu przygotować tabele do przeliczania optymalnej prędkości skrawania w zalezności od producenta modelu i koloru wyprasek :P
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » środa, 7 sierpnia 2019, 12:52

Frezowanie bez posuwu, ale przy użyciu ...wiertarki. To ma sens! Potezie... zakładam że czasem potrzebujesz się przemieścić. Choćby z kanapy do kibelka. Rozumiem że przygotowałeś sobie odpowiednie tabelki z jaką prędkością masz to robić w zależności od okoliczności, które cię zmuszają do udania się w to miejsce.
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » środa, 7 sierpnia 2019, 16:48

A pokaż mi przemądry Kolego modelarza, który używa frezarki z posuwem i regulacja obrotów wrzeciona do pocieniania scianek.
Wiec bądź łaskaw nie bzdecic głupotami, wzory do wyliczania ustawień frezarki zakuwałem 30 lat temu na studiach, nie błyszczysz swoją cieńką ironią. Nikt tego nie robi maszynowo, wszyscy używają wiertarek ręcznych szumnie nazywanych wiertarko frezarkami gdzie jedyną regulacją są mniej lub bardziej ustawialne obroty. Posuw nie istnieje w świadomości użytkownika.
Teraz możesz się jeszcze podoktoryzować z wiercenia. W końcu w porządnej wiertarce też ustawiamy posuw na obrót. Więc ci wszyscy, którzy wiercą ręcznie albo co gorsza w palcach wiertło obracają to już w ogóle...
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » środa, 7 sierpnia 2019, 20:15

Ok... widzę że emocję cię rozsadzają a wyobraźnia u bram niebios zatacza co raz większe kręgi... Zaraz tu zażądasz centra CNC do przedstawienia zagadnienia.
Lepiej obejść szerokim łukiem niż dyskutować.

Zastanawia mnie tylko jedno. Jak weźmiesz tę WIERTARKĘ w rękę. Jak dotkniesz tym frezem do tej ścianki żeby ją pocienić. To co wtedy robisz? Patrzysz i się modlisz? Czy posuwasz narzędzie względem tej ścianki by zebrać zbędną warstwę materiału ?

potez napisał(a):Posuw nie istnieje w świadomości użytkownika.


Myślę że tylko w twojej. Ale skoro zakuwałeś wzory do ustawiania frezarki to się nie dziwie. Przydały się kiedykolwiek do czegokolwiek innego niż zakuwanie?
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez KR77 » środa, 7 sierpnia 2019, 20:19

skarga napisał(a): Przydały się kiedykolwiek do czegokolwiek innego niż zakuwanie?


Poprawne zdanie powinno brzmieć - Przydały się kiedykolwiek do czegokolwiek innego niż do zakuwania?
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości