Frez do plastiku

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » środa, 7 sierpnia 2019, 20:42

KR77 napisał(a):Poprawne

"Brawo Jasiu" :)
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » środa, 7 sierpnia 2019, 21:44

skarga napisał(a):Zastanawia mnie tylko jedno. Jak weźmiesz tę WIERTARKĘ w rękę. Jak dotkniesz tym frezem do tej ścianki żeby ją pocienić. To co wtedy robisz? Patrzysz i się modlisz? Czy posuwasz narzędzie względem tej ścianki by zebrać zbędną warstwę materiału ?
?

Długo tak bedziesz dookoła wojtek jak kuchcinski samolotem z warszawy do rzeszowa?
Nikt kto nie skończył kursu obróbki skrawaniem nie ma pojęcia o czym piszesz i do czego się przykleiłeś.
Ergo posuw nie istnieje w świadomości przeciętnego modelarza/uzytkownika QED.
cała reszta to wygibasy nic nie wnoszące do tematu poza pitoleniem radosnym jak zawsze zresztą. Przeciętnemu modelarzowi jest wiedza o skrawaniu frezem tak samo potrzebna jak wiedza o pracy krzywek zaworowych w silniku jego samochodu. :roll: Wsiada, odpala fure i jedzie tam gdzie chce. Nic mu więcej do szczęścia nie potrzeba.

A tak w ogóle to nie rozmawiamy o tym jak przebiega proces skrawania przy pomocy frezu dla przypomnienia. Rozmawialismy o tym jaki frez dobrać, żeby można było ścianki pocienić. Ale spoko możemy tak dalej i bez końca, przynajmniej wesoło będzie. Fajnie że ktoś sie właczył fachowo do dyskusji, bo przecież skrót myślowy użyty przez mnie mógłby spowodować nieodwracalne spustoszenie w umysłach modelarzy.

skarga napisał(a):Przydały się kiedykolwiek do czegokolwiek innego niż zakuwanie?

Owszem i to bardzo, na co dzień w zasadzie.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » środa, 7 sierpnia 2019, 21:56

Tia... Mnie to już się nie chce. Jesteś starszy, mądrzejszy i skoro masz modelarzy za dekli co o świecie pojęcia nie mają to pewnie tak jest :) Tylko
potez napisał(a):wojtek
- nie wiem, popraw może? Albo zostaw... ten co na awatarze się czymś inhaluje będzie miał o czym napisać :)
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez KR77 » środa, 7 sierpnia 2019, 22:03

skarga napisał(a):...ten co na awatarze się czymś inhaluje będzie miał o czym napisać :)


O kogo chodzi drogi Panie od posuwu :mrgreen:
Avatar użytkownika
KR77
 
Posty: 1377
Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2016, 14:07

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » środa, 7 sierpnia 2019, 22:36

skarga napisał(a):Tia... Mnie to już się nie chce. Jesteś starszy, mądrzejszy i skoro masz modelarzy za dekli co o świecie pojęcia nie mają to pewnie tak jest :)

Wiesz nie potrzebuję wypisywać elaboratów na temat oczywistości - żeby frez skrawał trzeba go przesuwać i obracać. Chociaż akurat warunek obracania nie jest konieczny, zdarzało mi sie nie raz tylko przesuwać...
A reszta to shitstorm ciągnety na siłe przez ciebie. Każdy modelarz juz od dawna rozumie co robić ale ok, robimy frekwencje i nabijamy posty. Fajnie sie pisze takie pierdoły w oczekiwaniu aż klej złapie na jakimś tam kolejnym elemencie, który sobie dłubię własnie... :mrgreen:
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez skarga » czwartek, 8 sierpnia 2019, 06:15

potez napisał(a):Posuw nie iestnieje

potez napisał(a): żeby frez skrawał trzeba go przesuwać



:shock: :roll: Przepraszam! Nie chciałem, więcej nie będę.
Skąd mogłem wiedzieć że jesteś tu w ramach jakiejś terapii zajęciowej.
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Frez do plastiku

Postprzez arhtus » czwartek, 8 sierpnia 2019, 22:49

Dobra Panowie koniec tych przepychanek :) Tego co piszeta to się już nie chce nikomu czytać, zróbcie sobie jakąś ustawkę poza miastem i ustalcie jakiś kompromis :D
A teraz już wróćmy do tematu.
Na razie dałem sobie spokój z frezami, a poszedłem w stronę ostrzy chirurgicznych. Kupiłem sobie na próbę 10 i 15 ale w rozmiarze 3 (niestety w sklepie którym kupowałem nie mieli 4) no i mam jakiś dylemacik. Ostrza te są tanie i ostre, ale raz że nie specjalnie pasują do oprawki excelowskiej, a po drugie i gorsze, to wydają się takie jakieś cienkie, a przez to wątłe, uginają się. Czy ostrza w rozmiarze 4 są pod tym względem lepsze, sztywniejsze? Chciałbym sobie kupić taki pakiecik ostrzy z oprawką do nich, a nie wiem na który się zdecydować
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » piątek, 9 sierpnia 2019, 08:39

Ostrza sa zawsze takie same. Ta oprawka wchodzi w nie dość głęboko i je podpiera. Żeby to włożyć do oprawki excelowskiej weż kombinerki chwyć ostrze w poprzek tak w połowie dziury na zatrzask i odłam końcówkę. Stal jest twarda a więc i krucha, łatwo odleci. Na końcu każdego skalpela jest łuk i podcięcie pod kątem , o które w normalnym uchwycie opiera się skalpel a kóre przeszkadza we włożeniu tego do oprawki ex
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez arhtus » piątek, 9 sierpnia 2019, 15:54

Czyli rozumiem, że same ostrza 3 i 4 co do wielkości i grubości są identyczne, a różnią się tylko otworem do osadzenia w uchwycie?
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Frez do plastiku

Postprzez Taki Jeden » piątek, 9 sierpnia 2019, 19:37

Uchwyt do skalpeli nr 3 jest kompatybilny z ostrzami o numerach: 10, 10A, 11, 11A, 12. 14. 15, 16.
Uchwyt do skalpeli nr 4 jest kompatybilny z ostrzami o numerach: 18, 20, 21, 22, 22A, 23, 24, 25.
Taki Jeden
 
Posty: 115
Dołączył(a): niedziela, 15 października 2017, 12:46

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » piątek, 9 sierpnia 2019, 21:50

dokładnie uchwyt 3 jest mniejszy do mniejszych ostrzy
uchwyt 4 jest większy i do wiekszych:
Obrazek
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frez do plastiku

Postprzez arhtus » piątek, 9 sierpnia 2019, 22:03

No to teraz już wiem wszystko, dzięki :-)
Na początku zakładałem, że każdy kształt ostrzy występuje w dwóch wielkościach dla uchwytów 3 i 4.
Jak tak patrzę na to zdjęcie to odnoszę wrażenie, że te uchwyty znacząco usztywniają ostrze.
arhtus
 
Posty: 553
Dołączył(a): piątek, 14 listopada 2014, 23:03

Re: Frez do plastiku

Postprzez potez » piątek, 9 sierpnia 2019, 22:07

usztywniają, mocowanie jest tak zrobione że w dziurze do mocowania z przudu na połowie długości jest zwężenie i wchodzi on w wycięcia w oprawce. Dodatkowo końcówka jest odgieta po zamocowaniu i dział jak sprężyna stabilizujac i inieruchamiajac skalpel. Wcale nie tak łatwo jest go wyjąć ;)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości