PZL.37B IBG 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez zegeye » poniedziałek, 11 marca 2019, 11:32

CeCha napisał(a):Malowanie okazało się równie problematyczne - choćbym nie wiem jak się starał, musiałem malować pod dużym kątem - żaden aerograf się tam nie zmieści. Na domiar złego, na tak gładkiej powierzchni farba słabo się trzyma - należałoby widoczne elementy ramy delikatnie zmatowić.


Myślę Czarku że na takie problemy z malowaniem pomogłoby wstępne psiknięcie matowym lakierem bezbarwnym. Ja tak podziałałem w swej jedenastce gdy używałem Hataki. Na matowy lakier farba kładła się już całkiem dobrze.
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Reklama

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez CeCha » czwartek, 21 marca 2019, 11:18

Thalgonis: Broszurkę, powiadasz... myślę, że materiałów jest od groma - i tych papierowych, i tych wirtualnych. Problem tylko taki, ile osób weźmie pilnik do ręki, a ile poprzestanie na czytaniu i oglądaniu...

Chyba że chodzi ino o zarobienie kasy - ale to się umówimy na PW ;o)

Dzięki za dobre słowo.

zegeye napisał(a):pomogłoby wstępne psiknięcie matowym lakierem bezbarwnym


A na to nie wpadłem... ale spróbuję następnym razem. Dziękuję Zbychu za radę.

Dzisiaj krótko, ale zawsze coś. Kadłub gotowy.

Obrazek

Preshading z ciemnego khaki z dodatkiem czarnego, kolor bazowy - samo khaki C010. Niektóre panele rozjaśnione mieszanką khaki i kroplą białego lakieru.

Obrazek

Obrazek

Owiewki maskowałem maskami Pmask. Trochę było potem roboty z wyczyszczeniem - klej gdzieniegdzie został - ale wyglądają, moim zdaniem, całkiem w porządku.

Obrazek

Obrazek

I usterzenie - wychyliłem delikatnie stery wysokości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wash i zabrudzenia wszelakie zamierzam dodać już po złożeniu bryły płatowca w całość.
Owiewkę tylnego strzelca i karabiny dokleję na końcu.

Można brać się za skrzydła.

Do następnego razu zatem.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez dewertus » czwartek, 21 marca 2019, 12:10

zegeye napisał(a):wstępne psiknięcie matowym lakierem bezbarwnym. Ja tak podziałałem w swej jedenastce gdy używałem Hataki. Na matowy lakier farba kładła się już całkiem dobrze.


Dowolnym matem czy jakoś dobierałeś pod hatakę?
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez zegeye » czwartek, 21 marca 2019, 12:11

Użyłem matowego Gunze
pozdrawiam
Zbych

Obrazek
zegeye

Animal Planet
 
Posty: 1702
Dołączył(a): wtorek, 12 lutego 2008, 15:03
Lokalizacja: warszawa

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 21 marca 2019, 21:24

Świetnie wygląda!
Nie wiem czy dobrze widzę, jak przymocowałeś ster wysokości, ale wydaje mi się że oś obrotu zrobiłeś stycznie do tylnej krawędzi statecznika. W prawdziwym samolocie była odsunięta od tej krawędzi.
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 19 września 2019, 19:24 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez Adas' » czwartek, 21 marca 2019, 21:35

Czekałem i sie nie zawiodłem. Uwielbiam jak czysto budujesz te swoje samolociki i nie mogłem sie doczekac az pokazesz pomalowana szklarnie, bo wiedziałem ze bedzie uczta dla oka.
Avatar użytkownika
Adas'
 
Posty: 721
Dołączył(a): poniedziałek, 12 marca 2012, 18:00

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez Bolo07 » czwartek, 21 marca 2019, 21:45

Jestem pod wrażeniem. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.
Modelarstwo to nie tylko wieczorne dłubanie - to zabawa z historią.
Avatar użytkownika
Bolo07
 
Posty: 503
Dołączył(a): środa, 26 lutego 2014, 10:05
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez Sebol » czwartek, 21 marca 2019, 21:49

Pięknie to wygląda. Sterylne wręcz modelarstwo. Satynowe wykończenie khaki mnie przekonuje. Super!
Pozdrawiam!
Sebol
 
Posty: 100
Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 20:48

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez Aleksander » piątek, 22 marca 2019, 06:44

Piękny kolor i niesamowicie równe i czyste malowanie ramek oszklenia. Jestem pod wrażeniem!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 22 marca 2019, 07:16

Elegancko :shock:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez radoslaw6363 » sobota, 23 marca 2019, 22:45

Niedługo i ja zabiorę się za Łosia i Twoja relacja będzie pomocna ;o)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez meser111 » poniedziałek, 2 września 2019, 21:54

Dopiero teraz zobaczyłem, że nie przykleiłeś skrzydeł ;)
Będzie ciąg dalszy?
meser111
 
Posty: 22
Dołączył(a): sobota, 8 stycznia 2011, 23:23

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez CeCha » środa, 18 września 2019, 09:29

GrzeM, Adas', Bolo07, Sebol, Aleksander, Marcin_Matejko, radoslaw6363: Dziękuję Panowie za dobre słowo i doping. Trochę to trwało, niestety...

GrzeM: Żeby zrobić tak jak proponujesz (i tak jak było w oryginale), trzeba by dosyć mocno spiłować krawędź natarcia steru - sam ster wysokości wchodzi w statecznik na styk. Nie wychwyciłem tego :oops: ... może w następnym Łosiu ;o)

meser111: Ciąg dalszy... proszę bardzo :)

Niestety tylko kilka zdjęć... z różnych przyczyn nie miałem możliwości uwieczniać każdego etapu.

Zacząłem zabawę ze skrzydłami.

Obrazek

Skrzydła są... jakby to powiedzieć... mieszane. Bardzo fajnie pomyślany podział - jak się wszystko dobrze ustawi, elementy pasują idealnie - i koszmarna wnęka podwozia. Raz, że nie mająca nic wspólnego z oryginałem, dwa, że prawie całkowicie niewidoczna. Trzy, że bardzo trudna do poprawnego uformowania i wklejenia.

Toteż w większości jej nie wkleiłem :)

Było też trochę problemów w dopasowaniu tylnych drzwi komór podwozia - materiał wyglądał tam na lekko niedolany. Sprawę załatwiło doklejenie niewielkich kawałków plastiku i doszlifowanie na odpowiedni kształt.

Jako że lotki chciałem lekko wychylić, dodałem elementy ustalające w postaci kawałków drutu ze szpilki, wklejonych na SG.

Obrazek

Podkład - standardowo Gunze Surfacer 1200. Wnęki podwozia - AK Extreme Metal Matte Aluminium.

Obrazek

I malowanie - tak samo jak kadłub; na górę Hataka C010, na dół Hataka C003. Preshading to odpowiedni kolor z kilkoma kroplami czarnej farby, rozjaśnienia - tak samo ale z niewielkim dodatkiem bieli.

Obrazek

Skrzydła przykleiłem na SG w żelu.

Obrazek

Obrazek

Wszystko pasuje bez większych problemów; jednak szczeliny na połączeniu skrzydło - kadłub wydają się minimalnie za duże... nie wiem, czy nie użyć tam szpachlówki w płynie. Będzie się to wiązało oczywiście z podmalówkami i ponownym przeryciem niektórych linii podziału... zastanowię się jeszcze.

Z większych elementów zostały już tylko silniki - i cała masa drobiazgów.

Do zobaczenia w następnym odcinku.
Ostatnio edytowano środa, 1 stycznia 2020, 13:11 przez CeCha, łącznie edytowano 1 raz
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez MarCo » środa, 18 września 2019, 13:47

Bardzo ładnie wychodzi. Tylko ten chodnik czarny zamaluj na polisz sr.ki, to była blacha falista z poprzecznie nitowanymi ceownikami i była w kolorze reszty. Jest jedno zdjecie samolotu gdzie położono tam długi ciemny materiał i tak ludzie malują.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 10:56

Re: PZL.37B IBG 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 19 września 2019, 19:22

MarCo napisał(a):Tylko ten chodnik czarny zamaluj na polisz sr.ki, to była blacha falista z poprzecznie nitowanymi ceownikami i była w kolorze reszty. Jest jedno zdjecie samolotu gdzie położono tam długi ciemny materiał i tak ludzie malują.

A skąd taki pomysł? Bo w monografii AJ Pressu piszą że to guma - i na zdjęciu też wygląda jak guma (blacha po bokach ma wyraźne obdrapania lakieru - a chodnik nie). Malowałbym na matowy ciemnoszary. Warto też zwrócić uwagę, w jakim kierunku było żłobkowanie.
Obrazek
Obrazek
(widać obrazki?)
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości