RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez fragles » środa, 4 września 2019, 22:04

No proszę jakie rzeczy mają ludzie zachomikowane! :)
Ale to jest samolocik już po późniejszej wtórnej przeróbce na wersję dwumiejscową. I widać, że plakietka, o którą pytałem, przewędrowała z drzwi na okapotowanie silnika. Zresztą jest też tam na tym zbiorowym zdjęciu, na którym widać więcej plakietek umieszczonych na okapotowaniu.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez fragles » czwartek, 5 września 2019, 22:36

Nie, żebym chciał dręczyć Kolegów jeszcze tym tematem, ale na moment jeszcze wrócę do niego.
potez napisał(a):Obrazek
PS: Numer 3 jest ewidentnie uszkodzeniem negatywu/odbitki a nie zajaczkiem światła.


A. Glass w PKL tom II, na str. 34 dał to samo zdjęcie, ale bez uszkodzeń fotografii widocznych na obrazku powyżej.Wygląda na inną odbitkę z tego samego negatywu. Jako źródło podaje Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Zdjęcie z PKL zawiera wyraźne inne uszkodzenia odbitki. Ale plamka, oznaczona "3" jest u Glassa w tym samym miejscu.
Wg Glassa "RWD-5 malowane były na kolor srebrny i czerwony (z wyjątkiem egzemplarzy SP-AMU i SP-AJP, które były srebrno-niebieskie). Znaki rejestracyjne czarne lub czerwone. RWD-5 bis był srebrny." (str.36)
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez potez » czwartek, 5 września 2019, 23:23

Fraglesu, jesli to nie jest uszkodzenie negatywu to jest to zajaczek odbity od kałuży. Zbiory Archiwum Domumentacji Mechanicznej są częścia NAC, więc żródełko jest to samo. Pewnie do druku jak była przygotowywana to podczyszczona fotkę.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez fragles » czwartek, 5 września 2019, 23:34

potez napisał(a): Pewnie do druku jak była przygotowywana to podczyszczona fotkę.


Potezu, ale gdzie tam! Fotka we druku jest tak porysowana (ale zupełnie gdzie indziej), że wstydziłby się dawać ją do książki. :)
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez potez » piątek, 6 września 2019, 02:45

Obrazek
Srebrny od spodu i zdjecie przed startem, czegóż chcieć więcej?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez fragles » piątek, 6 września 2019, 19:17

A skond żeś wziou tę fotkę, w takim stanie? ;o)
Przecież przed tygodniem dałeś mi na SF-ie tę fotkę w stanie niemal perfekcyjnym.

Obrazek

PS. Ale, ale! Tak zupełnie POZA POWAŻNĄ DYSKUSJĄ : zdaje się, że spodnie tego pana - per analogiam do zacienionego spodu kadłuba - też są srebrne. :P :mrgreen:
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez paxarbolis » piątek, 6 września 2019, 19:47

fragles napisał(a):
PS. Ale, ale! Tak zupełnie POZA POWAŻNĄ DYSKUSJĄ : zdaje się, że spodnie tego pana - per analogiam do zacienionego spodu kadłuba - też są srebrne. :P :mrgreen:


Czerwone raczej też nie są (te spodnie, znaczy się). Ale gdzie on majda tą ręką :mrgreen:
paxarbolis
 
Posty: 13
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2019, 21:15

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez potez » piątek, 6 września 2019, 20:45

[quote="fragles"
Przecież przed tygodniem dałeś mi na SF-ie tę fotkę w stanie niemal perfekcyjnym.
[/quote]
z prasy na fejsiku :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez fragles » wtorek, 10 września 2019, 14:12

MarCo napisał(a):...- każde takie fanaberie to dodatkowa waga niepotrzebnej farby, co zmniejszało zapas paliwa. W tej pchle, przy takim długiej trasie każde pół kg mało znaczenie.

I teraz Twoja logika: Ale przecież kilogram farby nie robił im różnicy. NAPRAWDĘ? (...) Tak się jakoś składa, że malowanie samolotu też wliczało się w masę własną (pustej maszyny), więc tak, te kilogramy liczono.


potez napisał(a):na logikę jest jeden argument dlaczego spód nie mógł byc czerwony. Waga samolotu. (...) Dodatkowa farba ważyłaby ładnych parękilo. Na pewno dla dekoracji nie zdecydowano by sie na ten niepotrzebny ciężar.


Mecenas napisał(a):...kwestia wagi samolotu jest tu akurat dość istotna. (...) W tym kontekście nawet waga farby, którą wyliczyłeś mogła być istotnym czynnikiem odchudzającym.


Panowie, Wy się znacie na tym, dajecie logiczne argumenty itp., a ja jestem tylko frajdolarzem, który chce pomalować swój samolocik.
Objaśnijcie mi, po co przy tej całej walce o kilogramy, pomalowali jednak konstrukcję podwozia i inne wystające elementy na czerwono, a nie srebrzanką?
Przecież ich powierzchnia rozwijalna jest całkiem spora - to nie w kij dmuchał, jeśli chodzi o farbę.

Oczywiście dysza Venturiego na czarno, to jasna sprawa - producent dostarczył.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez bedrzich » wtorek, 10 września 2019, 14:48

fragles napisał(a):Objaśnijcie mi, po co przy tej całej walce o kilogramy, pomalowali jednak konstrukcję podwozia i inne wystające elementy na czerwono, a nie srebrzanką?
Przecież ich powierzchnia rozwijalna jest całkiem spora - to nie w kij dmuchał, jeśli chodzi o farbę.

Zauważ, że srebrne są powierzchnie płócienne - srebrna farba to w zasadzie proszek alu w lakierze bezbarwnym, tzw. cellonie, który chroni i napręża płótno przy okazji. Podwozie to elementy stalowe, które trzeba jakoś ochronić przed wpływami atmosferycznymi, korozją więc i farba pewnie była czy mogła być inna. Może np. ta farba srebrna ścierała się na elementach stalowych? Elementy aluminiowe jak osłona silnika były nie pomalowane.
A wracając do ciemniejszego brzucha samolotu to mam swoją teorię. Każdy silnik pluje olejem, który brudzi. Brzuch samolotu jednak czyści się najgorzej i zwyczajnie - rzadziej o czym przekonałem się nieraz w czasach aeroklubowych...
Ostatnio edytowano wtorek, 10 września 2019, 15:11 przez bedrzich, łącznie edytowano 1 raz
bedrzich
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 17 lutego 2016, 19:53

Re: RWD 5bis - kolorystyka maszyny

Postprzez bedrzich » wtorek, 10 września 2019, 15:09

Del
bedrzich
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa, 17 lutego 2016, 19:53

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości