Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące figurek - to właśnie tutaj.

Moderator: xenomorph

Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez sqvirel » czwartek, 12 września 2019, 20:52

Witam

Jestem dosyć nowy w robieniu figurek, wyprodukowałem do tej pory tylko dwie, masa roboty zwłaszcza jeśli ma się badziewną modelinę (Astra to zło, jedyny plus to to że tania). Ostatnio więc uległem rozpuście i kupiłem nieco lepszą markę modeliny (Cernit, może to lepsze, nie znam się, ale 25 zeta za 250g) I powoli zabieram się do dziergania nowego wymysłu. Samo modelowanie to dość wyluzowana robota, zawsze można poprawić zanim się toto wypiecze, natomiast mój problem leży w malowaniu.

Mam ja sobie farby akrylowe (+lakier akrylowy do figurek żeby to zabezpieczyć na koniec). Chciałbym nie spierniczyć tego wykończenia. Czy jest jakiś tutorial czy cuś który opisuje jak osiągnąć mocny kolor bez kładzenia grubej warstwy farby (PS modelina jest biała, poprzednie figurki były z różowej więc musiałem kłaść grubo). Szukałem na YouTube ale tam robią albo z kolorowej modeliny, albo nie pokazują procesu, albo ja po prostu nie potrafię szukać :P

1) Jaki powinie być odstęp czasu między kolejnymi warstwami farby?
2) Po skończeniu malowania, jak długo czekać na wyschnięcie figurki zanim pomaluję ją lakierem?
sqvirel
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek, 12 września 2019, 19:32

Reklama

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez Łukasz_K » piątek, 13 września 2019, 08:35

Nie wiem jak po wypieczeniu, ale modelina wydaje się tłustym materiałem. Na pewno potrzebujesz jeszcze podkładu. Co do tutoriali to może nie skupiaj się tylko na modelinie, bo malowanie raczej nie różni się w przypadku modeliny, metalu, tworzywa czy żywicy. Gości od malowania figurek do bitewniaków jest od metra np:
https://www.youtube.com/channel/UCrTkWZ ... knoQeVkH1g
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez sqvirel » piątek, 13 września 2019, 09:21

Faktycznie Astra przy modelowaniu jest tłusta I strasznie lepka jak się ją potrzyma w dłoniach dłużej niż pięć sekund. Cernitu jeszcze nie testowałem, ale wydaje mi się że powinien być lepszy (za taką cenę lepiej żeby był). Specjalnie kupiłem białą żeby nie musieć robić podkładu (przy dwóch poprzednich figurkach robiłem podkład białą akrylową żeby pokryć bazowy kolor modeliny, nie wiem czy to dobry sposób).

BTW ja nie będę robić bitewniaka tylko 15 cm figurkę (może wyjść wyższa, na razie mam tylko szkielet, zabieram się do tego jak pies do jeża), łatwiej w ten sposób bawić się w szczegóły :)
Ostatnio edytowano piątek, 13 września 2019, 09:32 przez sqvirel, łącznie edytowano 2 razy
sqvirel
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek, 12 września 2019, 19:32

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez Łukasz_K » piątek, 13 września 2019, 09:30

Rozmiar figurki nie ma znaczenia, technika jest ta sama tylko używasz większego pędzla (rozumiem że chcesz malować pędzlem, nie aerografem?). Podkład lepiej zrobić olejną niż akrylową farbą ale najlepiej przeznaczonym do tego specyfikiem - rozumiem że ograniczasz budżet, dlatego na początek kup jakiś podkład w budowlanym lub lakierniczym (modelarskie od tamki lub mr.hobby są dużo lepsze, ale i droższe).

czy używanie rozcieńczalnika do akrylu ma sens jeśli maluje się pędzlami a nie airbrushem


Tak akryle również się rozcieńcza ( w zależności od tego jakiego rodzaju akrylem malujesz, wodą, wódką czy dedykowanym rozcieńczalnikiem, dodaje się też opóźniacza, żeby farba nie zasychała na palecie - no chyba że używasz "mokrej palety" wtedy nie musisz rozcieńczać).
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez sqvirel » piątek, 13 września 2019, 09:36

Tja, nie mam aerografu więc bawię się miękkimi pędzlami, więc kombinuję jak zrobić możliwie jak najcieńszą warstwę farby. I jestem trochę na budżecie :P

PS czy ten podkład jest ABSOLUTNIE konieczny?

PPS I jak z tymi dwoma ostatnimi pytaniami w pierwszym poście?
sqvirel
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek, 12 września 2019, 19:32

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez Łukasz_K » piątek, 13 września 2019, 09:56

Co do podkładu, osobiście bym na twoim miejscu używał, ale twój wybór.

sqvirel napisał(a):1) Jaki powinie być odstęp czasu między kolejnymi warstwami farby?
2) Po skończeniu malowania, jak długo czekać na wyschnięcie figurki zanim pomaluję ją lakierem?


1- aż wyschnie poprzednia (możesz dosuszyć suszarką do włosów)
2- jak wyżej
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez sqvirel » piątek, 13 września 2019, 10:45

Dzięki za pomoc.

Wydaje mi się że na początek powinienem wziąć kawałek modeliny, zrobić z niej jakiegoś esa-floresa i na nim testować to czego tu się nauczyłem :P
sqvirel
 
Posty: 6
Dołączył(a): czwartek, 12 września 2019, 19:32

Re: Malowanie figurki - potrzebny tutorial

Postprzez j.dynek » sobota, 21 września 2019, 21:28

W sklepach motoryzacyjnych można kupić podkład szybkoschnący w aerozolu (np. Boll), 500 ml poniżej 20,-PLN. Praktycznie nie sposób nim zrobić zacieki
j.dynek
 
Posty: 52
Dołączył(a): niedziela, 17 lutego 2008, 22:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Figurki - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości