Brygada Pościgowa i jej samoloty

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 4 października 2019, 18:39

Cześć
1. Chciałbym, aby moje uwagi dotyczyły wszystkich skal /tych co są i będą/ a nie jednej
2. Zagłówek /powyżej/ jest z "11a", chciałem zwróci uwagę na "szparę pod pasy" i samą poduszkę
3.Obrazek
Na grafice z aukcji są takie szczegóły
-samolot na polowym lotnisku-wyremontowany czy inny?, wypadek Zumbacha był na Okęciu?
-wnęki na kaemy przy przegrodzie ogniowej, inaczej jak w modelu
-inny krój cyfr numeru wojskowego
-i co z tym okienkiem przy kabinie /w kabinie/? - nie bardzo pasuje mi do planów
4. Pozostały otwory wentylacyjne za silnikiem
Obrazek
-dolne widać na zdjęciu
-pod płatem brakuje po 2 otwory z każdej strony
5. Różne kształtem zasobniki na ogniwka /i łuski?/
-na zdjęciu ładnie widać jak się to otwierało - lewa strona

P.S. Ciekawostką jest zdjęcie Karasia, oferowane w tym czasie, nr 8 z 41 esk-gryf/44.217/ z tej samej serii i wygląda, że na tym samym lotnisku
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Reklama

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Andzin » piątek, 4 października 2019, 20:57

Wiem, że zdjęcie 7.23 podpisane jest, że pochodzi z Radzymina. Zumbach rozbił się 26 maja na Okęciu, podobno zahaczył przy lądowaniu o samochód.
Przy informacji, że to samolot Zumbacha nie zapisałem sobie niestety źródła.
Andzin
 
Posty: 151
Dołączył(a): środa, 24 maja 2017, 15:50

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Bogdan Stanek » niedziela, 6 października 2019, 11:31

Przy informacji, że to samolot Zumbacha nie zapisałem sobie niestety źródła

Opis wypadku, poparty zdjęciem, jest na stronie 36 III/1 Dywizjon Myśliwski Ł. Łydżba, M. Rogusz.
Ciekawy jest przypis nr 22, na str. 37 i 38.
Jeżeli wypadkowi uległ 7.23, to został wyremontowany i świadczyć może o tym "poprawiony" numer na kadłubie i nowa lokalizacja w Radzyminie.
Dotychczasowy wygląd okienek /w dostępnych planach i przez to w modelu/, może być wypadkową dzielenia kabiny wręgą "na pół" co istotnie wpływa na kształt okien.
Według mnie, tak nie jest /dzielenie na pół/.
Wręga jest niewiele / ale jest/ przesunięta do przodu kabiny.
Obrazek
Mam nadzieję, że się nie mylę i nie jest to efekt "geometrii uznaniowej" :D
Ostatnio edytowano środa, 17 sierpnia 2022, 15:43 przez Bogdan Stanek, łącznie edytowano 1 raz
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Artur Rzepka » środa, 9 października 2019, 12:24

Bywają też ujęcia bardziej prostopadłe do osi podłużnej, ale niekoniecznie dobrej jakości ;o)

Obrazek

A z innej beczki, jak powinno wyglądać ramię do przymocowania cięgna od steru kierunku w 11a? Bo przez własną głupotę uszkodziłem zestawowe mocowanie podczas wycinania, a jak już mam dorabiać, to wolę się wcześniej spytać.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez KayFranz » środa, 9 października 2019, 17:13

To coś, zaznaczone pod wiatrochronem - to w ogóle jest jakieś okienko? Pomiędzy pilotem a tym "okienkiem" była jeszcze tablica przyrządów, a "decha" była przez całą szerokość kabiny, więc po co to okienko? No i przede wszystkim - a gdzie w takim razie podziała się blaszana tabliczka z opisem rozruchu systemem Viete'a, zazwyczaj przynitowana w tym miejscu? Podejrzewam, że to właśnie ona tak jaśnieje pod wiatrochronem, a nie żadne okienko.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez potez » środa, 9 października 2019, 17:35

To jest okienko. Tylko w tej wersji bylo. Dlaczego i po co? Diabli wiedza. Jakichs wybitnych dodatkowych katów widzenia nie dawało. Instrukcja do vieta byla mocowana pod skrzydłem bardziej z przodu. Tak przynajmniej wyglada na słabej jakosci zdjeciu.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 12:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Artur Rzepka » środa, 9 października 2019, 18:25

potez napisał(a):To jest okienko. Tylko w tej wersji bylo. Dlaczego i po co? Diabli wiedza. Jakichs wybitnych dodatkowych katów widzenia nie dawało. Instrukcja do vieta byla mocowana pod skrzydłem bardziej z przodu. Tak przynajmniej wyglada na słabej jakosci zdjeciu.


Odnoszę wrażenie, że to po prostu próba, czy też koncepcja "doświetlenia" tablicy przyrządów. a w zasadzie jej boków, skoro tym razem była prosta jak decha - nie łamana, jak w P.7. Bazuję na umiejscowieniu tablicy w modelu, gdzie jest ono "za" okienkami, a nie "przed", patrząc od strony pilota. Jak mówią plany - nie wiem.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Andzin » środa, 9 października 2019, 18:58

To, że tablica była za okienkami (patrząc od strony pilota) wynika choćby ze zdjęcia przytoczonego przez Bogdana.
Andzin
 
Posty: 151
Dołączył(a): środa, 24 maja 2017, 15:50

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez MarCo » środa, 9 października 2019, 19:00

KayFranz napisał(a):To coś, zaznaczone pod wiatrochronem - to w ogóle jest jakieś okienko? Pomiędzy pilotem a tym "okienkiem" była jeszcze tablica przyrządów, a "decha" była przez całą szerokość kabiny, więc po co to okienko? No i przede wszystkim - a gdzie w takim razie podziała się blaszana tabliczka z opisem rozruchu systemem Viete'a, zazwyczaj przynitowana w tym miejscu? Podejrzewam, że to właśnie ona tak jaśnieje pod wiatrochronem, a nie żadne okienko.

Nope. To taki "ekskluzyw" w 11a :) Okienka - z obu stron - były przed tablicą. Miały doświetlać kabinę i dawać lepszą widoczność w dół po skosie - oczywiście w teorii bo w praktycie nie dawały nic. No i w 11c je wywalili. Tabliczka z instrukcją Vieta jest po lewej pod skrzydłem, bardziej z przodu.
Avatar użytkownika
MarCo
 
Posty: 311
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 11:56

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 9 października 2019, 19:34

, jak powinno wyglądać ramię do przymocowania cięgna od steru kierunku w 11a?

To był okrągły bolec-uchwyt/rurka?/, na którym zamocowano ruchomy, na trzpieniu, uchwyt z blachy do którego zaczepiono rozwidlone cięgło.
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Artur Rzepka » środa, 9 października 2019, 19:55

Bogdan Stanek napisał(a):
, jak powinno wyglądać ramię do przymocowania cięgna od steru kierunku w 11a?

To był okrągły bolec-uchwyt/rurka?/, na którym zamocowano ruchomy, na trzpieniu, uchwyt z blachy do którego zaczepiono rozwidlone cięgło.
Obrazek


Dzięki, czyli w dużym uproszczeniu tak jak jest w modelu i tak samo odtworzę. ;o)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 11 października 2019, 19:52

A jeszcze co do tego, że okienka faktycznie są okienkami: pierwszoplanowa "4" :)

http://www.youtube.com/watch?v=ylVte62NKcA
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Brygada Pościgowa i jej samoloty

Postprzez GrzeM » piątek, 11 października 2019, 22:54

Artur Rzepka napisał(a):A jeszcze co do tego, że okienka faktycznie są okienkami: pierwszoplanowa "4" :)

http://www.youtube.com/watch?v=ylVte62NKcA


A i tabliczkę od Vietta tam widać, bardziej z przodu, jak napisał MarCo.
W ogóle z tymi tabliczkami i okienkami trzeba bardzo uważać. Jedna z modelarskich firm zrobiła niedawno okienko zamiast tabliczki w jednej z wersji swojego modelu!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Poprzednia strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości