Pactra pod pędzel

Chcesz zacząć przygodę z modelarstwem? A może wracasz po długiej przerwie? Masz pytania wątpliwości? Pamiętaj kto pyta nie błądzi!

Pactra pod pędzel

Postprzez klaun-szyderca » poniedziałek, 21 października 2019, 19:17

To mój pierwszy post, więc od razu się przywitam - w tym roku robiąc porządki na strychu znalazłem trochę starych modeli, których nie zdążyłem skleić "za dzieciaka" ćwierć wieku temu i stwierdziłem że korzystając z jesienno-zimowej pory trochę się pobawię wieczorami.

Kupiłem pędzelki oraz trochę farb - stare dobre emalie Humbrola które znam i kocham (ach ten zapach dzieciństwa! aż mi się gęba roześmiała jak otworzyłem puszeczkę po latach :mrgreen: ), oraz postanowiłem dać szansę farbkom Pactra. I tu zaczyna się dramat - o ile Humbrol z dedykowanym rozcieńczalnikiem nakłada mi się pędzelkiem całkiem nieźle, to Pactra to jakaś tragedia - albo smuży i totalnie nie kryje, albo zostawia grubą, brzydką warstwę. Próbowałem różnych proporcji - od nierozcieńczonej, po mocno rozrobioną wodą, efekty w obu przypadkach są raczej mizerne. Czy te farby w ogóle nadają się pod pędzel?

Trochę myślę o aerografie (a w zasadzie sprężarce, bo w szafie została jeszcze stara, dobra sowiecka A2 - chyba sprawna?), ale najpierw chciałbym mieć pewność że wracam do zabawy i choć jako-tako opanowałem pędzelek.

Jedne i drugie farby nakładam na podkład Humbrola w sprayu - w oógłe zauważyłem, że Pactra bez podkładu kompletnie nie trzyma się powierzchni tylko zbija w plamy, podczas gdy Humbrol mimo to pokryje. Czy to normalne? Albo może konieczność kładzenia 4-5 warstw farby akrylowej to standard?

I kolejne pytanie - czy można mieszać ze sobą akryle i emalie, np. malując kamuflaż - powiedzmy brąz Humbrolem, zieleń Pactrą?
klaun-szyderca
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa, 18 września 2019, 14:58

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez GrzeM » wtorek, 22 października 2019, 18:52

Akryli i emalii nie mieszaj (w sensie miksowania jednej farby z drugą, by uzyskać inny kolor), ale możesz bez problemu pomalować kamuflaż oboma rodzajami, zielony akrylem a brązowy emalią lub odwrotnie.

Pactra w jednej warstwie kryje źle, ale to normalne i nic złego. Rozcieńczasz wódką do konsystencji mleka, malujesz kilka (3-5) cienkich warstw (oczywiście przed następną warstwą dajesz poprzedniej dobrze wyschnąć). Wychodzi całkiem dobrze. Wypróbuj na plastikowej łyżce.
Ostatnio edytowano wtorek, 22 października 2019, 20:37 przez GrzeM, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez net_sailor » wtorek, 22 października 2019, 19:19

Akryli i emalii nie można mieszać w sensie dolewania jednej farbki do drugiej żeby uzyskać inny kolor. Za to spokojnie można nimi malować jako odrębnymi kolorami kamuflażu jedne na drugie, bo chyba takie było pytanie.

Jak już chcesz się koniecznie męczyć pędzelkiem to znacznie mniej nerwów będzie kosztowało malowanie farbami Hataka Blue Line. Kup jedną buteleczkę na próbę z rozcieńczalnikiem do akryli i zapewniam, że na Pactry nie zechcesz potem spojrzeć.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez klaun-szyderca » wtorek, 22 października 2019, 20:22

Dzięki - tak, chodziło mi o nałożenie jednego koloru kamuflażu Pactrą, drugiego Humbrolem. I ogólnie to nie chcę się męczyć pędzelkami, ale chcę zrobić kilka modeli żeby nabrać pewności że zabawa na starość mi się nie znudzi szybciej niż się zaczęła zanim zacznę inwestować na poważnie w kompresor i nowy aerograf.

Bo póki co będąc na etapie pierwszego modelu od ćwierć wieku, a wcześniej zrobiwszy sobie podkład filmami z youtube jestem w poważnym kryzysie rozjazdu "umiejętności vs oczekiwania" 8-)
klaun-szyderca
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa, 18 września 2019, 14:58

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez Kuba P. » środa, 23 października 2019, 00:35

Nick budzi zaufanie...
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez HubertKendziorek » środa, 23 października 2019, 08:11

Kuba P. napisał(a):Nick budzi zaufanie...


Po czynach poznacie :)

klaun-szyderca napisał(a):chcę zrobić kilka modeli żeby nabrać pewności że zabawa na starość mi się nie znudzi szybciej niż się zaczęła zanim zacznę inwestować na poważnie w kompresor i nowy aerograf.


Dobre podejście, też tak zacząłem i wsiąkłem na dobre. Powodzenia i dobrej zabawy!
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez Michal » środa, 23 października 2019, 08:19

Jak malarz pędzlowy Pactrami mogę polecić jeszcze jedno rozwiązanie - medium do akryli Talensa. Jest bardzo gęste więc wymaga rozcieńczenia wodą. Po dodaniu jeszcze odrobiny opóźniacza (retardera) uzyskuję bardzo fajny rozcieńczalnik do akryli, z Pactrami i pędzlem współpracuje bardzo dobrze. Równiej się kładzie, cienkie warstwy lepiej kryją.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez klaun-szyderca » niedziela, 27 października 2019, 10:35

HubertKendziorek napisał(a):
Kuba P. napisał(a):Nick budzi zaufanie...


Po czynach poznacie :)


Tego się najbardziej obawiam póki co, patrząc jak krzywo mi to po latach wychodzi ;o)

Niemniej dzięki za wszystkie rady, a i tak coś czuję że szybciutko będę kupował aerograf...
klaun-szyderca
 
Posty: 4
Dołączył(a): środa, 18 września 2019, 14:58

Re: Pactra pod pędzel

Postprzez iras67 » sobota, 2 listopada 2019, 22:48

Nie wiem jak teraz ale dawniej jakieś 10-15 lat temu akryle takie jak Paktra można było kłaść na Humbrola ale odwrotnie już nie . Humbrol położony na podłożu pokrytym akrylami powodował rozwarstwianie się i całkowite zniszczenie powłoki...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - jak zacząć?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości