Black Swan - Zvezda - 1:72

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa szkutniczego.

Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » niedziela, 27 października 2019, 19:56

Witam

Kiedyś miałem przyjemność skleić swój pierwszy żaglowiec - Bounty. Model był robiony na zamówienie i bez większych wymagań. Zawsze jednak chciałem mieć jakieś żagle dla siebie więc postanowiłem w końcu to zrealizować.
Przekopałem fora w poszukiwaniu warsztatów które pomogłyby mi coś wybrać dla siebie i wybór padł na ten właśnie okręcik.
Co prawda będę wzorował się na Czarnej Perle ale.... to w zasadzie to samo. Z tym "to samo" to dla niewtajemniczonych małe wyjaśnienie.
Mój model to Zvezda - Czarny Łabędź za cenę ~323,00 zł
Ten sam model (dokładnie te same ramki - żadnej różnicy) od Revella - Pirate Ship - cena ~415,00 zł
I dokładnie ten sam model również Revella ale już jako limited edition - Czarna Perła - 560,00 zł
Wybór więc był prosty....

Moim galionem będzie czarny łabędź, czyli jakby nie patrzeć konkretny okręt ale nie będę przywiązywał zbyt dużej wagi do wierności jego odwzorowania. Statek już pod banderą piracką więc zostawię sobie pewna swobodę chociażby w odwzorowaniu kolorów i malowaniu kadłuba. Model ma po prostu ładnie wyglądać i cieszyć moje oko...
Na pewno nie będzie to też takie wykonanie na jakim się będę wzorował i przede wszystkim nie będzie żadnej waloryzacji - wszystko tylko to co w pudle. Wierzę, że będę zadowolony z efektu końcowego.

Prace nad modelem rozpoczęte już kilkanaście dni temu i w zasadzie nie planowałem warsztatu ale... dla potomnych.
Pierwszy etap - pokłady. Tutaj przymiarka na sucho, po ich pomalowaniu
Obrazek


oraz kilka zbliżeń
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Odwzorowanie struktury drewna - bardzo ładne - delikatne ale wyraźne.
Pierwszą warstwą był farba w spray'u Tamiya AS-15 (Tan USAF), na to z pędzla Revell 82. Następnie całość potraktowałem filtrem AK-261 Light Filter for Wood. Po wyschnięciu patyczkiem kosmetycznym zwilżonym benzyną lakową (zwilżonym ale w zasadzie odparowanym) lekko przecierałem poszczególne deski aby uzyskać zróżnicowanie deskowania. Szpary pomiędzy deskami uwydatniłem chyba standardową metodą - ołówek HB. Deski krawędziowe oraz te wokół zejść itp. chciałem pomalować w kolorze mahoniu. Kolor którym malowałem uzyskałem z mieszania kilku odcieni brązu z dodatkiem czerwieni. Może nie jest to mahoń ale uznałem za odpowiedni. Na koniec całość lakierem bezbarwnym Vallejo - Mat.
Ścianki pionowe malowałem następująco:
- Tamiya AS-15
- Revell 62
- Filtr AK-261
- Filtr AK-301 - Dark Wash for Wood Deck
- Lakier bzbarwny Vallejo Matt.

Poniżej już sklejone grodzie i pokłady dolny i górny oraz działa na pokładzie dolnym.
Obrazek


Ścianka z wejściem do kajuty kapitana - ta plamka to ślad po kropli rozpuszczalnika... Musiałem ratować i domalowywać ale został ślad.. Postanowiłem go specjalnie zostawić, w końcu nie wszystko musi być idealne, taka plama dodatkowo zróżnicuje fakturę drewna, taki ślad po czymś tam :)....
Obrazek


Obrazek


Obrazek


W między czasie prac nad pokładami powoli powstawała szalupa.
Tutaj kolor końcowy uzyskałem po zastosowaniu filtra z farbki Abteilung 502 - ABT080 Brown Wash. Jest to farba olejna artystyczna. Na koniec całość lakierowałem bezbarwnym półmatem - oczywiście Vallejo spray.
Obrazek


Obrazek


I na koniec zbliżenie na działo - w sumie jest ich 32.
Wózek - kolor drewienka, koła to Pactra A62 Skin Tone Dark, natomiast lufy malowane Model Masterem Gun Metal i na to gęsty filtr AK - czarny PanelLiner. Po porządnym wyschnięciu lekka "polerka" patyczkiem kosmetycznym i na koniec bezbarwny mat.
Obrazek


Obrazek

Po kupnie modelu długo go oglądałem i analizowałem, warsztat Czarnej Perły przeglądałem kilkadziesiąt razy i powiem szczerze, że troszkę zwątpiłem czy podołam. Postanowiłem jednak chwycić byka z rogi i okazuje się, że nie taki diabeł straszny.... Póki co jest przyjemnie, a największe obawy związane z uzyskaniem odpowiedniej barwy drewna okazały się płonne, tak przynajmniej mi się wydaje.
Są oczywiście i problemy, zauważyłem już, że burty nie za bardzo chcą pasować... trzeba będzie je "lekko" wyprofilować. Myślę, że gorąca woda wystarczy aby nadać im odpowiedni kształt i nie uszkodzić ich.
Tak czy owak póki co jestem zadowolony z postępów...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Reklama

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » wtorek, 29 października 2019, 17:01

Zupełnie nie moje klimaty, ale już bardzo mi się podoba - drewno i jego faktura wyglądają bardzo naturalnie - w zasadzie wygląda jak drewniany. Uzbrojenie też OK, a szalupa wymiata.
Zajrzałem tu przypadkiem, ale z przyjemnością będę kibicował!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » środa, 30 października 2019, 22:49

Dzięki Aleksander

Dzisiaj skończyłem szalupę. Dodałem wszelaki blichtr na pokładzie.
Szare krawędzie burt poprawione bezbarwnym matem AK Super Matt.
Żagiel to biała Pactra złamana sky grey, niestety na zdjęciach jest przepalona...
Obrazek


Obrazek


Obrazek

Teraz zaczynam walkę z dopasowaniem burt. Każda burta składa się z 4 części. Po dopasowaniu całości do kształtu pokładu i wręg trzeba będzie każdą część malować przed przyklejeniem zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Ale o tym jak przyjdzie czas...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez GrzeM » środa, 30 października 2019, 23:01

DarkWing napisał(a):Ścianka z wejściem do kajuty kapitana - ta plamka to ślad po kropli rozpuszczalnika... Musiałem ratować i domalowywać ale został ślad.. Postanowiłem go specjalnie zostawić, w końcu nie wszystko musi być idealne, taka plama dodatkowo zróżnicuje fakturę drewna, taki ślad po czymś tam :)....
Obrazek

Po macce Krakena oczywiście!!!

Piękna robota, piękny statek!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » czwartek, 31 października 2019, 18:40

Podtrzymuję - szalupa wymiata! :)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » piątek, 1 listopada 2019, 17:55

Dzięki za miłe słowa... motywują ;)

Skończyłem przygotowanie burt
Dopasowane i wymalowane.
Po podkładzie całość malowałem Revellem 82 Dark Earth. Ciemniejsze drewno uzyskałem po filtrze AK-301 Dark Wash for Wood Deck. Kolor listew i schodki to Pactra A62 Skin Tone Dark. Mosiężne elementy to Tamiya Titanium Gold i na to Tamiya PanelLiner Brown. Poręcze Tamiya Black Mat. Barierki poręczy to wcześniejsza mieszanka brązów - a'la mahoń.
Na koniec 2 warstwy bezbarwnego półmatu Vallejo spray i na 2 warstwy Vallejo Matt.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Od strony wewnętrznej kolor uzyskałem mieszając Pactre A6 Dark Red i brązy. Proporcje na oko do uzyskania odpowiedniego koloru, wiec nie podam jakie.
Obrazek

Teraz malowanie dna i będzie można zacząć to składać w kadłub...
Mam nadzieję, że przy montażu burt z pokładami i dnem nie uszkodzę farby... będzie stres.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » środa, 6 listopada 2019, 23:04

Uff.. udało się, wszystkie burty wklejone.
Zarysował się więc kształt kadłuba w całej okazałości, no prawie w całej...
Po wklejeniu burt trzeba było porobić parę zaprawek ale ogólnie obeszło się bez szkód.
Najbardziej bałem się dopasowania kształtu burt, po wklejeniu pokładów i wręg kadłub nabrał sztywności i dopiero mogłem je idealnie dopasować. Trzeba było delikatnie nagiąć - udało się, nic nie pękło i nie ma szkód w lakierze.

Obrazek


Przy okazji, przemalowałem poręcze na przednim, górnym pokładzie (czarne)
Liny kotwiczne póki co wsadzone w pierwsze okno działowe aby mi nie dyndały...
Obrazek


Dno malowane na biało i starałem się dość mocno zetrzeć farbę, dodatkowo stosując szare i brązowe filtry aby uwydatnić deskowanie i starcie/zmycie farby uzyskując efekt postarzenia. Zdjęcia raczej tego dobrze nie pokazują, są lekko "przepalone".
Dodatkowo na linii wodnej zastosowałem MIG Simy Grime Light na glony. Później lekko go przyciemniłem czarnym Panel Linerem. Szału może nie ma ale nie jest już tak dziewiczo...
Obrazek


Jak widać na zdjęciach kadłub zyskał już podstawę, którą wkleiłem na stałe - nie planuję wodowania żaglowca więc bezpieczniej jak będzie przyklejona, przynajmniej nie zniszczę farby przez ciągłe szuranie kadłubem po podstawce.
Zdobienia malowane Tamiya Titan Gold. Kolor tabliczki według własnego pomysłu.
Obrazek


No i pokład rufowy z kołem sterowym :)...
Obrazek

Teraz będzie łatwo i przyjemnie, do czasu jak dotrę do olinowania….
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » piątek, 8 listopada 2019, 12:12

Coraz fajniejszy! Czekam na maszty i olinowanie ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » niedziela, 10 listopada 2019, 22:05

Dokończyłem podstawę - doszły cztery figurki
Obrazek


Na rufie jest już płetwa sterowa
Obrazek


Część rufowa została też zabudowana - salonka kapitańska gotowa ;)
Poszycie dachowe tak wymalowałem, żeby uzyskać lekką patynę. Jako bazę użyłem Tamiya TS-87 Titanium Gold, na to użyłem suche pigmenty Tamiya niebieski metaliczny i pomarańczowy metaliczny na przemian przecierane. Całość oczywiście zabezpieczona bezbarwnym matem Vallejo. Figury malowane Tamiya X-31 i na to AK-301 Dark Wash for Wood Deck, po wyschnięciu przetarty aby na krawędziach wydobyć blask złota.
Obrazek


Obydwa zejścia na dolny pokład dostały barierki...
Obrazek


i schodnie na pokład dziobowy
Obrazek


Zdobienia rufowe
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Miały być też gotowe mocowania dział, ale po całodziennym szlifowaniu, malowaniu, podmalowywaniu i kiedy już miałem przyklejać.... okazało się, że zrobiłem mocowania do dział w pozycji schowanych - kiedy lufy nie wystają z burt... :?
No nic, parę godzin w plecy ale za to na + doświadczenie w malowaniu.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez fragles » niedziela, 10 listopada 2019, 23:33

Podoba mi się Twoja robota. Bez pośpiechu, do przodu - będzie się pięknie prezentował.
Ale mam takie dwie uwagi:


DarkWing napisał(a):Obrazek


Niesterowny jest. Płetwa sterowa nie ma szans na jakikolwiek ruch.

DarkWing napisał(a):Obrazek


Te figury wieńczące rufę to aby na pewno we właściwą stronę obrócone?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 11 listopada 2019, 08:39

Jeżeli mogę też pomarudzić ;o) - "ajabym" zrobił te barierki do zejść z pokładu z jakiejś linki plecionej (prawdopodobnie były to grube sznury) - zyskałby na wyglądzie - ale się nie upieram, bo teraz też nieźle wygląda.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » czwartek, 14 listopada 2019, 17:01

fragles napisał(a):Podoba mi się Twoja robota. Bez pośpiechu, do przodu - będzie się pięknie prezentował.
Ale mam takie dwie uwagi:
Niesterowny jest. Płetwa sterowa nie ma szans na jakikolwiek ruch.
Te figury wieńczące rufę to aby na pewno we właściwą stronę obrócone?

Płetwa jest wklejona tak jak przewidział producent, aby odwzorować jej funkcjonalność wymagana byłaby przeróbka... niestety.
Figury są dobrze wklejone, w późniejszym etapie jak dojdą lampiony będzie to dobrze widoczne.

Aleksander napisał(a):Jeżeli mogę też pomarudzić ;o) - "ajabym" zrobił te barierki do zejść z pokładu z jakiejś linki plecionej (prawdopodobnie były to grube sznury) - zyskałby na wyglądzie - ale się nie upieram, bo teraz też nieźle wygląda.

Tak, to też wymagało by przeróbki, a ja się na żadne poprawki i przeróbki nie piszę... :)
Model mimo skali posiada dużo uproszczeń ale mam nadzieję, że i tak będzie się bardzo ładnie prezentował.

Powoli bo powoli ale jednak do przodu.
Ostatnio prace nad modelem troszkę przyśpieszyły, normalnie siadałem do niego wieczorem, nocą na 3-4 godzinki ale tak mnie wciągnął, że korzystając z ostatniego "długiego weekendu" wziąłem sobie 4 dni urlopu i tym sposobem mam całe 9 dni na pracę przy modelu :)
I tak przymocowałem liny zabezpieczające do armat
Obrazek


Są już schodnie na pokład rufowy
Obrazek


"takie coś" :oops: … kabestan ?
Obrazek


Szalupa trafiła również na pokład -pytanie do znawców tematu marynistyki - to jest szalupa czy barkas? Czy po prostu łódź....
Obrazek


Wszystkie ławy wantowe mają już "podpórki"
Obrazek


No i NAJWAŻNIEJSZE - Black Swan - galion tej pirackiej łajby....
Obrazek
Może nie jest zbyt imponujący ale i tak jest tu już dość złoceń i zdobień jak na pirata...

Powoli kończę "wiązania" lin do zamknięć furt działowych. Mam też już gotowe lampiony na rufę... a potem maszty i cały takielunek.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » piątek, 15 listopada 2019, 12:52

Fajny ten "łabądek"
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez DarkWing » wtorek, 19 listopada 2019, 21:58

Aleksander napisał(a):Fajny ten "łabądek"

Dzięki...

Ostatnio prace dotyczą tylko "sznurków"...
Udało mi się zmęczyć mocowanie furt.
Szybko przekonałem się, że samo wiązanie nie wystarczy, linka ma silne tendencje do samorozwiązywania się...
Pewnie gdyby zastosować odpowiednią technikę wiązania, czyt. odpowiednie węzły, to było by OK... ale jak to powiązać, jak to takie małe... W każdym razie to już nie dla mnie, mimo, że wiem, że można...
Dla mnie musi wystarczyć zwykłe zawiązanie i kropelka kropelki.
Obrazek


Obrazek


Po zamocowaniu wszystkich furt mogę powiedzieć, że kadłub jest już gotowy.
Teraz w górę... trzy maszty. W pierwszych dwóch brakuje jeszcze topów do pełnej długości.
Obrazek


I znowu te "sznurki" :)
Prawdę mówiąc myślałem, że będzie dużo trudniej ale jak już się nabierze jako takiej wprawy to idzie.
Oczywiście wiązania ciągle na CA.

Obrazek


Obrazek


No i na koniec dzisiejszego odcinka pierwsze wanty...
Pamiętajcie, że wszystko jest zestawowe, a wiec wanty są plastikowe.
Myślę jednak, że na tle całego stateczku, szczególnie w moim laickim wykonaniu, te plastiki nie są tak rażące...
Obrazek

Po zamontowaniu wszystkich wantów zrobię jeszcze mały retusz.
Troszkę skrobania i malowania części składowych przy tym jest więc... cierpliwości.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 14:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Black Swan - Zvezda - 1:72

Postprzez Aleksander » czwartek, 21 listopada 2019, 22:23

Robi wrażenie! Myślę, że przy tym takielunku, to chyba tylko DH 2 może się równać w trudności wykonania naciągów.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Następna strona

Powrót do Szkutnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości