Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 1 grudnia 2019, 22:33

Przed Wami miniatura produkcji IBG: Typ 1 Chi-He.

Mankamenty czołgów Typ 97 Chi-Ha, a później Shinhoto Chi-Ha (głównie słabe uzbrojenie, kłopoty z chłodzeniem silnika) miały zostać usunięte w nowym wozie.
W 1941 roku rozpoczęto testy prototypu czołgu Typ 1 Chi-He. Zachował on napęd, układ jezdny i uzbrojenie czołgu Typ 97 Shinhoto Chi-Ha, ale kadłub i wieżę skonstruowano od nowa. Były one spawane, nowy kadłub miał prostą konstrukcję i składał się z mniejszej ilości płyt. Wieża była większa niż we wcześniejszych czołgach japońskich, dzięki czemu możliwe było powiększenie załogi o ładowniczego i odciążenie dowódcy.

Do napędu służył sześciocylindrowy silnik wysokoprężny. Układ jezdny składał się z sześciu kół jezdnych, koła napędowego, napinającego i trzech rolek podtrzymujących gąsienicę i zasadniczo stanowił powtórkę układu swojego poprzednika. Główne uzbrojenie to armata czołgowa kalibru 47 mm Typ 1. Dodatkowo zamontowano czołgowe karabiny maszynowe Typ 97.

Załoga składała się z kierowcy, strzelca kadłubowego km, celowniczego, ładowniczego i dowódcy.

Zainteresowanych odsyłam do Wikipedii (która posłużyła za bazę do powyższego wstępu) i innych źródeł.

Wszystkie wyprodukowane maszyny przeznaczono do obrony wysp macierzystych, nie wzięły więc udziału w walkach. Myślę, że na szczęście dla ich załóg, gdyż w starciu z Shermanami i wchodzącymi do uzbrojenia czołgami ciężkimi, nie miałyby pewnie wielkich szans.

Model - muszę przyznać, że IBG bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Dość dobry poziom detali, niezłe dopasowanie (choć nie wszystko poszło gładko, ale to raczej moja wina, a nie zestawu - vide górna płyta). Natomiast tylko dobrze można mówić o układzie jezdnym - w tej skali chyba nie da się tego zrobić lepiej. Zresztą może i się da, ale po co, skoro tak jest bardzo dobrze - koła odlane razem z gąsienicami, do tego doklejane zewnętrzne połówki koła napędowego i napinającego. Bułka z masłem.

Pomalowany z ręki, dedykowanymi kolorami Gunze C, jakoś nie mogłem się przemóc do maskowania plam, choć pewnie byłoby to bardziej wierne oryginałowi. Brudzenie, umiarkowane, błotkiem Gunze, Vallejo, pigmenty AK, wash Tamiya i AmmoMIG w różnych odcieniach, w tym czarny na żaluzjach chłodzenia silnika. Nie mam doświadczenia w takich maluchach i nie chciałem przesadzić z efektami specjalnymi, ale - jak na pierwszy od 12 lat skończony model pancerny w tej skali, jestem zadowolony. Bawiłem się przy nim świetnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 1 grudnia 2019, 23:21

Układ jezndnywygląda super. Całość zresztą też, bardzo fajny.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez Mikolaj75 » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 22:07

Uwielbiam IBG-owską pancerkę. A ten czołgutek bardzo ładnie wygląda. A na żywo na pewno jeszcze lepiej, bo na monitorach jest ze 3-4 razy większy niż w realu. Brawo :)
Mikolaj75

Animal Planet
 
Posty: 534
Dołączył(a): wtorek, 27 maja 2014, 17:16

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez Aleksander » wtorek, 3 grudnia 2019, 11:49

Świetny, zwłaszcza kiedy sobie uświadomimy jego skalę.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez Jarek Gurgul » wtorek, 3 grudnia 2019, 15:01

Brawo Hubert!
Mnie też się podoba!

Przydałaby się jeszcze jakaś fotka z zapałką albo na dłoni, żeby otworzyć oczy niedowiarkom i by móc powiedzieć "Patrzcie - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo"!

;o)

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6029
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 3 grudnia 2019, 17:12

Super wykonanie, miło w końcu go oglądać zwieńczonego. :)
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez GrzeM » wtorek, 3 grudnia 2019, 19:10

Super ten czołdżek wygląda!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Typ 1 Chi-He | IBG 1:72

Postprzez HubertKendziorek » środa, 4 grudnia 2019, 06:23

Dzięki, cieszę się że się modelik podoba :)

Chwilowo zapałki wyszły (zakazali palenia drewnem w Krakowie :mrgreen: ), z dawnych lat mam co prawda zapalniczkę, ale do niej to tylko Sherman by pasował.
Zatem coś innego dla poczucia skali - to wcale nie jest takie małe.

Z większym (1:35) bratem:

Obrazek

Z farbkami użytymi do malowania:

Obrazek

I to nie jest ostatnie słowo - czas powoli kończyć większe modele w konkursie.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków


Powrót do P+CBI / K+V - galeria

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości