T-54 B AMMO 1:72

T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » czwartek, 19 września 2019, 15:26

Do końca konkursu jeszcze szmat czasu, a ponieważ nie przewiduję większych problemów przy budowie Miga to postanowiłem rozpocząć drugi warsztat. Wybór padł na wietnamskiego T-54 od Ammo.

Obrazek

Według planów model ma być prosto z pudła, ale jak zwykle czas pokaże jak będzie. Póki co chce trochę podgonić budowę Miga ale też na drugi warsztat postaram się znaleźć czas.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Reklama

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 19 września 2019, 16:52

Też mam chrapkę na ten model, z chęcią pooglądam.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » sobota, 12 października 2019, 22:04

Miałem nim się zająć po skończeniu miga, ale nie mogłem się oprzeć i rozpocząłem budowę. Na początek złożyłem koła.

Obrazek

Trochę uszkodzę bandaże kół nośnych i w sumie można je malować.
Następnie zająłem się kadłubem. O ile model jest naprawdę super, to jednak nie pasowały mi plastikowe imitacje siatek na pokrywie silnika, dlatego je wyciąłem.

Obrazek

A w ich miejsce wkleiłem fototrawione siatki wygrzebane z mojego składziku.

Obrazek
Obrazek

Zastanawiam się też nad usunięciem przednich błotników, na kilku zdjęciach z Sajgonu widać ich brak lub uszkodzenie. Ten temat muszę jeszcze przemyśleć.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez Michal » czwartek, 17 października 2019, 09:42

Oglądam. Może warto by rozważyć wykorzystanie blaszek od Parta dedykowanych do T-54/55 produkcji PST? Nie wiem na ile podejdą... Przykładowy link do blaszek
http://ibg.com.pl/pl,part-p72114-1-72-t ... agoQ4EghPY
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » piątek, 8 listopada 2019, 13:13

Dzięki za podpowiedź. Myślałem o zakupie blaszek ale uznałem, że model jest na tyle dobry, że nie będę dodawał do niego żadnych dodatków oprócz kilku małych dodatków wykonanych własnymi siłami.

Trochę czasu minęło, więc i budowa trochę ruszyła do przodu. Zacząłem od pomalowania i złożenia układu jezdnego. Jeszcze przed malowaniem dorobiłem trochę uszkodzeń na bandażach gumowych kół.

Obrazek

Same koła najpierw psiknąłem czarnym podkładem od Ammo, a następnie pomalowałem farbą A.Mig - 0083 "zashchitniy zeleno", dobraną według instrukcji. Elementy gumowe kół zostawiłem w kolorze podkładu. Dodatkowo miejsca kół które stykają się z gąsiennicą przetarłem pigmentem Gun Metal (co chyba będę musiał później jeszcze poprawić).

Obrazek
Obrazek

Gąsiennice postanowiłem pomalować jeszcze przed ich wycięciem z ramek. Po poółożeniu podkładu pomalowałem je najpierw farbą Dark Iron od Tamiya, na którą naniosłem trochę rdzawych kolorów. Na końcu niektóre części gąsiennic przetarłem tym samym pigmentem co koła.

Obrazek

Następnie złożyłem wszystko w całość. Chociaż producent dał szablony do złożenia układu jezdnego, ja po prostu podoklejałem kawałki gąsiennic na koła założone na sucho na kadłub. Po wyschnięciu kleju mogłem zdjąć sklejoną całość.

Obrazek

Kolejnym etapem było sklejenie w całość kadłuba. Wcześniej jednak pomalowałem na czarno jego wnętrze, tak na wszelki wypadek aby nic szarego nie przebijało przez założone siatki na płycie silnika.

Obrazek
Obrazek

Teraz jestem na kończeniu obklejania kadłuba pozostałymi elementami, po nim przyjdzie kolej na wieże.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez Michal » niedziela, 10 listopada 2019, 12:28

Gąsienice i koła bardzo ładne. Nie dałeś zdjęcia dokładnie pod kątem prostym więc nie potrafię stwierdzić jednego - w T-5x gąsienice nie powinny dotykać bandaża pierwszego i ostatniego koła jezdnego, no w ostateczności mogą ledwo-ledwo go muskać . Jak jest u ciebie?
Zdjęcie ilustrujące zagadnienie (ca prawda WZT-ka ale podwozie to samo)
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » czwartek, 14 listopada 2019, 11:39

W moim modelu wygląda to tak.

Obrazek

Jak widać, gąski oczywiście dokleiłem u góry do wszystkich kół jezdnych. Po części jest to spowodowane tym że nie zwróciłem na to uwagi, a po części tym, że musiałem tak wygiąć gąski aby zmieściły się trzy elementy tworzące jej górny bieg. Może uda mi się to delikatnie poprawić ale muszę uważać aby nie zepsuć całego elementu.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez Michal » piątek, 15 listopada 2019, 11:32

Na moje wyczucie gąsienice masz ciut za luźne. Jeżeli uda się rozkleić to może uda się usunąć z górnego biegu jedno ogniwo? Choćby przez odcięcie z "długiego" paska? Może być wtedy potrzebne powyginanie pasków żeby uzyskać kształt "wypukły w dół".
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:51
Lokalizacja: Kraków

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » niedziela, 24 listopada 2019, 00:44

Trochę ryzykowna byłaby taka operacja na modelu. Obawiam się, że narobiłbym więcej szkód niż poprawił. Masz rację, że wystarczyłoby usunąć jedno ogniwo aby gąska leżała tak jak mówisz, chociaż znalazłem też kilka fotek gdzie gąska leży tak w moim modelu, co utwierdza mnie w tym, aby nie wprowadzać większych zmian.

Obrazek
Obrazek

Co do reszty modelu, to mimo braku czasu udało mi się dokończyć kadłub. Od siebie dodałem siatki nad pokrywą silnika oraz przewody paliwowe. Trochę poprawiłem też belkę z tyłu, aby nie byłe zbyt równa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz czas na wieżę, czołg wygląda coraz fajniej.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » piątek, 17 stycznia 2020, 22:29

Czas leci, więc pora aby pokazać jakieś postępy w budowie. Jeszcze w starym roku udało mi się doprowadzić budowę modelu do końca, czyli złożyć wieże.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak wyglądał złożony model przed malowaniem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na zdjęciach, postanowiłem zostawić jeden właz na wieży otwarty, planuje umieścić w nim jakiegoś załoganta. Ogólnie budowa przebiegała bez problemów, trochę kłopotów mogą sprawić jedynie drobne elementy, a jest ich trochę do przyklejenia.

Po złożeniu model trafił do lakierni. Na początek poszedł w ruch czarny podkład One Shot od AmmoMig.

Obrazek
Obrazek

A następnie pomalowałem model farbą Zashohitniy Zeleno, też od AmmoMig.

Obrazek
Obrazek

Kolejnym etapem było wykonanie rozjaśnień aby model nie wyglądał zbyt monotonnie. Pomalowałem też trochę drobiazgów na modelu. Na dziś T-54 wygląda tak.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez Aleksander » sobota, 18 stycznia 2020, 11:08

Fajny!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » środa, 5 lutego 2020, 21:57

Fajnie że się podoba, zatem kolejna porcja zdjęć. Tym razem doszło trochę obić, potem lakier błyszczący, kalki (aż trzy) i znów lakier błyszczący.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To są zdjęcia sprzed kilku dni. Teraz model jest już po washu i ma wykonane trochę zacieków. Zabezpieczony lakierem, tym razem półmatowym, czeka na dalsze brudzenie.
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39

Re: T-54 B AMMO 1:72

Postprzez grzesiek83 » sobota, 29 lutego 2020, 20:06

Szczęśliwie udało mi się doprowadzić budowę do końca. Niestety z braku czasu nie posiadam zdjęć z ostatniego etapu budowy.
Wash oraz zacieki wykonałem płynami od AK i Ammo. Następnie na modelu wykonałem biedronkę za pomocą Oilbrusherów w kolorach białym, zółtym, buff i dust uzyskując efekt przykurzenia modelu. Kolejnym krokiem było naniesienie plam błota, do tego użyłem płynów Earth Effects i Brown Earth Deposit. Po zabezpieczeniu modelu lakierem matowym, wykonałem dalsze zabrudzenia za pomocą pigmentów Vietnam Erath oraz Dark Earth, które zabezpieczyłem pigment fixerem. Końcowym etapem brudzenia było dodanie kilku drobnych plam po oleju i paliwie oraz przetarcie ołówkiem niektórych elementów modelu. Na samym końcu dodałem na modelu flagę i trochę roślinności. Flaga to kalka naklejona na kawałek folii, a drobne krzaczki to głównie suszony mech. Dziękuję wszystkim co odwiedzili mój warsztat i zapraszam do galerii:
https://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=872&t=89068

Obrazek
grzesiek83

Zimna Wojna 4
 
Posty: 146
Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2013, 22:39


Powrót do P+CBI / K+V - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość