PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » czwartek, 30 stycznia 2020, 21:45

Juz to chyba gdzieś było? W kazdym razie N na moje oko jest przekręcone a nie przekoszone ?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Reklama

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 30 stycznia 2020, 23:44

Grzegorz:
-wygląda to na zdartą blachę poszycia kesonu
Potez:
-z uwagi na znak zapytania w Twoim wpisie, zamieszczam foto odmiennego, od mojego, punktu widzenia
taki wariant wynikał z poprzednich wpisów tego wątku
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 1 lutego 2020, 03:41

I trochę lepsze
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 6 lutego 2020, 17:03

Pierwsze zdjęcie na którym dobrze widać końcówkę statecznika poziomego od dołu, z widocznym łączeniem poszycia na ostatnim żebrze oraz odejmowany element.
Obrazek
i zdjęcie z widocznym numerem bocznym "10"- Łosia Abis 72.40, tego chyba nie było :?:
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 7 lutego 2020, 12:03

Jesteś pewien że to żebro? To chyba razcej lionia podziału normalna, cała ta końcówka wygląda na nakładana po prostu, w porównaniu z żeberkiem wystającym jest dużo węższe ?
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 7 lutego 2020, 21:03

Obrazek
Statecznik poziomy wygląda na jeden element, za wyjątkiem brakującego elementu na zdjęciu, stanowi on bazę do mocowania statecznika pionowego i przenoszenia występujących obciążeń "od statecznika pionowego" /i nie tylko/.
Dokładany jest brakujący element i dolna część statecznika pionowego - ta pod statecznikiem poziomym oraz pokrywy otworów rewizyjno-obsługowych.
Jak sobie to wyobrażam, przedstawiłem na planach /fragment/ narysowanych przez Maćka Noszczaka.
Obrazek
Oczywiście to tylko moje widzenie Łosia a piszę o tym, bo w nowym modelu 1/48 będzie to widoczne. :D
I jeszcze jedno, nie wydaje się Wam, że stery wysokości Łosia B są szersze od tych w Łosiu A ?
Porównajcie "ogonki", które wkleiłem wcześniej.
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez GrzeM » sobota, 8 lutego 2020, 16:06

Bardzo ciekawe!!!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 8 lutego 2020, 16:35

W jakim nowym modelu Łosia, coś mnie ominęło? :shock:
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Maciej Noszczak » sobota, 8 lutego 2020, 16:44

Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek
Statecznik poziomy wygląda na jeden element, za wyjątkiem brakującego elementu na zdjęciu, stanowi on bazę do mocowania statecznika pionowego i przenoszenia występujących obciążeń "od statecznika pionowego" /i nie tylko/.
Dokładany jest brakujący element i dolna część statecznika pionowego - ta pod statecznikiem poziomym oraz pokrywy otworów rewizyjno-obsługowych.
Jak sobie to wyobrażam, przedstawiłem na planach /fragment/ narysowanych przez Maćka Noszczaka.
Obrazek
Oczywiście to tylko moje widzenie Łosia a piszę o tym, bo w nowym modelu 1/48 będzie to widoczne. :D
I jeszcze jedno, nie wydaje się Wam, że stery wysokości Łosia B są szersze od tych w Łosiu A ?
Porównajcie "ogonki", które wkleiłem wcześniej.

Bogdanie:
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Jestem pod wrażeniem, cieszę się, że jesteśmy w kontakcie :)
Z poważaniem:
arch. Maciej Noszczak

http://www.facebook.com/MNoszczak
Maciej Noszczak
 
Posty: 39
Dołączył(a): niedziela, 2 grudnia 2018, 07:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 9 lutego 2020, 12:35

Bogdan Stanek napisał(a):Obrazek

Łopaty śmigieł nie malowany od str. wew.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 14 lutego 2020, 01:14

Patrząc na to zdjęcie, "skrzydła w prawidłach", znając sposób mocowania żeber "doczepnych"-wg.Kubickiego,wydaje się, że wszystkie żebra były prostopadłe do górnej "płaszczyzny" skrzydła a nie do płaszczyzny "po cięciwach"
Obrazek
Czy pośrednie elementy pionowe w prawidłach mogły służyć do "ustawiania" jakichś elementów skrzydła?
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Sparrow » piątek, 14 lutego 2020, 11:33

Nie wiadomo czy górna powierzchnia skrzydła na zdjęciu to górna powierzchnia skrzydła w samolocie. Skrzydła mogły być montowane w pozycji odwrotnej. Możliwe jest też, że w czasie montażu je odwracano.
Sparrow
Avatar użytkownika
Sparrow
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 30 listopada 2007, 13:08
Lokalizacja: Poznań

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez potez » piątek, 14 lutego 2020, 12:22

Z tego co pamietam to wszystie skrzydła montowano "odwrotnie" górna płaszczyzna musi być jak najbardziej gładka i od niej zaczynano montaż. A w procesie technologicznym i tak były jakieś obrotowe kobyłki używane.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » piątek, 14 lutego 2020, 14:40

Sparrow, sądzę, że "góra jest na górze", na najistotniejszym -zaznaczonym, do opinii fragmencie, widać łączniki /18-stu śrub/ z centropłatem.
Szukałem wiarygodnego argumentu na poparcie tej tezy, bo w planach /różnych/ dostrzegam pewną niekonsekwencję pomiędzy rzutem z tyłu / lub z przodu-ale tam slot zasłania sporo i mniejszą zależność widać/a rzutem z góry.
W rzucie z góry, łączenia poszycia powinny być krzywymi i co z pasami blachy i ich krawędziami-szerokością przy zmiennym przekroju?
Przypuszczalnie, na poszyciu pierwszego pasa w najgrubszym miejscu byłoby to widoczne na zdjęciach
Obrazek
Nie potrafię sobie tego inaczej wytłumaczyć :?:
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: PZL P-37 Łoś oznaczenia skrzydłowe

Postprzez Bogdan Stanek » sobota, 15 lutego 2020, 19:19

Uzupełnienie do poprzedniego wpisu
Obrazek
i takie
Obrazek
Sądzę, że to drugie zdjęcie jest najlepszym dostępnym ujęciem do oceny wzniosu skrzydeł i pomimo kiepskiej jakości pozwala to ocenić.
Jest jeszcze zdjęcie Łosia "z portretami"/zakończenie kursu strzelców/ w TBiU ale pod innym kątem w stosunku do osi podłużnej samolotu /większym/.
Temat wzniosu skrzydeł Łosia jest takim duchem, który powraca jeżeli przegląda się plany różnych autorów, w różnym czasie wydanych.
P.S.
Spóźniona odpowiedź dla Artura
Nowy model Łosia będzie wydany na 100%, nie wiem kiedy i przez kogo ale oceniając "zapotrzebowanie społeczne" :D oraz rosnący potencjał rodzimych firm, moje przekonanie graniczy z pewnością.
Stare powiedzenie mówi, że: owoce dojrzewające dłużej są słodsze :D
Tymczasem można /i należy/ sklejać dostępnego, bo i tak w czasie przyszłym, będzie wspominany z nostalgią
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości