Areograf- wybór.

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Areograf- wybór.

Postprzez homer13 » wtorek, 18 lutego 2020, 14:48

Witam.
Wracam do hobby po kilku latach. Chcę kupić nowy aerograf. jest bardzo dużo opinii, które wzajemnie się wykluczają.
Co byście doradzili kupić. Szukam sprzętu sprawdzonego.
-koszt około 400 zł +/-
-możliwość malowania cienkich linii
-łatwy dostęp do części zamiennych itp.
Dziękuje za pomoc.
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia."
N.Bonaparte

"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana. "
N.Bonaparte
Avatar użytkownika
homer13
 
Posty: 130
Dołączył(a): niedziela, 27 listopada 2011, 20:34
Lokalizacja: Knurów / woj. Śląskie

Reklama

Re: Areograf- wybór.

Postprzez MIRO » wtorek, 18 lutego 2020, 16:55

https://spraygunner.com/gsi-creos-mr-airbrush-procon-boy-ps-289-0-3mm-platinum/ Trochę powyżej Twojego budżetu, no chyba, że go ovatują, to jeszcze 100 z hakiem do góry. A sprzęt mniód malyna.
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Thalgonis » wtorek, 18 lutego 2020, 22:07

MIRO napisał(a):https://spraygunner.com/gsi-creos-mr-airbrush-procon-boy-ps-289-0-3mm-platinum/ Trochę powyżej Twojego budżetu, no chyba, że go ovatują, to jeszcze 100 z hakiem do góry. A sprzęt mniód malyna.


Potwierdzam. Koledzy tutaj mnie na PS-a namówili swego czasu i nie żałuję - sprzęt i do nauki do pracy :)
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1366
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Rafal » środa, 19 lutego 2020, 00:02

Może zacząć od lupki?

viewtopic.php?f=76&t=84098&hilit=jaki+aerograf - wątek na 13 stron.

A Ty zadajesz identyczne pytanie...
Google nie zwalnia z samodzielnego myślenia.
Rafal
 
Posty: 1275
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:09

Re: Areograf- wybór.

Postprzez homer13 » środa, 19 lutego 2020, 07:31

Panie Rafał. A może grzeczniej jest odpowiedz na zdane przez kogoś pytanie - jeśli chce się pomóc. Te posty o których piszesz to rok 2014-2016. więc troszkę czasu minęło i pewnie zmieniło się to i owo.
Jednak dziękuje. Przeczytam je ponownie.
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia."
N.Bonaparte

"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana. "
N.Bonaparte
Avatar użytkownika
homer13
 
Posty: 130
Dołączył(a): niedziela, 27 listopada 2011, 20:34
Lokalizacja: Knurów / woj. Śląskie

Re: Areograf- wybór.

Postprzez iras67 » środa, 19 lutego 2020, 15:56

Sparmax DH-103 ( dysza 0,3mm), SP-20x ( dysza 0,2mm), Badger Patriot G105 (około 0,4mm możliwość wymiany na 0,3mm) , Neoiwata (0,35mm), Ultra H&S (0,2mm, z możliwością wymiany na 0,15mm 0,4 itd ). Cienkie linie pomalujesz każdym z nich . Jak to ma byc jeden uniwersalny to z dyszą 0,3mm (0,4 mm Badger ) jak do małych modeli np 1/72 i detali to 0,2mm. Wszystkie malują dobrze i wszystkie nadają się na pierwszy markowy aerograf za takie pieniądze.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Areograf- wybór.

Postprzez homer13 » niedziela, 23 lutego 2020, 17:17

Witam. Dziękuję za informację.
Mam jeszcze pytanie: Waszym zdaniem - warto dołożyć i przeznaczyć 700zl by kupić droższy sprzęt? Czy taki wydatek ma sens? Czy jest tak duża różnica w pracy areografu? Czy wydając 700 zł nabędę areograf którym śmiało można malować większe powierzchnie jak i drobne detale, cienkie linie?
Dziękuję za pomoc.
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia."
N.Bonaparte

"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana. "
N.Bonaparte
Avatar użytkownika
homer13
 
Posty: 130
Dołączył(a): niedziela, 27 listopada 2011, 20:34
Lokalizacja: Knurów / woj. Śląskie

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 23 lutego 2020, 18:22

Weź ten PS 289. Za 7 stówek kupisz w polsce, albo kup na spraygunner lub amiami i zaoszczędzisz przynajmniej 2, moze 3 stówy jak watu nie doliczą na granicy. Procon to chyba najlepszy wybór w tym przedziale cenowym, potem to już chyba tylko iwata. Czy warto? Tym tanim i tym drogim sprzętem uda Ci się pomalować model, ale wraz z ceną dostajesz również inną jakość i powtarzalność, zależy co Ci odpowiada i do czego jesteś wstanie przywyknąć. Pamiętaj tylko że sam aerograf nie będzie malował za ciebie.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Areograf- wybór.

Postprzez iras67 » poniedziałek, 24 lutego 2020, 01:16

Różnicy w efektach uzyskiwanych na modelach nie ma żadnej a jeśli są to subtelne i bez większego znaczenia. Kupujesz wydając więcej trwalszy i z dodatkowymi usprawnieniami sprzęt i tyle.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 24 lutego 2020, 10:13

o popatrz korzystaj puki jest wybór:

viewtopic.php?f=8&t=89041
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4780
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Tzimiskes » środa, 4 marca 2020, 12:08

Zwróć głównie uwagę na sposób czyszczenia, bo to jest najważniejsza aktywność przy obsłudze aero... Wszystkie malują tak samo. Ja mam ultrę h&s i jest to chyba najłatwiejszy w utrzymaniu sprzęt, nie musisz rozkręcać głowicy kluczem, nie martwisz się o uszczelki (a te pękają). Ja osobiście testowałem 4 i zostałem przy ultrze, bo czyści się najszybciej. No i cena 300 oraz dostępność gra rolę.
Tzimiskes
 
Posty: 7
Dołączył(a): sobota, 24 sierpnia 2019, 22:16

Re: Areograf- wybór.

Postprzez cooper69 » środa, 4 marca 2020, 15:56

Tzimiskes napisał(a):Zwróć głównie uwagę na sposób czyszczenia, bo to jest najważniejsza aktywność przy obsłudze aero... Wszystkie malują tak samo. Ja mam ultrę h&s i jest to chyba najłatwiejszy w utrzymaniu sprzęt, nie musisz rozkręcać głowicy kluczem, nie martwisz się o uszczelki (a te pękają). Ja osobiście testowałem 4 i zostałem przy ultrze, bo czyści się najszybciej. No i cena 300 oraz dostępność gra rolę.


Jak malujesz tzw. "błotem" czyli winylami to musisz wykręcać dyszę czy tam rozbierać na części pierwsze aerograf.
Nie pisz tzw. komunałów bo gdzieś przeczyłeś.
Porządny aerograf w systemie Iwata nie trzeba rozbierać co chwila do czyszczenia. Przepłukanie + wyjęcie, przetarcie i naoliwienie igły - TO WSZYSTKO.

Miałem Ultrę i Infinity (chyba najładniejszy aerograf) i są to całkiem fajne urządzenia ale trzeba zdawać sobie sprawę z ich ograniczeń czyli dość miękkie dysze, które (szczególnie początkującemu bo "strzela spustem") bardzo łatwo uszkodzić (miękki materiał - pękają, zwiększają średnicę) i/lub zakitować resztkami farby na wewnętrznych ściankach (H&S nawet specjalny skrobak do tego sprzedaje czyli zna problem).
Zdecydowanie po porównaniu (wszystkie posiadałem dłużej lub krócej) kilku aerografów wybrałem tzw. system Iwata czyli wkręcane dysze. Oczywiście sprzęt markowy, a nie "oficjalne podróby" z Chin.
Najlepiej w ręku leżała mi Tamiya Spray Work 0.3 i żeby tylko miała zaworek regulacji powietrza w korpusie nawet nie myślałbym o zakupie Iwaty HP-CH (mam ją obecnie, kupioną dość okazyjnie i jest to mój aerograf docelowy)
Najbardziej uniwersalnym rozmiarem dyszy jest 0.3. Wybaczy więcej błędów w proporcjach rozcieńczenia farby, można zapodkładować spory model bez zmęczenia nadgarstka, narysuje tak samo cienką kreskę jak fetyszyzowana (przez sporą liczbę cyferkolubnych teoretyków) dysza 0.2. Warunek to sprzęt powtarzalny czyli markowy bo tylko taki gwarantuje jakość i jednakowość każdego egzemplarza. Z chińczykami niestety tak nie ma bo mają być tanie i się je robi byle ja, byle tanio i z tego co pod ręką. Oczywiście można trafić na dobry sprzęt ale jest to podobne do wygranej na loterii.

PS. Dyszy ani ja ani poprzedni właściciele (miałem np. używanego Olymposa, dwie Tamiya) jakoś nie ukręcili za to może się zdarzyć uszkodzenie końcówki igły. I znów te 0.2 są dużo delikatniejsze.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Areograf- wybór.

Postprzez Tzimiskes » środa, 4 marca 2020, 17:05

Potrzebował człowiek rady, to ją dostał; prędzej skorzysta z moich komunałów, niż Twoich opinii "Iwata (ale wiesz tylko ta oryginalna za kupę szmalu) jest najlepsza"
Przecież napisał, że +/- 400. Chłop pisze, że chce auto za 50 tyś, a Ty mu elaborat, że najlepsze to nowe Audi...
Tzimiskes
 
Posty: 7
Dołączył(a): sobota, 24 sierpnia 2019, 22:16

Re: Areograf- wybór.

Postprzez cooper69 » środa, 4 marca 2020, 18:20

Tzimiskes napisał(a):Potrzebował człowiek rady, to ją dostał; prędzej skorzysta z moich komunałów, niż Twoich opinii "Iwata (ale wiesz tylko ta oryginalna za kupę szmalu) jest najlepsza"
Przecież napisał, że +/- 400. Chłop pisze, że chce auto za 50 tyś, a Ty mu elaborat, że najlepsze to nowe Audi...


Napisałem o systemie Iwata czyli wkręcana dysza - czytaj ze zrozumieniem a nie od razu reaguj alergicznie
To już wcześniej Iras napisał o aerografach mieszczących się w budżecie czyli np. Sparmax
Akurat do nauki ze względu na opisane przeze mnie wady Ultra to najsłabszy pomysł - zużyje się przynajmniej jedna dysza.

PS. H&S od jakiegoś czasu należy do... Iwaty.
Ostatnio edytowano środa, 4 marca 2020, 18:33 przez cooper69, łącznie edytowano 1 raz
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Areograf- wybór.

Postprzez jarek1983 » środa, 4 marca 2020, 18:28

Tzimiskes napisał(a):Potrzebował człowiek rady, to ją dostał; prędzej skorzysta z moich komunałów, niż Twoich opinii "Iwata (ale wiesz tylko ta oryginalna za kupę szmalu) jest najlepsza"
Przecież napisał, że +/- 400. Chłop pisze, że chce auto za 50 tyś, a Ty mu elaborat, że najlepsze to nowe Audi...


Niestety muszę się zgodzić, że rozpowszechnianie opinii, że rozkręcanie aerografu na części pierwsze po każdym malowaniu jest dobre (i niby dlatego H&S są najlepsze bo najłatwiej rozkręcić) to dość szkodliwa opinia. Wierzyłem w to będąc początkującym użytkownikiem i miałem z tego powodu sporo problemów i wydatków. Po krótkiej przygodzie z Adlerem (którego mam do dzisiaj - używam do lakierowania) kupiłem H&S i na dłuższą metę to nie jest moim zdaniem dobry aerograf. Zgadzam się w pełni z kolega, że Iwata to jest bardzo dobry sprzęt, a jak ktoś nie chce inwestować w tą markę to sprzęt Tamiya (HG III z dyszą 0,3 jest rewelacyjny - tutaj też się zgadzam z kolegą) można u nas w sklepach kupić za poniżej 500 złotych.

Odnośnie rozkręcania aerografów, polecam instrukcje użytkowania, filmy instruktażowe producentów (np. Iwata) i poradniki niektórych modelarzy na YouTube (mnie osobiście bardzo podobają się filmy Paula Budzika, które są przyjemne do oglądania i przedstawiają uzasadnienie jego opinii) - moje rozumienie informacji z tych źródeł jest takie (nie upieram się, że jedyne słuszne), że konieczność rozkręcania aerografu jest objawem jego złego użytkowania (najczęściej zła lub źle rozcieńczona farba).

Z pierwszego z brzegu manuala do aerografu z szafy - dogłębne czyszczenie aerografu polega na zdjęciu capa i osłony dyszy i ich przetarciu (normalnie czyści się płukaniem płynem czyszczącym i tzw. back-flow). W sekcji z ostrzeżeniami dotyczącymi prawidłowego używania sprzętu jest - do not remove the nozzle. do not pull out the needle. When used properly, removing the paint nozzle should not be necessary.

Przepraszam za długą dygresję, ale jak ja szukałem porad na temat aerografu to wszyscy się rozpływali na temat H&S i jaki jest fajny bo się łatwo rozbiera na części pierwsze. Może komuś się przyda.

Pozdrawiam!
Jarek
jarek1983
 
Posty: 83
Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2014, 18:36

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości