Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Relacje z budowy, porady, zestawy, nowości dotyczące dioram - to właśnie tutaj.

Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Postprzez dr_a1ex » niedziela, 12 lipca 2020, 16:59

Witam na forum :)
Zaczynam robić swoją pierwszą prawdziwą dioramę: czołg T-60 + załoga, oczywiście Polscy żołnierze. Czołg jest zestawu Mister Craft, kupiony w kiosku, tak jakoś mi się bardzo spodobał i kupiłem. Sprawiał wrażenie wykonanego dość szczegółowo i był prosty w montażu, bez udziwnień. Trzeba było dorobić kilka detali, brakowało też kilku ogniw do gąsiennicy (lub je zgubiłem). Posiliłem się zatem dodatkowym zestawem gąsiennic (zestaw gąsiennic kosztował tyle co czołg :mrgreen: ), nawet nie rzuca się w oczy niewielka różnica. Cały czołg malowałem kolorem Interior Green Humbrola + trochę washa, suchej pasteli i błotka :lol: Jeszcze będzie z tym trochę zabawy przy okazji instalacji całej dioramy.
Problem mam z malowaniem żołnierzy - jak na razie zacząłem od malowania twarzy i mundurów - khaki Humbola. Resztę jeszcze nie wiem jak pomaluję, mam zagwozdkę. Szukałem trochę w google, ale różne kolory tych mundurów mają, chyba w zależności od tego co było na stanie w magazynie wojskowym.
Do tego wszystkiego będą jeszcze zapory p/czołogowe, beczki, kanister i kilka śmieci na polnej drodze. Może coś jeszcze do tego wymyślę, ale nie chcę robić drzew, bo diorama ma być niska. Chciałbym ją oprawić w ramę z plexi do powieszenia na ścianę, taki jakby obraz 3D 8-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 16 lipca 2020, 22:36 przez dr_a1ex, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49

Reklama

modele polskich samolotów

Re: 1:35 Czołg T-60 + polska załoga

Postprzez rhinoceros » niedziela, 12 lipca 2020, 20:08

Najpierw o koncepcji....
Zacząłbym od zmiany figurek- przeczytaj dokładnie, jakich to Polaków przedstawia ten zestaw.
Jeżeli Ci nie przeszkadza pewna sprzeczność możesz postawić też na swojej dioramie husarza....
Pozdrawiam i zachęcam do lektury
ZTS Lublin- to lubię!
Lubelskie Spotkania Modelarskie- Team!
Avatar użytkownika
rhinoceros
 
Posty: 423
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2009, 21:07

Re: 1:35 Czołg T-60 + polska załoga

Postprzez dr_a1ex » niedziela, 12 lipca 2020, 20:18

rhinoceros napisał(a):Najpierw o koncepcji....
Zacząłbym od zmiany figurek- przeczytaj dokładnie, jakich to Polaków przedstawia ten zestaw.
Jeżeli Ci nie przeszkadza pewna sprzeczność możesz postawić też na swojej dioramie husarza....
Pozdrawiam i zachęcam do lektury

Wiem, że figurki są z I Wojny Światowej. Nie mogłem nigdzie znaleźć bardziej odpowiednich. Dlatego chciałbym je upodobnić jak się tylko da.

Edit: Ew znalazłem coś takiego:
https://www.mojehobby.pl/products/TKS-E ... Orlik.html
https://www.mojehobby.pl/products/TKS-Crew-1.html

Ale to jest załoga czołgu TKS, nie wiem czy będzie to bardziej odpowiednie?
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49

Re: 1:35 Czołg T-60 + Polska załoga

Postprzez rhinoceros » poniedziałek, 13 lipca 2020, 12:44

Najbliżej byś miał z figurkami sowieckich czołgistów z II wojny światowej w kombinezonach i w hełmofonach.
ZTS Lublin- to lubię!
Lubelskie Spotkania Modelarskie- Team!
Avatar użytkownika
rhinoceros
 
Posty: 423
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2009, 21:07

Re: 1:35 Czołg T-60 + Polska załoga

Postprzez dr_a1ex » poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:34

rhinoceros napisał(a):Najbliżej byś miał z figurkami sowieckich czołgistów z II wojny światowej w kombinezonach i w hełmofonach.

Dziękuję za rady, znalazłem coś takiego:
https://www.mojehobby.pl/products/Sovie ... poses.html

W internecie trudno znaleźć spójne informacje odnośnie umundurowania Polskich załóg z II WŚ. Na jednych zdjęciach są w hełmach, na innych w beretach, mają różne buty - chyba w zależności od klimatu, zasobów i potrzeb. Ja myślę, że możesz mieć rację odnośnie tych kombinezonów i hełmofonów, bo T-60 to był bardzo ciasny czołg - zaprojektowali go w 2 tygodnie i była masa błędów, załoga dosłownie kleszczyła się w pewnych pozycjach w środku :-/ Zatem wygodne, luźne ubranie było bardzo ważne. Proszę o radę odnośnie malowania figurek :->
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49

Re: 1:35 Czołg T-60 + Polska załoga

Postprzez piotrkur » wtorek, 14 lipca 2020, 21:26

dr_a1ex napisał(a): Zatem wygodne, luźne ubranie było bardzo ważne. Proszę o radę odnośnie malowania figurek :->

Widać kolego że nie byłeś w wojsku..tam nie liczy/liczyło się czy coś jest/było wygodne..Ch....wo ale jednakowo i nikt specjalnie nie szył kombinezonów/ubrań dla załóg T-60.Kup sowieckich tankistów i będzie git!
Avatar użytkownika
piotrkur
 
Posty: 925
Dołączył(a): sobota, 29 maja 2010, 20:46

Re: 1:35 Czołg T-60 + Polska załoga

Postprzez dr_a1ex » piątek, 17 lipca 2020, 20:47

piotrkur napisał(a):
dr_a1ex napisał(a): Zatem wygodne, luźne ubranie było bardzo ważne. Proszę o radę odnośnie malowania figurek :->

Widać kolego że nie byłeś w wojsku..tam nie liczy/liczyło się czy coś jest/było wygodne..Ch....wo ale jednakowo i nikt specjalnie nie szył kombinezonów/ubrań dla załóg T-60.Kup sowieckich tankistów i będzie git!


Takie propozycje malowania:


Obrazek
Obrazek

Niestety większość zdjęć załóg (a jest ich niewiele w internecie), jest czarno-białych zatem trudno odgadnąć kolor... :-|

A jesli chodzi o wojsko to nie byłem, fakt :P
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49

Re: 1:35 Czołg T-60 + Polska załoga

Postprzez kojot69 » piątek, 17 lipca 2020, 21:32

dr_a1ex napisał(a):
Niestety większość zdjęć załóg (a jest ich niewiele w internecie), jest czarno-białych zatem trudno odgadnąć kolor... :-|



W galerii zamieść zdjęcia czarno-białe i nikt nie będzie się czepiał ;o)
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 830
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 18:33

Re: Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Postprzez martinezol » sobota, 18 lipca 2020, 10:36

koncepcja na plus checi i zapal tez ale wykonanie czolgutka marne - to niby bloto wyglada jakbys szpachlowke nalozyl i nie przetarl papierem.... proponuje zebys skupil sie na elegantskim i czystym zrobieniu czolga - jakies modulacje koloru wash itd a potem diorama bo teraz nie bardzo jest co ogladac - taka moja rada bez szyderstwa ;o)
Avatar użytkownika
martinezol
 
Posty: 38
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2015, 19:11
Lokalizacja: Zombky

Re: Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Postprzez dr_a1ex » sobota, 18 lipca 2020, 19:05

martinezol napisał(a):koncepcja na plus checi i zapal tez ale wykonanie czolgutka marne - to niby bloto wyglada jakbys szpachlowke nalozyl i nie przetarl papierem.... proponuje zebys skupil sie na elegantskim i czystym zrobieniu czolga - jakies modulacje koloru wash itd a potem diorama bo teraz nie bardzo jest co ogladac - taka moja rada bez szyderstwa ;o)


Błoto to dopiero będzie, to jest dopiero podkład po błotko :D Czołg owszem marny i z marnego zestawu, bez wnętrza i brakuje kilku elementów, narzędzi, itp, ale co tam - dopiero się uczę, to mój pierwszy czołg w dorosłym życiu, poza tym nie traktuję tego jakoś priorytetowo. Modulacje kolorów washem są, ale jeszcze je poprawię i uwydatnię przy okazji instalacji na dioramie. Poza tym na czołgu planuję umieścić jakieś maskowanie - gałęzie czy coś podobnego.

Teraz mam ogólnie troche ograniczone możliwości przez pakowanie do przeprowadzki, zatem mogę się skupić jedynie na malowaniu figurek, jeszcze przez kilka dni. Zatem chciałem ten czas jakoś wykorzystać :?
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49

Re: Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Postprzez j.dynek » wtorek, 4 sierpnia 2020, 14:47

Mimo że to T-60 a czterej pancerni powinni być w T 34-76 ale obejrzyj sobie wersję kolorową filmu może coś rozjaśni w temacie a dodatkowo to szukaj zdjęć z takim umundurowaniem jak pod tym linkiem - https://i.pinimg.com/originals/85/2c/73 ... 3b7fba.jpg
j.dynek
 
Posty: 52
Dołączył(a): niedziela, 17 lutego 2008, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czołg T-60 + Polska załoga 1:35

Postprzez dr_a1ex » czwartek, 6 sierpnia 2020, 20:25

j.dynek napisał(a):Mimo że to T-60 a czterej pancerni powinni być w T 34-76 ale obejrzyj sobie wersję kolorową filmu może coś rozjaśni w temacie a dodatkowo to szukaj zdjęć z takim umundurowaniem jak pod tym linkiem - https://i.pinimg.com/originals/85/2c/73 ... 3b7fba.jpg


I to jest pomoc! Dziękuję za obrazek - wszystko rozjaśnia ;o)
Avatar użytkownika
dr_a1ex
 
Posty: 25
Dołączył(a): piątek, 2 listopada 2018, 09:49


Powrót do Dioramy - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości