Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » środa, 29 lipca 2020, 20:43

Budowa mojego drugiego śmigła...
Tym razem tytułowy Eurocopter EC135 w malowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Modelem bazowym jest Revell w skali 1:32 w wersji Luftrettung
Obrazek

a efektem końcowym ma być taki
Obrazek

Niestety nie udało mi się zdobyć najnowszego wypustu Revella tego śmigłowca, który najlepiej nadaje się do budowy naszego LPR'a. Dodatkowym wyzwaniem jest zdobycie kalek do tej wersji !
Mi udało się drogą zakupu na portalu aukcyjnym zdobyć właśnie ten model w komplecie z kalkami do wersji LPR.
Zdaję sobie sprawę, że występują duże różnice pomiędzy wersja pudełkową a docelową ale będę zadowolony jeśli w efekcie końcowym mój model będzie się kojarzył właśnie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
NA szczęście w pudełku jest duża ilość części które pochodzą od innych wersji, jak np. płozy podwozia, które tu najbardziej rzucają się w oczy (zestawowe są za wysokie), nie jestem jeszcze pewny ale chyba też jest ta "narośl" na nosie wiec powinno sie udać odwzorować przynajmniej z zewnątrz LPR'a.
Oczywiście najchętniej zrobiłbym model który bazuje w moim rodzinnym mieście, przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - jakieś 400m od mojego domu :). Będę musiał sprawdzić oznaczenia jak będzie przelatywał ( a ma ścieżkę podejścia akurat nad moim balkonem - ok 30 m wys.), boję się jednak, że takich literek nie będzie w kalkach i nie wiem czy coś dosztukuję...
Wcześniej, jako pierwszy, robiłem Medikoptera 117 i myślałem, że EC135 będzie lepszy. Nic bardziej mylnego !
Eurokopter EC135 nie dość że ma mniej części, jest słabsza szczegółowość, to same wypraski są duuużo słabszej jakości. Jest mnóstwo nadlewek i nierówności, dobrze, że chociaż spasowanie jest jako takie...
To co udało mi się dotychczas zrobić i teraz zaprezentować jest wynikiem 3 dni skrobania, szlifowania, dopasowywania...

Podłoga z fotelami, panelem pilotów oraz nosze
Obrazek


Same nosze niestety nie sa juz tak szczegółowe jak w 117-tce
Obrazek


Dobrze, że chociaż kalkomanie są szczegółowe i czytelne
Obrazek


Obrazek


Ściany wew. kabiny
Obrazek


Obrazek


Sufit
Obrazek


Obrazek


Połówki kadłuba po podkładzie
Obrazek


Belka ogonowa
Obrazek

Cóż... będę się starał jakoś przyzwoicie to poskładać.
Proszę jednak o wyrozumienie i nie wytykanie mi co zdjęcie błędów i różnic w stosunku do śmigłowców w służbie LPR.
Z pełną świadomością nie będę się starał dążyć do takiego odwzorowania, będe zadowolony jeśli model z zewnątrz chociaż trochę będzie przypominał to co codziennie, a niejednokrotnie kilka razy dziennie, przelatuje mi nad domem :)
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez kojot69 » środa, 29 lipca 2020, 21:34

DarkWing napisał(a):Proszę jednak o wyrozumienie i nie wytykanie mi co zdjęcie błędów i różnic w stosunku do śmigłowców w służbie LPR.
Z pełną świadomością nie będę się starał dążyć do takiego odwzorowania, będę zadowolony jeśli model z zewnątrz chociaż trochę będzie przypominał to co codziennie, a niejednokrotnie kilka razy dziennie, przelatuje mi nad domem :)


No dobra ;o) Ale te pasy... na przednich fotelach...

Obrazek

mógłbyś jednak zrobić tak...

Obrazek

Więcej się nie odzywam :mrgreen:
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » środa, 29 lipca 2020, 21:38

Pasy na przednich fotelach są takie same jak na tylnych... :roll:
Różnica na zdjęciach wynika chyba tylko z oświetlenia...
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez kojot69 » środa, 29 lipca 2020, 21:50

DarkWing napisał(a):Pasy na przednich fotelach są takie same jak na tylnych... :roll:
Różnica na zdjęciach wynika chyba tylko z oświetlenia...


Teraz, po bliższych oględzinach, widzę :cry: Na pierwszy rzut oka, te z tyłu wyglądały jak 3D.
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:28

Warsztat bardzo minimalistyczny.... ale dzieje się.
Połączyłem połówki kadłuba i zamknąłem środek.
Po dobrym scaleniu przyszedł czas na... szlifowanie i skrobanie :)

Obrazek


Dorobiłem nos - taki jak w naszych LPR'ach - część pochodzi z zestawu, oznaczona jako Not Used :)
Obrazek


Dorobiłem nóż - również z części nie do użycia - odpowiednio docięta i wyprofilowana
Obrazek


dopracowane połączenie ogona z kadłubem
Obrazek


Uzbrojenie ogona - wirnik, stateczniki, antena
Obrazek


W kabinie doszło parę kalek - ścianka nad drzwiami i na słupkach przednich
Obrazek


Są również kalki imitujące drzwi z kieszeniami
Obrazek


Obrazek


Obrazek

Teraz mozolne czyszczenie, maskowanie i malowanie
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez Bogdan Stanek » poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:28

Kiedyś udało mi się pstryknąć taką fotkę, może Ci się przyda bo trochę widać.
W modelu masz lepsze przejście kadłub - belka, od tego w realu :D
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez wojtek michalik » wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:54

Takie moje notatki odnośnie EC-135, do 2010 roku. Potem miałem inne zajęcie.

Na łopatach może się od 2010 zdarzać kolor RAL3020, zamiast RAL3024.

Po instalacji filtrów zmienia się również malowanie.

Zmienia się układ tablicy (central panel).

Czasowo (albo i docelowo) będą demontowane dodatkowe reflektory LED spod kadłuba (z cross-tube płóz).

„Snorkle” w kabinie – założone od SP-HXH – ze względu na przeniesienie chwytów powietrza typu NACA pod kadłub i pogorszeniem się wentylacji kabiny.

Analagicznie – od SP-HXB do SP-HXG – snorkli nie ma.

W czasach mojej pracy w tej firmie nie było zakazu fotografowania śmigłowców, pod warunkiem, że nie przeszkadza to w akcji ratunkowej lub dyżurze. Wystarczyło spytać/poprosić o zgodę.
To niebieskie to nie tyle wlot do filtra,co sam filtr. Wcześniej miał kolor czerwonobrązowy, co w oglądzie dawało kolor buro-czarny lub buro-brązowy. Kolor pochodził od koloru oleju,którym nasącza się filtry. Ale wpadli na pomysł, żeby olej nie był zbyt trujący dla pasażerów, bo czasem z filtrów kapie i jest zasysany do silnika, a tam, poprzez upust sprężarki - używany do ogrzewania kabiny.Więc wymyślili "przyjazny" dla ludzi i barwią go na kolor soku z gumijagód. Stąd - niebieski. Jak denaturat.

Jak jest nówka sztuka, to przed pierwszym lotem nasączany jest olejem w kolorze niebieściutkim "jak w niebie". Potem w trakcie eksploatacji filtr jest coraz bardziej brudny i ten kolor również taki się robi, Po 300 FH filtr jest myty i od nowa nasączany olejem - zatem historia się powtarza.

Logo wzór ma taki sam, ale jest gdzie indziej, bo tam, gdzie było w poprzednim malowaniu, teraz jest dziura(filtr). W tym malowaniu wypadło też logo Eurocoptera!!! Bo się nie zmieściło.

Śmigłowiec pozbył się też Ice detection- nie ma go na przed prawym wlotem na wentylator chłodnicy oleju prawego silnika.

Ma też podwyższoną MTOW - z 2910na 2950 kg. Jeśki będziesz robił bardzo dokładny model, to taką informację zawiera placard poniżej drzwi kokpitu po stronie pilota ;-)

Zdjęć i rysunków mam dość dużo, ale, jako,że nie mam do nich praw autorskich, to ich nie publikuję.
wojtek michalik
 
Posty: 51
Dołączył(a): piątek, 12 kwietnia 2013, 08:06

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » środa, 5 sierpnia 2020, 20:16

Bogdan Stanek napisał(a):...W modelu masz lepsze przejście kadłub - belka, od tego w realu :D...


No niestety... tu przedobrzyłem, nie przyjrzałem się dobrze zdjęciom. Trudno - już tak zostanie

wojtek michalik - dziękuję bardzo za tą garść informacji. Być może ktoś, kto będzie budował ten model z większym odwzorowaniem skorzysta. Moja wersja i tak już jest bardziej science-fiction niż by się wydawało....

Dzisiaj położyłem pierwszy kolor. Oczywiście wcześniej czyszczenie z porządnym odtłuszczeniem i dopiero kolor bazowy.
Całość wylana z aerografu farbą Tamiya X-8 Lemon Yellow.
Jak porządnie przeschnie zdecyduję czy dać jeszcze jedna warstwę - będzie to zależało od tego czy kolor jest równomierny.
Potem bezbarwny połysk, maskowanie i dopiero na to przyjdzie drugi kolor, a'la czarny...

Na chwile obecną wygląda to tak

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » środa, 19 sierpnia 2020, 22:08

Ostatni wpis warsztatowy...

@##$ @%%# @!~!@ # $#@! !@#$$ %%^%%$#....

w zasadzie ten stek przekleństw powinien wystarczyć.....

Po ochłonięciu postanowiłem jednak opisać to co mnie spotkało, a co może brzmieć nieprawdopodobnie.
Model od początku sprawiał problemy, a na finiszu robił wszystko byleby tylko go nie ukończyć :(
Na początku, po otwarciu pudła był zachwyt ilością części i płonne nadzieje na super model. Potem przyszło wielkie rozczarowanie jakością wykonania części, ich spasowaniem. Potem było już coraz gorzej... Nie wspominałem o tym wcześniej ale nawet poszczególne części musiałem przyklejać po 2-3 razy. Po prostu odpadały - jakby klej nie wiązał plastiku ?!?

Może wypunktuję co się wydarzyło:
- po pierwszym malowaniu i zdjęciu maskowania, gdzie nie gdzie odprysnął żółty - musiałem korygować
- "czarny" nie chciał miejscami dobrze kryć - były miejsca gdzie uparcie przebijał się żółty - na pewno nie
była to wina zatłuszczenia, czy innego zabrudzenia
- już po wklejeniu szyb (zamaskowanych) coś odpadło w środku (szok!!) - miałem tylko nadzieję, że to nie kokpit
- przy malowaniu głównego rotora zwarzyła się farba - poszedł do mycia
- nie wiadomo dlaczego, nagle odłamały się dwie łopaty wirnika
- następnie złamała się jedna łopata - tu moja wina, łopaty są bardzo cienkie (to akurat super) i przy czyszczeniu
ją złamałem
- przy lakierowaniu helikopter odleciał.... a dokładnie spadł - efekt: złamana rozpórka podwozia lekko upaćkany kadłub
- przednia szyba była za szeroka o jakiś 1mm z każdej strony. Po 5 s. kąpieli we wrzącej wodzie dała się uformować na...
za małą... Po drugiej kąpieli wyszło OK. Ale i tak pozostaje niedopasowanie na dziobie.

Dwa razy byłem blisko rozbicia go pięścią i rozdeptania....
Postanowiłem jednak uwziąść się na niego tak, jak on na mnie i dokończyć go.

Na chwile obecną wygląda to tak

Obrazek


Obrazek

Pozostało parę drobiazgów.
To co się oderwało w środku, to fotel lekarza, na szczęści tak bardzo nie rzuca się to w oczy. Aby go przykleić musiałbym wydłubywać okno, a tego byłoby już za wiele.
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 21 sierpnia 2020, 07:41

Kolorystycznie wygląda świetnie :D
A co do pechowości modelu to czasem już tak bywa. Dla przykładu, kiedyś przyklejając rurkę pitota do Wedella Williamsa 44, dosłownie ostatnią część, upuściłem model na parkiet! Była rzeźnia, naprawdę sporo się połamało. Jakoś to wyratowałem i model skończyłem ale to już nie było to samo. Albo P6 który dłubię od 12 lat i jakoś nie mogę skończyć, co rok coś wyjdzie niesatysfakcjonujące albo się sknoci przy robocie, albo nie ma czasu lub weny twórczej. Ale nie można odpuszczać i tematy trzeba ciągnąć do końca.
Twój model na pewno będzie super jak już go ukończysz :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1337
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 22:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Eurocopter EC135 LPR - Revell - 1:32

Postprzez DarkWing » piątek, 21 sierpnia 2020, 10:36

Marcin_Matejko napisał(a):Kolorystycznie wygląda świetnie :D
A co do pechowości modelu to czasem już tak bywa. Dla przykładu, kiedyś przyklejając rurkę pitota do Wedella Williamsa 44, dosłownie ostatnią część, upuściłem model na parkiet! Była rzeźnia, naprawdę sporo się połamało. Jakoś to wyratowałem i model skończyłem ale to już nie było to samo. Albo P6 który dłubię od 12 lat i jakoś nie mogę skończyć, co rok coś wyjdzie niesatysfakcjonujące albo się sknoci przy robocie, albo nie ma czasu lub weny twórczej. Ale nie można odpuszczać i tematy trzeba ciągnąć do końca.
Twój model na pewno będzie super jak już go ukończysz :D



Dziękuję za miłe słowa... model ukończony: viewtopic.php?f=13&t=89998
Pozdrawiam
Sławek (DarkWing)
Avatar użytkownika
DarkWing

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 757
Dołączył(a): niedziela, 2 października 2011, 15:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości