Polskie wózki do bomb 1939

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 16 września 2020, 08:54

Bogdan Stanek napisał(a):Na setki w skrzyniach by wystarczył
Obrazek


i zasadnicze przeznaczenie tego wózka - transport jednej beczki paliwa
Obrazek
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Reklama

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez HubertKendziorek » środa, 16 września 2020, 10:03

Aleksander napisał(a):Artykuł spróbuję w wolnej chwili przeczytać - taki "scenariusz" też brałem pod uwagę.

To co mogło działać w przypadku Karasi i bomb o niższym wagomiarze, przy Łosiach nie musiało. Poza tym była jeszcze kwestia logistyki, zmian lotnisk, braku dostatecznej liczby ciężarówek na jednorazowy przerzut, a walczyć było trzeba. Kto by czekał na wózek, jak 100 kg czterech chłopa spokojnie uniesie.
To, że wózki na fotografiach różnią się tak zasadniczo, może oznaczać lokalną produkcję warsztatów w danej bazie lotniczej.
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez potez » środa, 16 września 2020, 11:17

zwróccie uwage na ten wózek, który jest na zdjeciu z bomba i niemcami, jest niski, małe koła, deski na nim leżą, wygląda na coś kupionego pod duże bomby albo większą ilośc skrzynek z maniejszymi. Wszystkie inne wózki sa robione chałupniczo ze szprzychowymi kołami od spisanych samolotów. Norma na polskich lotniskach, podobne wózki używano do przetaczania samolotów pod ogon..
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Łukasz_K » środa, 16 września 2020, 11:20

potez napisał(a):zwróccie uwage na ten wózek, który jest na zdjeciu z bomba i niemcami

może przywieźli ze sobą żeby zabrać co zostało? Jak wyglądały wtedy niemieckie wózki?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Aleksander » środa, 16 września 2020, 11:33

Łukasz_K napisał(a):
potez napisał(a):zwróccie uwage na ten wózek, który jest na zdjeciu z bomba i niemcami

może przywieźli ze sobą żeby zabrać co zostało? Jak wyglądały wtedy niemieckie wózki?

No właśnie - boję się, że ten wózek całkiem "nie nasz" :-/
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez potez » środa, 16 września 2020, 12:18

A co zostało? Przeciez to był rozbiór złomu, co mieli przywozić? Te dechy leżące byle jak na wózku sugerują ich rodzime pochodzenie ;) ten wózek bardzo przypomina angielski - jest niski co umożliwia wjazd pod samolot z bombą.
Niemieckie z tego co widziałem miały najczęściej jakis podnośnik hydrauliczny wbudowany. Co ma sens biorąc pod uwagę, że większość ich samolotów spokojnie bombę 250kg zabierało.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Mecenas » środa, 16 września 2020, 13:25

Czy Łosie w komorze bombowej miały wciągarkę tak jak np. Wellington? Bo tak by mi się wydawało logiczne - na niskim wózku podwieźć pigułę pod kadłub i potem tylko na lince wciągnąć ja do zaczepu. Wydaje się to być lepszym rozwiązaniem przy ubogiej bazie technicznej na lotniskach, zwłaszcza polowych.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Łukasz_K » środa, 16 września 2020, 13:26

potez napisał(a):A co zostało?
No raczej wszystkiego nie zrzucili co mieli. Na zdjęciu zresztą turyści z 1 sztuką pozują.

potez napisał(a):Niemieckie z tego co widziałem miały najczęściej jakis podnośnik hydrauliczny

na pierwszym planie i owszem, ale przeładowują z tego niskiego z tyłu.
Obrazek

Po szybkim przejrzeniu internetów nie udało mi się namierzyć tego charakterystycznie wygiętego wózka ze zdjęcia z niemieszkami. Może i faktycznie jakaś swojska konstrukcja, tylko czy na tak nisko zawieszonych wózkach mogli swobodnie jeździć po lotniskach polowych?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez potez » środa, 16 września 2020, 14:32

Łukasz_K napisał(a):tylko czy na tak nisko zawieszonych wózkach mogli swobodnie jeździć po lotniskach polowych?

Mogli, lotniska z jakich korzystali, musiały być dość równe i twarde, inaczej nie dałoby się z nich startowac i lądować. Nawiasem mówiąc, ten niemiecki wózek dużo większych kółek nie ma a śmigaja nim po śniegu z bombą. Poza tym, to jest wózek używany w bazie gdzie były Łosie a te były jako jedyne zdolne do zabrania bomby 300kg w tym czasie, więc musiały mieć dedykowany sprzęt + odpowiednio przygotowane drogi dostarczania uzbrojenia. Wszystkie pozostałe samoloty, kończyły swoje możliwości na 100kg bombach a najczęściej i tak były 25 i 50 używane. Tak w ogóle to nie jestem pewien, czy 300kg bomby były użyte bojowo?
Co do zabierania wszystkiego to Niemcy bomb PuW nie używali już w 1939 roku, na ich terytorium zlikwidowano je przy okazji realizacji traktatu wersalskiego z tego co pamiętam. Także dla nich to był złom, i tak zostało to wszystko potraktowane, pocięte na kawałki i do odzysku surowców poszło.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez CeCha » środa, 16 września 2020, 17:01

Niestety, nie wiem, jak było w Karasiach.

Natomiast, jeśli chodzi o Łosie, istnieją co najmniej dwa dosyć wyraźne ślady, mówiące o tym, że był specjalny sprzęt służący do podwieszania bomb.

Pierwszy ślad – to instrukcja użytkowania. Rozdział V-C, strona 7, czyli w AJ Pressie będzie to strona 410.

Czytamy tam:
“Bomby zawiesza się: 100 i 50 kg za pomocą noszy, 300 kg za pomocą wciągnika, 7 kg ślepe - ręcznie”

Polecam też przeczytanie rozdziału V-D (Uzbrajanie samolotu w bomby). Strony 416-418. Cała procedura jest tam szczegółowo opisana.

O ile wciągnik do bomb 300 kg (nie był on na stałe zamontowany w samolocie, instalowało się go tylko przy podwieszaniu bądź zdejmowaniu tychże bomb) można sobie wyobrazić jako stosunkowo prostą konstrukcję, działającą na zasadzie bębna i korby z zapadką, o tyle nosze, służące do podwieszania bomb 100 kg były noszami chyba tylko z nazwy… trudno sobie wyobrazić manewrowanie płachtą na kijach w ciasnej i wysoko położonej komorze, dodatkowo z ciężkim i, co tu dużo mówić, raczej niebezpiecznym ładunkiem. Całe to urządzenie musiało umożliwiać w miarę precyzyjne ustawienie bomby w wyrzutniku. Należy jeszcze pamiętać o tym, że bomby musiały być podwieszone ukośnie – bo przecież komory bombowe Łosia podczas postoju nie były poziome – i to też musiało być uwzględnione.

A drugi ślad dostarczają nam pamiętniki i zapiski… kpr. pil. Stanisław Liszewski (pilot 11 Eskadry Bombowej) wspomina o braku wózków do podwieszania bomb (ML100, AJ Press, str. 114), a Wacław Oyrzanowski (szef mechaników 216 Eskadry Bombowej) w swoich pamiętnikach zapisał: “Podnośniki do bomb Zymler (Jan Zymler, szef mechaników 217 Eskadry) lokuje na swoje wozy.” (Czy starczy sił na przetrwanie, Wydawnictwo ZP, str. 59).

Pytanie, czy mieli na myśli wciągniki do bomb 300 kg, nosze, wymienione w instrukcji, czy może jeszcze coś innego…

Niestety, nie jest mi znane żadne zdjęcie ani też rysunek owego wyposażenia. Kto wie, może z czasem pojawią się jakieś nowe informacje na ten temat.
Salute,
Cezary

"Macie racje, ale musze mieć tę płynną szpachlę, po prostu nie usnę, póki jej nie kupię..."
Avatar użytkownika
CeCha
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 25 października 2013, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez KayFranz » środa, 7 października 2020, 10:52

Zawsze można się posiłkować też zestawami z kuniem. Po napisie na wozie widać, że to cywilizacja rozwinięta, po samolocie (Bulldog chyba?) - że lata 30.

Obrazek

Kto powiedział, że na lotnisku polowym nie posługiwano się transportem tubylczym?
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez KayFranz » środa, 28 października 2020, 13:10

Last minute - z forum "Odkrywcy":
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Aleksander » środa, 28 października 2020, 20:40

No tak, ale to znowu wózek na beczki z paliwem...
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 29 października 2020, 18:54

Na czym leżą pokrowce z Łosia? lub co to za ważne "wyposażenie stoiska"?
Obrazek
I góra tego ustrojstwa pochylona ?
Bogdan Stanek
 
Posty: 745
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 15:07

Re: Polskie wózki do bomb 1939

Postprzez KayFranz » czwartek, 29 października 2020, 18:57

A nie są to rusztowania wystawowe? Takie schody na kółkach?

Bomby leżą osobno, gdyby to coś miało by być bombowózkami, to ja bym piguły położył na nich...
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 15:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości