F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » środa, 4 listopada 2020, 20:52

Dzień dobry wszystkim,
choć to forum przeglądam dosyć regularnie to od długiego czasu nie uzewnętrzniałem się specjalnie. Znajome twarze i nicki oraz świetna zabawa jaką tu uskuteczniacie zmotywowało mnie jednak do tego aby spróbować podkręcić nieco tempo prac jednego z moich warsztatów.

Chciałbym potowarzyszyć Wam składając miniaturę samolotu który był ukoronowaniem przemyśleń strategów amerykańskiej marynarki wojennej.

F-14A Tomcat, z Academy w skali 1:72 to jeden z tych zestawów do którego oczy się same śmieją a części w nim same sklejają :)

Zanim się jednak rozpędzę wrzucę kilka zdjęć zgodnie z regulaminem i poczekam na Waszą reakcję bo swoją przygodę mogę rozpocząć od czerwonej kartki :oops:

Regulamin konkursu Zimna wojna napisał(a):(...)W konkursie mogą być zgłaszane modele, których budowa jest rozpoczęta w nieznacznym stopniu. Przyjmujemy zasadę domniemanej akceptacji wszystkich startujących modeli pod warunkiem, że w ciągu 5 dni od założenia wątku z budową zaczętego modelu, pod adresem autora danej pracy nie zostanie zgłoszony protest przez co najmniej trzech innych startujących. Po upływie 5 dni przyjmujemy milczącą akceptację takiego modelu przez wszystkich uczestników zabawy. Protest mogą zgłosić wyłącznie Ci uczestnicy konkursu, którzy prowadzą już wątek warsztatowy w ramach konkursu.(...)


Obrazek

Jak niżej widać, kilka części jest już wyciętych, sklejonych, pomalowanych i okalkowanych.

Obrazek

Tutaj zbliżenie na to co zostało już popełnione.

Obrazek

Oczekując na Wasz werdykt przesyłam pozdrowienia!
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Reklama

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Thalgonis » czwartek, 5 listopada 2020, 00:38

Kurteczka, ubiegłeś mnie :mrgreen:
Mogą być dwa takie same modele w konkursie? :P
Pozdrówka
Thalgonis -> https://modelarstwozpudla.pl/

Obrazek Obrazek
Thalgonis

Transport
 
Posty: 1365
Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2018, 16:51
Lokalizacja: Kalisz

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » czwartek, 5 listopada 2020, 07:42

Thalgonis napisał(a):Kurteczka, ubiegłeś mnie :mrgreen:
Mogą być dwa takie same modele w konkursie? :P

Pewnie, że mogą. W regulaminie nie ma żadnych ograniczeń w tym temacie.
Robi się coraz ciekawiej :mrgreen:
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » wtorek, 29 grudnia 2020, 17:04

Widzę, że sprzeciwów nie ma,więc będę pomału kontynuował wątek.

Postanowiłem powalczyć z wlotami powietrza do silników. Można kupić żywiczne zamienniki Quickbosta ale ja zdecydowałem się użyć części z pudełka.
Obrazek
Prościzna, szpachla, szlifowanie, szpachla, szlifowanie, podkład, szlifowanie, podkład, szlifowanie, ... kolor bazowy, szlifowanie, podkład, szlifowanie, kolor bazowy, szlifowanie, ..., polerka pastą Tamki i wyszło tak
Obrazek

W jednym wlocie po wklejeniu "sufitu" rozeszła się spoina wklejanej tylnej części tunelu dolotowego, grrr... Ponieważ już przykleiłem część imitującą sprężarkę nie będę z tym walczył. Jakby co wiecie o tym tylko Wy ;)
Tak, ten biały taki lekko żółtawy to dedykowany FS17875 (Mr.Color 316). Odstępstwem od instrukcji jest pomalowany na biało stożek na wlocie do sprężarki. Tamka tak zaleca w swojej instrukcji (1/48 F-14A) a i mi bardziej się tak podoba. Kolor na wlocie sprężarki to steel od XTREME METAL zapuszczony brązowym panelinerem (od Tamki).

Na zestawowych elementach usterzenia poziomego są piękne, delikatne ale wgłębne linie podziału a jak przecież każdemu Tomcatofilowi wiadomo w oryginale są tam delikatne wypukłości. Postanowiłem odtworzyć ten efekt wklejając w linie rozciągnięty pręcik polistyrenowy. Jak wyszło sami oceńcie, ale na żywo wg. mnie jest akceptowalnie.
Obrazek

Tu już pomalowane FS17875 (Mr.Color 316). Następnie pójdzie gloss, kalki, satynka i na koniec metalizer na krawędź natarcia.
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » środa, 7 kwietnia 2021, 23:39

Bardzo upierdliwe jest maskowanie klap i spojlerów/przerywaczy na górnej powierzchni skrzydeł.
Obrazek
Lecz po uporaniu się z tym i położeniu kalek części nabierają trochę uroku.
Obrazek
Biednie wyglądające komory podwozia troszkę zwaloryzowałem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeszcze dwa ujęcia poglądowe na to jak w jakiej pozycji będą skrzydła i dlaczego nie trzeba się przejmować kalkami udającymi ślady po smarze/brudzie na skrzydłach.
Obrazek
Obrazek
Pytanko do tych, którzy dotrwali do końca tego postu. Jak pomalować krawędzie natarcia stateczników pionowych? Instrukcja modelu i zasady malowania w ówczesnym czasie wskazują aby ten element zostawić srebrny/aluminiowy. Lecz zdjęcia tego egzemplarza sugerują zgoła co innego. Patrząc na nie widzę tam wszędzie szarość. NMF ewidentnie jest widoczny tylko na statecznikach poziomych.
https://www.airliners.net/photo/USA-Nav ... /2354811/L
https://abpic.co.uk/pictures/view/1132740
https://abpic.co.uk/pictures/view/1132739
https://www.airport-data.com/aircraft/p ... 39434.html
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:13

Już straciłem nadzieję, a tu proszę, praca wre :D

Według mnie na tym zdjęciu (to jakiś pokazowy/muzealny egzemplarz?) wewnętrzne krawędzie są NMF, zewnętrzne faktycznie dyskusyjne.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4777
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » czwartek, 8 kwietnia 2021, 21:28

Łukasz, "wre" to trochę za mocne słowo. "Tli" bardziej pasuje :D
Tak, to wyjątkowy egzemplarz gdyż jest to setny Tomcat jaki został wyprodukowany. Fabrykę Grummana opuścił w 1974 roku. "Twoje" zdjęcie zostało wykonane podczas pokazów w Wielkiej Brytanii w 1976 roku czyli była to stosunkowo młoda maszyna (wówczas).
Na zdjęciu, wykonanym dwa dni wcześniej niż to które Ty pokazałeś, widać dużo różnic w malowaniu.
https://abpic.co.uk/pictures/registration/159434
- brak koloru na szczycie statecznika oraz na wewnętrznej stronie tegoż
- czarny kolor na listwie osłony kabiny
- różnice w położeniu granicy kolorów góry i dołu
- znak rozpoznawczy adidasa pod kabiną (no, te trzy paski)
Jeśli Angole, którzy zrobili te zdjęcia nie namieszali czegoś to wskazywałoby to, że Jankesi podrasowali ten samolot na show w ostatniej chwili...
Opcja z pozostawieniem wewnętrznej powierzchni krawędzi natarcia stateczników pionowych jako NMF brzmi interesująco ;o)
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez mlusiak » piątek, 9 kwietnia 2021, 20:00

Ciekawe podejście do budowy z malowaniem przed kompletnym montażem. Widzę, że sam to powinienem zrobić zanim złożyłem do kupy Tornado które buduje. Maskowanie będzie koszmarem teraz.

Te ślady ruchu skrzydeł to kalki?
mlusiak
 
Posty: 218
Dołączył(a): niedziela, 6 lipca 2014, 00:15
Lokalizacja: Gdynia, PL | Lund, SE

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » piątek, 9 kwietnia 2021, 20:59

mlusiak napisał(a):Ciekawe podejście do budowy z malowaniem przed kompletnym montażem. Widzę, że sam to powinienem zrobić zanim złożyłem do kupy Tornado które buduje. Maskowanie będzie koszmarem teraz.

Są różne "szkoły"... w tym modelu akurat spasowanie pozwala na taką koncepcję. W innych trzeba by wpierw dużo szpachlować.

mlusiak napisał(a):Te ślady ruchu skrzydeł to kalki?

Tak, to kalki. Gdyby miały być widoczne to niewiele by to miało wspólnego z realizmem :lol:
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » wtorek, 18 maja 2021, 23:06

Żeby nie było, że nic się nie dzieje.
Zeszlifowałem i przepolerowałem szew na osłonie i zmalowałem krzesełka - chyba tak dla sportu bo szkiełko będzie opuszczone.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » czwartek, 1 lipca 2021, 23:16

Terminu zakończenia prac nie dotrzymałem. Jeszcze troszeczkę pracy przede mną jest ale już bliżej końca prac nad tym modelem niż początku zmagań z nim.
Poniżej aktualizacja z przebiegu prac malarskich, kalkowania i początku "brudzingu".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » sobota, 7 maja 2022, 00:01

Kolejna aktualizacja. Następna to już chyba będzie galeria. "Zdanżam na Bytom" :mrgreen:

Chodnik na wlocie do silnika próbowałem odtworzyć za pomocą surfacera wzruszonego pędzlem. Niestety, wyszło gorzej niż podczas prób na złomie :evil:
Krawędzie natarcia skrzydeł i stabilizatorów (stateczników poziomych) potraktowałem aluminium. Na natarcia stateczników pionowyche poszła mieszanka szarego i aluminium mająca odtworzyć tzw. COROGARD = clear, epoxy corrosion control paint. Aluminium powder was added giving the paint metallic apperance (dzięki Viper za info).


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Michał Janik » niedziela, 8 maja 2022, 14:41

Jeśli te łukowate pasy na skrzydłach (prawdopodobnie kalkomanie) mają odtwarzać oleiste mazy i smugi powstające przy zmianie geometrii skrzydła, to moim zdaniem, wygląda to kiepskawo. Ale może się nie znam, może to jest coś innego niż np. na Tornado. Poza tym jednym szczegółem, odbiór pozytywny ;-)

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Puskal » niedziela, 8 maja 2022, 14:54

Michał Janik napisał(a):Jeśli te łukowate pasy na skrzydłach (prawdopodobnie kalkomanie) mają odtwarzać oleiste mazy i smugi powstające przy zmianie geometrii skrzydła, to moim zdaniem, wygląda to kiepskawo. Ale może się nie znam, może to jest coś innego niż np. na Tornado. Poza tym jednym szczegółem, odbiór pozytywny ;-)

Jako baza do dalszej zabawy aerografem i brudzeniem wydaje mi się super, jako efekt docelowy trochę mniej ale na dziś już godzę się na wszelkie dziwactwa w modelarstwie, przy wintydżu to i tak super efekt.
Avatar użytkownika
Puskal
 
Posty: 642
Dołączył(a): piątek, 1 marca 2013, 21:53

Re: F-14A Tomcat, VF-143 / Academy 1:72

Postprzez Woit » niedziela, 8 maja 2022, 15:25

Tak, to są "ubrudzenia". Od początku wiedziałem, że skrzydła będą w pozycji hangarowej dlatego położyłem te kalki z ciekawości.
Proszę o zachowanie spokoju. Na gotowym modelu nie powinny rzucać się "na oczy" .
Miło mi, że się podoba.
Pozdrawiam,
Woit
Avatar użytkownika
Woit

Animal Planet
 
Posty: 210
Dołączył(a): środa, 16 lutego 2011, 13:54

Następna strona

Powrót do Warsztat rzemieślniczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość