PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » środa, 2 grudnia 2020, 22:04

Chciałem zaprezentować skończony jakiś czas temu model. Został wzbogacony blaszkami Yahu, celownikami do japońskiej broni maszynowej z Shelf Oddity (postanowiłem ich użyć gdyż są o wiele bardziej dokładne i "lekkie" w porównaniu z tymi zestawowymi) i przenitowany. Malowany farbami Vallejo i Hataka. Model w malowaniu maszyny z 17. Eskadry Bombowej, litera kodowa N. 5 września samolot wjechał do rowu podczas kołowania na lotnisku koło Starej Wsi. Tak pozostawiony został bardzo dokładnie sfotografowany.
Zapraszam do galerii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze fotka wnętrza z warsztatu. IBG odwaliło kawał dobrej roboty, aż żal było je zamykać

Obrazek

Z modelem miał miejsce mój debiut na łamach Super Modelu, gdzie została też zamieszczona relacja z warsztatu

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Reklama

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Artur Rzepka » środa, 2 grudnia 2020, 22:14

Superancko, przenitowany Łoś w Twoim wykonaniu to coś, co chciałem zobaczyć. :) Jaka farba do zdrapek?
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Łukasz_K » środa, 2 grudnia 2020, 22:34

Podwójne gratulacje, z powodu świetnego modelu i publikacji.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Mr. Headshok » środa, 2 grudnia 2020, 22:53

Świetny, gratulacje!!!
Pozdrawiam,
Tomasz Koebsch
Avatar użytkownika
Mr. Headshok
 
Posty: 1335
Dołączył(a): wtorek, 30 października 2007, 19:04
Lokalizacja: Poznań

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez HubertKendziorek » środa, 2 grudnia 2020, 22:56

Świetny, bardzo fajnie zmalowany i zdetalowany, kolektory też ładnie przegrzane.
I super fotki, choć jakieś paprochy gdzieniegdzie - chyba pora na serwis?

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez GrzeM » środa, 2 grudnia 2020, 23:01

Bardzo piękny model!!! Nie wierzę tylko w Vickersa w bojowej maszynie Brygady Bombowej i w 300 kg bomby PuW (w tych samych okolicznościach). Bo rozumiem że model ma odwzorowywać samolot z Września '39. Natomiast oczywiście na zdjęciach z przedwojennych pokazów (chyba marzec 1939 - wizyta Ciano) są takie Vickersy poinstalowane (choć bez magazynków). Chyba na pokaz. Podobno wtedy wyciągnęli wszystko co było, z hangarów, także nieukończone maszyny z PZLa, by się Włochom pochwalić.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez skusz » czwartek, 3 grudnia 2020, 08:37

Świetny model, gratulacje.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Murek » czwartek, 3 grudnia 2020, 15:08

Ładny :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » czwartek, 3 grudnia 2020, 16:40

Dziękuję bardzo za komentarze.

Artur Rzepka napisał(a):Superancko, przenitowany Łoś w Twoim wykonaniu to coś, co chciałem zobaczyć. Jaka farba do zdrapek?


Srebro to Vallejo Metal Color.

HubertKendziorek napisał(a):I super fotki, choć jakieś paprochy gdzieniegdzie - chyba pora na serwis?


Właśnie robiąc już którąś galerię temu zauważyłem, a byłem przekonany, że to uwalony ekran monitora. Przy scrollowaniu okazało się, że plamy się ruszają :D i to jakieś skazy na zdjęciach. Jest kilka takich pkt. Wygląda, że coś jest na matrycy :-/ muszę oddać do jakiegoś pentaxo lekarza.

GrzeM napisał(a):Nie wierzę tylko w Vickersa w bojowej maszynie Brygady Bombowej i w 300 kg bomby PuW


Bardzo prawdopodobne, że masz rację. Co do km-ów to Szczeniaki na każdym stanowisku? Czy z przodu Vickers (z tego co pamiętam na przednim stanowisku IBG przygotowało na ścianach magazynki Vickersa). Ostatnio mignęły mi w jakims sklepie Szczeniaki bodajże Parta.
Bardzo milo wspominam budowę tego Łosia, tak że w przyszłości na pewno będę chciał jeszcze nie jednego wykonać. Na bank tego z pojedynczym pionowym statecznikiem.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez GrzeM » czwartek, 3 grudnia 2020, 23:37

Przejrzałem zdjęcia - ten Twój w Nowejwsi ma cały czas przyczepiony do ram osłony kabiny zapasowy magazynek - duży, płaski, więc do Szczeniaka. (zdjęcia np. w PKL tom IV cz. 1).
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » piątek, 4 grudnia 2020, 00:14

GrzeM napisał(a):Przejrzałem zdjęcia - ten Twój w Nowejwsi ma cały czas przyczepiony do ram osłony kabiny zapasowy magazynek - duży, płaski, więc do Szczeniaka. (zdjęcia np. w PKL tom IV cz. 1).


Faktycznie. Też znalazłem wzmiankę o tym wiszącym magazynku do Szczeniaka na przednim stanowisku. Czym mógł kierować się projektant modelu umieszczając na tylnych stanowiskach Szczeniaki a na przednim Vickersa? Tyczy się to też magazynków na burtach. Na maszynach stosowany był taki mieszany komplet uzbrojenia?

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez HubertKendziorek » piątek, 4 grudnia 2020, 08:44

Krzysiek Kowalik napisał(a):Faktycznie. Też znalazłem wzmiankę o tym wiszącym magazynku do Szczeniaka na przednim stanowisku. Czym mógł kierować się projektant modelu umieszczając na tylnych stanowiskach Szczeniaki a na przednim Vickersa? Tyczy się to też magazynków na burtach. Na maszynach stosowany był taki mieszany komplet uzbrojenia?

Mógł być.
https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=14&p=1000344
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2111
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 08:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Josef Priller » piątek, 4 grudnia 2020, 11:15

Gratulacje, model przepiękny, chyba najładniejszy Łoś, prezentowany do tej pory na forum. Czy mógłbyś opisać krok po kroku jak pomalowałeś kolektory? Wyglądają bardzo realistycznie.
Avatar użytkownika
Josef Priller
 
Posty: 78
Dołączył(a): środa, 23 września 2009, 15:16

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 6 grudnia 2020, 17:51

Josef Priller napisał(a):Gratulacje, model przepiękny, chyba najładniejszy Łoś, prezentowany do tej pory na forum. Czy mógłbyś opisać krok po kroku jak pomalowałeś kolektory? Wyglądają bardzo realistycznie.


Dzięki.
Jeśli chodzi o kolektor to całość pomalowałem podkładem i stalowym Vallejo Metal Color (po tym etapie wszystko co jest nanoszone, jest transparentną bardzo rozcieńczoną farbą). Następnie przednią część- pierścień po obwodzie, w miejscu gdzie widoczny jest silnik, psiknąłem bardzo rozcieńczonym ciemnym niebieskim, jedną ledwo widoczną warstwą. Na całość naniosłem warstwę ciemniejszego odcienia rdzawego koloru. Kierując się w stronę gondoli silnika, od połowy pierścienia naniosłem drugą tego samego odcienia i trzecią prze jego krawędzi (przy okapotowaniu silnika gdzie farba na następnym panelu nie jest już przepalona). Ostatnią warstwę, ledwo widoczną naniosłem z koloru khakiego- jak kamuflaż całości samolotu, w miejscy trzeciej warstwy rdzawego, tak aby nawiązać ciut niby to przepalonym odcieniem docelowego khakiego koloru do reszty samolotu. Jak wcześniej wspomniałem wszystkie warstwy po kolorze stalowym są transparentne.
Całość w miejscach które wydawały mi się najbardziej narażone na jakieś wytarcia i obicia przetarłem jeszcze krawędzią ołówka 9b.
Mam nadzieje, że jako tako jest to zrozumiałe. Jak nie to proszę pisać, postaram się jeszcze ewentualnie coś wyjaśnić :)
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: PZL 37B Łoś, IBG 1/72

Postprzez Aleksander » niedziela, 6 grudnia 2020, 20:57

Świetny!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości