Drukarka 3d dla modelarza?

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Mateusz Skałecki » sobota, 5 grudnia 2020, 01:53

Tym TPM to chyba kiedyś czyściłem piekarnik. W sumie 3 x droższy od IPA ale jeżeli paruje 3 razy wolniej to chyba wyjdzie na to samo. Ja już sobie wcześniej kupiłem IPA 10 l, bo używam mieszanki 50% IPA + 50% acetonu do czyszczenia aerografu.
Mateusz Skałecki
 
Posty: 19
Dołączył(a): czwartek, 3 grudnia 2020, 22:13

Reklama

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez iras67 » sobota, 5 grudnia 2020, 12:46

Używam do mycia Denatural Dragona za 8 zł pół litra.To isopropyl 90%. Kiedyś był znacznie tańszy ale przyszedł covid i podrożał. Myję tym w myjce ultradźwiekowej wydruki i daje radę. Glutowata powierzchnia na wydruku po umyciu ? ogólnie to bardzo miękkie zawsze było bez utwardzenia jedynie spód tratwy jest twardy bo tam długie czasy w każdej drukarce sa.
Mateusz Skałecki napisał(a): Niestety ten przyrząd ma małe gabaryty i nic większego tam nie włożę. Większość użytkowników poleca te kabiny bo one wzmacniają wydruk po takim dodatkowym naświetlaniu.

Utwardzam taką lampą UV do lakierów hybrydowych z 4 żarówkami, mozna jeszcze kupić zapasowe żarówki na allegro.Ona ma odkręcane na dole lustro i można zrobić podstawę niżej ,Szerokość jest taka że można zmieścić wszystko z z standardowych 6"i 9"ekranów LCD . W tych lampach do lakierów zdaje się jest fala UV w takim szerszym zakresie długości, ale mieści się 405 dla żywic do LCD .W każdym razie utwardza dobrze.
Mateusz Skałecki napisał(a):Ostatnio się bawiłem z różnymi klejami UV i czasami po utwardzeniu powłoka zewnętrzna była tak lekko maziowata. Dopiero po dłuższym czasie utwardzała się zupełnie. z opinii ludzi którzy używają Photona wnika że takie zjawisko występowało często.

To często nie jest wina drukarki tylko ustawień czasów naświetlania , podnoszenia itp dla konkretnej żywicy i drukarki. Trzeba sporego doświadczenia z konkretną żywica żeby znaleźć złoty środek dla danego wydruku. Do tego jakość żywic jest różna. No i łatwo samemu o błędy które mszczą się zepsutym wydrukiem. Tema rzeka. Byłoby to fajne/łatwe gdyby wydruki trwały minuty a to często jest kilkanaście godzin przez co nauka jest długa... Jakis k...s to wymyslił:-P
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » sobota, 5 grudnia 2020, 15:17

Mateusz Skałecki napisał(a):No i właśnie do tego służy ten kubeł.



no ja wiem do czego to służy, i nadal twierdzę, że
Recenzjemodeli.pl napisał(a): jak ktoś drukuje masowo, to ten kubeł na IPA z wiatrakiem moze mu sie przydać - do celów hobbystycznych to daleko idący przerost formy na treścią.


iras67 napisał(a): Kiedyś był znacznie tańszy ale przyszedł covid i podrożał


5 litrów IPA nadal ~40 złotych kosztuje. a 5 litrów to jednak bardzo dużo
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez iras67 » sobota, 5 grudnia 2020, 15:33

Recenzjemodeli.pl napisał(a):5 litrów IPA nadal ~40 złotych kosztuje. a 5 litrów to jednak bardzo dużo
A widzisz tak jest jak się ktos przyzwyczai do jednego i nie szuka. Ale konkretnie który produkt, bo IPA to szerokie pojęcie różne srodki , niektóre z różną ilością isopropanolu?
edit. znalazłem u jednego sprzedawcy na allegro,jeszcze kilka miesięcy temu powaliło ich z cenami...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » sobota, 5 grudnia 2020, 17:37

był przez moment pik cenowy, ale to trwało naprawdę krótko. tak czy inaczej, wciąż nie ma problemu z kupnem 5l za cirka 40. Nawiasem mówiąc polecam komplementarnie mieć również pod ręką izopropanol w sprayu - do dopieszczenia folii choćby.

a co do cen, to mnie najbardziej zaskoczyło, jak drogie to jest na zgniłym zachodzie. tak faktycznie koszt IPA jest jednym z podstawowych przy eksploatacji drukarki
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez iras67 » sobota, 5 grudnia 2020, 18:54

Recenzjemodeli.pl napisał(a): Nawiasem mówiąc polecam komplementarnie mieć również pod ręką izopropanol w sprayu - do dopieszczenia folii choćby.

Wylewam żywicę do czasu aż spłynie całkiem z foli a potem to co zostanie zalewam iso. Duzym pędzlem z toraya myję scianki kowadła i wylewam iso z rozpuszczoną zywicą, potem pryskam sprayem -iso wlane do jakiegoś atomizera kosmetycznego, i wycieram ściereczką. Polecam taką delikatną Zosię samosię z Biedronki, bo ręczniki papierowe nawet delikatne rysują FEP. Ogólnie to najbardziej upierdliwe w tej całej zabawie...
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 00:55
Lokalizacja: Dębica

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Recenzjemodeli.pl » sobota, 5 grudnia 2020, 20:26

iras67 napisał(a):Wylewam żywicę do czasu aż spłynie całkiem z foli a potem to co zostanie zalewam iso.


jak zgarniesz resztki żywicy silikonową szpatułką to w zasadzie niewiele zostaje do mycia. i nie trzeba czekać, aż spłynie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Drukarka 3d dla modelarza?

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 24 stycznia 2021, 17:09

/do usunięcia/
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 14:02
Lokalizacja: W-wa

Poprzednia strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości