Douglas A-20B - Italeri 1:48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » niedziela, 15 listopada 2020, 16:56

Jako że życie nie znosi pustki, startuję z kolejnym projektem. Tym razem zabytek wydany oryginalnie przez AMT jakieś ćwierć wieku temu, wznowiony przez Italeri w 2006 roku:
Obrazek

Od czasu kiedy w połowie lat osiemdziesiątych popełniłem Matchboxowego Green Horneta, mam słabość do tej maszyny. Niestety nie zanosi się na razie na nowość, choć liczę po cichu na ICM.W pudełku mam dwa identyczne modele, jednego postanowiłem w końcu zbudować jako rozpoznanie bojem przed drugim:
Obrazek

Model ma wgłębne linie, będzie przenitowany i poprawię w nim co się da, przede wszystkim podwozie główne. Wykorzystam też część blaszek Edwarda. Jako pierwszy powstanie A-20B z Afryki o nazwie własnej Buffalo Dave:
Obrazek

Znalazłem tylko jedno zdjęcie tej maszyny, poratujcie jak możecie:
Obrazek

Samolot służył w 47 Grupie Bombowej która po kampanii w Afryce szalała we Włoszech, w internecie jest fajna strona poświęcona tejże Grupie gdzie można znaleźć świetne zdjęcia i informacje:
Obrazek

Obrazek

Służył tam nawet jako strzelec najprawdziwszy Japończyk, Staff Sgt. John H. Matsumoto:
Obrazek

A dla lotników i obsługi występowały prawdziwe gwiazdy tamtych lat, tutaj Marlena Dietrich:
Obrazek

Z budową startuję póki są chęci, czeka mnie niezła zabawa.
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez shadowmare » niedziela, 15 listopada 2020, 19:52

Fajny samolot i bardzo ciekawe malowanie. Powodzenia!
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez GrzeM » niedziela, 15 listopada 2020, 20:58

Trudno nie lubić Bostona. Powodzenia!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3101
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 22:39

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez HK1885 » niedziela, 15 listopada 2020, 21:01

Nie odpuszczasz...
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » poniedziałek, 16 listopada 2020, 16:11

HK1885 napisał(a):Nie odpuszczasz...

Ambitne plany przewidują zakończenie robót do końca roku, na razie w związku z bidą w pracy są na to widoki. A model rozpocząłem niejako od d... strony. Stateczniki gotowe, dorobione kilka linii i nity. Pionowy w dolnej części ma wstawioną rozpórkę żeby dobrze siadł na poziomym. No i jeden z większych problemów tego zestawu, łyse jak kolano ruchome powierzchnie sterowe. Lotki w skrzydłach też tak wyglądają. Na ster kierunku naniosłem maskowanie według planów. Po tryśnięciu podkładem powinno być ciutkę lepiej. Potem to samo na sterze wysokości i lotkach"
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » środa, 18 listopada 2020, 23:53

No i tak to wyszło. Bedzie jeszcze poprawka na sterze wysokości bo prawa i lewa strona nieco się różnią przy końcach. Przygotowałem też sobie skrzydła do nitowania. Wklejone wloty powietrza spasowane średnio, widać że to leciwy model:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez Wojciech Perkowski » czwartek, 19 listopada 2020, 14:44

barszczo napisał(a):........ poprawię w nim co się da, przede wszystkim podwozie główne. .....


Zwróć też uwagę na błędną "krótkość " goleni przedniego kółka w modelu - rzutuje to na zadarty ogon po zmontowaniu prosto z pudła. Warto porównać pozycję przedniego kółka w stosunku do klap przedniego podwozia modelu bez korekty i zdjęć zaparkowanych Bostonów w "realu".
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 704
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 13:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » czwartek, 7 stycznia 2021, 23:15

Po przerwie, powrót do zabawy. Skrzydła przenitowane, jutro zabawa z lotkami:
Obrazek

Przygotowane gondole silnikowe i elementy podwozia:
Obrazek

A oto powód przerwy, Kittyhawk Mk.I który przeistoczył się w P-40E, galeria wkrótce:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez shadowmare » piątek, 8 stycznia 2021, 08:36

Fajny ten Kittyhawk! Dodałbym jeszcze jakieś przebarwienia na piaskowym.
Avatar użytkownika
shadowmare
 
Posty: 1573
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2012, 19:54

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » czwartek, 21 stycznia 2021, 20:27

Kolejny kroczek do przodu. Odrobinę poprawione wloty powietrza do kanałów chłodnic oleju. W modelu tych kanałów nie ma, otwory zrobiono prosto do wnętrza gondol silnikowych. Kształtu wlotów nie poprawiałem, dodałem tylko element montowany we wlocie, kawałek siatki we wnętrzu kanału imitujący chłodnicę i wszystko zamknąłem kawałkiem płytki plastikowej. Do wnętrza komór podwozia wkleiłem blaszki Eduarda pasujące bardzo średnio. Całość komory po wklejeniu konstrukcji podwozia będzie mało widoczna, dlatego kierowałem się tu zasadą: nie dodawać sobie pracy tam gdzie to niepotrzebne. Walka ze starociem trwa:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez Ripper1 » środa, 27 stycznia 2021, 18:22

wygląda super czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy
Avatar użytkownika
Ripper1
 
Posty: 361
Dołączył(a): sobota, 15 listopada 2014, 09:14

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » środa, 27 stycznia 2021, 20:39

Ripper1 napisał(a):czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy

No to kolejny mały kroczek. Przygotowałem sobie osłony silników. Trzeba było pogłębić i poprawić zanikające linie podziału. Producent nie przewidział też żadnych elementów układu wydechowego, dość ciekawego w tej wersji maszyny. Jedynym śladem tej instalacji były zaślepione owiewki w dolnej części osłony silników. Boczne "baterie" rur wydechowych zasygnalizowano zgrubieniami na wspomnianych osłonach. Ze zgrubień wybrałem plastik i pocieniłem brzeg, owiewki w dolnej części nawierciłem. Potem znalazłem w szpargałach odpowiedniej grubości izolację z drutu i wydechy gotowe. Po przymiarce widać tylko końcówki rur. I o to chodziło:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » środa, 3 lutego 2021, 23:13

Znowu trochę do przodu. Zrobiona imitacja ożebrowania na lotkach,jeszcze mały szlif i będzie dobrze:
Obrazek

Gotowe gondole silnikowe:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez barszczo » wtorek, 9 lutego 2021, 01:56

Zamontowane elementy przodu wersji A-20B. Instrukcja sugeruje sklejenie przodu w całość wraz z oszkleniem i dopiero montaż do kadłuba. Aby uniknąć niespodzianek zrobiłem to nieco inaczej. Czeka mnie jeszcze poprawa linii, a w zasadzie rowów podziału:
Obrazek

Kabina strzelca będzie dość widoczna i aby choć trochę przypominała oryginał wymaga sporo pracy. Na początek zaszpachlowane ścianki boczne na odcinku który będzie widać:
Obrazek

I początki blaszkowania przedziału strzelca:
Obrazek
Avatar użytkownika
barszczo

Animal Planet
 
Posty: 897
Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 13:31
Lokalizacja: Olkusz

Re: Douglas A-20B - Italeri 1:48

Postprzez Wojtu » piątek, 12 lutego 2021, 00:14

Podglądam :)
Ostatnio złapałem P-70 (można jeszcze dostać w sklepie ;o) ) więc, jeśli pozwolisz, zainspiruję się Twoim warsztatem w kwestii poprawek i ulepszeń modelu :)
Avatar użytkownika
Wojtu
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2019, 15:08

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości