Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez rares79 » czwartek, 25 lutego 2021, 09:21

Witam
Jakiś czas temu zacząłem przygodę z odlewami żywicznymi z żywicy poliuretanowej gdzie mieszam POLIYOL + IZOCYJANIAN + jakiś wypełniacz w proszku. Wcześniej odlewy odtłuszczałem płynem do mycia naczyń i malowałem farbkami akrylowymi. Efekt był taki że trzymały się te farbki ale bardzo były podatne na zadrapania. Swego czasu próbowałem zabezpieczać pomalowane odlewy bezbarwną żywicą "clear"i faktycznie było dość trwałe, ale dodatkowa żywica zabezpieczająca deformowała wygląd drobnych elementów.
Szukam dobrego i taniego podkładu do tych odlewów żebym mógł malować farbkami akrylowymi chyba że innymi powinienem to robić.
W chinach robią magnesy pamiątkowe w garażowych fabrykach i są nawet filmiki na youtube i zastanawiam się jakich oni używają farb i podkładów że trzyma się to tak mocno że ciężko paznokciem zeskrobać.

Robię tego dość dużo bo na sprzedaż i dlatego istotnym czynnikiem jest cena. Pomóżcie mi proszę
rares79
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2021, 09:11

Reklama

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez skarga » czwartek, 25 lutego 2021, 10:01

Poliuretany do najłatwiejszych w malowaniu nie należą. Kiedyś był podkład do żywic MrResin ale już chyba nie jest produkowany. Możesz użyć farb poliuretanowych albo epoksydowych. Możesz tez zastosować malowanie w formie.
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez Recenzjemodeli.pl » czwartek, 25 lutego 2021, 15:01

Emalie olejne. Będa najbardziej trwałe (tak jak winylowe akryle są trwałe najmniej, i czego byś nimi nie malował, to bez trudu farbę zeskrobiesz z powierzchni). Nawiasem mówiąc , skoro o pamiątkowych magnesach mowa, to polska jest jednym z potentatów w branży ich produkcji. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze pare lat temu humbrolki były przez technologów z firm tym się zajmujących uznawane za najlepsze z dostępnych na rynku farb, pod każdym względem, w produkcji takich małych wykwitów kiczu. czy do zwykłej 'płukanki' czy do kolorowania. wydajne, bezpodkładowe, trwałe i jednak stosunkowo szybko wysychajace. itd
Obrazek
Avatar użytkownika
Recenzjemodeli.pl
 
Posty: 1410
Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2019, 12:08

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez rares79 » czwartek, 25 lutego 2021, 22:02

No ok. Tutaj ciebie kolego poprawię. Bo polska to tylko jest dystrybutorem bo chiny całą robotę odwalają. Nawet taki chrząszcz ze szczebrzeszyna robi chinol . Ale nie o to chodzi. No to czym chińczycy malują te odlewy że za cholerę nie można tej farby zdrapać. Może taką farbkę akrylową na koniec jakimś lakierem pociągnąć.
rares79
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2021, 09:11

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez potez » czwartek, 25 lutego 2021, 22:28

to co ładuje do swoich puszek aerozli tamiya z kodami PS. tego sie niczym poza pilnikiem i papierem ściernym nie da usunąć. Nie wiem co oni tam pchaja do środka, śmierdzi tak, że mozna sie pozygac jak sie człowiek tym zaciągnie ale trzyma się plastiku jak rysiek czarnecki stołka w PE.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez rares79 » piątek, 26 lutego 2021, 09:26

Pewien gość który handluje żywicą powiedział że ponoć używają coś takiego jak kapon podkład ponoć do drewna. Trzeba to przetestować jakoś
rares79
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2021, 09:11

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez rares79 » piątek, 26 lutego 2021, 09:45

Nie wierzę że nikt nie wie czym malować tą żywicę Rencast Fc52 żeby się to jakoś trzymało. Najszybciej chyva będzie zatrudnić się chyba w chińskiej pracowni i poznanie tajników z czego robią odlewy a potem czym je malują. Nie wyobrażam sobie odlany odlew po odtłuszczeniu szlifować papierem ściernym bo ma dużo skąplikowanych elementów. Jak nic nie znajdę pomaluję bez podkładu akrylami i na konic pędzelkiem pociągnę żywicą clear-trudno
rares79
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2021, 09:11

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez skarga » piątek, 26 lutego 2021, 11:02

Masz rację :) To najlepszy pomysł. Czytanie i rozumienie czytanego to znacznie bardziej skomplikowany proces:)
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez Łukasz_K » piątek, 26 lutego 2021, 11:18

skarga napisał(a):To najlepszy pomysł


Podejrzewam że kolega rares79 nie bardzo jest modelarski. Na podstawie powyższych:

farby poliuretanowe albo epoksydowe - to możesz w jakiejś mieszalni poszukać (może w markecie budowlanym też) z modelarskich mi żadne do głowy nie przychodzą.

Emalie olejne - np takie https://www.mojehobby.pl/catalog/Emaile-15186720.html
Obrazek

tamiya z kodami PS - takie: https://www.mojehobby.pl/catalog/Polyca ... Spray.html
Obrazek
jako że to spray, to będziesz musiał zamaskować to czego nie chcesz pomalować, można to zrobić np czymś takim:
https://www.mojehobby.pl/products/Plyn-Maskujacy.html
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez skarga » piątek, 26 lutego 2021, 13:03

Łukasz_K napisał(a):
skarga napisał(a):To najlepszy pomysł


Podejrzewam że kolega rares79 nie bardzo jest modelarski. Na podstawie powyższych:

html


Przecież wyraźnie napisał że biznes robi. W związku z powyższym polecanie mu emalii modelarskich uznałbym za delikatnie śmieszne :) Równie śmieszne jest to że robi biznes a technologicznie leży i kwiczy. Teraz pewnie będzie że jestem w złośliwy, chamski i cała reszta wyzwisk.

rares79 napisał(a):Nie wierzę że nikt nie wie czym malować tą żywicę Rencast Fc52 żeby się to jakoś trzymało


Pomyśl skoro ty nie wiesz dlaczego ktoś inny miałby wiedzieć? A nie przyszło ci do głowy że zrobiłeś błąd na etapie projektowania przedmiotu?
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez Łukasz_K » piątek, 26 lutego 2021, 13:13

skarga napisał(a): polecanie mi emalii modelarskich uznałbym za delikatnie śmieszne


jeżeli ręcznie są malowane, to nie widzę problemu
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez skarga » piątek, 26 lutego 2021, 13:27

Łukasz_K napisał(a):
jeżeli ręcznie są malowane, to nie widzę problemu


Poważnie? 500PLN za litr to nie problem?
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez Łukasz_K » piątek, 26 lutego 2021, 13:52

:mrgreen: skarga, no proszę Cię, przecież rares79 nie buduje linii technologicznej, tylko podejrzewam sam odlewa i maluje duperele z tej żywicy (zaryzykuję że w garażu) jako manufaktura, czy rękodzieło. On ścian nie maluje, tylko detale na odlewie pewnie w kilku/kilkunastu kolorach na powierzchni 3cm2

robisz już powoli off-topic, albo pomóż albo skończmy te dywagacje.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez skarga » piątek, 26 lutego 2021, 14:00

Ty tez masz problemy z czytaniem i rozumieniem jednocześnie ? :)

rares79 napisał(a):
Robię tego dość dużo bo na sprzedaż i dlatego istotnym czynnikiem jest cena. Pomóżcie mi proszę


To kto robi off top? :) :)
skarga
 
Posty: 340
Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:34

Re: Podkład do odlewów z żywicy poliuretanowej Need HELP

Postprzez rares79 » piątek, 26 lutego 2021, 14:18

Robie tego powiedzmy 500sz. , odlewam sam z żywicy w powiedzmy garażu i sam maluje. Nie jest to podstawowy towar tylko dodatkowy aby Kowalski nie miał wszystkiego tego samego. Wiem że chińczycy malują akrylami i tyle, może na innej żywicy robią. Tło maluję aerigrafem reszta pędzelkiem. W tym roku zrobiłem projekty w modelinie trochę gładsze i słabiej się trzyma fafarba. Nie robię w programie 3d bo ma być to od podstaw hand made
rares79
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2021, 09:11

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości