[R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wyd

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kartonowego.

[R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wyd

Postprzez Paweł O. » niedziela, 21 marca 2021, 21:46

Witam.

Od zawsze moją największą uwagę przyciągały samoloty i praktycznie zawsze wszystko kręciło się wokół skrzydlatego świata. Mam też inną może nie pasję bardziej fascynację chodzi o okręty podwodne a właściwie o ludzi którzy na tych okrętach przez cały czas od pierwszego rejsu do czasów współczesnych służyli podczas wojny i w czasach pokoju. Jako modelarz od czasu do czasu zdarza mi się popełnić jakieś ,, żelazko ". Dzisiaj zapraszam na relację z budowy jednego z nich.
Bohaterem jest wielki duchem chociaż mizerny posturą UB-16 okręt podwodny typu UB-1 który służył w Kaiserliche Marine od 12 maja 1915 roku do dnia 10 maja 1918 roku kiedy to został zatopiony przez brytyjski okręt podwodny HMS E34 na Morzu Północnym zabierając ze sobą na dno 14 z 15 marynarzy załogi ( ocalał tylko kapitan Vicco von der Luche ).
W tym czasie odbył 87 patroli na których zatopił 24 statki o łącznym tonażu 18 711 BRT (sam wypierając tylko 141 ton w zanurzeniu) oraz brytyjski niszczyciel HMS ,, Recruit ".
Dla tych którzy chcieli by bliżej poznać życie załóg okrętów podwodnych na przestrzeni minionych lat polecam serię z kotwicą.

Przejdźmy jednak do samej wycinanki, dzięki swym rozmiarom i małej ilości części stanowi doskonały model dla każdego kto nie dysponuje dostateczną ilością wolnego czasu by zając warsztat wielkimi projektami.
Na początek tradycyjnie okładka i arkusze z częściami modelu.

Obrazek



Obrazek Obrazek

Do budowy użyję jeszcze zestawu do waloryzacji i wręg wycinanych laserem.


Obrazek Obrazek



Z racji swych niewielkich rozmiarów model został opracowany bez szkieletu tylko metodą znaną z budowy samolotów czyli na jedną wspólna wręgę i pasek. Tak więc sklejanie szło szybko i sprawnie. Wyszło tak.

Obrazek Obrazek

Jeszcze udało się zrobić balast

Obrazek

Resztę dostępnego czasu poświęciłem na przygotowanie poszycia kadłuba i wycięciu wszystkich otworów przez które w oryginale wlewała i wylewała się woda do zbiorników balastowych. Do pracy zabrałem się zapałem jednocześnie cały czas starałem się by otwory były równe co później przy gotowym modelu będzie bardzo podnosiło jego wygląd. Na zakończenie dorobiłem jeszcze pierwszą wręgę z zaznaczonymi wyrzutniami torpedowymi.

Obrazek


To by było tyle na dzisiaj.

To tymczasem....

Paweł
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Aleksander » wtorek, 23 marca 2021, 12:43

Ciekawie się zapowiada - będę oglądał, bo warsztat troszkę inny niż polistyrenowy - warto się czegoś innego nauczyć ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Paweł O. » wtorek, 30 marca 2021, 22:05

Witam.

Coraz ładniejsza pogoda za oknem stanowczo nie zachęca do sklejania a już na pewno nie do robienia zdjęć i pisania relacji. Dlatego dzisiejszy wpis jest z pewnym poślizgiem co do stanu faktycznego. Ale do rzeczy bo późno się robi.
Po wycięciu wszystkich otworów i przygotowaniu poszycia zacząłem zabawę w oklejanie. O dziwo wyszło dobrze i poszło sprawnie. Teraz już wiadomo że to nie zbiornik podwieszany do samolotu tylko okręt i to podwodny.

Ale żeby nie uszkodzić podczas dalszych prac montażowych tego co zrobiłem zbudowałem podstawkę

Obrazek Obrazek


Tak prezentuje się kadłub przygotowany do dalszych prac, z zamocowanymi polerami i włazem ewakuacyjnym.


Obrazek

Nie byłbym sobą gdybym się zadowolił wersją standard, dlatego też część pokładu do linii wodnej będzie malowana. A jak malowana to wiadomo że najpierw trzeba zabezpieczyć.


Obrazek


Położyłem podkład 4000 Surfecer od Bilmodel, jak wysechł wyszlifowałem kadłub i powtórzyłem zabieg. Tak to mniej więcej wyglądało w połowie drogi.


Obrazek


I Drugie malowanie podkładem zakończyło weekendowe prace nad modelem.

No to tymczasem....


Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Aleksander » środa, 31 marca 2021, 08:47

Fajnie to wygląda! Dawaj dalej!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez _OldMan_ » środa, 31 marca 2021, 10:00

Nie da się wstawiać zdjęć w normalnym rozmiarze ? :evil:

Obrazek
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Paweł O. » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 16:59

Witam.



Prace przy malowaniu trochę się przeciągnęły ale udało się uzyskać pożądany efekt.

Obrazek

Obrazek


W tak zwanym międzyczasie trwają prace przy kiosku u-boota.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Resztę czasu poświeciłem na druciarnie i przygotowanie drobnicy oraz malowanie tego wszystkiego


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wstępnych przymiarkach wszystko pasuje bardzo dobrze i można montować wszystko w jedna wspólną całość. Ale to w następnej relacji.

No to tymczasem...

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez _OldMan_ » poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 19:14

No i super. ;o)
Avatar użytkownika
_OldMan_
 
Posty: 250
Dołączył(a): sobota, 31 sierpnia 2019, 18:52

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Aleksander » wtorek, 6 kwietnia 2021, 06:19

No i fajnie! :)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Paweł O. » niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:32

Witam.

Budowa modelu powoli zbliża się do końca a jednocześnie ten koniec jest najbardziej wymagający. Połączenie kiosku z kadłubem wyszło dobrze.


Obrazek


Teraz można zaczynać zabawę z relingiem, odciągami, antenami etc. By wszystko wyglądało na solidnie zamocowane skorzystałem z zestawu fototrawionych śrub rzymskich pomysłu i autorstwa kolegi Aleksandra Drona. Zestaw bardzo pomocny.


Obrazek

W szmatopłatach które buduję komora płata z jej naciągami to najfajniejsza praca, tu też było fajnie ale brak wprawy dawał się we znaki na każdym kroku. Nie obyło się też bez ułamania poprzeczki na maszcie. Ale udało się szczęśliwie dotrzeć do końca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamontowane zostały również światła pozycyjne na kiosku i maszcie oraz karabiny maszynowe którym zostanie jeszcze tylko przy finalnym montażu nadać trochę kolorów.

Obrazek

Obrazek

Na zakończenie zamocowałem śrubę napędową oraz zrobiłem od podstaw pominięty przez autora napęd rufowego steru głębokości.

Obrazek

Po tych wszystkich zabiegach okręt przedstawiał się tak.

Obrazek

Obrazek

Zostały już tylko drobiazgi, ale to juz w ostatniej przed galerią końcową części relacji.

No to tymczasem...

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 08:54

Fajnie wygląda, choć rzeczywiście, miejscami wymaga jeszcze niewielkiego dopieszczenia.
Gratulacje!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100

Postprzez Paweł O. » niedziela, 18 kwietnia 2021, 18:53

Witam.

Ostatnim etapem przy budowie okrętu były dziobowe stery głębokości dzwon okrętowy i podstawka.
Dzwon postanowiłem zrobić od podstaw i po zasięgnięciu niezbędnych informacji u mojego kolegi Ryszarda powstał dzwon razem z ringabuliną.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wymieniłem jeszcze podstawkę

Obrazek

Tak oto udało mi się dotrzeć do końca budowy modelu tego modelu. Teraz tylko lakier zabezpieczający i delikatny wash i galeria końcowa. A teraz kilka zdjęć całego modelu.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



No to tymczasem....

Pozdrawiam.

Paweł O.
Paweł O.
 
Posty: 491
Dołączył(a): wtorek, 25 maja 2010, 17:07


Powrót do Karton

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości