Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47M)

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47M)

Postprzez Paweł Wymysłowski » sobota, 5 czerwca 2021, 20:19

Na facebooku syn Witolda Łanowskiego pisze tak:
"There are numerous photos of the 61st M’s and every canopy frame is natural metal NOT the colour as depicted in the incorrect profile within the publication.
If you want accuracy.. DO NOT BUY THIS BOOK."
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 7553319643
https://www.facebook.com/permalink.php? ... 7553319643
Pozdrawiam
Paweł
Avatar użytkownika
Paweł Wymysłowski
 
Posty: 566
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 11:08
Lokalizacja: Z lasu

Reklama

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez RAV » sobota, 5 czerwca 2021, 21:13

Dziwna sprawa. Ciekawe, skąd autor obrazka wziął swój kolor, ale z drugiej strony, przypisywanie sobie niekwestionowanej wiedzy tylko dlatego, że jest się synem pilota, jest trochę śmieszne.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Jarpen » niedziela, 6 czerwca 2021, 10:24

Na czarnym forum modelarzy kartonowych była szeroka dyskusja na ten temat. polecam.Z tego co pamiętam na szybko żółty kolor ram osłony kabiny wziął się z porównania odcieni szarości na czarno białych foto z epoki i podobno z relacji któregoś z pilotów. Istnieje kolorowa fotka P-47 HV-K z czerwono ramą osłony. Więc raczej nie wszystkie osłony były alu.
Jarpen
 
Posty: 189
Dołączył(a): poniedziałek, 27 listopada 2017, 13:08

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Dominik » niedziela, 6 czerwca 2021, 10:51

Na profilu MMP też była niezła dyskusja. Jednak na prośby ze strony wydawnictwa o jakieś dowody, Krys Lanowski tylko rzucał się jak pchla na sznurku. Wydawnictwo pokazało dwa kolorowe zdjęcia Dzbanków z pomalowanymi ramami osłony na czarno i żółto (tak to przynajmniej dla mnie wygląda) co obala tezę oponenta o aluminiowych ramach na wszystkich Dzbankach.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez greatgonzo » niedziela, 6 czerwca 2021, 12:54

O wydawnictwie się nie wypowiem, bo nie miałem go w rękach i nie wiem co tam jest napisane. A to co jest napisane jest dla oceny zupełnie zasadnicze.
O ile wiem, żółte ramy kabiny to autorska koncepcja Zbigniewa Kolachy. Tu jest taki problem, że oprócz znakomitej roboty potrafi on nagiąć warsztat historyczny w ten sposób, że lansuje swoje interpretacje, nie stawiając wyraźnej granicy między 'wiadomo', a 'nie wiadomo'. Wiem z doświadczenia, że nie jest to łatwe, ale absolutnie niezbędne.
Z tą żółtą ramą jest trochę jak ze Spitfire z PFT w TLS. Idea sprzedana przez Matusiaka w książce Stratusa. Widać, że autor przywiązał się do tej wersji, ale nie zapomina, by tę granicę wyraźnie zaznaczyć.
Nigel Julian opowiadał mi, że współpracując z p. Zbigniewem przy opracowaniach o 56th FG mieli z Peterem Randallem kłopot, bo rysownik nie mógł powstrzymać się by nie wyjść z roli ilustratora i próbować wskoczyć w buty autora książki. Trzeba mu było przypominać, kto tym autorem jest i kontrować próby przedstawiania nowych tez. Jak właśnie z tą żółtą ramą na HV-Z bar.
Teza jest nie tyle nie do obrony, co nie do udokumentowania. Na tej samej bazie można argumentować za całym spektrum kolorystycznym na tych ramach. O tym co świadczy przeciwko niej pisałem na kartonowym forum, ale niebieskim - Kartonwork. Tam dotarły echa dyskusji z czarnego, która to dyskusja, o ile się zorientowałem zerknąwszy, nie była szczególnie warta zainteresowania.

A Kris już taki jest, egzaltowany, czasem narwany. Oczywiście jako źródło historyczne nie działa i nie raz widziałem, jak zjeżdża tu i tam na manowce. Ale przecież nikt chyba nie myli go z badaczem historii?

dwa kolorowe zdjęcia Dzbanków z pomalowanymi ramami osłony na czarno i żółto


Dominik, jest jakiś link? Czarne - tak, czerwone - owszem, ale żółtych ram na P-47M nie widziałem.
Ostatnio edytowano niedziela, 6 czerwca 2021, 14:04 przez greatgonzo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Dominik » niedziela, 6 czerwca 2021, 13:07

https://www.facebook.com/19072265429035 ... 709623440/

W jednym z komentarzy jest zdjęcie, ale jak zaznaczyłem wcześniej, u mnie na ekranie wygląda to na żółty. Jednak biorąc pod uwagę, że na nosie jest, chyba, czerwony, to i ta rama może mieć kolor czerwony. Albo czas iść na konkretny przegląd oczu...
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez greatgonzo » niedziela, 6 czerwca 2021, 13:41

Aż niewiarygodne, że można argumentować tym zdjęciem, biorąc pod uwagę jego jakość. Ale zanim udasz się do lekarza proponuję eksperyment. Użyłem 'swojego' zdjęcia, bo jest może ciut lepsze. Może.
W prostokątach są próbki wzięte z podobnie oświetlonych elementów na samolocie. Oczywiście także z ramy. Wskaż, który to żółty.
Fotę linkuję z FB, oni mają tam jakieś zabezpieczenia, więc fota z czasem zniknie.

Obrazek
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Dominik » poniedziałek, 7 czerwca 2021, 05:01

Jeśli chodzi o argumentację na fb, to wydawnictwu chodziło bardziej o to, że nie wszystkie ramy były srebrne/nmf ( a to sugerował Krys).
A co do moich wątpliwości dotyczących koloru ramy w samolocie widocznym na zdjęciu, to faktycznie miałem rację, że je miałem. Na innym ekranie już na żółty nie wygląda, a Twoja analiza barw tylko to utwierdziła.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez cooper69 » poniedziałek, 7 czerwca 2021, 06:39

Poczytałem wątek i jedyne co z niego wyniosłem to to, że Krys to zadufany w sobie burak.
Obecne zainteresowania - pancerka Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie i niemiecka (głównie niszczyciele czołgów).

Pozdrawiam
Rafał Dzięgielewski made by 71
Avatar użytkownika
cooper69
 
Posty: 862
Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2015, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez potez » poniedziałek, 7 czerwca 2021, 08:22

Burak to mało powiedziane. ;o)
Argumenty " kto ma wiedzieć lepiej jak syn " i " w domu było zawsze mnóstwo modeli i miały srebrne ramki" mnie rozwaliły :mrgreen:
Pewnie nawet nie pamiętał jaki to był kolor tego samolotu i dopiero jak zaczął dostawać modele to mu się przypomniało :D
iInna sprawa, że te dywagacje z kolorami są spekulacyjnenale jest kontrowersja i sa zasięgi :)
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 7 czerwca 2021, 09:04

Jakby to powiedział klasyk: łzy wzruszenia zalały mi oczy.

Pan K się rozedrgał emocjonalnie jakby mu rodzinne wspomnienia z dzieciństwa szargano i deptano pamięć przodków a chodzi o naprawdę pierdołę. Zamiast cieszyć się, że ktoś publikuje i podtrzymuje pamięć o Ojcu-Pilocie to dzielny synalek zwyzywał wydawców od najgorszych i niekompletnie wykształconych. To jest tak małe i biedne, że szkoda w ogóle komentować.

Książka z pewnością będzie bardzo wartościowa i normalni zrozumieją o co chodzi.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Krys Lanowski ostro o wizjach wyglądu smolotu ojca (P-47

Postprzez Dominik » poniedziałek, 7 czerwca 2021, 09:33

Dlatego też się nie odezwałem w tamtej dyskusji. Nie chce mi się brać udziału w szitstormie....

Zaraz, zaraz dawno na modelforum nic nie napisałem :mrgreen:
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16


Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości