Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » niedziela, 19 grudnia 2021, 13:32

Trochę dziwne byłoby, gdybym nie dołączył do konkursu, którego temat był w zasadzie moim pomysłem. :-> No to dołączam.

Ponieważ czasu zostało niewiele, postanowiłem zrobić coś prostego (przynajmniej z założenia).

Jedno pudełko w moim "modelarskim magazynku wstydu" aż samo prosiło się, abym go w tym celu otworzył, bo na "box-arcie" nie dość że Delfin, to jeszcze w tygrysie paski. No to się nie opierałem.

Wydany w 2020 r. L-29 Eduarda w 1/72 to przepak kilka lat starszego zestawu AMK, wzbogacony o blaszki, maski i nowe kalki. Zawartość pudełka robi dość przyjemne wrażenie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobaczymy, jak będzie ze sklejalnością.

Malowanie oczywiście pudełkowe - treningowy L-29 z czeskiej "Tygří Letky" ("tygrysia eskadra" latała wówczas na MiGach-29 i stacjonowała w bazie Žatec). Odkąd zobaczyłem ten samolot na CIAF Hradec Kralove w 1993 roku, od razu zapragnąłem zrobić model Delfina w tym malowaniu (choć do samej konstrukcji nie pałam jakąś zbytnią sympatią). Pierwsze podejście do tematu zrobiłem niedługo później przy pomocy starego zestawu KP, ale zakończyło się kompletnym fiaskiem. Teraz Eduard umożliwił mi podejście drugie i mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Reklama

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » niedziela, 26 grudnia 2021, 16:33

No to ruszam z Delfinem.

Na początek wyciąłem, obrobiłem i częściowo poskładałem podstawowe elementy kabiny oraz kilku innych drobiazgów, które znajdą się w kadłubie. Jak na tak mały model to trochę tego jest i całkiem nieźle wygląda, co bardzo mnie cieszy. Pozostało jeszcze mnóstwo drobnych elementów (zarówno plastikowych, jak i blaszanych), które później wzbogacą wnętrze. Jak na razie udało mi się potraktować to wszystko podkładem i rzucić podstawowy kolor wnętrza (Gunze C317):

Obrazek

To samo zrobiłem z wnętrzem skrzydeł i zintegrowanymi z nimi wlotami powietrza do silnika, przy czym instrukcja kazała zastosować tu inny odcień szarości (Gunze C334). Najwięcej czasu zajęło mi zmontowanie blaszanych wnęk klap, bo strasznie to wszystko małe i delikatne, no ale jakoś poszło.

Obrazek

Ogólnie wszystko pasuje do siebie bardzo dobrze i oby tak pozostało do końca budowy.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » wtorek, 28 grudnia 2021, 19:01

Korzystając z wolnych dni przysiadłem trochę przy wnętrzu Delfina. Poskładałem fotele, tablice i inne drobiazgi. Potem przyszedł czas na "wash" i lakierowanie.

Obrazek

Obrazek

Krok po kroku zmontowałem kokpit i przedział akumulatorowo-butlowy.

Obrazek

Obrazek

W międzyczasie skleiłem też skrzydła.

Obrazek

Później wkleiłem w kadłub "wannę" kokpitu i na wszelki wypadek dodałem pod nią nieco obciążenia.

Obrazek

Obrazek

Teraz pozostało mi tylko dokończenie trzech butli do komory przedniego podwozia i będę mógł zamykać kadłub.

Model jak na razie bez żadnych przykrych niespodzianek - składa się fantastycznie, a poziom zdetalowania (jak na tę skalę i wielkość) jest naprawdę imponujący.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Michał Janik » wtorek, 28 grudnia 2021, 20:48

Jak zawsze - Imperium kontratakuje ;-)

Choć ten wash w kabinie wydał mi sie taki nieco hmmm... zgrubny?

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Aleksander » wtorek, 28 grudnia 2021, 21:09

alex_stela napisał(a):(...)
Model jak na razie bez żadnych przykrych niespodzianek - składa się fantastycznie, a poziom zdetalowania (jak na tę skalę i wielkość) jest naprawdę imponujący.
(...)

Rzeczywiście - detale niesamowite, zwłaszcza w tej skali - jak sobie przypomnę protoplastę tego modelu z KP, to przepaść. Nie lubię tego samolotu (także "ideologicznie", bo wygrał z "królową" niesłusznie), ale jestem zachwycony tym, co teraz z nim robisz.
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez RAV » wtorek, 28 grudnia 2021, 21:26

Przestrzegam przed użyciem tygrysich pasków z kalkomanii. Są za szerokie i przez to całkowicie bezużyteczne.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » środa, 29 grudnia 2021, 12:56

Michał Janik napisał(a):Choć ten wash w kabinie wydał mi sie taki nieco hmmm... zgrubny?

Wash w zasadzie wyszedł dobrze, ale zdjęcia źle. :P Tak czy inaczej - kadłub już zamknięty:

Obrazek

RAV napisał(a):Przestrzegam przed użyciem tygrysich pasków z kalkomanii. Są za szerokie i przez to całkowicie bezużyteczne.

No to pięknie... :evil: Czyli mój plan szybkiego ukończenia tego projektu właśnie legł w gruzach. :-/
Co ciekawe - w instrukcji są bardzo szczegółowe rysunki ułożenia tych kalkomanii, niektóre 1:1. Tam wszystko wygląda cacy i w zasadzie tak jak powinno, ale po przyłożeniu kalkomanii i porównaniu jej do tych rysunków możemy zobaczyć w czym tkwi problem:

Obrazek

Obrazek

Nie mam pojęcia na jakim etapie ktoś w Eduardzie mógł to aż tak bardzo skopać, ale to zrobił. Nie za bardzo mam pomysł co z tym zrobić, bo maskowanie tylu pasków w tej skali to "droga przez mękę z niepewnym rezultatem". Ręczne pędzlowanie też raczej w grę nie wchodzi. Chyba po prostu spróbuję poprzycinać te kalki do odpowiednich kształtów i rozmiarów. Jak efekt mnie nie zadowoli, to zawsze mogę je odkleić.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Pashal » środa, 29 grudnia 2021, 14:27

Czemu uważasz, że akurat to co przedstawia rysunek kamuflażu musi być dobrze, a kalkomanie są złe ?
Może zobacz zdjęcie konkretnie tego egzemplarza samolotu, który chcesz skleić i według właśnie oryginału koryguj kalkomanie o ile taka potrzeba zajdzie.
Przykładowo 2853 :
https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=6209
https://www.jetphotos.com/photo/8135874
https://www.armedconflicts.com/L-29-2853-t52342
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » środa, 29 grudnia 2021, 15:15

Pashal napisał(a):Czemu uważasz, że akurat to co przedstawia rysunek kamuflażu musi być dobrze, a kalkomanie są złe ?
Może zobacz zdjęcie konkretnie tego egzemplarza samolotu, który chcesz skleić i według właśnie oryginału koryguj kalkomanie o ile taka potrzeba zajdzie


Zdjęć tego egzemplarza zebrałem kilkadziesiąt, w tym kilka zrobionych własnoręcznie na CIAF 1993, ale nawet na tych podlinkowanych przez Ciebie widać, że wszystkie paski z kalek Eduarda są zdecydowanie za szerokie, o brakujących "dziurach" już nawet nie wspominam. Niektóre są za szerokie o ponad 100%. Zresztą znalazłem zdjęcia gotowego modelu z tymi kalkami na sąsiednim forum:

https://modelwork.pl/topic/41000-l-29-delfin-172-eduard-tygrysek/

i porównując osiągnięty przez Kolegę efekt choćby z tymi zdjęciami oryginału:
Obrazek
Obrazek

swoje zdanie podtrzymuję - ktoś u Eduarda bardzo ładnie rozrysował te paski w instrukcji, ale już ten, kto projektował kalki, niestety nie poszedł tą drogą. :evil:
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Pashal » środa, 29 grudnia 2021, 15:47

Jak popatrzysz na pierwszy link ze zdjęciami to widać tam, że kamuflaż był podmalowywany, przemalowywany i mogło tak być, że kalkomanie powstały dla pierwotnego jego wyglądu, a instrukcja jest dla nowego wyglądu.
Kalki są jak najbardziej użyteczne tylko trzeba je po prostu korygować, czy uzupełnić jeżeli jakiejś brakuje, ale to przecież ponoć sam smak modelarstwa- zgadza się, że to więcej pracy, ale zdecydowanie gorzej by było, gdyby był za małe.
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Łukasz_K » środa, 29 grudnia 2021, 19:04

RAV napisał(a):albo w rozklejonym na macie kawałku taśmy maskującej.


O! Alex wspominałeś że w instrukcji paski są w skali? To może faktycznie łatwiej będzie na instrukcję nakleić taśmę i je wyciąć?
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez KRYSTEK » czwartek, 30 grudnia 2021, 12:33

Może gdzieś znajdziesz kalkomanie Kopro 93133.
Wg mnie są znacznie lepsze od kalkomanii Eduarda.
https://www.hyperscale.com/2012/reviews ... ewpp_1.htm
KRYSTEK
 
Posty: 40
Dołączył(a): niedziela, 24 czerwca 2012, 10:28

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez MIRO » czwartek, 30 grudnia 2021, 19:14

alex_stela napisał(a):Czyli mój plan szybkiego ukończenia tego projektu właśnie legł w gruzach. :-/


A dlaczego nie chcesz tych pasków po prostu prysnąć aerkiem "z ręki"? Przecież aż się o to prosi. Połóż żółty, podrasuj go, narysuj kredką akwarelową zarys pasków i naprzód. Myślę, że zajmie to mniej czasu niż klejenie kalek i pryskanie błyskiem na i pod nie, a efekt będzie 78 razy lepszy i bliższy oryginałowi.
A na razie idzie Ci świetnie. Kilka razy sprawdzałem jaka to skala. Maluj dziada i już!
Pozdrawiam
Mirek
Путiн хуйло!
Avatar użytkownika
MIRO
 
Posty: 1742
Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 09:36
Lokalizacja: Opole

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » czwartek, 30 grudnia 2021, 20:00

Co tu się... :shock: Proszę Admina o wyczyszczenie wątku.

KRYSTEK napisał(a):Może gdzieś znajdziesz kalkomanie Kopro 93133. Wg mnie są znacznie lepsze od kalkomanii Eduarda.

Bardzo dziękuję za tę podpowiedź. Nawet nie wiedziałem o istnieniu tych kalek, a rzeczywiście wyglądają dużo lepiej! Niestety nie są dostępne w żadnym znanym mi sklepie modelarskim polskim, czeskim czy słowackim, bo ukazały się dawno temu. Znalazłem rosyjską ofertę na Ebayu, ale cena z przesyłką przekracza wartość modelu. EDIT: Jakiś gość sprzedaje kilka sztuk na Aukro (czeskie Allegro) za 50 CZK (czyli niecałe 9 PLN).

MIRO napisał(a):A dlaczego nie chcesz tych pasków po prostu prysnąć aerkiem "z ręki"? Przecież aż się o to prosi.

Bardzo chciałbym, bo efekt rzeczywiście byłby najbliższy oryginałowi, ale moje umiejętności operowania posiadanym H&S Ultra niestety nie są aż tak dobre. Tu trzeba naprawdę drobnej plamki i pewnej ręki. Ale popróbuję gdzieś na boku i jak nie będzie tragedii, to może się zdecyduję na to rozwiązanie. :D
Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 stycznia 2022, 21:54 przez alex_stela, łącznie edytowano 1 raz
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez blueYeti » czwartek, 30 grudnia 2021, 21:44

Alex, fajny projekt !
A nie lepiej caly zamaskowac tasma i pomalowac czarne paski :P
pozdrawiam
blueYeti
blueYeti
 
Posty: 371
Dołączył(a): sobota, 16 listopada 2013, 22:11

Następna strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości