Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » sobota, 8 stycznia 2022, 22:57

Pierwsze malunki za mną.
Stwierdziłem, że skoro cała bryła jest gotowa to czas zacząć jej malowanie. Na drobnicę przyjdzie czas później - a warto podkreślić, że tej drobnicy za wiele w tym zestawie nie ma. Zbiorniki paliwa mam przygotowane, dojdą golenie i klapy podwozia, koła i właściwie to wszystko. Pylony przykleiłem zawczasu (brak na foto), coby później się nie męczyć.

W ferworze walki zapomniałem nawiercić otwór pod AoA od Mastera. Pasuje perfekcyjnie, ale na foto tylko dopasowany na sucho, żeby czasami podczas malowania nic nie uszkodzić. Na koniec dojdą jeszcze rurki pitota - na stateczniku, do której mam już nawiercony odpowiedni otwór i druga na przedzie, która jest szalenie cienka. Jako, że jest czarna w żółte paski, to pomalowanie tych żółtych pasków będzie nie lada wyzwaniem i właściwie zastanawiam się jak się do tego najlepiej zabrać. Zobaczymy w praniu.

Obrazek

Po pomalowaniu podkładem właściwie nigdzie nie uwydatniły się niedoróbki, w dwóch miejscach musiałem tylko poprawić, bo nie do końca sensownie zeszlifowałem miejsce po łączeniu elementu z wypraską i był nieładny schodek. Po drobnych poprawkach ze szpachlą w trakcie budowy właściwie nigdzie nic nie trzeba było poprawiać.

Obrazek

Obrazek

Główne kolory kamuflażu z początku mnie nieco martwiły, bo nie byłem pewien czy mam odpowiednie farby a bez sensu specjalnie kupować nowe. Jako ciemny kolor na górze Eduard proponuje kolor Gunze H331 i jest to kompletna tragedia. Nijak ten kolor ma się do rzeczywistości bo w ogóle w żaden sposób nie pasuje do tego, co widać chociażby na fotkach z epoki. Sięgnąłem więc do zapasów i spojrzałem co tak jest w składziku i wybór padł na kolor Tamiya XF-82 Ocean grey, który dość dobrze odzwierciedla kolor rzeczywisty. Oczywiście wszystko kładzione na marmurek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co do kolorów kamuflażu jeszcze, to najpewniejsza jest tutaj instrukcja Hasegawy z austriackimi Drakenami. Na górze jest Gunze H305 (choć moim zdaniem i tak jest to kolor nieco za ciemny) i H306. Eduard jako jaśniejszy proponuje H307 i raczej do tego koloru będę się odnosił. Na spód pójdzie raczej kolor Gunze H338, choć zastanawiam się jeszcze na Tamiya XF-80. Zawsze można jeszcze rozjaśnić/przyciemnić kolory. Na koniec zostaną tylko do pomalowania detale metalizerami - krawędzie natarcia, wnęki podwozia.

Obrazek

Obrazek

Ciąg dalszy po weekendzie. Jesteśmy bliżej niż dalej.
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Reklama

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » wtorek, 11 stycznia 2022, 23:10

Delikatna aktualizacja z prac malarskich. Góra pomalowana kolorem jaśniejszym (Gunze C307) i dół Gunze H338. Samo malowanie bez większych historii bo i niczego skomplikowanego tutaj nie było. Teraz zostaną do pomalowanie tylko detale metalizerami, osłona radaru na czarno i jakieś pojedyncze rzeczy.

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » piątek, 14 stycznia 2022, 20:39

Można powiedzieć, że prawie cała bryła z dodatkami jest gotowa. Dodałem wszelkie krawędzie natarcia na aluminium z palety AK Xtreme metal. Podobnie rzecz ma się z wnękami podwozia.

Na głównej bryle samolotu muszę jeszcze tylko pomalować wloty powietrza z zewnątrz. Tam jest metaliczny otok i krawędzie na czarny kolor. Na szczęście maski New ware zawierają maski do tego celu. Ale do malowania będzie trzeba zamaskować jeszcze dodatkowo okolice wokół aby nie było niepotrzebnego odkurzu. Tym samym będzie można zabrać się za drobnicę.

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » wtorek, 18 stycznia 2022, 22:24

Główna bryła samolotu dostała lakier błyszczący i ma położone (chyba) wszystkie kalki. Z racji, że kalkomanie mam Cartografa, to nie było żadnego kłopotu z nakładaniem. Linie podziału przy pomocy płynów Gunze złapane elegancko i bez żadnych przeszkód. Teraz trzeba się zabrać za drobnicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Aleksander » czwartek, 20 stycznia 2022, 10:14

Elegancko!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » niedziela, 23 stycznia 2022, 22:52

Delikatna aktualizacja warsztatu.
Zabrałem się w końcu za drobnicę, której jak wspominałem jest całkiem niewiele. W toku prac pomalowane zostały przede wszystkim zbiorniki paliwa, na których musiałem odtworzyć linie podziału oraz pojedyncze nity po szlifowaniu. Ponadto pomalowane zostały wszystkie klapy od podwozia, koła, golenie podwozia oraz inne drobne detale.

Właściwie wszystkie klapy i klapki to od strony wewnętrznej kolor aluminium (AK Xtreme metal), a od zewnętrznej kolor podwozia.

Obrazek

Golenie podwozia zgodnie z dokumentacją fotograficzną z epoki są pomalowane na ciemny zieleń z akcentami z aluminium. Zielony do pierwszy z brzegu zielony, w tym przypadku RLM82 a na to delikatnie położony Nato green od Tamki. Dało to dobry efekt, detale z aluminium pomalowane pędzlem kolorem XF-16 Tamki.

Obrazek

Na spód przychodzą jeszcze elementy z fotki poniżej, które występują x2 Właściwie nie wiem co to jest, ale w toku prac zgubiłem gdzieś element numer 8 więc trzeba będzie go dorobić z cienkiego hipsu. Kształt nie jest jakiś skomplikowany, więc to robota na chwilę.

Obrazek

Teraz na fotkach patrzę, że nie pomalowałem jeszcze tylko wentylatora RAT. A cała drobnica mieści się w małym worku strunowym.

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » piątek, 11 lutego 2022, 10:31

Delikatna aktualizacja, bo cały czas coś się dzieje tylko nieco wolniej. Pierwsze zapuszczane elementy washem. Na początek popracowałem nad klapami podwozia głównego oraz goleniami i kołami. Wszystko póki co zapuszczane  gotowym panel linerem Tamki, w tym przypadku Tamki. Na aluminium daje to dobry efekt. Na kadłub będzie trzeba zrobić już swoją mieszankę.

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » wtorek, 15 lutego 2022, 21:53

Powoli wszystko zaczyna zmierzać do końca. W końcu znalazłem chwilę czasu żeby zacząć brudzenie płatowca. Wash zrobiłem z farb olejnych dla artystów, które rozcieńczyłem white spiritem. Skupiłem się na szarym/ciemnoszarym washu, niektóre linie i nity już po starciu pierwszej warstwy podkreśliłem czarnym panel linerem Tamki, co moim zdaniem dało całkiem zadowalający efekt. Czarne miejsca muszę zapuścić nieco jaśniejszym kolorem aby dało to fajny efekt i lekki kontrast.

Obrazek

Obrazek

Wszystkie wnęki podwozia itp. i miejsca gdzie był metalizer zapuściłem tylko i wyłącznie czarnym panel linerem Tamki - moim zdaniem daje on świetny efekt.

Obrazek

Następnym etapem będzie położenie lakieru matowego i dalszy weathering i w zasadzie można składać całość do kupy.
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » piątek, 18 lutego 2022, 09:23

Lakier matowy położony już praktycznie wszędzie. Musiałem poprawić maski na oszkleniu, bo już zaczęły się odklejać i bałem się, że lakier matowy źle wpłynie na części oszklenia. Z elementów jakie muszę jeszcze dosztukować, to zostały tylko jakieś siłowniki, które są jeszcze w wypraskach, ale to są tak drobne rzeczy, że zajmą 5 minut - nie ma o czym mówić. Przygotowane i pomalowane mam również rurki Pitota, sondę AoA od Mastera, ale to są tak delikatne rzeczy, że zostawiam to na absolutnie sam koniec.

Od jakiegoś czasu jako lakieru matowego używam Gunze 20YL. Daje bardzo dobry efekt matu, o wiele lepszy moim zdaniem niż Tamiya XF-86.

Jak wszystko dobrze pójdzie, to jutro będę kończył temat, dodawał zabrudzenia i sklejał wszystko do kupy, więc możliwe, że w niedzielę albo w tygodniu galeria końcowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Łukasz_K » piątek, 18 lutego 2022, 11:34

Mates napisał(a): zostały tylko jakieś siłowniki, które są jeszcze w wypraskach, ale to są tak drobne rzeczy, że zajmą 5 minut


:mrgreen: też sobie tak zawsze powtarzam, i wychodzi mi potem 2 wieczory, ale ja to chyba jakiś dziwny jestem. Czekam na galerię.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Mates » niedziela, 20 lutego 2022, 21:14

Ogłaszam, że prace zostały zakończone. W tygodniu będzie galeria.

Obrazek

Obrazek
Mates

Animal Planet
 
Posty: 27
Dołączył(a): sobota, 6 lipca 2019, 22:25

Re: Hasegawa Draken J 35ÖE 1:48

Postprzez Aleksander » niedziela, 20 lutego 2022, 21:18

Czekamy! ;o)
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość