P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » środa, 12 stycznia 2022, 14:45

Obrazek

Obrazek

Obrazek

tak to bywa jak się człowiek leni spojrzeć w jakieś plany :oops: (1wsze zdjęcie Marcina z poradnika http://armahobbynews.pl/blog/2022/01/11 ... delarskie/)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Reklama

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez greatgonzo » środa, 12 stycznia 2022, 15:06

O, Spitfire! :)
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » środa, 12 stycznia 2022, 15:19

:mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » środa, 12 stycznia 2022, 23:55

I znowu mustang :P

Obrazek

Moja wizja metalu

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez abtb » czwartek, 13 stycznia 2022, 08:34

Po kształcie "antyblasku" wnoszę, że będzie Evalina. Stawiasz na Demokratów czy na Cesarza? :mrgreen:

Łukasz_K napisał(a):Moja wizja metalu


Można i tak :P
abtb

Zimna Wojna 1
 
Posty: 1240
Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2018, 08:43
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 16 stycznia 2022, 23:44

abtb napisał(a):wnoszę, że będzie Evalina. Stawiasz na Demokratów czy na Cesarza?


No to może już zamiast powtarzać poraz trzeci po prostu pokaże ;o)

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 23 stycznia 2022, 00:50

Wash i kopeć

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 23 stycznia 2022, 09:27

Like!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Pashal » niedziela, 23 stycznia 2022, 10:18

Może być grubo - model skleja moderator, a ja mam uwagę o tym co widzę... nie, nie chodzi mi np. o typ radiostacji, widoczność nitów, czy tej widoczności brak, doboru kolorystyki, jakość sklejania - nie, nie oto mi chodzi, a o co ?
Już tłumaczę.
Chodzi mi o pewną rzecz, która nawet na kolorowej planszy producenta modelu nie jest umiejscowiona dokładnie tak jak na zachowanych zdjęciach tego samolotu.
Czy ja się w związku z tym, że użyję jednego z bardziej ulubionych zwrotów tak modelarzy kartonowych jak i plastikowych
"czepiam się "- otóż nie czepiam się tylko zwracam uwagę, na szczegół wyglądu samolotu, który jest o wiele bardziej widoczny niż np. schowana w kabinie radiostacja i jakiego jest typu.
Mam na myśli umiejscowienie napisu "EVALINA", który tak na kolorowej planszy jak i na modelu jest inaczej umiejscowiony niż na zdjęciach archiwalnych.
http://armahobbynews.pl/blog/2021/11/19/zmienne-dzieje-samolotu-p-51c-mustang-evalina/

Na kolorowej planszy wszystkie litery napisu po lewej stronie kadłuba wchodzą wyraźnie na pas antyodblaskowy przed kabiną, a na zdjęciu archiwalnym widać, że pierwsza litera jest stycznie, a następne dopiero delikatnie na niego wchodzą.
Na klejonym modelu ten napis, szczególnie po lewej stronie jest za to umiejscowiony zbyt daleko od pasa, a na prawej pierwsza litera "E" tylko styka się z nim, a powinna wyraźnie wchodzić na pas co widać na zdjęcie tej strony kadłuba w podanym linku.
Dla wielu pewnie jest to nieistotny szczegół, ale mając na uwadze jak nie jeden raz modelarze spierają się o naprawdę mniej widoczne części, czy kolorystykę elementów kamuflażu widocznych na jednym słabej jakości czarno-białym zdjęciu, to wydaje mi się, że zwrócenie uwagi akurat na ten fragment modelu nie jest pozbawione sensu.
Wiem, że moja uwaga to jest już musztarda po obiedzie, ale pojawienie się jej dopiero teraz, gdy kalkomanie już są położone wynika po prostu z faktu, że kilka razy na różnych forach czytałem o Mustangu z użyciem słowa "evalina" i w końcu sprawdziłem o co chodzi - Mustang to ekstra samolot, ale akurat dla mnie jako temat na model leży głęboko na pawlaczu :mrgreen:
Ostatnio edytowano niedziela, 23 stycznia 2022, 21:36 przez Pashal, łącznie edytowano 1 raz
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez blueYeti » niedziela, 23 stycznia 2022, 10:25

Ale to litery wygladaja na za male :mrgreen:
pozdrawiam
blueYeti
blueYeti
 
Posty: 371
Dołączył(a): sobota, 16 listopada 2013, 22:11

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 23 stycznia 2022, 11:53

Pashal napisał(a):Chodzi mi o pewną rzecz


Pashal, udało mi się zaszpachlować linie podziału blach na dziobie, a co dopiero sprawdzić taki niuans jak poprawność malowania :D.

Zauważ że projektant modelu przedstawia swoją wersję ewaliny z inaczej namalowanym pasem odblaskowym niż podaje plansza w instrukcji, albo przynajmniej ja zinterpretowałem ten obrazek inaczej. Prawdopodobnie jednak namalowałem ten element źle, nie podpierałem się przy tym zdjęciami (niestety). Nakładając kalkomanie musiałem więc pójść na kompromis, czy litery mają wchodzić na pas antyodblaskowy czy pozostać swoją dolną powierzchnią bliżej wydechów. Zdecydowałem się jak widać na to drugie rozwiązanie. Mustang nie jest w ścisłym kręgu moich fascynacji modelarskich. Byłem ciekaw jakości zestawu i rozwiązań technicznych jakie zastosował producent, a budowa jest podyktowana jedynie względami praktycznymi, bo model pewnie trafiłby na kupkę wstydu na wieczne zapomnienie. Kolega abtb słusznie zauważył zresztą, że w moim przypadku nie będzie lepszego momentu żeby zbudować ten model niż zwierzęcy konkurs. Jak wspomniał Janbar w swojej galerii kucyk wymaga uwagi, i dzięki temu moje umiejętności techniczne na pewno skorzystają, a odpowiednie wnioski zostaną wyciągnięte i wspomogą budowę moich kolejnych modeli, więc czas poświęcony na budowę z pewnością jeszcze zaowocuje. Nie wnikam tu jednak w merytorykę i zbieżność z oryginałem, nie mniej jednak dziękuję za krytykę, może zwróci ona uwagę osób chcących wykonać miniaturkę kuca bardziej dokładnie niż ja ;o)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez raptorf22 » niedziela, 23 stycznia 2022, 14:16

[quote="Łukasz_K"]I znowu mustang :P



Moja wizja metalu


Możesz przybliżyć jakich farb użyłeś? Przebarwienia alu malowane od szablonu czy jak leci?
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 23 stycznia 2022, 18:37

Używam farb z palety AK Extreme Metal. Na czarny podkład nałożyłem aluminium, randomowe panele dostały gun Metal. Całość zmodulowałem rozcieńczonym jet exhaust 'jak leci' aby następnie wszystko ujednolicić mgiełką z white aluminium.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Pashal » niedziela, 23 stycznia 2022, 19:21

Łukasz, ale ja nie krytykuję Twojej pracy tylko zwracam uwagę na to, że często bardzo widoczne elementy modelu nie grają względem zdjęć archiwalnych, a nie są zauważane nie tylko przez modelarzy, ale i tych, którzy modele opracowują.
Wracając jeszcze do tego napisu to nawet na pierwszym zdjęciu na tej stronie, gdy pas na końcu jest szerszy to te litery nie są tak jak w oryginale.
Na prawej burcie na zdjęciu archiwalnym to pierwsza litera E wchodzi na pas, a ostatnia A jest styczna, czyli odwrotnie niż na lewej burcie.
Pashal
 
Posty: 1592
Dołączył(a): piątek, 4 czerwca 2021, 13:10

Re: P-51 C Mustang / Arma Hobby / 1:72

Postprzez Łukasz_K » niedziela, 23 stycznia 2022, 21:04

W żadnym razie nie odebrałem twoich słów personalnie, być może to ja niefortunnie się wyraziłem.

Teraz gdy tak patrzę na to zdjęcie oryginału
Obrazek
Źródło. http://armahobbynews.pl/blog/2021/11/19 ... g-evalina/

To gdybym przesunął L na koniec wydechów to całkiem by było blisko tego o czym mówisz.
Jak już się tak przyjrzałem to kolejna rzecz która u mnie nie gra to pozycja i kąt nachylenia oka ;o)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości