Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Tutaj prowadzimy relacje z budowy konkursowych modeli.

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez Aleksander » sobota, 15 stycznia 2022, 19:32

Wygląda świetnie!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7947
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Reklama

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » poniedziałek, 17 stycznia 2022, 22:41

Nadal mam mieszane uczucia co do tych pasków, ale spędziłem już nad nimi tyle czasu, że odwrotu nie ma. :?
Obrazek

Jak widać zaaplikowałem też kokardy z Eduarda. To ten nowy typ kalek, na których jest delikatny film do zdjęcia po wyschnięciu. Pierwszy raz miałem z nimi do czynienia, czego efekty niestety widać, bo trochę je poszarpałem przy zdejmowaniu tego filmu:
Obrazek

Biorąc jednak pod uwagę, że prześwitują :evil: , to i tak konieczne były retusze. Gdybym wiedział, to położyłbym je w pierwszej kolejności. :P W każdym razie kolejny (już piąty!) wieczór oklejania Delfina dobiegł końca:
Obrazek

Zostało mi jeszcze do położenia 16 pasów z lewej strony kadłuba i bedę musiał przejść do kolejnego etapu - pasków na zbiornikach paliwa. Tutaj temat znów się komplikuje, bo Kopro... w ogóle ich nie przewidziało. :evil: Ale nie jest tego dużo, więc coś tam wykombinuję.

EDIT 19.01.2022:

Udało mi się w końcu okalkować cały płatowiec:
Obrazek

Przyszła pora na "twardą, polską chemię" - Decal Softener 3 z Bilmodela. Jak ktoś jeszcze nie używał, to podpowiem tylko, że należy go aplikować aerografem, bo jest tak mocny, że przy aplikacji pędzlem dosłownie rozpuszcza lakier z kalkomanii. Z tego samego powodu po aplikacji przez dłuższy czas nie można dotykać modelu, dlatego "pryskanie" musiałem rozłożyć na 2 dni.
Obrazek

W międzyczasie nakleiłem paski na zbiorniki paliwa:
Obrazek

Jak już wspomniałem - Kopro o nich zapomniało, dlatego użyłem odpowiednio przyciętych kalek z zestawu Eduarda. Od razu muszę powiedzieć, że z powodu technologii druku tych kalek (wspomniany wierzchni "film" do późniejszego ściągnięcia) nie jest to łatwa operacja i nie żałuję, że nie robiłem tak ze wszystkimi paskami. W dodatku zdjęcie tego filmu zazwyczaj skutkuje "poważnymi stratami", więc nawet sobie nie wyobrażam oklejania nimi całego modelu. :? Technologia nowych kalek Eduarda pewnie sprawdzi się znakomicie przy dużych i w miarę płaskich powierzchniach, ale w tym przypadku jest chyba tylko utrudnieniem.

No ale temat kalkomanii już za mną - teraz przyszła pora na lekkie poprawki i retusze, a potem na pokrycie całości lakierem.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » piątek, 28 stycznia 2022, 13:14

Zamiast kończyć Delfina... skończyłem hiszpańskiego Harriera. :-> Ale ta krótka przerwa dobrze mi zrobiła, bo już mi się te paski po nocach śniły. :P

W każdym razie poprawki i retusze zrobione, jakieś tam próby zróżnicowania (bądź co bądź monotonnego) malowania ukończone, a całość nabłyszczona pod "wash".

Obrazek

Obrazek

W każdym razie teraz powinno być już z górki, więc cdn.


EDIT 29.01.2022:

Delfin już po jasnobrązowym "washu". Całość pokryta satynowym lakierem bezbarwnym:

Obrazek

Nadeszła pora na walkę z podwoziem i inną drobnicą.

Obrazek

Jak wszystko dobrze pójdzie, to jutro stanie na wszystkich kołach. Po tym będę mógł wlecieć na ostatnią prostą, czyli "demaskowanie" osłon kabiny i ich montaż.

cdn.
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez alex_stela » niedziela, 30 stycznia 2022, 15:54

Podwozie, zbiorniki i inne elementy dolnych powierzchni przyklejone:

Obrazek

Nadszedł czas na wykończenie góry - maski zdjęte z "oszklenia", wszystko przygotowane do ostatecznego montażu:

Obrazek

Jeszcze kilka drobnych elementów i będę mógł robić galerię.

8-)
JUŻ SKOŃCZONE MODELE

Na warsztacie:
JAS-39C Gripen 1/72 (REV) 50%; Mirage F.1EE 1/72 (SH) 30%; Airbus A400M 1/72 (REV) 20%; AJ-37 Viggen 1/48 (SH) 40%.

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Avatar użytkownika
alex_stela

Zimna Wojna 1
 
Posty: 230
Dołączył(a): wtorek, 8 września 2009, 12:38
Lokalizacja: Ustroń - Śląsk Cieszyński

Re: Aero L-29 Delfin "Tygr", 1/72 Eduard

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 30 stycznia 2022, 23:08

Rewelka!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość