Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez szpaku86 » wtorek, 15 marca 2022, 09:26

Witam

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnego projektu.

Tym razem na warsztat idzie B-grupowy Opel Manta 400 z Rajdu Ypres 24, załogi Jimmy McRae / Arthur Rob.

Obrazek

Jest to pierwsza z przynajmniej czterech zaplanowanych Mant i zarazem pierwszy model Belkitsa jaki zrobię.
Przed Wami ''inbox'' plus dodatki, których użyję do budowy tego auta. Na początek karoseria Opla.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zestaw zawiera blaszki i materiałowe pasy oraz maski szyb. Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie trzeba osobno dokupować waloryzacji jak ma to miejsce np. w Beemax.

Obrazek

Odbłyśniki lamp pokryte są już chromem. Zestaw oferuje kilka rodzajów przednich lamp, dzięki czemu jest podatny na modyfikacje.

Obrazek

Kalki modelu jakościowo wyglądają bardzo dobrze, a czy takie są to okaże się podczas produkcji.

Obrazek

Obrazek

Poza oponami w zestawie znajdziemy również gumowe chlapacze. Dodatkowo mam zamiar wzbogacić opony o znaczniki od Decalcas.

Obrazek

Podobnie jak z lampami zestaw oferuje dwa rodzaje felg - kolejne udogodnienie, jeśli ktoś zdecyduje się na model w alternatywnych barwach. Minusem jest natomiast brak wentyli i słabo widoczne śruby. Dlatego zastosuję dodatki od scalecars.online
takie jak śruby heksagonalne V.3 (SCO-R015) i wentyle (SCO-R002).

Obrazek

Producent zapomniał dodać w opisie, że tylna i boczne szyby samochodu powinny być przyciemnione.
Mam zamiar przyciemnić je farbą Tamiya TS-71 Smoke.

Obrazek

Poniżej zdjęcia pozostałych ramek z częściami, których jest sporo, co mnie osobiście cieszy. Podoba mi się, że dużo części takich jak skrzynia biegów, wał napędowy czy wydech jest osobno, co w procesie składania modelu ułatwia malowanie. Dzięki temu nie trzeba spędzać godzin na maskowaniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedną z modyfikacji jaką zaplanowałem w modelu jest wstawienie przełączników na desce rozdzielczej Opla. Do tego celu użyję produktu scalecars.online (SCO-R001).

Obrazek

Z karoserii znikną nity mocujące tylne nadkola. W ich miejsce trafią nity (SCO-R008).
Kolejnym dodatkiem będą zamki w drzwiach (SCO-R007) - również produkcji scalecars.online

Obrazek

Tył foteli oklejony zostanie kewlarem od Scale Motorsport.

Obrazek

We wnętrzu modelu pojawią się przewody. Do ich wykonania użyję produktów Top Studio (TD 23201 oraz TD 23202),

a także złączek hydraulicznych scalecars.online (SCO-R006).

Obrazek

Do weatheringu zastosuję standardowo produkty Tamiya Weathering Master - Set B,C,D.

Obrazek

I na koniec podstawowa paleta barw przewidziana na Opla Mantę 400.

Obrazek
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Reklama

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez GTiStyle » środa, 30 marca 2022, 17:08

Zdjęcia zniknęły :(
Przykazanie 6. Nie jeździj szybciej niż Twój Anioł Stróż potrafi.
Avatar użytkownika
GTiStyle
 
Posty: 140
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 13:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez szpaku86 » środa, 6 kwietnia 2022, 10:19

Witam

Prace nad modelem zaczynam standardowo do przymiarek części.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rozwiercanie karoserii pod śruby mocujące, nity, lusterka i zamki w drzwiach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Felgi rozwiercone pod śruby (SCO-R015) i wentyle (SCO-R002) produkcji scalecars.online . Przed pierwszym malowaniem felgi przeszły wash przy urzciu Tamiya panel line accent.

Obrazek

Felgi pomalowane TS-26 i TS-13

Obrazek

Maskowanie przednich felg:

Obrazek
Obrazek

Malowanie rantów na TS-17

Obrazek

Śruby (SCO-R015) zostały pomalowane TS - 42, następnie wash Tamiya panel line accent i pomalowane ponownie matowym lakierem humbrol.

Obrazek

Efekt finalny prac nad felgami:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Powrót do prac nad karoseria z której po szlifowaniu i usunięciu nadlewek udało się wyciągnąć piękny kształty... Karoseria po pierwszych warstwach podkładu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez szpaku86 » środa, 25 maja 2022, 08:07

Witam

Nadwozie pomalowane podkładem zyskało linie podziału wykonane Tamiya Panel Line Accent Color.

Obrazek
Obrazek

Karoseria została pomalowana TS-26. Pierwsze polerowanie zakończone - celem było wygładzenie powierzchni karoserii przed nałożeniem kalkomanii. Im dłużej zajmuję się tym Oplem, tym bardziej kocham jego kształt.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Manta gotowa do oklejania.

Obrazek

Kilka rzeczy, które chciałbym naświetlić.

Moim zdaniem wykonanie dokładnej repliki prawdziwego samochodu jest prawie niemożliwe. Auto zmieniało swój wygląd podczas rajdu.
Po starcie zawodów Manta nie miała naklejek "soers tuning" na przedniej szybie i tylnej klapie, a naklejka "Saxon" na dachu była czarna - później została zmieniona na czerwoną. Na niektórych odcinkach specjalnych widzimy samochód z białymi chlapaczami, a na innych odcinkach jeden jest biały, drugi czarny.

Kolejnym problemem dla modelarzy jest fakt, że prawdziwy samochód został oklejony asymetrycznie. Po stronie pilota numer startowy znajdował się wyżej niż po stronie kierowcy. Naklejki "Shell Oils" z tyłu samochodu po obu stronach znajdują się w zupełnie innym miejscu. Przykłady można mnożyć. To co może nie rzucać się w oczy na prawdziwym samochodzie, na modelu w skali 1:24 będzie wyglądało tak, jakby został wykonany przez amatora. Dlatego postanowiłem zrobić kalkomanie symetrycznie. Myślę, że efekt jest zdecydowanie lepszy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez Browarek90 » czwartek, 7 lipca 2022, 14:52

Na pewno będę zaglądał, świetny model się szykuję. Lubię takie warsztaty ze świetnymi zdjęciami oraz dokładnymi opisami ;] Kibicuję!
Avatar użytkownika
Browarek90
 
Posty: 56
Dołączył(a): sobota, 23 maja 2015, 17:49

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez szpaku86 » czwartek, 4 sierpnia 2022, 10:03

Witam

Dziękuje za komentarz !

Manta została pomalowana TS-13 i wypolerowana po raz drugi. Zrobiłem ostateczne linie podziału. Podsufitka i słupki od wewnątrz zostały pryśnięte na czarno. Pomalowałem również uszczelki szyb bocznych.

Obrazek
Obrazek

Przód gotowy. Śruby mocujące zderzak to nity 0,6 mm od scalecars.online (SCO-R008).

Śruby mocujące halogeny to nity 1,0 mm produkcji Hobby Design. Warto wspomnieć, że w instrukcji modelu występuje błąd dotyczący malowania siatki w zderzaku i masce. Wszystkie siatki (z wyjątkiem tej w mocowaniu halogenów) powinny być białe, a nie czarne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tył modelu gotowy. Do malowania kloszy użyłem jak zawsze TS-73 i TS-74. Uszczelka zewnętrzna pomalowana na kolor 361 biały mat firmy Revell. Wewnętrzne czarne uszczelki wykonane zostały z czarnej taśmy maskującej. Reflektory wykonane ze srebrnego papieru z paczki papierosów. Śruby mocujące zderzak to nity 0,6 mm od scalecars.online (SCO-R008). Tablica rejestracyjna została pomalowana TS-34 Tamiya Camel Yellow przed nałożeniem naklejki.

Obrazek
Obrazek

Szyby gotowe...
Szyba boczna i tylna pomalowana TS - 71 smoke.
Ramy okien bocznych wykonane z czarnej taśmy maskującej, ponieważ Belkits źle wykonał tę część modelu i je przegapił.
Założyłem nity mocujące tylne nadkola - 0,6 scalecars.online (SCO-R008).
Założyłem również zamki w drzwiach - 0,9 scalecars.online (SCO-R007).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez szpaku86 » środa, 14 września 2022, 16:33

Witam

Przygotowanie i planowanie prac nad wnętrzem modelu. Zapowiada się dobre wyzwanie!
Przetestuję nowy produkt od scalecars.online - przewody 0,6 mm (SCO-A001).

Obrazek

Obrazek

Deska rozdzielcza. Pierwszy szczegół wnętrza jest już prawie gotowy. Przełączniki to (SCO-R001), a lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej wykonane z nitów 0,6 mm (SCO-R008) - również od scalecars.online

Obrazek

Obrazek

Kierownica zrobiona, pulpit zmontowany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nawiercanie płyty podłogowej - łącznie 62 otwory. Wnętrze pomalowane na czarno.

Obrazek

Obrazek

Przewody elektryczne zrobione. Użyłem nowego produktu scalecars.online (SCO-A001).

Obrazek

Przewody hamulca ręcznego - Top Studio 0,6 mm
Śruby mocujące pokrywę skrzyni biegów w tunelu to nity 1,0 mm scalecars.online (SCO-R024) z okrągłą główką.

Obrazek

Przewody hamulca ręcznego we właściwym miejscu. Gaśnica i system gaśniczy gotowy. Przewody to 0,6 mm (SCO-A001).

Obrazek

Przewody paliwowe - 0,8 mm Top Studio
Złączki węży - scalecars.online (SCO-R006)

Obrazek

Gaśnica ręczna zrobiona. Podstopnica pilota też gotowa i pomalowana TS-17 + wash, aby wyglądała bardziej naturalnie. Zmieniłem jej mocowanie używając śrub scalecars.onlie V.5 (SCO-R017). Podnośnik zamiast malować na jeden kolor (jak sugerowała instrukcja), pomalowałem trzema i dodałem pasek mocujący.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hamulec ręczny i drążek zmiany biegów - check!
Pedały gotowe - sprzęgło i hamulec posiadają maty antypoślizgowe wykonane z papieru ściernego. Fotele Recaro także gotowe do montażu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klamry i zapięcia pasów bezpieczeństwa to produkt scalecars.online (SCO-R020) w połączeniu z zapięciami z zestawu Belkits.

Obrazek

Obrazek

Deska rozdzielcza i klatka bezpieczeństwa. Dodałem imitacje gąbek i słuchawki z przewodami intercomu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwa zespoły zapłonowe (ignition packs) i jeden ogranicznik obrotów (rev limiter) zrobione i połączone przewodami (SCO-A001).

Obrazek

Prace nad podwoziem.

Obrazek

Ewolucja prac nad podwoziem - malowanie, zakładanie osłon termicznych, pierwsza fala wash'a.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chłodnica, silnik i skrzynia biegów - gotowe!

Usunąłem z podwozia oryginalne śruby i zastąpiłem je śrubami scalecars.online V.3 (SCO-R015).

Obrazek

Obrazek

Przednie zawieszenie zostało obniżone. Pogrubiłem dolne wahacze (lower control arm) dodając do nich 1,0 mm i zwęziłem wahacze (upper control arm). Musiałem również przerobić kształt zwrotnicy (steering knuckle), aby wszystko do siebie pasowało. Tylne zawieszenie bez zmian.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadszedł czas by połączyć nadwozie, wnętrze i karoserię. Hamulce zrobione. Blaszki Belkitsa zostały przeszlifowane papierem ściernym na Dremelu, by uzyskać naturalny wygląd zużytej tarczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podwozie ukończone.

Obrazek

Osłona skrzyni biegów została przetarta papierem ściernym, a następnie pomalowana TS-17 + wash, by uzyskać efekt zużycia.
Dodatkowo trafiły na nią śruby heksagonalne scalecars.online V.2 (SCO-R003).

Obrazek

Obrazek

I w ten sposób po 5 miesiącach prac model został ukończony.

Na koniec zdjęcie z galerii końcowej którą zaprezentuje niebawem...

Obrazek

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 17:59

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez piotr dmitruk » środa, 14 września 2022, 21:47

Niesamowita robota, choć 3/4 z tego nikt nie zobaczy, a pozostałej 1/4 nie zauważy ;o)
Dobrze, że są takie relacje.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Opel Manta 400 J. McRae / R. Arthur Belkits 1:24

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 15 września 2022, 09:57

piotr dmitruk napisał(a):Niesamowita robota, choć 3/4 z tego nikt nie zobaczy, a pozostałej 1/4 nie zauważy ;o)
Dobrze, że są takie relacje.

Podejrzewam, że obok modelu to na wystawie leży encyklopedia budowy ze zdjęciami ;o)
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok


Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości