Spitfire IX - malowanie - WX D (ostatecznie)

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Spitfire IX - malowanie - WX D (ostatecznie)

Postprzez Maciek_66 » piątek, 20 listopada 2009, 22:38

Czekając na Tamiyę 1/32 rozmyślam jak go pomalować. Przeglądałem sobie książkę pana W. Matusiaka. No i natknąłem się na coś takiego (skan z tejże książki):

Obrazek

W zasadzie ten egzemplarz spełnia moje wymagania. Ale mam pytanie: czy od czasu ukazania się tej książki ukazało się coś, co by ewentualnie zweryfikowało to malowanie lub jego detale?

A może ktoś zna jakieś wiarygodne malowanie z polskiego dywizjonu, z pasami inwazyjnymi na spodzie kadłuba i skrzydeł, ale np. z wysokim statecznikiem? W ogóle to jakoś mało kojarzę Spitfire'ów z pasami, a Mustangów wręcz przeciwnie...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Dominik » piątek, 20 listopada 2009, 23:16

Maciek_66 napisał(a):ale np. z wysokim statecznikiem?


Ręki nie dam sobie odciąć, ale wysoki statecznik w Dziewiątkach zaczął pojawiać się pod koniec 1944 lub na początku 1945.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Maciek_66 » sobota, 21 listopada 2009, 11:14

Chyba ciekawe informacje są w wątku "Variations from Tamiya's instructions on my Spitfire" na Plane Talking na Hyperscale. O ile pamiętam, to Kuba próbował wyjaśnić jak malowano tylną wewnętrzną część kadłuba. To jakaś kolejna informacja na ten temat, nie wiem, czy pomocna?
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 21 listopada 2009, 14:34

Maciek_66 napisał(a):A może ktoś zna jakieś wiarygodne malowanie z polskiego dywizjonu, z pasami inwazyjnymi na spodzie kadłuba i skrzydeł, ale np. z wysokim statecznikiem? W ogóle to jakoś mało kojarzę Spitfire'ów z pasami, a Mustangów wręcz przeciwnie...

Może Maćku ten WX•D (MH712) by Ci odpowiadał?
http://www.elknet.pl/historia-lotnictwa/av_hist/index.php?position=0.0.150

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6041
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Maciek_66 » sobota, 21 listopada 2009, 15:59

No, no, też fajny. Tylko czy miał pasy pod skrzydłami? Widzę, że ma bombki, ale nie widzę ew. zbiornika...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Jarek Gurgul » sobota, 21 listopada 2009, 16:25

Fotka na stronie, którą zlinkowałem pochodzi z drugiego (poprawionego?) wydania TBiU z 2001 roku, którego nie posiadam. Mam natomiast pod ręką wydanie pierwotne z 1988 roku. Nie ma tu tego zdjęcia, jest natomiast kolorówka z lewej strony, na której widać pasy również na spodzie skrzydeł. Oprócz niej w starym TBiU znajduje się także w miarę wyraźne zdjęcie okapotowania silnika tej maszyny z małą szachownicą oraz roznegliżowaną panienką siedzącą na pocisku/bombie i nazwą własną 'Pat'.

Zdjęcie całego samolotu (takie, jak w linku), tyle że dużo gorszej jakości, zamieszczone jest także w 42 numerze Biblioteczki Skrzydlatej Polski - Godło i barwa w lotnictwie polskim 1939-1945 (WKŁ 1987), strona 116. Tu również zamieszczona jest kolorówka (nie ta sama, ale bardzo podobna) łącznie z rysuneczkiem dziewczyny o imieniu Pat.

W sieci jest fotka fragmentu strony z tej książeczki:

Obrazek

Ze Spitfire'ów z wysokim sterem z 302 Squadronu kojarzę też jeszcze maszynę o nazwie 'Fifi' (kolorówka panienki powyżej), ale nie mogę na razie sobie przypomnieć, gdzie widziałem jej fotkę.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6041
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez uruk-hai » sobota, 21 listopada 2009, 20:32

W rzeczonym wyżej TBiU (na drugiej stronie) jest Spitfire IXc ZFoK MH671 (pasiasty tylko kadłub od dołu) raz na 2 stronie ML 39 cz. 2 W.Matusiaka jest przedstawiona sylwetka boczna pasiastego (dolne powierzchnie, skrzydła i kadłub) )Spitfire IXc ZFoA MH211 (niski statecznik)
uruk-hai
 
Posty: 167
Dołączył(a): środa, 13 lutego 2008, 16:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Paweł84 » sobota, 21 listopada 2009, 23:18

Z dziewiątek z wysokim statecznikiem chyba zostaje Ci tylko "Pat", tyle że to był IXe i co ciekawe miał część napisów eksploatacyjnych po polsku:
Obrazek
zdjęcia z mojego HD, chyba zeskanowane z monografii AJ-Press

Tych z pasami kilka by się znalazło:
Obrazek
np:
WX-L ML136
WX-E ML124
WX-H ML358
WX-F MJ783
Pasy pod kadłubem miała też "Lala" ZF-R MK984
Obrazek

Niestety nigdzie nie widziałem, do tej pory, zdjęcia polskiego spitfirea z pełnymi pasami inwazyjnymi.
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Maciek_66 » niedziela, 22 listopada 2009, 00:24

Fajne te WX-... Ja już to zdjęcie widziałem, ale zastanawiam się, czy one miały też pasy pod skrzydłami, czy tylko na kadłubie? Bo nawet pełnych pasów bym nie chciał, ale żeby też były pod skrzydłami...
pozdrawiam

Maciek Żywczyk
Avatar użytkownika
Maciek_66
 
Posty: 1043
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez uruk-hai » niedziela, 22 listopada 2009, 00:56

Fantastyczne foty.

btw: tak mi się nasunęło: proszę zauważyć jak nierówno namalowana jest litera 'Z' dla mnie .. coś pięknego :D
uruk-hai
 
Posty: 167
Dołączył(a): środa, 13 lutego 2008, 16:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Paweł84 » niedziela, 22 listopada 2009, 15:07

Znalazłem jeszcze coś takiego:
Obrazek

Obrazek
Źródło podobnie jak wyżej
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez robert.xii » niedziela, 22 listopada 2009, 19:05

Rzeczywiscie, nie jest duzo polskich spitfire z pasami.
Zwlaszcza z pelnymi.
Jesli chodzi o pasy, to byly malowane jednoczesnie na spodzie skrzydel i kadluba od sierpnia '44.
Potem widac samoloty z pasami tylko na spodzie kadluba.

Jesli chcesz z pasami i wysokim sterem to nie jest latwo! kojarze tylko jeden - tak jak wyszukal Jarek - WX-D MH712 Pat.
Na zdjeciach widac go juz bez pasow pod skrzydlami ale jestem pewien, ze nie bedzie bledem jesli zrobisz go z pasami pod skrzydlami, bo zapewne tak tez latal wczesniej.
A wyzwaniem bedzie zrobienie mnostwa rysek na okapotowaniu!

Robert
Avatar użytkownika
robert.xii
 
Posty: 124
Dołączył(a): niedziela, 28 października 2007, 15:53

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Marcin Witkowski » środa, 25 listopada 2009, 16:52

uruk-hai napisał(a):Fantastyczne foty.

btw: tak mi się nasunęło: proszę zauważyć jak nierówno namalowana jest litera 'Z' dla mnie .. coś pięknego :D


Uruk-hai, wydaje mi się, że to może być złudzenie. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, to miejsce uskoku i pionowa linia (wzdłuż krawędzi zdjęcia) , którą można nakreślić, zaprowadzi nas do podobnych uskoków na krawędzi owiewki, lub też do podobnego, ale nieco mniejszego uskoku na krawędzi blachy przejścia skrzydło-kadłub. Wydaje mi się, że to kwestia drobnego błędu przy skanowaniu tej fotografii.
Pozdrawiam
Marcin
Avatar użytkownika
Marcin Witkowski
 
Posty: 274
Dołączył(a): środa, 12 marca 2008, 10:13
Lokalizacja: Niekarmia

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Jaho63 » środa, 25 listopada 2009, 17:22

Marcin Witkowski napisał(a):
uruk-hai napisał(a):Fantastyczne foty.

btw: tak mi się nasunęło: proszę zauważyć jak nierówno namalowana jest litera 'Z' dla mnie .. coś pięknego :D


Uruk-hai, wydaje mi się, że to może być złudzenie. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, to miejsce uskoku i pionowa linia (wzdłuż krawędzi zdjęcia) , którą można nakreślić, zaprowadzi nas do podobnych uskoków na krawędzi owiewki, lub też do podobnego, ale nieco mniejszego uskoku na krawędzi blachy przejścia skrzydło-kadłub. Wydaje mi się, że to kwestia drobnego błędu przy skanowaniu tej fotografii.
Pozdrawiam
Marcin

Dokładnie tak. Choć pewna nierówność litery jest (bliżej rondla), ale to, co się rzuca w oczy to błąd skanera.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: Spitfire IX - malowanie - RF G?

Postprzez Paweł84 » środa, 25 listopada 2009, 22:45

Znalazłem jeszcze jednego "zefira" z pasami:
Obrazek
źródło:http://www.lotnictwopolskie.org.pl

Odnośnie krzywej litery na "Lali" to chyba była ona taka w rzeczywistości (spójrzcie na linię nitów), być może wkradł się też jakiś błąd w grafikę - to przesunięcie w pionie.
Przy okazji zwróćcie uwagę na płynne przejście między kolorami kamuflażu w tym miejscu - coś tam było poprawiane, przemalowywane.
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 14:54

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości