Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » poniedziałek, 5 października 2009, 16:24

Witam i zapraszam do śledzenia relacji z budowy czechosłowackiej myśli technicznej - Avii B-135 :D
Model to short-run czeskiej firmy RS Models, który trafił w moje ręce dzięki Danielowi - fundatorowi nagrody w WKGW. Nie siędze już w skali 1/72 dobry rok, ale zobowiązałem się przed daroczyńcą, że zestaw złożę ;o) Konkurs to dodatkowa motywacja by słowa dotrzymać i jednocześnie przedstawić ten trochę niszowy samolot na rynku modelarskim.

Obrazek

W pudełku mamy półtora ramki z częściami, małą blaszkę Eduarda i równie mały arkusik z kalkami. Do wyboru 2 malowania: bułgarskie i niemieckie.
Obrazek

Ja wybrałem ten pierwszy wariant, ze względu na jego większą atrakcyjność. Pilot Jordan (nie mylić z Michael tym od kosza) Ferdinandov dnia 30 marca 1944r. po zjedzeniu tuzina arbuzów wpadł w szał i podczas patrolu zaatakował formację amerykańskich bombowców.
Obrazek
www.gdzieśtam.com

Nie wiem jak ta historia potoczyła się dalej...Ciężko również o jakieś dobre zdjęcia tej maszyny, także jeśli ktoś posiada jakieś ciekawe fotki to proszę o pilny kontakt.

Model pomaluję:
- kokpit - RLM 66 (brak mi jakichkolwiek danych na ten temat :-/ )
- golenie i wnęki podwozia na RLM 02 (patrz jak wyżej)
- kamuflaż - spód RLM 65, górne powierzchnie RLM 71 oraz pasy RLM 70 na skrzydłach i sterach wysokości,
oraz symbolicznie ponituję.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Reklama

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Bond » czwartek, 8 października 2009, 19:20

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Witam i zapraszam do śledzenia relacji z budowy czechosłowackiej myśli technicznej - Avii B-135 :D
Model to short-run czeskiej firmy RS Models, który trafił w moje ręce dzięki Danielowi - fundatorowi nagrody w WKGW. Nie siędze już w skali 1/72 dobry rok, ale zobowiązałem się przed daroczyńcą, że zestaw złożę ;o) Konkurs to dodatkowa motywacja by słowa dotrzymać i jednocześnie przedstawić ten trochę niszowy samolot na rynku modelarskim.

W pudełku mamy półtora ramki z częściami, małą blaszkę Eduarda i równie mały arkusik z kalkami. Do wyboru 2 malowania: bułgarskie i niemieckie.


Ja wybrałem ten pierwszy wariant, ze względu na jego większą atrakcyjność. Pilot Jordan (nie mylić z Michael tym od kosza) Ferdinandov dnia 30 marca 1944r. po zjedzeniu tuzina arbuzów wpadł w szał i podczas patrolu zaatakował formację amerykańskich bombowców.

www.gdzieśtam.com

Nie wiem jak ta historia potoczyła się dalej...Ciężko również o jakieś dobre zdjęcia tej maszyny, także jeśli ktoś posiada jakieś ciekawe fotki to proszę o pilny kontakt.

Model pomaluję:
- kokpit - RLM 66 (brak mi jakichkolwiek danych na ten temat :-/ )
- golenie i wnęki podwozia na RLM 02 (patrz jak wyżej)
- kamuflaż - spód RLM 65, górne powierzchnie RLM 71 oraz pasy RLM 70 na skrzydłach i sterach wysokości,
oraz symbolicznie ponituję.

Pozdrawiam


Well...

Robiłem "Latawicę" w 1/48 z AZ Model w malowaniu królestwa Bułgarii - koszmar jak to short run, owiewka do kitu, obudowa silnika niezgodna z planami, reszta może być. Lepsza jest z Planet Models ale to drożyzna, mam nadzieję, że tobie wyjdzie cudo Iceman, good luck anyway! ;o)
na warsztacie:



IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Avatar użytkownika
Bond
 
Posty: 452
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 15:27
Lokalizacja: Top Secret

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 8 października 2009, 19:40

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Model pomaluję:
- kokpit - RLM 66 (brak mi jakichkolwiek danych na ten temat :-/ )
- golenie i wnęki podwozia na RLM 02 (patrz jak wyżej)
- kamuflaż - spód RLM 65, górne powierzchnie RLM 71 oraz pasy RLM 70 na skrzydłach i sterach wysokości,
oraz symbolicznie ponituję.

Pozdrawiam


Ta maszyna od zawsze kojarzyła mi się z jednobarwnym kamuflażem...Na zdjęciach jakie znam ( stare L+K) nie widać żadnych plam ...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 8 października 2009, 19:54

Drogi Bondzie na cuda bym nie liczył! Model rzeczywiście do łatwych nie należy, spasowanie nie jest takie złe, ale znając życie to dopiero w praniu wyjdą wszystkie babole. To chyba mój pierwszy i ostatni short-run. Brrr...

Grzegorz. Wszystkie zdjęcia bułgarskich Avii jakie widziałem (materiały z monografii od caughtinthemiddle - jeszcze raz wielkie dzięki!) są z profilu i na nich rzeczywiście nie widać powierzchni skrzydeł oraz stateczników. Wzorowałem się więc na tej kolorowance, którą zamieścił autor monografii. Trochę jest mi to na ręke, bo bo z tymi pasami wygląda ciekawiej :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » poniedziałek, 26 października 2009, 17:23

Hej.
Ustaliłem na podstawie monografii, że wnętrze było malowane na szaro. Avia to bardzo prosta konstrukcja, także ilość aparatury w kabinie przypomina wyposażenie domku pustelnika. U mnie podobnie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Róznice w odcieniu kokpitu zamierzone. Fotel był w rzeczywistości pomalowany ciemniejszym szarym niż pozostała część przybytku.
W ramach bonusu zgubiłem boczny pas fotelu pilota i po pół godzinnym ślęczeniu z nosem na glebie dałem sobie spokój. Zresztą po przylejeniu owiewki i tak będzie można zobaczyć figę z makiem :P
Kokpit dostanie jeszcze bezbarwny półmat i zamykam połówki kadłuba, bo drugi konkursowy projekt czeka niecierpliwie na swoją kolej ;o)

Pozdrawiam

Ps. Szacun dla fanklubu skali 1/72 ;o)
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 26 października 2009, 21:16

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Ps. Szacun dla fanklubu skali 1/72

Po tym jak detalujesz 48-ki to myślę, że i w "męskiej" skali dasz radę. ;o)
Daniel iceman Gronowski napisał(a):Nie wiem jak ta historia potoczyła się dalej...

Uznano mu prawdopodobne, ale w systemie punktowym, jaki stosowali Bułgarzy to też się liczyło. Z resztą to jedyne zwycięstwo na tym typie.
Daniel iceman Gronowski napisał(a):jakieś ciekawe fotki

W MBI są ciekawe zdjęcia (nawet tej 5-ki) potwierdzające dwubarwny kamuflaż.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel-Martola » poniedziałek, 26 października 2009, 21:26

Zobacz tutaj:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=62&t=123075
To budowa w 48 przez kolegę. Może coś Ci będzie pomocne, choć inna skala.

pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel-Martola
 
Posty: 1225
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » wtorek, 27 października 2009, 12:15

Jaho właśnie tą monografię zgłębiam ;o)

Wielkie dzięki Daniel za linka, jest na co popatrzeć!

Z takich wolnych refleksji nad modelem to się przyznam, że idzie jak po grudzie. Instrukcji równie dobrze mogłoby nie być. Otwory pod rurkę Pitota i maszt antenowy trzeba samemu wywiercić, podobnie jak jeden z otworów do mocowania golenii podwozia :-/ Tworzywo jakieś dziwne, chropowate. Zobaczymy jak będzie naprawdę ze spasowaniem, bo jutro się zabieram za zamykanie połówek i sklejanie skrzydeł.

Trzymajcie kciuki! Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 28 października 2009, 16:17

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Instrukcji równie dobrze mogłoby nie być. Otwory pod rurkę Pitota i maszt antenowy trzeba samemu wywiercić, podobnie jak jeden z otworów do mocowania golenii podwozia :-/ Tworzywo jakieś dziwne, chropowate. Zobaczymy jak będzie naprawdę ze spasowaniem, bo jutro się zabieram za zamykanie połówek i sklejanie skrzydeł.


Ot, uroki RS Models. Avia nie odbiega więc pod tym względem od wydanego nieco później Ambrosini, a szkoda, sam chciałem niegdyś popełnić wybranego przez Ciebie Bułgara.

Powodzenia i cierpliwości życzę!
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1762
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » sobota, 14 listopada 2009, 12:32

Witam, kolejny post z polowego warsztatu w Dęblinie (jestem tam na szkoleniu do świąt Bożego Narodzenia :? ). Model powstaje w spartańskich warunkach. Mój cały warsztat zmieścił się w jednej torbie :shock: Najważniejsze, że mogę coś pogrzebać ;o)

Pomalowałem ster kierunku w bułgarskie barwy i zamaskowałem oszklenie (grube i dziadowsko pasuje do kadłuba).

Obrazek

Konieczne było zaszpachlowanie zagłębień na kadłubie (wersja bułgarska ich nie miała). Spasowanie skrzydło-kadłub nieciekawe. Ingerencja pilnika była konieczna. Muszę to jeszcze zeszlifować i zalać szczeliny kropelką. Pozostałe spasowanie części (poza oszkleniem, o którym już wspominałem) całkiem dobre. Dorobiłem km-y, rurkę pitota i ramy za siedzeniem pilota z kawałków igieł lekarskich.

Obrazek
Obrazek

Przygotowuję powierzchnie do malowania panem Powierzchniakiem. Stery wysokości przykleję po zamaskowaniu bułgarskich barw.

Do następnego.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » poniedziałek, 30 listopada 2009, 16:53

Witam.
Powoli zmierzam do końca i dobrze, bo jeszcze z jednym projektem chciałbym wystartować w konkursie.
Udało mi się nanieść kamuflaż. Jednocześnie przepraszam za spory skok w relacji zdjęciowej, ale jak pisałem wcześniej prawie cały tydzień siedzę na kursie, tam w wolnej chwili działam przy modelu. Zdjęcia robię w weekend, gdy zjeżdżam do domu ;o)
Tak w skrócie to nie miałem jakiejś szczególnej koncepcji jak go pomalować. Nie chodzi tutaj oczywiście o dobór barw, tylko o uzyskanie jakiegoś ciekawego efektu :) Lubię ciągle próbować czegoś nowego, no i przypomniało mi się jak Kuba Plewka pisał o stosowaniu czarnego podkładu na całą powierzchnię modelu. Zrobiłem podobnie, ale z drobnymi różnicami. Najpierw standardowo Powierzchniak 1200, na to czarna z Gunze, ale nie tak intensywnie, z prześwitami. Kładłem aerografem cienkie paski na skrzydłach, mocno rozcieńczoną czarną, od krawędzi natarcia do krawędzi spływu. Ruchy szybkie, zdecydowane :) Podobnie z resztą modelu. Czarnym nie pokryłem części samolotu za kabiną pilota, by uzyskać efekt w odcieniach farby.

Obrazek
Źródło: MBI. Avia B-135.

Tradycyjnie barwy z palety Gunze tym razem seria H (black green z Tamki). Plamy kamuflażu na skrzydłach i statecznikach kładłem z ręki. Powinny być raczej ostre przejścia kolorów, ale odkurz jest wg mnie do zaakceptowania.

Obrazek
Tradycyjnie u mnie, dwa kroki do przodu, jeden do tyłu. Podczas przyklejania sterów wysokości, pod maski dostał się debonder co zaowocowało odejściem farby razem z taśmą na sterze kierunku. Trzeba poprawić.

Obrazek

Na linie podziału tradycyjnie poszedł smoke z Tamiya. Wydaje się być może za intensywny, ale z doświadczenia wiem, że półmatowy werniks mocno go stonuje. Spód pobrudzony aerografem kolorem redbrown. Trochę mnie poniosło, także będę okolice wnęk podwozia, śmigła i kolektorów tonował ;o)

Obrazek

Trochę inna gra kolorów na czarnym tle...
Obrazek

Obrazek

Z prac malarskich to pozostało mi poprawienie steru kierunku i pomalowanie chłodnicy kolorem miedzianym. Na to bezbarwny błysk, kalki itd. Maksymalnie do połowy grudnia powinienem skończyć :)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 30 listopada 2009, 18:01

Daniel iceman Gronowski napisał(a): pomalowanie chłodnicy kolorem miedzianym.

Miedzianym, czy mosiężnym?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9933
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » poniedziałek, 30 listopada 2009, 21:47

Racja Piotr mosiądz :oops:

Taki teścik, czy ktoś to czyta :mrgreen:
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez Daniel iceman Gronowski » sobota, 5 grudnia 2009, 12:38

Cześć,
położyłem kalki i wash. Trochę obawiałem się o te pierwsze, bo nigdy nie miałem styczności z produktami RS, ale Czesi zadbali o dobrej jakości nalepki i wszystko poszło bez problemu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostały do zrobienia drobne prace jak np. pomalowanie świateł pozycyjnych, dorobienie anteny, "zgaszenie" kalkomani, zabawa kredkami itp. Mała walka będzie też z zamontowaniem podwozia, ponieważ golenie nie mają żadnych kołków, które mógłbym wcisnąć w wywiercone otwory we wnęce podwozia. Będe musiał rozwiercić golenie i wkleić kawałki igieł by złożyć to jakoś do kupy.

Koniec bliski ;o)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Avia B-135 - RS Models - 1/72 - Open

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 20 grudnia 2009, 12:45

Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1762
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości