Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Ostach » wtorek, 26 stycznia 2010, 13:19

Witam

Równiez i ja spróbuję swoich sił w konkursie lotniczym. Model to dobrze znana Tamka.
Chcę wykonać czerwoną 13 Heinza Bara.
Obrazek
Trochę szperałem w sieci, ale dobrych zdjęć mi nadal brakuje. Tutaj są chyba najlepsze jakie znalazłem: http://www.stormbirds.com/schwalbe/warpaint/bio3.htm Co do malowania wnętrza będę się sugerował wątkiem Pita tutaj na forum: viewtopic.php?f=12&t=875&hilit=schwalbe padło tam sporo sugestii na temat kolorów, które postaram się wykorzystać. Prosiłbym jedynie o informację, czy ogólny rozkład kamo na górze samolotu jest poprawny w instrukcji Tamiyi? Tutaj to widać: http://mojehobby.pl/show_file.php?src=% ... 1087_6.jpg

Z uwagi na awarię forum, nie mogłem wrzucić fotek wcześniej - dlatego od razu pokazuję to co jest zrobione na dzień dzisiejszy:
Obrazek
Obrazek
Model składa się znakomicie i chyba dałby się złożyć bez użycia kleju :lol: ;o)
Najwięcej pytań będę miał przy wyborze farb do malowania zewnętrznych powierzchni...ale do tego mam daleko.

Mam nadzieję, że się wyrobię do końca marca...ale przy natłoku innych projektów nie wiem czy dam radę...

pozdrawiam serdecznie PWM :)
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez caughtinthemiddle » środa, 27 stycznia 2010, 01:18

Tak na szybciutko, jedno zdjęcie pozostawię.
Obrazek
Źródło: Avions nr 130.
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1761
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez net_sailor » środa, 27 stycznia 2010, 08:09

Zwróć też uwagę, że ten egzemplarz ma powiększone powierzchnie trymerów, które wystają poza obrys sterów.
O ile się orientuję po zdjęciach wyprasek Tamka nie daje alternatywnych powierzchni sterowych?
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Kuba P. » środa, 27 stycznia 2010, 09:42

Schwalbe Tamiya...podstawa przyjemnego modelarstwa. Jeden z najfajniejszych modeli, jakie robiłem. Sama radość.
Co do "13", z tym samolotem jest coś dziwnego, ja bym się lekko bał malowania. Nie wiadomo do końca jakie miał kolory a wersje publikowane są mocno sprzeczne.
Może zastanów się nad "białą 3", samolotem którym H.G.Muttke lądował w Zurichu.
Udokumentowany wspaniale, bardzo kolorowy.
Malowanie 82/83/76, spód skrzydeł goły metal, kolorowy pas RVT, fajny krój kamuflażu.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez net_sailor » środa, 27 stycznia 2010, 09:58

Kuba Plewka napisał(a):Może zastanów się nad "białą 3", samolotem którym H.G.Muttke lądował w Zurichu.

Popieram! :mrgreen:
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Ostach » środa, 27 stycznia 2010, 12:24

Dzięki Maćku za całość zdjęcia, którego tylko fragment znalazłem. Dobrze, że widać przynajmniej cały samolot. Przyda się to przy malowaniu.

net_sailor napisał(a):O ile się orientuję po zdjęciach wyprasek Tamka nie daje alternatywnych powierzchni sterowych?
Zgadza się, nie daje. W którymś numerze Militariów było sporo zdjęć Jaskółki, przyjrzę się jak to wyglądało. Ale zobaczymy co Jarek powie na modyfikację... Co do slotów (dziwię się, że nikt jeszcze o tym nie pisał) to nie będę ich modyfikował. Model ma być przyjemnością - poza tym skrzydła już sklejone. :D

Kuba Plewka napisał(a):Co do "13", z tym samolotem jest coś dziwnego, ja bym się lekko bał malowania. Nie wiadomo do końca jakie miał kolory a wersje publikowane są mocno sprzeczne.
Właśnie też to widziałem - co model lub profil to inne kolory... Ale właściwie skoro są sprzeczne wersje to czemu nie wybrać tej ładniejszej? :D

Co do wyboru malowania to uparłem się na Trzynastkę, skomponuje mi się z moją, pożal się Boże, Foką. :mrgreen:

pozdrawiam
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Jaho63 » środa, 27 stycznia 2010, 14:17

Ostach napisał(a):Chcę wykonać czerwoną 13 Heinza Bara

Doskonały wybór, niezależnie od wierności malowania! :->
Można zrobić kilka, czy kilkanaście tych "germandżetów", ale Heinz Bar to jak A w alfabecie. ;o)
No żartuję trochę, ale mam rozgrzebaną te samą maszynę (oczywiście 72). Tak, że kibicuję, mocno.
Bardzo mnie cieszy Twoja relacja, bo będę mógł coś tam i u siebie poprawić. :mrgreen:
Choć pewnie nie wszystko, bo z tym przodem Revell'owskim to już chyba fail. U mnie na etapie:
Obrazek
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez heihachi mishima » środa, 27 stycznia 2010, 16:37

Jaho63 napisał(a):Choć pewnie nie wszystko, bo z tym przodem Revell'owskim to już chyba fail.


W Academy to dopiero jest fail ;o) . Mam ją rozgrzebaną w konkursie i chwilowo straciłem ochotę na lepienie, właśnie przez paskudny nos. A co do malowania maszyny Bara, to faktycznie jest problem.
Pozdrawiam:)
heihachi mishima
 
Posty: 128
Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 20:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Ostach » poniedziałek, 1 lutego 2010, 01:28

Tak siedzę i szukam informacji o malowaniu tego samolotu... Ciężka sprawa. O ile spód to RLM76 to z górą jest problem. Średnio wierzę w jakieś brązy typu brązowa odmiana RLM81...za pewne to ta bardziej szara odmiana. Znalazłem informacje, że w 44-45 roku myśliwce były w RLM76/81/82 więc byłoby to prawdopodobne. Z kolei inne źródło (Tamiya model magazine :D) podaje, że rzekomo jakieś "nowe badania" (nowe jak na 2003 bodajże) wskazują, że trzynastka Bara była w 74/75/76 - szarości. Jednak nie wiadomo co to za "badania" i wydaje mi się, patrząc na zdjęcie, że te kolory są ciemniejsze. Zaryzykowałbym pomalowanie modelu w schemacie dół RLM76, góra bardziej szara odmiana RLM81/bardziej zielona odmiana RLM82 (RLM83?). Czerwona 13 zlewa się z kolorem kamuflażu i to może jest jakaś wskazówka... Eh, za dużo zmiennych...

Może coś w ten deseń:
http://aircraftresourcecenter.com/Gal9/ ... ca/00.shtm

Jak Wy to widzicie?


EDIT:
Kombinuję z przerabianiem zdjęć modeli i profili na monochromatyczne. Oczywiście to nie jest podstawa do czegokolwiek, przynajmniej nie zdroworozsądkowa i wierna prawdzie...ale na zdjęciu modelu z ARC 13 ładnie znika... ma to oczywiście jeszcze przyczynę w kolorze samej kalki z 13. Do przemyślenia...

pozdrawiam
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 1 lutego 2010, 10:35

Skoro się uparłeś na 13 i nie dajesz sobie wyperswadować...to może kilka wskazówek:

[1] Skąd pomysł na szary RLM 81? To co zachowało się do dziś w formie blach samolotów, całych samolotów czy farb i wzorników raczej wygląda na farbę o kolorze od fioletowobrązowego po czekoladowy. Czasem 81 wygląda jak olive drab, taki bardziej brązowy i spłowiały. RLM 81 owszem pojawiała się na Me 262.

[2] W roku 1944/45 to myśliwce latały w każdej możliwej kombinacji kolorystycznej. Messerschmitty 262 można spotkać też we wszystkich możliwych kamuflażach. Schemat 81/82 czy 82/83 jest potwierdzony. Schemat 81/83 myślę, że też. Do tego jednolite ciemne (81, 83?) czy także szare 74/75 a nawet takie w kolorach 70 czy 71.

[3] O ile Tamiya model magazine uznać za źródło...to powołują się o ile pamiętam na książkę B.Green, B.Evans "Stormbirds Colours" wyd. Eagle Editions 2002. Tam jest opublikowana sylwetka boczna "13" w kolorach szarych.

[3] Nie ma bardziej zielonej odmiany RLM 82, jest jedna RLM 82 jasnozielona. Hellgrün 82.
Farba wykopana na wrakach Fw 190 D, farba na zachowanych He 162 i Me 262 oraz na czeskich wzornikach wygląda bardzo podobnie. Jedyna różnica w odcieniu wynika w grubości warstwy nałożonej na blachę. Farba jest nieco transparentna co powoduje, że jej odcień na blasze zmienia się od trawiastozielonego po butelkowy.

[4] Przerabianie kolorowych zdjęć modelu na czarno białe nie ma sensu. Nijak tą drogą nie dojdziesz jak samolot był pomalowany.
Ja bym pomalował go tak, że zrobiłbym białą 3 bo co do malowania tej maszyny nie ma praktycznie wątpliwości.
Jeśli miałbym malować 13...to musiałbym się głęboko zastanowić i chyba jednak malowałbym 3 :D
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Ostach » poniedziałek, 1 lutego 2010, 19:48

Po przeczytaniu Twojego posta już chciałem pisać, że chyba się pomyliłeś co do RLM 82 i 83 ale widzę, że to ja się opierałem na złych źródłach. W ogóle widzę, że palety w internecie nie są spójne jeśli chodzi o te dwa kolory i czasem są one zamienione... W moich przemyśleniach sugerowałem się paletą pactry, która ma RLM82 opisany jako Dunkelgrun. Zatem, poszedłbym w malowanie RLM76/81/82 czyli Lichtblau/Braunviolet/Hellgrun. Pisząc o szarym 81 miałem na myśli to, że nie widać w nim za dużo tego brązu, kolor wygląda jak ciemny szary. Myślisz, że Hellgrun z pactry by się nadał? 76 już mam. Ale jaki 81? Już dostaje zawrotów głowy :D
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez meser6 » poniedziałek, 1 lutego 2010, 21:20

W budowie:He-219, Su-22 "3508", Fw-190A-3
meser6
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek, 11 stycznia 2010, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Jaho63 » poniedziałek, 1 lutego 2010, 22:20

Powiem szczerze, że dość mocno zdecydowany byłem na 76/81/82, ale po tym, co tu czytam, sam nie wiem. Ma ktoś malowankę tej 13-tki w 74/75?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez marskan » poniedziałek, 1 lutego 2010, 22:45

Sprawdziłem wszystko co mam o Me-262 i nie znalazłem takiego zestawu kolorów dla tego samolotu. Jeden ze schematów masz na skrzynce.
Avatar użytkownika
marskan
 
Posty: 59
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:53

Re: Messerschmitt Me 262 A-1a - Tamiya - 1:48 - Standard

Postprzez Ostach » poniedziałek, 1 lutego 2010, 23:21

marskan napisał(a):Sprawdziłem wszystko co mam o Me-262 i nie znalazłem takiego zestawu kolorów dla tego samolotu. Jeden ze schematów masz na skrzynce.
Ja też bym chciał tego fanta jeśli można :roll:
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości